30/10/14 15:39

Θερμοκρασια κινητηρα και αερας στο κυκλωμα ψυξης

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Θερμοκρασια κινητηρα και αερας στο κυκλωμα ψυξης

Δημοσίευσηαπό kristosFM » 21/12/10 16:05

κατι ακυρο να ρωτησω που ωστοσο σχετιζεται με το ψυγειο.

το ψυγειο του αυτοκινητου εχει μεσα νερο. ελα ομως που τωρα θα ανεβω λιγο πιο βορια που οι θερμοκρασιες θα ειναι - και πρεπει να βαλω παραφλου.

πως μπορω να το αδιασω το νερο. γινεται με ενα σωληνακι να το αδειασω και να το γεμισω παραφλου ή θα πρεπει να παω συνεργειο να μου βγαλει σωληνες και δεν ξερω και γω τι αλλο.
kristosFM
4TF A5 Driver

Last Visit: 15/10/14 21:32

Δημοσίευσηαπό fokion_sportage » 21/12/10 16:20

Αμα πιανουν τα χερια σου γινεται.
Αν εχει στην κατω μερια σχετικό "βρυσακι" οπως το δικο μου πχ, το ανοιγεις αδειαζει κλεινεις γεμιζεις ετοιμος
αν δεν εχει λυνεις το κατω κολλάρο του ψηγειου αδειαζει κ.λ.π. κ.λ.π.

και μετα εξαερωνεις το κυκλωμα.
Συνηθως αρκει να γεμισεις, να βαλεις μπροστα να το αφησεις να δυλεψει κι αφου κρυωσει, ανοιγεις και συνηθως συμπληρωνεις λιγο. Α! και μην ξεχασεις να εχεις ανοιχτο και το καλοριφερ αν εχει δικο του διακοπτη νερου στις σωληνωσεις

συνηθως αυτα. Βεβαια ορισμενα αυτοκινητα ειναι πιο βιτσιοζικα με εξαεροτηρες σε καποι-α σημεια.
Άβαταρ μέλους
fokion_sportage
4TF N3 Driver

Last Visit: 30/10/14 11:19

Δημοσίευσηαπό kristosFM » 21/12/10 16:43

χρησιμα ολα αυτα που μου λες αλλα επειδη δεν ξερω τα του αυτοκινητου αστο καλυτερα να το παω στον μαστορα.
kristosFM
4TF A5 Driver

Last Visit: 15/10/14 21:32

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 21/12/10 17:13

kristosFM έγραψε:κατι ακυρο να ρωτησω που ωστοσο σχετιζεται με το ψυγειο.

το ψυγειο του αυτοκινητου εχει μεσα νερο. ελα ομως που τωρα θα ανεβω λιγο πιο βορια που οι θερμοκρασιες θα ειναι - και πρεπει να βαλω παραφλου.

πως μπορω να το αδιασω το νερο. γινεται με ενα σωληνακι να το αδειασω και να το γεμισω παραφλου ή θα πρεπει να παω συνεργειο να μου βγαλει σωληνες και δεν ξερω και γω τι αλλο.

Το παραφλού δεν το βάζουμε μόνο για το κρύο, αλλά και γιατί δεν σκουράζει το κύκλωμα ψύξης, ένα καλό παραφλού είναι αντιψυκτικό, αντιθερμικό και αντισκωριακό. Βάζοντας σκέτο νερό είται είναι της βρύσης είται αποσταγμένο ή απιονισμένο, καταστρέφεις τον κινητήρα, την αντλία νερού, το ψυγείο και το καλοριφέρ.

Το μοτέρ πρέπει να έχει μόνιμα παραφλού, όλο το χρόνο.
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF N4 Driver

Last Visit: 30/10/14 13:32

Δημοσίευσηαπό cson » 21/12/10 19:31

Δεν εχω κανει ποτε εξαερωση στο ψυγειο μετα απο αλλαγη παραφλου. Γινεται μονο σε οσα δεν εχουν δοχειο διαστολης?
Άβαταρ μέλους
cson
4TF N3 Driver

Last Visit: 30/10/14 13:33

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 22/12/10 6:12

cson έγραψε:Δεν εχω κανει ποτε εξαερωση στο ψυγειο μετα απο αλλαγη παραφλου. Γινεται μονο σε οσα δεν εχουν δοχειο διαστολης?

Γίνεται σε όλα όσα έχουν κλειστό κύκλωμα ψύξης ( κύκλωμα υπό πίεση )
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό cson » 22/12/10 12:35

21 Quadra έγραψε:
cson έγραψε:Δεν εχω κανει ποτε εξαερωση στο ψυγειο μετα απο αλλαγη παραφλου. Γινεται μονο σε οσα δεν εχουν δοχειο διαστολης?

Με ποιο τροπο?
Άβαταρ μέλους
cson
4TF N3 Driver

Last Visit: 30/10/14 13:33

Δημοσίευσηαπό 21 Quadra » 22/12/10 13:29

cson έγραψε:
21 Quadra έγραψε:

Με ποιο τροπο?

Υπάρχουν εξαεριστικά επάνω στα κολλάρα.
Άβαταρ μέλους
21 Quadra
4TF N4 Driver

Χρηστακίδης Χρήστος GRECOTECHNICA PREPARATION

Δημοσίευσηαπό NickS1 » 20/01/11 11:39

Θα ηθελα να κανω μια καταγγελια για να μην παθει καποιος οτι επαθα εγω.Πριν 2 μηνες περιπου ειχα ζητησει την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που ειχα(και ακομη εχω)στο αυτοκινητο μου 106 rallye 1300cc.Υπενθυμιζω οτι το προβλημα αφορουσε την συσσωρευση αερα στο κυκλωμα ψυξης κοινος περναει την συμπιεση απο τον κινητηρα στο κυκλωμα ψυξης.Τα ειχα αλλαξει ολα απο ψυγειο νερου,ψυγειο καλοριφερ,κολαρα,θερμοστατη,τρομπα νερου φλαντζα κυλινδοκεφαλης.Ολα αυτα αλλαχτηκαν μετα απο επισκευη που εγινε σε γνωστο συνεργειο που θα σας αναφερω διοτι ειχε καψει φλαντζα.Το αυτοκινητο λοιπον δεν χανει αντιψυκτικο δεν ρεταρει δεν εχει προβλημα κατα την εκκινηση δεν ανεβαζει θερμοκρασια στο ρελαντι αλλα κανει θορυβο στπ ψυγειο νερου λογω αερα στο κυκλωμα δλδ οσο ανεβαζεις στροφες τοσο θορυβο κανει ανεβαζει στιγμιαια θερμοκρασια με 5 βαθμους στην ατμοσφαιρα και ενω πατας γκαζι απο τα 80km/h και με δεικτη θερμοκρασιας στην μεση στα 130km/h ξεπερναει το σημειο εκκινισης του βεντιλατερ και οδευει προς τα κοκκινα.Εξαερωση εγινε και απο τον κυριο Χρηστακιδη(χωρις το μπουκαλι)και απο την LION HELLAS(με το μπουκαλι δλδ τον σωστο τροπο.Τα κολλαρα λοιπον οταν το αυτοκινητο ειναι σε φυσιολογικους ρυθμους λειτουργιας ειναι πρησμενα.Το πηγα σε 2 μηχανικους και επισης το πηγα στην LION HELLAS για να κανω το χατηρι του κυριου Χρηστακιδη.Αυτο που ειπαν ολη ειναι:η δεν σου εχει πλανησει το καπακι και το εχει κανει με γυαλοχαρτο η κατι δεν εχει παει καλα με την φλαντζα στο καπακι.Ο κυριος λοιπον Χρηστακιδης δεν παραδεχεται τπτ απο αυτα λεει οτι ειναι σιγουρος 1000% οτι εχει κανει σωστη δουλεια και στα πολλα ζορια με απειλησε με δικηγορο,και επισης ειπε μ@λ@κες ολους τους αλλους μηχανικους και ειδικοτερα της LION HELLAS.Επαναλαμβανε συνεχεια οτι εγω φτιαχνω τα αγωνιστικα της LION HELLAS.Ντροπη σου και που το λες γιατι εαν τα εφτιαχνες οπως το δικο μου τοτε καταλαβαινω!.Βεβαια να εξαιρεσω τον συμπαθεστατο μηχανικο Μουτζουρη Θανο καθως ο ανθρωπος δεν μπορει να κανει αλλιως απλα εκτελει διαταγες του αφεντικου του.Να σημειωσω οτι με τον αδερφο του ειμασταν συναδελφοι καθως ετσι γνωρισα τον απιστευτο εν λογω μηχανικο.Χρηστακιδης Χρηστος GRECOTECHNICA PREPARATION.Α ρε Ελληναρα εσυ και ο μηχανικος του Loeb,Panizzi,Ragnotti και αλλη μια ντροπη σου γιατι με υποβαθμισες τοσο και μολις σου ειπα οτι μονος μου τα εφτιαξα ψυγειο νερου και λυσιμο του ταμπλο και κολωνας τιμονιου για να αλλαξω το ψυγειο καλοριφερ τοτε τα αλλαξες και ειπες οτι εγω εχω κανει κατι λαθος.Διαβαστε η μαστορατζα του χωρου τι μου ανεφερε.Απο την στιγμη που δεν σου καταναλωνει αντιψυκτικο δεν υπαρχει προβλημα(δεν παιζει να ειναι φλανζα).Το αυτοκινητο αυτο ετσι κανει ετσι ειναι το σωστο ετσι θα το αφησεις(ταξιδι δεν μπορεις να πας απο τον θορυβο που προκαλει ο εγκλοβισμενος αερας+την θερμοκρασια που βαραει κοκκινα )Το ενα κολλαρο που εσπασε μετα την επισκευη(οταν του ειχα πει οτι εχω μεινει και τρυπησε το κολλαρο)δεν εχει καμια σχεση...ετυχε.Και το τελευταιο και καλυτερο οτι τα κολλαρα που σου ειναι πρησμενα δεν φταιω εγω..ετσι ειναι.Τα συμπερασματα δικα σας.
NickS1
4TF Newbie Driver

Last Visit: 23/10/11 11:07

Δημοσίευσηαπό fokion_sportage » 20/01/11 15:38

Μια ερωτηση.
Ο κυριος αυτος ειναι εξουσιοδοτημενο???
Οταν το πηγες εκει συμπληρωθηκε καποιο χαρτι με το τι εχει οπως κανουν συνηθως στα εξουσιοδοτημενα?
Οταν το πηγες στην LION Ellas εγινε καποιο τετοιο χαρτι ή/και σου εδωσαν ΕΓΓΡΑΦΩς την διαγνωση τους?

Και εκ περιεργειας, τι σου προτεινε το συνεργειο που εκανες την επισκευη να κανεις? δηλ τι σου ειπε οτι φταιει? ή δεν φταιει τιποτα κι ετσι δουλευει?
Άβαταρ μέλους
fokion_sportage
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό fokion_sportage » 20/01/11 15:48

το ποση πιεση ανεβαζει το κυκλωμα μετρηθηκε???
δοκιμασες την παλια σου ταπα ψυγειου μηπως η καινουργια ειναι κολλημενη και δεν το αφηνει να εκτονωθει στο δοχειο?

( διάφορα οπως μου ερχονται στο νου..)
Άβαταρ μέλους
fokion_sportage
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό NickS1 » 20/01/11 15:49

Δεν ειναι εξουσιοδοτημενο.
ΟΧι
Ναι
Ειπε οτι δεν φταιει τπτ και να μην ξανα κανω εξαερωση.Εαν δεν κανω τακτικα εξαερωσεις τοτε τα κολλαρα πρηζονται.
NickS1
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό fokion_sportage » 20/01/11 15:51

Αυτο το "ναι" σου εχει ερθει λουκουμι...
να υποθεσω οτι απο την επισκευη εχεις παρει αποδειξη ως προς το ΤΙ εφτιαξαν...
Άβαταρ μέλους
fokion_sportage
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό NickS1 » 20/01/11 15:52

Δεν μετρησε πιεση και επισης η ταπα που πηρα ειναι καινουργια και η παλια ειναι αλλου τυπου διοτι τα καινουργια ψυγεια φορανε την βιδωτη.Ειμαι σιγουρος οτι εχει καταλαβει τι φταιει αλλα δεν τον συμφερει να πει.
NickS1
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό NickS1 » 20/01/11 15:54

Δυστυχως δεν πηρα αποδειξη..οποτε και δεν μπορω θεωρητικα να αποδειξω οτι το πηγα.Αλλα! επειδη δεν θα τον αφησω ετσι ετοιμαζω καταγγελια στο ΣΔΟΕ.Επισης υπαρχει φωτογραφια του αυτοκινητου μου με ημερομηνια που ειναι μεσα στο συνεργειο του.
NickS1
4TF Newbie Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: giannisae και 38 επισκέπτες