23/07/14 1:18

Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Επιλογη ελαστικων!!! Ζητειται βοηθεια.... [#2]

Δημοσίευσηαπό touring the m3 1.6 » 20/01/14 16:46

@kostasB....

Το δεύτερο δε βγαίνει σάυτή τη διάσταση......
Το τέταρτο,θα το άλλαζα αβλεπή,με το Sportrac 5!!!
Aντώνης-DEVOTEE since 1984

..η ημιμάθεια,αφήνει τη βλακεία πολύ πίσω.....
Άβαταρ μέλους
touring the m3 1.6
4TF N3 Driver

Last Visit: 22/07/14 22:04

Δημοσίευσηαπό kostaB » 20/01/14 17:37

Orestis.D έγραψε:
kostaB έγραψε:Καλησπερα σας....καινουργιο μελος....
Εχω ενα Ford Focus II 07 1.6....ειχα φορεσει παλιοτερα τα Dunlop Sport Maxx TT και τωρα τα S001 της Bringestone σε 225/45/17 σε Y XL και W αντοιστιχα...απο τα πρωτα σε γενικες γραμμες ειχα μεινει ευχαριστημενος και σε αποδοση αλλα και απο τα χιλιομετρα τα οποια εβγαλαν....απο το δευτερο εχω θεμα στο ζεσταμα του ελαστικου με αποτελεσμα να μην δουλευει καθολου μεσα στην πολη....σε ανοικτο δρομο σε βροχη και στεγνο ειναι καλυτερο απο τα Μαχχ ΤΤ....Exω κανει 37000 μετα δευτερα και εχουν αρχισει σε μεγαλο βαθμο να σκληραινουν και να βγαζουν καποιες ψιλο ρωγμες στα πλαινα τους....αλλα οχι ομως φθορα που ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα θα ελέγα...

Θα ηθελα να ρωτησω τι προτεινε σαν ενδιαμεσο ελαστικο σε 225/45/17....φοραω αυτην την διασταση γιατι εχω βαλει aftermarket ζαντα 8 πλατους....

Τα μαλακα ελαστικα δεν τα θελω με την λογικη οτι εχουν τα δικα τους προβλήμα απο την αλλη πλευρα....

Σε καθε περιπτωση ειμαι αναμεσα σε:

Goodyear F1 Assymetric 2
Pireli P Zero Nero
Hankook s1 evo k117
Vredestein ultra sento

Οσο αφορα του δεικτες ταχυτητας νομιζω V η W θα ηταν οτι επρεπε....αλλα εχω ακουσει οτι στην περιπτωση μαλακων ελαστικων ο δεικτης πρεπει να ανεβαινει καθως ενυσχιεται ο σκελετος τους...ισχυει;Nα πω οτι ορισμενες φορες το αυτοκινητο φορτωνεται αρκετα και ισως να πρεπει να υπαρχει και ο δεικτης φορτιο σε XL.....

Καθε γνωμη δεκτη.....

Ωπα ωπα ωπα... Ενα-ενα...

1oν) V θα ηταν καταλληλοτερο απο το W για τις ταχυτητες που πιανει το αυτοκινητο σου.
2ον) XL για τετοιο αυτοκινητο δε θα το προτεινα αλλα εφοσον θες σκληρο ελαστικο οπως λες ισως να βρουμε καποια λυση.
3ον) Τα σκληρα ελαστικα που σου αρεσουν, να ξερεις οτι παντα θα εχουν ενα μικρο θεματακι με το ζεσταμα εφοσον δεν εχεις 300 αλογα ουτε κανενα καραστημενο αυτοκινητο. Εκτος κι αν του χεις βαλει καμια coilover και δε το αναφερεις. Θελει υπομονη και μη περιμενεις να δουλευεις κανενα ελαστικο απο αυτα στο 100%.

Τωρα τι θα προτεινα εγω με βαση αυτα που μου λες...

Εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα MICHELIN PILOT SPORT 3 225/45 R17 91 V FSL...
Aλλα εφοσον θα το θεωρεις μαλακο εχοντας συνηθισει στα Dunlop και στα Bridgestone, θα σου προτεινα το ιδιο με αλλους δεικτες... Υπαρχει... MICHELIN PILOT SPORT 3 225/45 R17 94 W FSL XL... Και πιο γρηγορα θα ζεσταινεται απο τα Bridgestone, και μια χαρα σκληρα πλαινα θα εχει με το XL + W.
Πραγματικα πιστευω δε χρειαζεται κι ισως δε πρεπει να βαλεις κατι πιο σκληροπυρηνικο στο αμαξι σου.

Τωρα αν επιμενεις σε καποιο ελαστικο απο τη λιστα σου, θα σου προτεινα το DUNLOP SPORT MAXX RT 225/45 R17 91 W MFS που ειναι παρομοιο με το Goodyear F1 assymetric που αναφερεις, (η Dunlop με τη Goodyear εχουν συνεργαστει στενα σε αυτη τη γενια ελαστικων, ειναι σχεδον ιδια τα ελαστικα τους), και ειναι πολυ καλυτερο σε ολα απο το Sport maxx TT που φορουσες αρχικα και σου αρεσε.
Τωρα για το αν ζεσταινεται δε μπορω να σου εγγυηθω κατι. Παντως κι αλλοι χρηστες του φορουμ εχουν φορεσει το συγκεκριμενο λαστιχο και εμειναν ικανοποιημενοι. Γενικα ακουγονται πολυ καλα λογια. (Το Goodyear F1 assymetric οπως μαθαινουμε εχει καποια θεματακια αξιοπιστιας, γι αυτο σου προτεινα το Dunlop.)

Ειδικα για τα michelin δεν εχω και την καλητερη εμπειρια απο παλαιοτερα αυτοκινητα...ευκολα να σκιζεται,να σκεφτομαι να μπω σε δρομο με ανωμαλιες και χωματοδρομο και ουτε στα 25-30000 να σκεφτομαι να τα αλλαξω...παρα τις πολυ καλες επιδοσεις σε ολους τους τομεις...
Οσο αφορα τα Dunlop RT λογω αυξυμενου πιριτιου στην γομα του εχει γινει αρκετα μαλακο,ασχετα εαν τα πλαινα του ειναι ενυσχιμενα με κεβλαρ,σε σχεση με τον προκατοχο του(dunlop sport maxx tt)......τα καταλαβαινει κανεις πιανοντας το πλαινο τους που ιδιο με Michelin Super Sport...
Ειναι και τα δυο ελαφρια ελαστικα που αποδυκνιει την μαλακοτητα τους....
Το Το Goodyear F1 assymetric σε σχεση με το Το Goodyear F1 assymetric 2 γνωριζω οντως οτι ειχε καποια θεματακια ειδικα με τα μαλακα πλαινα αλλα απο φιλους και γνωστους στο 2 δεν αντιμετωπιζουν τετοια θεματα....ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες καθως γνωριζω οτι τα πλαινα τους εχουν σκληροποιηθει λιγακι και βγαζουν μια σχετικη χιλιομετρικη αποδωση...
Γνωριζω οτι τα σκληρα ελαστικα δεν ζεστενονται ευκολα αλλα κρατουν τις επιδωσεις τους για μεγαλο διαστημα....να τα S001 που φοραω ειναι οντως ακυρα αυτην την στιγμη...αλλα εαν ενα RE 050A H Τ001 ισως να ταιριαζανε στο στυλ-διασταση του αυτοκινητου....
Ο δεικτη Xl νομιζω ειναι δεικτης φορτιου βαρους και εχει να κανει με αυτοκινητα που θελουν αυξυμενες πιεσης λογω φορτιου βαρους και με την σκληροτητα των λινων και οχι με το ποσο σκληρο ειναι γενικα το ελαστικο σαν γομα.....
Σε αυτο που θα συμφωνησω εν μερη ειναι ο δεικτης ταχυτητας σε V που ειναι και σωστος για το αυτοκινητο αλλα η αλλαγη διαστασης δεν εχεις και πολλα περιθωρια καθοτι πιο σπορτιβ......

Για να βοηθησω για την επιλογη μου γνωμονας για εμενα ειναι οι απιστευτοι λακουβατοι και ανωμαλοι δρομοι και η χιλιομετρικη αποδοση......αλλα και ενα πιο γρηγορο ζεσταμα σχετικα απο αυτα που ειχα...
kostaB
4TF Newbie Driver

Last Visit: 09/02/14 21:55

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20/01/14 19:18

+MICHELIN PILOT SPORT 3 225/45 R17 91 V
Εικόνα
Γιάννης, Αττική

http://www.volvoclub.gr
Άβαταρ μέλους
johnkyr
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/07/14 23:10

Δημοσίευσηαπό rallyaddicted » 20/01/14 20:28

Εικόνα
Bridgestone potenza adrenalin re002
Για αυτό έχετε καμιά άποψη? το φοράει κανείς? Ψάχνω κάτι για καθημερινή χρήση που να μπαίνει όμως και αξιοπρεπώς στην πίστα...
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
rallyaddicted
4TF A5 Driver

Last Visit: 20/07/14 22:48

Δημοσίευσηαπό popol@ros » 20/01/14 20:37

φανταστικο.

αν και την φραση : αξιοπρεπώς στην πιστα δεν την καταλαβαινω, αλλα τεσπα.
Τελευταία επεξεργασία από popol@ros και 20/01/14 20:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
είμαι χωριάτης κλαρινογαμπρός!
Άβαταρ μέλους
popol@ros
4TF S2000 Driver

Last Visit: 22/07/14 22:47

Δημοσίευσηαπό Sinanai » 20/01/14 20:42

Αυτό θα φόραγα κι εγώ τώρα αν είχα το 206 ακόμα.
Που θα πάει, που θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
κι όλο στην αρχή γυρνάει
που θα πάει, θα ξεκολλήσει
κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι' αλλού θα ροβολήσει

...όχι FIAT κτλ...
Άβαταρ μέλους
Sinanai
4TF S1600 Driver

Last Visit: 03/07/14 18:34

Δημοσίευσηαπό Orestis.D » 20/01/14 20:50

kostaB έγραψε:Γνωριζω οτι τα σκληρα ελαστικα δεν ζεστενονται ευκολα αλλα κρατουν τις επιδωσεις τους για μεγαλο διαστημα....να τα S001 που φοραω ειναι οντως ακυρα αυτην την στιγμη...αλλα εαν ενα RE 050A H Τ001 ισως να ταιριαζανε στο στυλ-διασταση του αυτοκινητου....
Ο δεικτη Xl νομιζω ειναι δεικτης φορτιου βαρους και εχει να κανει με αυτοκινητα που θελουν αυξυμενες πιεσης λογω φορτιου βαρους και με την σκληροτητα των λινων και οχι με το ποσο σκληρο ειναι γενικα το ελαστικο σαν γομα.....
Σε αυτο που θα συμφωνησω εν μερη ειναι ο δεικτης ταχυτητας σε V που ειναι και σωστος για το αυτοκινητο αλλα η αλλαγη διαστασης δεν εχεις και πολλα περιθωρια καθοτι πιο σπορτιβ......

Για να βοηθησω για την επιλογη μου γνωμονας για εμενα ειναι οι απιστευτοι λακουβατοι και ανωμαλοι δρομοι και η χιλιομετρικη αποδοση......αλλα και ενα πιο γρηγορο ζεσταμα σχετικα απο αυτα που ειχα...

1) Τι εννοεις σκληρα ελαστικα? Λογικα από αυτά που μου εχεις πει καταλαβαινω σκληρο σκελετο, γιατι όλα αυτά είναι max performance ελαστικα, αρα εχουν σχετικα μαλακη γομα.
2) Αν δε ζεσταίνονται ποτε, ποιες επιδοσεις κρατουν για μεγαλο χρονικο διαστημα? Κι επισης αν δε τα ζεστανεις ποτε να "ανακατευτεί" η γομα, να φυγει το πανω στρωμα, και να ερθει το φρεσκο στρωμα από κατω, θα δημιουργηθεί μια ωραιοτατη κρουστα τοσο γυαλιστερη που θα βλέπεις τη μουρη σου πανω! :lol:
3) Τα 050Α πιστευω είναι τοσο ακαταλληλα για το αμαξι σου οσο και τα S001, τωρα τα Τ001 ισως ταιριαξουν περισσοτερο αλλα εκει αλλαζουμε κατηγορια, παμε σε Premium touring ελαστικο, με αλλα χαρακτηρηστικα.
4) Ο δεικτης XL εχει να κανει με το μεγαλυτερο βαρος ναι και επηρεαζει περισσοτερο τα πλαινα. Γινονται πιο σκληρα... Όπως αντιστοιχα και με μεγαλυτερο δεικτη ταχύτητας...

Συνεχιζω σε σπορ ελαστικο να σου προτείνω το MICHELIN PILOT SPORT 3... Θα τα ζεσταίνεις και θα δεις αλλα πραγματα εντελως σε σχεση με τις πετρες που ειχες πριν... Δε θα εχουν θεμα με τις λακουβες, κι αν φοβάσαι τοσο διαλεξε τους μεγαλύτερους δεικτες που ανεφερα στο προηγουμενο μου post.
Now there's a haze pushing me sideways...
Άβαταρ μέλους
Orestis.D
4TF N3 Driver

Last Visit: 22/07/14 19:08

Δημοσίευσηαπό popol@ros » 20/01/14 20:52

αυτη η σιγουρια οτι θα ζεσταθουν....
Άβαταρ μέλους
popol@ros
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Orestis.D » 20/01/14 20:54

popol@ros έγραψε:αυτη η σιγουρια οτι θα ζεσταθουν....

Από τις πετρες που φοραγε πριν, σιγουρα περισσοτερο. Δε ξερω πως οδηγαει ο ανθρωπος, αλλα δεν εχω ακουσει ποτε καποιον να παραπονιεται ότι δε ζεσταινει Michelin ελαστικο.
Άβαταρ μέλους
Orestis.D
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό popol@ros » 20/01/14 20:57

μου αρεσει που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν εμμονή με αυτο το ζεσταμα
Άβαταρ μέλους
popol@ros
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Orestis.D » 20/01/14 20:59

popol@ros έγραψε:μου αρεσει που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν εμμονή με αυτο το ζεσταμα

μαλιστα.
Άβαταρ μέλους
Orestis.D
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό rallyaddicted » 20/01/14 21:00

popol@ros έγραψε:φανταστικο.

ευχαριστώ... μάλλον εκεί θα καταλήξω τελικά...
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
rallyaddicted
4TF A5 Driver

Last Visit: 20/07/14 22:48

Δημοσίευσηαπό popol@ros » 20/01/14 21:04

Orestis.D έγραψε:
popol@ros έγραψε:μου αρεσει που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν εμμονή με αυτο το ζεσταμα

μαλιστα.

Άβαταρ μέλους
popol@ros
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Orestis.D » 20/01/14 21:23

popol@ros έγραψε:
Orestis.D έγραψε:

μαλιστα.

:ysterical: :ysterical: :ysterical:
Άβαταρ μέλους
Orestis.D
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό Sinanai » 20/01/14 21:27

rallyaddicted έγραψε:
popol@ros έγραψε:φανταστικο.

ευχαριστώ... μάλλον εκεί θα καταλήξω τελικά...

Αντίστοιχη - νομίζω, με αυτή που ζητάς - αξιοπρέπεια (sic :lol: ) στην πίστα είχα με τα Toyo R1-R. Αν τους μοιάζουν, είναι ό,τι ζητάς. Και ό,τι θα ζήταγα κι εγώ, απούσης δεύτερης τετράδας ζεμιζλjίκ.
Που θα πάει, που θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
κι όλο στην αρχή γυρνάει
που θα πάει, θα ξεκολλήσει
κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι' αλλού θα ροβολήσει

...όχι FIAT κτλ...
Άβαταρ μέλους
Sinanai
4TF S1600 Driver

Last Visit: 03/07/14 18:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση