20/04/14 15:23

Φώτα Xenon...

Forum για την βελτίωση και τεχνικά θέματα του αυτοκινήτου. Προβλήματα, προτάσεις και λύσεις.

Re: Φώτα Xenon...

Δημοσίευσηαπό p_george » 13/08/12 1:19

Alxnks έγραψε:Ποιο eBay? Γιατι αν ειναι από το αγγλικό θέλουν μπόλικη ρύθμιση για να ρίχνουν σωστά σε αριστεροτιμονο...κι ίσως να μην έρχονται 100% και πάλι να στραβωνουν.
Το αντίστροφο, δηλαδή σε αμάξι (η φανάρια) από εξωτερικό, για να κυκλοφορεί Αγγλία και να περνάει από ΜΟΤ, παίζει αναγκαστικά αλλαγή φαναριών με αγγλικά, δεν αστειεύονται με κάτι τέτοια.

Sent from my Neo V using Tapatalk

Αν ειναι απο Αγγλια δεν υπαρχει περιπτωση ρυθμισης,
τα κατοπτρα ειναι φτιαγμενα να ριχνουν την εκτροπη στα δεξια αντι αριστερα.
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
p_george
4TF A5 Driver

Last Visit: 09/04/14 12:48

Re: Re: Φώτα Xenon...

Δημοσίευσηαπό Alxnks » 13/08/12 1:42

p_george έγραψε:
Alxnks έγραψε:Ποιο eBay? Γιατι αν ειναι από το αγγλικό θέλουν μπόλικη ρύθμιση για να ρίχνουν σωστά σε αριστεροτιμονο...κι ίσως να μην έρχονται 100% και πάλι να στραβωνουν.
Το αντίστροφο, δηλαδή σε αμάξι (η φανάρια) από εξωτερικό, για να κυκλοφορεί Αγγλία και να περνάει από ΜΟΤ, παίζει αναγκαστικά αλλαγή φαναριών με αγγλικά, δεν αστειεύονται με κάτι τέτοια.

:s

Δηλαδή λες ότι ειναι φτιαγμένα έτσι ώστε όταν κυκλοφορούν εντός Αγγλίας να στραβωνουν όλοι όλους? Γιατι αν δεν το ξέρεις, στην Αγγλία πέρα από δεξιοτιμονα, οδηγούν και στο αντίθετο ρεύμα, οπότε αν έριχναν δεξιά που λες εσύ, θα στραβωναν όλοι τους αντίθετα ερχομενους τους!

Οκ...ειναι μια άποψη κι αυτή, απλά εντελώς λάθος.

Alxnks
4TF N2 Driver

Last Visit: 20/04/14 13:57

Re: Re: Φώτα Xenon...

Δημοσίευσηαπό p_george » 13/08/12 2:01

Alxnks έγραψε:
p_george έγραψε:

:s

Δηλαδή λες ότι ειναι φτιαγμένα έτσι ώστε όταν κυκλοφορούν εντός Αγγλίας να στραβωνουν όλοι όλους? Γιατι αν δεν το ξέρεις, στην Αγγλία πέρα από δεξιοτιμονα, οδηγούν και στο αντίθετο ρεύμα, οπότε αν έριχναν δεξιά που λες εσύ, θα στραβωναν όλοι τους αντίθετα ερχομενους τους!

Οκ...ειναι μια άποψη κι αυτή, απλά εντελώς λάθος.

Εχεις δικιο απλα το εγραψα αναποδα,
στην Αγγλια η εκτροπη ειναι προς τα αριστερα και οχι προς τα δεξια που ειναι εδω,
γι΄αυτο υποστηριξα οτι δεν κανουν τετοια φωτιστικα.
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
p_george
4TF A5 Driver

Last Visit: 09/04/14 12:48

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 13/08/12 2:04

Εκτός από κάποια που είναι ρυθμιζόμενα για δεξιά αριστερά, είτε με το χέρι είτε μέσω μενού ή διαγνωστικού.
BMW E39 520i steptronic Εικόνα
Άβαταρ μέλους
onyx !
Moderator

Last Visit: 20/04/14 12:27

Δημοσίευσηαπό Alxnks » 13/08/12 2:10

Έτσι οκ, συμφωνούμε ως προς το δεξιά/αριστερά.
Γι αυτό κι όταν κυκλοφορούσαμε εμείς με ελληνικά αμάξια εκεί, βάζαμε μια πρόσθετη πλαστική βλακειουλα :)

Για φανάρια με ρύθμιση δεξιά/αριστερά...λίγα. Μέσω διαγωνιστικού κτλ...ελάχιστα. Οπότε προσοχή στις αγορές φαναριών από αγγλικό eBay (υπάρχουν και το γερμανικό, γαλλικό, ιταλικό!)!

Alxnks
4TF N2 Driver

Last Visit: 20/04/14 13:57

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 27/08/12 15:03

Την τελευταια βδομαδα ανα περιοδους μου εβγαζε ενδειξη low beam bulb failure στο καντραν, και εσβηνε η μια λαμπα (η αριστερη). Σβηνοντας και ξαναναβοντας τα φωτα, αναβε κανονικα και μαλιστα χωρις να ξανασβησει..Κι ενω σκεφτομουν μετασχηματιστη, το ΣΚ για πρωτη φορα μου το εκανε και για τη δεξια λαμπα, ενω χρησιμοποιουσα για ωρα και την μεγαλη σκαλα (bi-xenon). Ανοιξα λοιπον να δω τι τρεχει και ειδα πως και οι δυο εχουν μια μπεζ κηλιδα στο ιδιο ακριβως σημειο, οπως φαινεται στη φωτο

Εικόνα
Εικόνα

Οι λαμπες ειναι καινουριες (1.5 χρονο) osram xenarc οι οποιες αντικατεστησαν προληπτικα τις OEM philips μετα απο 6χρονια χωρις αυτες να εχουν καει.. Ειναι φυσιολογικη αυτη η κηλιδα, ή μηπως οι λαμπες ειναι ετοιμες να παραδωσουν πνευμα?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)
Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
4TF S1600 Driver

Last Visit: 16/04/14 13:21

Δημοσίευσηαπό fabiawrc » 03/01/13 2:25

τι θα γινει με τα ξενον ρε παιδια??εχει ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ το κακο...τα κιτ εχουν φθασει τα 30 ευρω και εχουν βαλει ολοι...

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΖΩΟ στις 3 γεφυρες με ασημι polo καγκουρεμενο ξημερωματα πρωτοχρονιας,ερχεται σιγα σιγα απο πισω μου και μου καιει κυριολεκτικα τον αμφιβληστροειδή!!

ειχε φωτα ξενον στα σποτακια κατω,και στα φαναρια πρεπει να φωτιζε μεγαλη σκαλα γιατι δεν εχω ξαναδει μεσαια σκαλα να τυφλωνει τοσο εντονα.μιλαμε για το ΦΩΣ.μολις με περασε απο την αριστερη,τον αρχισα στις μουτζες.φυσικα χαμπαρι δεν πηρε και συνεχισε..ακομα και οταν ποιο κατω τον περασα και τον αφησα πολυ πισω στραβωνε ακομα και απο το διαολο...αει ψοφα καγκουρα.

60αρης με το παλιο avensis στην χαμοστερνας,εριχνε καργα φως..πηγα να του μιλησω,χαμπαρι δεν πηρε..

λιγο ποιο κατω ιερα οδο,φθανει πισω μου ενα λευκο smart,με ξεσκισε και αυτο...φθανει διπλα μου,και ηταν μεσα ενα κριαρι 120 κιλα..

παλιο ματιζ τα ιδια...honda civic του 98 εκει να δεις....και λιγο πριν φθασω σπιτι μου,ibiza του 2000 με εκτυφλωτικα φωτα ε και εκει αρχισα τις παναγιες..και σκεφτηκα την λυση για xenon στην εταζερα!!!
παθος για συνοδηγηση!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fabiawrc
4TF A6 Driver

Last Visit: 15/04/14 1:30

Δημοσίευσηαπό XENO » 03/01/13 9:21

fabiawrc έγραψε:τι θα γινει με τα ξενον ρε παιδια??εχει ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ το κακο...τα κιτ εχουν φθασει τα 30 ευρω και εχουν βαλει ολοι...

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΖΩΟ στις 3 γεφυρες με ασημι polo καγκουρεμενο ξημερωματα πρωτοχρονιας,ερχεται σιγα σιγα απο πισω μου και μου καιει κυριολεκτικα τον αμφιβληστροειδή!!

ειχε φωτα ξενον στα σποτακια κατω,και στα φαναρια πρεπει να φωτιζε μεγαλη σκαλα γιατι δεν εχω ξαναδει μεσαια σκαλα να τυφλωνει τοσο εντονα.μιλαμε για το ΦΩΣ.μολις με περασε απο την αριστερη,τον αρχισα στις μουτζες.φυσικα χαμπαρι δεν πηρε και συνεχισε..ακομα και οταν ποιο κατω τον περασα και τον αφησα πολυ πισω στραβωνε ακομα και απο το διαολο...αει ψοφα καγκουρα.

60αρης με το παλιο avensis στην χαμοστερνας,εριχνε καργα φως..πηγα να του μιλησω,χαμπαρι δεν πηρε..

λιγο ποιο κατω ιερα οδο,φθανει πισω μου ενα λευκο smart,με ξεσκισε και αυτο...φθανει διπλα μου,και ηταν μεσα ενα κριαρι 120 κιλα..

παλιο ματιζ τα ιδια...honda civic του 98 εκει να δεις....και λιγο πριν φθασω σπιτι μου,ibiza του 2000 με εκτυφλωτικα φωτα ε και εκει αρχισα τις παναγιες..και σκεφτηκα την λυση για xenon στην εταζερα!!!

Αν τους έγραφαν όλους αυτούς θα είχαν μια καλή πηγή εσόδων, μεσούσης της κρίσης.
Η Χώρα των Θαυμάτων
Άβαταρ μέλους
XENO
4TF N2 Driver

Last Visit: 20/04/14 9:48

Δημοσίευσηαπό Mad_Max_Geo » 03/01/13 14:43

XENO έγραψε:
fabiawrc έγραψε:τι θα γινει με τα ξενον ρε παιδια??εχει ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ το κακο...τα κιτ εχουν φθασει τα 30 ευρω και εχουν βαλει ολοι...

Αν τους έγραφαν όλους αυτούς θα είχαν μια καλή πηγή εσόδων, μεσούσης της κρίσης.

Ουτε στο εξωτερικο δε τους γραφουν εδω θα το εκαναν?
Άβαταρ μέλους
Mad_Max_Geo
4TF WRC Driver

Last Visit: 20/04/14 10:52

Δημοσίευσηαπό MAD-MAX-13 » 03/01/13 14:52

υπαρχουν χωρες του εξωτερικου που αν το εξαρτημα που βαλεις στο αυτοκινητο σου δεν εχει εγκριση για το αυτοκινητο σου δεν σε "περνανε" ΜΟΤ... και επισης εχω δει μπροστα μου κληση για υπερβολικο χαμηλωμα, χρηση δυνατης μουσικης, φιμε, αντικανονικα φωτα και προφυλακτηρας επικινδυνος για την ασφαλεια των πεζων...ολα τα παραπανω σε 3 αυτοκινητα στο Bristol....
Οι νομοι ισχυουν για ολλους κ.Κ.Κ. οταν μας σταματανε με ρανταρ το παραδεχομαστε και δεν ψαχνουμε για δικαιολογιες... δεν κανουμε θεμα το γεγονος οτι το οργανο δεν μας αναγνωρισε...γιατι σας πηραν το διπλωμα?

TFRC 1995-2011
Άβαταρ μέλους
MAD-MAX-13
4TF N3 Driver

Last Visit: 17/04/14 11:19

Απ: Φώτα Xenon...

Δημοσίευσηαπό Mad_Max_Geo » 04/01/13 11:43

Εγώ μίλαγα για τα ξένον τώρα τους καγκουρες καλά τους κάνουν.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
Άβαταρ μέλους
Mad_Max_Geo
4TF WRC Driver

Last Visit: 20/04/14 10:52

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Λάππας » 07/11/13 22:31

Το βήμα μετά τα xenon.

Η τεχνολογία φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρουσα.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Λάππας
4TF WRC Driver

Last Visit: 20/04/14 11:45

Δημοσίευσηαπό fokion_sportage » 08/11/13 9:53

Ενδιαφερον..... στην εργοστασιακη του μορφη

γιατι στην καγκουροfit :) εκδοση θα εχουμε το πιθανοτερο παρομοια "πανηγυρια"......
Άβαταρ μέλους
fokion_sportage
4TF N3 Driver

Last Visit: 20/04/14 10:57

Δημοσίευσηαπό caret » 08/11/13 12:36

Μια ερώτηση. Αυτή τη στιγμή όλοι μου οι προβολείς είναι με κανονικές λάμπες κίτρινου φωτός. Σκέφτομαι να τις αλλάξω αλλά θα ήθελα να είναι με άσπρο φως. Βέβαια θέλω να είμαι νόμιμος και το πιο σημαντικό να μην τυφλώνω τους άλλους. Υπάρχει κάποια λύση που να πληρεί τα προηγούμενα;
caret
4TF Newbie Driver

Last Visit: 10/04/14 17:45

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 19/11/13 15:12

Αφού δε θέλεις α βάλεις ξένον και αφού υπάρχει άλλο θέμα για βελτίωση φώτων καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.
BMW E39 520i steptronic Εικόνα
Άβαταρ μέλους
onyx !
Moderator

Last Visit: 20/04/14 12:27

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά Θέματα - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: MSNbot Media και 12 επισκέπτες