23/07/14 21:50

Νομικές ερωτήσεις

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: Νομικές ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό kacey » 23/07/13 11:57

Ειμαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι το +Ε, εκτος απο τα χαρτια τρεηλερ/σκαφους/φουσκωτου κ τη καταλληλοτητα οχηματος/τρεηλερ. Το συζηταγαμε στο fouskoto4all κ ειχαμε βρει τις διαταξεις κ καταληξαμε οτι ειναι σιγουρο αυτο.

KOK έγραψε:
KEΦAΛAIO I΄
AΔEIEΣ IKANOTHTAΣ OΔHΓHΣHΣ
Άρθρo 94
Kατηγoρίες αδειών oδήγησης αυτοκινήτων τρίτροχων οχημάτων και
μοτοσικλετών – Κυρώσεις – Άδειες εκπαιδευτών υποψήφιων οδηγών.

Κατηγορία Β:

-Αυτοκίνητα φορτηγά με μέγιστo επιτρεπόμενo βάρος μέχρι
3.500 χλγ. ή αυτοκίνητα επιβατηγά των οποίων ο μέγιστος αριθμός θέσεων
καθημένων (χωρίς τη θέση του οδηγού) δεν υπερβαίνει τις οκτώ ή αυτοκίνητο
μικτής χρήσης με μέγιστo επιτρεπόμενo βάρος μέχρι 3.500 χλγ. και μέγιστο
αριθμό θέσεων καθημένων (εκτός της θέσης του οδηγού) μέχρι οκτώ.
Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας αυτής μπορούν να έλκουν ελαφρό ρυμουλ-
κούμενο.

-Σύνολα οχημάτων (συρμοί ή αρθρωτά οχήματα) που αποτελούνται από
έλκουν όχημα της κατηγορίας Β και από ρυμουλκούμενο, όπου το μέγιστo
επιτρεπόμενo βάρος του συνόλου δεν υπερβαίνει τα 3.500 χλγ., το δε μέγιστo
επιτρεπόμενo βάρος του ρυμουλκούμενου δεν υπερβαίνει το βάρος του έλκο-
ντος οχήματος κενού
.

Κατηγορία Β+Ε: Σύνολα συζευγμένων οχημάτων (συρμοί ή αρθρωτά οχή-
ματα) που αποτελούνται από έλκουν όχημα της κατηγορίας Β και από ρυ-
μουλκούμενο, όταν το μέγιστo επιτρεπόμενo βάρος του συνόλου υπερβαίνει
τα 3.500 χλγ. ή το μέγιστo επιτρεπόμενo βάρος του ρυμουλκούμενου υπερ-
βαίνει το βάρος του έλκοντος οχήματος κενού
.

Αρα αν το συνολο οχημα+τρεηλερ+σκαφος εξοπλισμενο, ειναι πανω απο 3,5τ Ή αν το μεγιστο βαρος του ρυμουλκουμενου (σκαφος+τρεηλερ) ειναι μεγαλυτερο απο το οχημα, εκτος απο τα χαρτια για την καταλληλοτητα των παραπανω κ την ορθοτητα της ελξης απο αποψη των οχηματων, χρειαζεσαι κ το +Ε στο διπλωμα σου. Κ τα προστιμα νομιζω ειναι βαρβατα στυλ 5χιλιαρου, οχι το ιδιο με
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 23/07/14 17:47

Δημοσίευσηαπό 224.v » 23/07/13 12:05

Μα τα βαρη που εγω ρυμουλκω ειναι σε αυτα τα ορια... τραιλερ και φουσκωτο δεν περνα τα 700χλγ. Και η μπαγκαζιερα που λεει ο συμφορουμητης δεν ειναι μεγαλη.... Αρα το Β ειναι αρκετο...
Οι δρομοι ειναι επικινδυνοι για αυτο πρεπει να φτανουμε ΓΡΗΓΟΡΑ στον προορισμο μας
Άβαταρ μέλους
224.v
4TF N4 Driver

Last Visit: 18/07/14 1:45

Δημοσίευσηαπό kacey » 23/07/13 12:14

Α οκ,

μιλαμε δηλαδη οτι 5,5μ φουσκα+εξωλεμβια+τρεηλερ<βαρος αυτοκινητου

ΚΑΙ

5,5μ φουσκα+εξωλεμβια+τρεηλερ+βαρος αυτοκινητου<3,5τ ?
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό giannik1977 » 23/07/13 12:35

χτύπα το Kacey το rib και θα σου κάνω και δωρεάν μαθήματα πλεύσης κ ναυαγοσωστικής !!!
Δεν εχεις επιλογες..Ζησε..
Άβαταρ μέλους
giannik1977
4TF S1600 Driver

Last Visit: 23/07/14 19:49

Δημοσίευσηαπό kacey » 23/07/13 12:45

Τωρα πια, σχεδιαζω να αποκτησω αυτο

Εικόνα.

Αντιστοιχα ετοιμαζομαι να κανω κ τη μεγαλη αγορα, που την ειχα αχτι τοσο καιρο:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό 224.v » 23/07/13 13:10

kacey έγραψε:Α οκ,

μιλαμε δηλαδη οτι 5,5μ φουσκα+εξωλεμβια+τρεηλερ<βαρος αυτοκινητου

ΚΑΙ

5,5μ φουσκα+εξωλεμβια+τρεηλερ+βαρος αυτοκινητου<3,5τ ?

Μα φυσικα το φουσκωτο ειναι 450 κιλα συν 100 εξωλεμβια συν 200 κιλα το τραιλερ, ολα ειναι του ετους 90... δεν τσιμπησα να παρω μεγαλο την εποχη της φουσκας... το εχω 22 χρονια... η μηχανη αλλαξε γιατι η πρωτη επεσε στη θαλασσα.. MARSHAL made in italy... για οσους θυμουνται... :lol:
Οι δρομοι ειναι επικινδυνοι για αυτο πρεπει να φτανουμε ΓΡΗΓΟΡΑ στον προορισμο μας
Άβαταρ μέλους
224.v
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό kacey » 23/07/13 14:35

προσεξε τωρα να δεις τι γινεται:

τα νουμερα που μου λες βγαζουν συνολο 750κιλα.

α) Μεσα στον ΚΟΚ οριζει ως "ελαφρο ρυμουλκουμενο" αυτο το βαρος του οποιου ειναι μεχρι 750κιλα. Κ οπως ειδες απο πανω, λεει οτι β) "τα οχηματα της κατηγοριας Β (σ.σ: τα ΙΧ, τα μικρα φορτηγακια κλπ, δηλαδη η ερασιτεχνικη αδεια οδηγησης που εχουμε ολοι μας) μπορουν να ελκουν "ελαφρο ρυμουλκουμενο". Δηλαδη, συμφωνα με τον παραπανω ορισμο οταν εχεις Β κατηγορια τοτε εκτος απο τις απο πανω προυποθεσεις, υπαρχει ΚΑΙ η προυποθεση να ειναι μεχρι 750κιλα.

γ) Η επομενη φορα που αναφερεται το νουμερο 750κιλα ειναι για να σου πει οτι αν το ρυμουλκουμενο ειναι +750κιλα τοτε παει στην Γ+Ε

απο τα α, β κ γ εγω βγαζω το συμπερασμα οτι εχει παιξει μαλακια με τη συγγραφη του ΚΟΚ γιατι ετσι οπως τα λεει, τα οχηματα κατηγοριας Β, ανεξαρτητα απο το αν τηρουν τα πιο πανω για συνολικα 3,5τ ή συνολο ρυμουλκουμενου<αυτοκινητου δεν μπορουν να τραβανε πανω απο 750κ...
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό 224.v » 23/07/13 14:54

Ετσι οπως λες θα επρεπε ολοι οσοι ρυμουλκουν τα τερατα φουσκωτα στο δρομο εστω και τα πανω απο 6 μετρα να εχουν δωσει εξετασεις για το Ε... μαλλον αυτο δεν συμβαινει βεβαια... απλα τα τραβανε με καποιο 4Χ4 μεγαλου βαρους... Εγω το ιδιο φουσκωτο το τραβαγα με την Λαντσια Πρισμα 1.6 (1150 κιλα αδεια) μετα με την Καππα 1450 κιλα και τωρα με το Juke νομιζω 1350 ... το υπουργειο ειχα δωσει αδεια κανονικα για ολες τις περιπτωσεις...
Άβαταρ μέλους
224.v
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό kacey » 23/07/13 15:00

Δεν με καταλαβες: ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, πολυ απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ελκεις οτιδηποτε ζυγιζει πανω απο 750κ, με οχημα ή αδεια της κατηγοριας Β (ειτε +Ε ή χωρις). Για +750κ ΠΡΕΠΕΙ να εχεις φορτηγο κ την αντιστοιχη αδεια...

Ξαναλεω, αυτα προεκυψαν απο ερευνα με αφορμη ερωτηση καποιου στο fouskoto4all περι του θεματος, κ θυμαμαι πολυ καλα να ειμαστε ολοι πολυ σιγουροι για αυτο το συμπερασμα...
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό 224.v » 23/07/13 15:28

Καταλαβα τι λες, ομως το υπουργειο μεταφορων-συγκοινωνιων, που σου ταιριαζει οχημα και ρουμουλκουμενο και εχοντας ολα τα μηχανολογικα στοιχεια των 2 οχηματων σου επιτρεπει την κυκλοφορεια τους με την αδεια που σου δινει... ασχετα με το διπλωμα σου... αυτη ειναι η αληθεια = πραγματικοτητα.. αν ο ΚΟΚ τα μπλεκει δεν το γνωριζω πανω απο 20+ χρονια ετσι δινουν τις αδειες ρυμουλκουμενου απο το υπουργειο... εγω εχω κανει τις ενεργειες και τη γραφειοκρατεια, δεν εχω παει σε καποιον να μου τα κανει...

Τους πας ενα χαρτι απο τον κατασκευαστη αυτοκινητου για ποσο ειναι το μαξιμουμ βαρος ελξης και ετσι αν το τραιλερ ειναι μικρωτερο βαρος το δεχονται αν δε εχει και δικα του φρενα το τραιλερ παει και πιο ψηλα η δυνατοτητα ρυμουλκησις σε βαρος..
Άβαταρ μέλους
224.v
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό kacey » 23/07/13 15:39

224.v έγραψε:Καταλαβα τι λες, ομως το υπουργειο μεταφορων-συγκοινωνιων, που σου ταιριαζει οχημα και ρουμουλκουμενο και εχοντας ολα τα μηχανολογικα στοιχεια των 2 οχηματων σου επιτρεπει την κυκλοφορεια τους με την αδεια που σου δινει... ασχετα με το διπλωμα σου... αυτη ειναι η αληθεια = πραγματικοτητα.. αν ο ΚΟΚ τα μπλεκει δεν το γνωριζω πανω απο 20+ χρονια ετσι δινουν τις αδειες ρυμουλκουμενου απο το υπουργειο... εγω εχω κανει τις ενεργειες και τη γραφειοκρατεια, δεν εχω παει σε καποιον να μου τα κανει...

γνωριζεις πολυ καλα οτι το υπουργειο βγαζει αδειες στο ονομα (= καθιστα ιδιοκτήτη οχηματος) ατομα που δεν εχουν καν αδεια οδηγησης...Τεσπα εγω τα ειπα επειδη το ειχα ψαξει λιγο το θεμα, με αφορμη την παραπανω ερωτηση για τη μπαγκαζιερα.
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό efthymis » 23/07/13 23:35

fokion_sportage έγραψε:Κατ' αρχην να τονισω οτι θελω να το κανω νομιμα, ο διαολος εχει πολλά ποδαρια και αυτη την εποχη δεν με παιρνει να ρισκάρω να "σκονταψω" σε καποιο απο αυτα...

το ξερω οτι πρεπει να ασφαλιστει ( κι αυτο επεισεις ειναι ενα θεμα, αν υπαρχει ασφαλεια πχ για ενα μηνα )

Απλά ελεγα μπας γλυτωσω το νταβατζιλικι του μεταφορεα μια και η αποσταση ειναι καμποση - 60 χλμ.

Αλλα ετσι οπως τα λετε μαλλον αδιεξοδο...

Για να μην εχεις θεματα δεν ειναι πιο ασφαλες να ανταλλαξεις αυτοκινητα με το φιλο σου -αν βεβαια την εχει δηλωμενη- για τη μια μερα που θα γινει το δρομολογιο?? :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
efthymis
4TF S1600 Driver

Last Visit: 23/07/14 9:24

Δημοσίευσηαπό fokion_sportage » 24/07/13 7:06

efthymis έγραψε:
fokion_sportage έγραψε:Κατ' αρχην να τονισω οτι θελω να το κανω νομιμα, ο διαολος εχει πολλά ποδαρια και αυτη την εποχη δεν με παιρνει να ρισκάρω να "σκονταψω" σε καποιο απο αυτα...

το ξερω οτι πρεπει να ασφαλιστει ( κι αυτο επεισεις ειναι ενα θεμα, αν υπαρχει ασφαλεια πχ για ενα μηνα )

Απλά ελεγα μπας γλυτωσω το νταβατζιλικι του μεταφορεα μια και η αποσταση ειναι καμποση - 60 χλμ.

Αλλα ετσι οπως τα λετε μαλλον αδιεξοδο...

Για να μην εχεις θεματα δεν ειναι πιο ασφαλες να ανταλλαξεις αυτοκινητα με το φιλο σου -αν βεβαια την εχει δηλωμενη- για τη μια μερα που θα γινει το δρομολογιο?? :)

Ωπ! Καλη ιδεα δε το ειχα σκεφτει.
Ναι την εχει δηλωμενη
Άβαταρ μέλους
fokion_sportage
4TF N3 Driver

Last Visit: 23/07/14 16:31

Δημοσίευσηαπό efthymis » 25/07/13 2:02

:)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
efthymis
4TF S1600 Driver

Last Visit: 23/07/14 9:24

Δημοσίευσηαπό Megane98hp » 02/08/13 17:48

Δεν είμαι σίγουρος αν γράφω στο σωστό θέμα. Όλες οι απόψεις/ γνώμες θα είναι χρήσιμες.
Πέρυσι, σε ένα rent a car ήρθαν μέσω ταχυδρομίου 2 κλήσεις "ραντάρ" για... πρόπερσι. Μετά από ψάξιμο ανακαλύπτουν ότι οι παραβάσεις αυτές έγιναν όχι από πελάτες αλλά από το προσωπικό της εταιρίας. Επειδή δεν μπορούν να είναι 100% σίγουροι ποιος οδηγούσε τα αυτοκίνητα, η εταιρία είχε την πρόθεση να πληρώσει αυτές τις κλήσεις. Όμως όταν πήγε ο υπεύθυνος να τις πληρώσει του είπαν ότι πρέπει να πει ποιος οδηγούσε τα αυτοκίνητα ώστε να δοθούν οι ανάλογες ποινές βαθμοί κλπ.
Τους είπαν ότι δεν μπορούν να ξέρουν ποιος οδηγούσε αλλά θέλουν να πληρώσουν αλλά τελικά οι κλήσεις δεν πληρώθηκαν. Πριν λίγες μέρες ήρθαν άλλες 3 κλήσεις. Πάλι, μετά από ψάξιμο, ανακαλύπτουν ότι πρόκειται για μεταφορές αυτοκινήτων από το προσωπικό της, οπότε και πάλι δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά ποιοι οδηγούσαν. Το παιχνίδι όμως χοντραίνει. Στην επιστολή που στάλθηκε στην εταιρία γράφει ότι εάν δεν γνωστοποιηθούν οι οδηγοί των οχημάτων, όλες οι κλήσεις θα χρεωθούν στον ιδιοκτήτη της εταιρίας. Κάτι τέτοιο θα έχει σαν αποτέλεσμα πολύ απλά να χάσει ο άνθρωπος το δίπλωμά του.

Ξαναλέω, ότι είναι αδύνατο να πούμε ποιος/ ποιοι οδηγούσαν τα αυτοκίνητα όταν έγιναν οι παραβάσεις. Κατά τη διάρκεια μιας μέρας γίνονται δεκάδες μεταφορές αυτοκινήτων από ένα μέρος σε ένα άλλο. Δεν το λέω σαν δικαιολογία, είναι η πραγματικότητα.
Ξαναλέω επίσης ότι η εταιρία θέλει να πληρώσει τις κλήσεις αλλά δεν δέχονται αν δεν τους πάνε συγκεκριμένα διπλώματα.

Είναι ακόμα γεγονός ότι ακόμα και αν βρεθούν ποιοι οδηγούσαν τα αυτοκίνητα υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να χάσουν τα διπλώματά τους για μερικές μέρες έως ακόμα και 1 ή 2 μήνες. Αυτό το λέω γιατί δεν είναι απλή λύση να πάρουμε 5 τυχαία διπλώματα από τους εργαζόμενους της εταιρίας και να πάμε να πληρώσουμε τις κλήσεις.
Χαζομπαμπαδες ολου του κοσμου ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!! ΠΑ.Ο.Χ.
www.hazompampades.com
KATEΡΙΝΙΩ ΜΟΥ ΣΑΓΑΠΑΩ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΖΩ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Megane98hp
4TF S2000 Driver

Last Visit: 23/07/14 12:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες