20/12/14 9:15

αθηνα-ιωαννινα

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: αθηνα-ιωαννινα

Δημοσίευσηαπό coupeas » 30/10/11 18:29

Θα προσπαθησω αν και ενδεικτικα σου λεω οτι κανεις απο τους συγγενείς μου δεν θελει να τον παω καπου εκτος.Δυσκολα θα αντεξει καποιος αν αποφασισω να οδηγησω ετσι.Δεν μιλω για διχως αυριο.Φρενο και προσπεραση χωρις κλεισιματα και μουτζες απο διερχομενους..Μουτζες εχω δεχθεί απο αυτους που περνω.Και φυσικα μια ασχετη Κυριακή μεσημερι που δεν εχει κινηση.
Με 160 τα φαναρια του Μεσολογγιου ειναι 1 τεταρτο.Τελευταια φορά ηταν με ενα παλιο αλλα καλοσυντηρημενο τογιοτα κορολα gti.
Δεν εννοω οτι ειναι μαγκια σε καμια περιπτωση αλλα μερικες φορες μου συμβαινει ........και δεν καυχιεμαι.Εσεις με κανετε.
Και υπαρχουν και πιο γρηγοροι απο μενα.Το εχω διαπιστωσει αρκετες φορες.

Βρε παιδιά οταν σε μια ευθεια πας με 240 τι να σου κανει η παλιοβουνα οταν ανεβαινεις με 120 ,160 στην μικρη ευθεια 70 στις κλειστες και παει λεγοντας.
Ενα τεταρτο απο Μεσολογγι ειναι.Αλλα αν εχεις αβενσις πως να το κανεις .
Mizery is inside of you!
Άβαταρ μέλους
coupeas
4TF N4 Driver

Last Visit: 05/09/14 10:55

Δημοσίευσηαπό nonos » 30/10/11 18:50

Χωρις αποδειξεις διοδιων δεν δεχομαι τιποτα... :shifty: :whistlink:
Άβαταρ μέλους
nonos
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/12/14 22:57

Δημοσίευσηαπό rx8_drifter » 30/10/11 19:13

σιγά μη σταματησει στα διόδια :rtfm:
είναι κι αυτός με τους δεν μπληρώνω
Πρωτό ταξίδι, ετυχε ναύλος για το Tromsø
Εικόνα Εικόνα
Semi greek driving a Ferrari in Switzerland
Άβαταρ μέλους
rx8_drifter
4TF F15 Pilot

Last Visit: 26/11/14 7:55

Δημοσίευσηαπό mark1 » 31/10/11 22:48

Eliasmp έγραψε:Ποια είναι;
Θέλω να την κάνω αύριο το πρωί που φεύγω για τριήμερο. :)

Περασε το τριημερο αλλα θα χρειασθει για επομενες φορες.

Απο Αθηνα - Θηβα (παλια εθνικη) - Λειβαδεια - Αμφικλεια - Λαμια - Καρδιτσα - Τρικαλα - Καλαμπακα - Γιαννενα. Αποσταση θυμαμαι να ειναι κατω απο 400, νομιζω 395. Δεν κοιταζα για ελαχιστο χρονο (απογευμα και χωρις να ξερω λεπτομερειες δρομου) αλλά νομιζω εκανα γυρω στις 5 με 5,5 ωρες.

Καλη διαδρομη με μετρια κινηση χωρις διοδια, απλως θελει προσοχη λογω κατοικημενων περιοχων, στρουμφ κλπ

Ισως -λογω κρισης και διοδιων- αυτη η διαδρομη (και η αλλη απο Ναυπακτο) να αποτελουν επιλογη ολο και περισσοτερων οδηγων στο μελον.
mark1
4TF N1 Driver

Last Visit: 04/05/14 15:25

Δημοσίευσηαπό zorz » 01/11/11 0:40

nonos έγραψε:Χωρις αποδειξεις διοδιων δεν δεχομαι τιποτα... :shifty: :whistlink:

Εικόνα :lol:
Meet the new boss, he's the same as the old boss
Άβαταρ μέλους
zorz
4TF WRC Driver

Last Visit: 12/12/14 20:27

Δημοσίευσηαπό Dodger » 01/11/11 9:51

mark1 έγραψε:Και τελειωνω με μια ερωτηση :
Εχω δοκιμασει αρκετες εναλλακτικες διαδρομες και μονο σε μια ειδα την αποσταση Ιωαννινα-Αθηνα (μεχρι Χαιδαρι) να ειναι κατω απο 400 χλμ. (χρονο 4,5-5 ωρες περιπου). Ποια ειναι αυτη η συντομωτερη διαδρομη ??? :roll:

mark1 έγραψε:

Απο Αθηνα - Θηβα (παλια εθνικη) - Λειβαδεια - Αμφικλεια - Λαμια - Καρδιτσα - Τρικαλα - Καλαμπακα - Γιαννενα. Αποσταση θυμαμαι να ειναι κατω απο 400, νομιζω 395. Δεν κοιταζα για ελαχιστο χρονο (απογευμα και χωρις να ξερω λεπτομερειες δρομου) αλλά νομιζω εκανα γυρω στις 5 με 5,5 ωρες.

Καλη διαδρομη με μετρια κινηση χωρις διοδια, απλως θελει προσοχη λογω κατοικημενων περιοχων, στρουμφ κλπ

Ισως -λογω κρισης και διοδιων- αυτη η διαδρομη (και η αλλη απο Ναυπακτο) να αποτελουν επιλογη ολο και περισσοτερων οδηγων στο μελον.

Google maps: 448 χιλιόμετρα και Navigation.gr: 418 χιλιόμετρα, από Χαιδάρι κιόλας, που είχες αναφέρει.
Dodger
4TF S1600 Driver

Last Visit: 09/12/14 17:46

Δημοσίευσηαπό mark1 » 04/11/11 1:30

Dodger έγραψε:
mark1 έγραψε:Και τελειωνω με μια ερωτηση :
Εχω δοκιμασει αρκετες εναλλακτικες διαδρομες και μονο σε μια ειδα την αποσταση Ιωαννινα-Αθηνα (μεχρι Χαιδαρι) να ειναι κατω απο 400 χλμ. (χρονο 4,5-5 ωρες περιπου). Ποια ειναι αυτη η συντομωτερη διαδρομη ??? :roll:

mark1 έγραψε:

Google maps: 448 χιλιόμετρα και Navigation.gr: 418 χιλιόμετρα, από Χαιδάρι κιόλας, που είχες αναφέρει.

Πρεπει να εχεις δικιο Dodger, δεν μου φαινεται και μενα σωστο.

1) Κανοντας το ιδιο οπως εσυ με το google maps βρηκα 424 χλμ και μαλιστα απο πιο κοντινη διαδρομη (δες μικρες λεπτομερειες διαδρομης: ανεβηκα απο Περαμα και μπηκα Εγνατια απο Μπαλντουμα, στα Τρικαλα μεσω οδου Μετεωρων οχι απο περιφερειακη, και απο Θηβα μεσω παλιας Εθνικης σε Ελευσινα-Ασπροπυργο κλπ). Για δοκιμη η διαδρομη μεσω Ριο στο google maps εβγαλε 410χλμ (πραγματι με το κοντερ μετραω περιπου το ιδιο).

2) Δεν νομιζω να εχω μεγαλη αποκλιση στα χλμ λογω κοντερ (με το gps εχω μετρησει αποκλιση 1-2χλμ/ωρα σε ταχυτητες απο 50 μεχρι 150)

3) Εχω αρκετο καιρο να κανω την ιδια διαδρομη και ισως ειναι ευκαιρια να ξαναπερασω σε επομενο ταξιδι. Οποτε το τσεκαρω ξανα και λυνεται η απορια

4) Μια περιπτωση που μπορει να εκανα το λαθος: Ισως ειχα μηδενισει στο βενζιναδικο στην Μπαλντουμα που εκανα συχνα φουλαρισμα και καφε.

Η πιο συντομη διαδρομη εξακολουθει να παραμενει μεσω Ριο.
mark1
4TF N1 Driver

Last Visit: 04/05/14 15:25

Δημοσίευσηαπό apopol » 12/08/13 11:31

Ανεβαίνω 3-4 φορές το χρόνο Θεσπρωτία. Πάντα πήγαινα από "κάτω" μέσω Ρίο-Αντίρριο. Μετά το Πάσχα που επιστρέφωντας Αθήνα έφαγα 2 ώρες μποτιλιαρισμένος στην "εθνική" Κορίνθου- Πατρών, είπα την επόμενη φορά να δοκιμάσω να πάω από "πάνω" μέσω Εγνατίας.

Πολύ πιο ευχάριστο και ασφαλής ταξίδι, έκανα σχεδόν την ίδια ώρα, αλλά παραπάνω χιλιομετρα. Από κάτω πλεον ο μωτ ειναι 75 χαω στην καλύτερη, ενώ τωρα ήμουν γυρω στα 90 χαω.

Το μόνο δύσκολο σημειο ειναι το Καλαμπάκα- Μαλακάσι αν σου κάτσει καμμια νταλίκα μπροστά.
Επίσης θέλει προσοχή στις πάρα πολλές κάμερες που υπάρχουν από Δομοκό μέχρι Καλαμπάκα.
Άβαταρ μέλους
apopol
4TF N2 Driver

Last Visit: 16/12/14 13:08

Δημοσίευσηαπό christos.dimou » 12/08/13 11:42

apopol έγραψε:Ανεβαίνω 3-4 φορές το χρόνο Θεσπρωτία. Πάντα πήγαινα από "κάτω" μέσω Ρίο-Αντίρριο. Μετά το Πάσχα που επιστρέφωντας Αθήνα έφαγα 2 ώρες μποτιλιαρισμένος στην "εθνική" Κορίνθου- Πατρών, είπα την επόμενη φορά να δοκιμάσω να πάω από "πάνω" μέσω Εγνατίας.

Πολύ πιο ευχάριστο και ασφαλής ταξίδι, έκανα σχεδόν την ίδια ώρα, αλλά παραπάνω χιλιομετρα. Από κάτω πλεον ο μωτ ειναι 75 χαω στην καλύτερη, ενώ τωρα ήμουν γυρω στα 90 χαω.

Το μόνο δύσκολο σημειο ειναι το Καλαμπάκα- Μαλακάσι αν σου κάτσει καμμια νταλίκα μπροστά.
Επίσης θέλει προσοχή στις πάρα πολλές κάμερες που υπάρχουν από Δομοκό μέχρι Καλαμπάκα.

1. Το κομμάτι που σε καίει είναι το Κερασιά - Μαλακάσι. :) Όμως αν πέσεις σε νταλίκα... δεν έχεις ελπίδα... υπάρχουν κάποια σημεία που μπορείς να προσπεράσεις αλλά είναι μετά από πολλά χιλιόμετρα.
2. Οι κάμερες δεν δουλεύουν καρδιά μου.
3. Αν έχεις χρόνο μπορείς να κάνεις το παλαιό κομμάτι ως Μέτσοβο. Εντάξει... Θέλεις μισή ώρα εκεί που είναι 5 λεπτά με Εγνατία (Μαλακάσι - Μέτσοβο) αλλά θα δεις το πέρασμα της Κατάρας και το κυριότερο... θα απολαύσεις στροφοδιαδρομή...
Άβαταρ μέλους
christos.dimou
4TF WRC Driver

Last Visit: 23/06/14 13:21

Δημοσίευσηαπό Kωνσταντίνος » 12/08/13 11:53

Οι κάμερες μπορεί όντως να μην λειτουργούν (έως ότου έρθει κανένα μπουγιουρντί δηλαδή) αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα υπάρχουν μπλόκα με φορητά ραντάρ.
Συνήθη σημεία που μπορεί κάποιος να τα συναντήσει είναι:
α.Η ευθεία μετά τους Σοφάδες με κατεύθυνση προς Καρδίτσα.
β.Ο περιφερειακός της Καρδίτσας (με όριο ταχύτητας τα 70χλμ/ωρα).
γ.Λίγο πριν το χωριό Αρτεσιανό.
δ.Στην έξοδο από το χωριό Ριζοβούνι.
ε.Στη γέφυρα Μουργκάνι.
Επιστροφή στις Μικρές Πατρίδες
Άβαταρ μέλους
Kωνσταντίνος
4TF WRC Driver

Last Visit: 05/09/14 20:47

Δημοσίευσηαπό apopol » 12/08/13 12:16

@christos.dimou κ @Kωνσταντίνος

Είχα βάλει ειδοποίηση στο GPS ωστε να κόβω πριν τις κάμερες :lol:
Μπλοκα δεν συνάντησα ευτηχώς (τυχερος μάλλον :) ) ουτε στο πήγαινε ουτε στο έλα αν και Σαββάτο πρωί.

Στο Μαλακάσι συνάντησα 3 νταλικες και όντως δεν παλευεται η φάση. Δεν μπορεις να προσπεράσεις εύκολα.

Overall, ειναι πιο ξεκουραστο και ασφαλες ταξιδι από το να πάω από "κάτω". Να μην πούμε για τα υπέροχα τοπία :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
apopol
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό Sinanai » 12/08/13 12:19

Ε μα τι... Καταυλακια; Πφφφ..

Από πάνω φορδεγουίν.
Που θα πάει, που θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
κι όλο στην αρχή γυρνάει
που θα πάει, θα ξεκολλήσει
κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι' αλλού θα ροβολήσει

...όχι FIAT κτλ...
Άβαταρ μέλους
Sinanai
4TF S1600 Driver

Last Visit: 19/08/14 14:36

Δημοσίευσηαπό apopol » 12/08/13 12:24

Sinanai έγραψε:Ε μα τι... Καταυλακια; Πφφφ..

Από πάνω φορδεγουίν.

Σωστός :lol: :lol: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
apopol
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό kingstonian » 12/08/13 17:22

αυτοι που μιλανε για ταυτοτητες στο στομα και 120 πλας στην Παλιοβουνα παιζει να μην ξερουν που πεφτει..
δεν μιλαμε για την "κολωνακιασμενη ΕΟ Κορινθου-πατρων" ουτε για τις στροφες στο Αμφιλοχια-Μενιδι Αρτας, ουτε για την επιστροφη Περιθωρι-Παλιοβουνα...ουτε για μεσα απο την Αμφιλοχια...

:lol: :lol:
kingstonian
4TF A6 Driver

Last Visit: 12/12/14 10:24

Δημοσίευσηαπό dstou » 12/08/13 17:32

Έχω φάει δυό φορές άσχημη ομίχλη στο Μαλακάσι, και δεν έβλεπα στα δέκα μέτρα. Επίσης η διαδρομή αυτή το χειμώνα μερικές φορές έχει χιόνια. Για τα οικονομικά της τώρα, στα συν ότι γλιτώνεις διόδια και Ρίο, στα πλην τα περισσότερα χλμ.
Προτιμώ όμως την κλασσική διαδρομή.Και στο Ρίο την παντόφλα για ξεκουράζομαι. :)
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 19/12/14 12:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 11 επισκέπτες