19/12/14 8:26

αθηνα-ιωαννινα

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

αθηνα-ιωαννινα

Δημοσίευσηαπό cparas8 » 05/04/10 15:24

γεια σας παιδια,θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος ποια ειναι η συντομοτερη διαδρομη για ιωαννινα απο αθηνα,απο τον παλιο δρομο ριο-αντιριο ή απο εγνατία μέσω τρικάλων,εχω ακουσει ότι απο τρικαλα ειναι πιο γρηγορα,ευχαριστω
cparas8
4TF Newbie Driver

Last Visit: 05/04/10 16:16

Re: αθηνα-ιωαννινα

Δημοσίευσηαπό Mad_Max_Geo » 05/04/10 15:30

Μαλλον απο τα Τρικαλα.Μα καλα εσυ πας γυρω γυρω? :dizzy:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Mad_Max_Geo
4TF WRC Driver

Last Visit: 25/09/14 0:39

Δημοσίευσηαπό cparas8 » 05/04/10 15:53

φιλε γιωργο,προφανως δεν θα εχεις παει ποτε ταξιδι απο δυτικη ελλαδα.Οι συντομοτερες διαδρομες για δυτικη ελλαδα απο αθηνα ηταν απο ριο-αντιρριο,ακομα και οταν δεν υπηρχε η γεφυρα,αν πηγαινες απο τρικαλα πριν την εγνατια θα εκανες διπλασιο μην πω τριπλασιο χρονο,δεν γνωριζω τωρα με την κατασκευη της εγνατιας αν ειναι πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα,γιατι ο δρομος μετα το αντιριο δεν ξερω αν το γνωριζεις ειναι αθλιος.
cparas8
4TF Newbie Driver

Last Visit: 05/04/10 16:16

Δημοσίευσηαπό Mad_Max_Geo » 05/04/10 16:03

Φυσικα και τον γωνριζω επειδη παω μια και δυο Γιαννενα.Τωρα που το καλοσκεφτομαι εχεις δικιο πολλοι ελεγαν για τον γ@μωδρομο απο Τρικαλα.Βεβαια δεν εχω παει ποτε Αθηνα απο εκει.Επειδη μενω Αιγιο και βγαινω κατευθειαν εθνικο και παω.Για απεναντι περναω μονο οταν παω Θεσσαλονικη.Παιρνω το πλοιο απο το λιμανι μετα Αγιο Νικολαο και μετα ανηφοριζω...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Mad_Max_Geo
4TF WRC Driver

Last Visit: 25/09/14 0:39

Δημοσίευσηαπό Professeur » 06/04/10 12:00

Tα χλμ είναι κατα τί λιγότερα από την "πάνω" μεριά (Τρίκαλα, Εγνατία). Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα, 5-10 ίσως, μετρημένα από οδηγό Κτελ. Κάποιους τους βολεύει και αισθάνονται ότι επειδή κάποια χλμ γίνονται στην Εγνατία είναι πιο γρήγορα ή/και πιο ασφαλή. Νομίζω είναι περισσότερο αίσθηση παρά πραγματικότητα. Εμένα μου φαίνεται πιο κουραστικό από πάνω. Ενδεχομένως κάποιοι να τον προτιμούν και για λόγους κόστους καθώς τα διοδια στη γέφυρα δεν είναι παίξε γέλασε.

Από προσωπική πείρα όμως ο δρόμος Αθήνα-Ρίο-Γιάννενα παραμένει καλύτερος. Μπορεί να έχει την καρμανιόλα Κόρινθος-Πάτρα και το σχετικά δύσκολο Ρίο-Γιάννενα ΑΛΛΑ αν εξαιρέσεις μερικά κομμάτια του δύσκολα να "εγκλωβιστείς" για πολλή ώρα πίσω από νταλίκα. Από Τρίκαλα όμως μπορεί το μεγαλύτερο κομμάτι του να είναι σε άνετη εθνική αλλά έχει τουλάχιστον 2-3 κομμάτια με αρκετά χλμ που είναι από αδύνατο έως εξαιρετικά επικίνδυνο να προσπεράσεις κάποια νταλίκα.Μπορεί να μην την πετύχεις αλλά αν την πετύχεις την έβαψες. Αν φυσικά δεν βιάζεσαι και πηγαίνεις χαλαρά πίσω από φορτηγά τότε ο "πάνω" είναι μάλλον καλύτερος. Προσωπικά όμως δεν θέλω να ακολουθώ φορτηγά. :)
Όπου και αν κρύβεσαι, η ζωή σου σε περιμένει... Hey, I'm back.. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Professeur
4TF S1600 Driver

Last Visit: 08/11/14 20:29

Δημοσίευσηαπό Kωνσταντίνος » 06/04/10 12:19

Μπορώ να σας μεταφέρω την εμπειρία μου (καθότι κάτοικος Τρικάλων πλέον) από Αθήνα για Ιωάννινα.
Αθήνα - Τρίκαλα (για περίοδο εκτός εξόδου) απαιτούνται 3 ώρες και 15 λεπτά σχετικά πατημένα. Τρίκαλα - Ιωάννινα πλέον μέσω Εγνατίας οδού 1 ώρα και 15 λεπτά.
Τα κομμάτια που σε καθυστερούν είναι ο Δομοκός αν συναντήσεις νταλίκες και λεοφωρεία καθώς και το κομμάτι από Καλαμπάκα έως ότου βγείς στην Εγνατία (για τον ίδιο λόγο).
Επιστροφή στις Μικρές Πατρίδες
Άβαταρ μέλους
Kωνσταντίνος
4TF WRC Driver

Last Visit: 05/09/14 20:47

Δημοσίευσηαπό Professeur » 06/04/10 23:26

4.5 ώρες Αθήνα-Γιάννενα και σχετικά πατημένα ?! Πολλές μου φαίνονται! Ενδεχομένως να μην αξίζει τότε το πάνω δρομολόγιο καθώς φαίνεται αρκετά πιο αργό. :hmmm:
Όπου και αν κρύβεσαι, η ζωή σου σε περιμένει... Hey, I'm back.. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Professeur
4TF S1600 Driver

Last Visit: 08/11/14 20:29

Δημοσίευσηαπό Kωνσταντίνος » 06/04/10 23:45

Δεν είναι παράξενο καθώς και το Κτελ διαλέγει την άλλη διαδρομή για να πάει από Αθήνα - Ιωάννινα.
(335 χλμ Αθήνα -Τρίκαλα και 156 χλμ -αν θυμάμαι καλά- Τρίκαλα - Ιωάννινα).
Άβαταρ μέλους
Kωνσταντίνος
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό criuser » 07/04/10 9:06

H διαδρομή μέσω Αντιρρίου είναι ζήτημα να έχει 100-130 χλμ αυτοκινητόδρομο .
Στην υπόλοιπη διαδρομή όπως Κόρινθος - Ρίο είσαι με δαγκωμένη ταυτότητα και αφού πληρώσεις 100 χλμ βενζίνης στην γέφυρα , μπαίνεις στην διαδρομή που όπου έχει ευθείες δεν μπορείς να προσπεράσεις γιατί έχει όριο 50 , ραντάρ , χωριά και διπλή διαχωριστική .
Οπου δεν έχει αυτά , απλά το κτελ που είναι μπροστά σου προσπερνάει την νταλίκα που είναι μπροστά του . Εσύ μπορείς να προσπεράσεις το κτελ όταν σταματήσει γιά κατούρημα .
Γενικά μέσω ΄γέφυρας είναι ένας κακός , αγχωτικός και με μεγάλη κυκλοφορία δρόμος .

Αντίθετα από Λαμία έχεις 215 χλμ αυτοκινητόδρομο μέχρι Λαμία , διάφορα κομμάτια με 2+1 και 2+2 λωρίδες μέχρι την Καλαμπάκα και σχετικά καλές ταχύτητες λόγω συνεχών ευθειών και μετά μπαίνεις γιά 30 χλμ στις στροφές της Κατάρας , ενώ ακολουθούν 60 χλμ αυτοκινητόδρομου στην Εγνατία .
Αν εξαιρέσεις την περίοδο του βαρύ χειμώνα στις υπόλοιπες ο πάνω δρόμος είναι καλύτερος , απλά γιατί οι νταλίκες πάνε τόσο αργά (30-40 χαω) ώστε και σε μικρές ευθείες τις περνάς , ενώ στο Αντίρριο - Γιάννενα οι νταλίκες πάνε 70-80 χαω και το προσπέρασμα δυσκολεύει και οι ταχύτητες υπερβαίνουν τα όρια μέ τα ραντάρ να παραμονεύουν .
No substitute for cubic inches
criuser
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/12/14 11:00

Δημοσίευσηαπό ilias59 » 07/04/10 15:41

Να σου πω και γω για τον δρομο απο πατρα μιας και τις τελευταιες 3βδομαδες εκανα 3πηγαινε-ελα:
Λοιπόν αρχικά μεχρι πάτρα ειναι ο γνωστος δρομος-σκοτώστρα αλλα γρηγορος σχετικα αν εξαιρέσεις τα τελευταια 50χλμ απο καλαβρυτα και μετα που εχουν συχνα πυκνα εργα και αναγκαζεσε να κοψεις.
Μετά το Ριο αφου ακουμπισεις τα 12 ευρουλακια σου στη γεφυρα εχεις περιπου 20χλμ σχετικα ανοιχτου δρόμου μέχρι να ανεβεις το βουνο οπου παλι ο δρομος ειναι σχετικα γρήγορος αλλα αν θες να προσπερασεις δεν εχεις την καλυτερη ορατότητα.Αφότου κατεβεις το βουνο μετα απο λιγο εχεις 30-40χλμ εθνικής οδου μεχρι λίγο εξώ απ'την αμφολοχία. Από αμφιλοχια και για καμια 20 χλμ θελει υπομονη:στροφές κλειστες-ορατότητα 0 κλπ. Αφου περασεις και αυτο ο δρομος ξανανοιγει μεχρι που κατεβαινεις στην πεδιαδα οπου εχει καποιες αρκετα μεγαλες ευθείες.
Κίνηση δεν νομιζω να συναντησεις καπου-ισως να χρειαστει να μειώσεις μετα την αμφιλοχια για κανενα φορτηγο.
Αν επιλέξεις να πας απ το δρομο αυτο προσεχε στους επαρχιακους και ιδιαίτερα στις εισοδους στα χωρία γιατι παιζουν πολλα ρανταρ(2-3 καθε φορα).Αν και οι αστυνομικοι εκεί ειναι πολυ φιλικοι και αρκετά "οικονομικοι".
We met some girls,
Some dancers who gave a good time
Broke all the rules, played all the fools
Yeah, yeah, they, they, they blew our minds
And I was shakin' at the knees
Could I come again please.
Yeah the ladies were too kind

AC/DC-Thunderstruck
Άβαταρ μέλους
ilias59
4TF Newbie Driver

Last Visit: 27/08/11 23:24

Δημοσίευσηαπό HighFidelity » 07/04/10 15:53

Από Αντίρριο είναι λίγο πάνω από 400 χλμ πλέον το ταξίδι. Από Καλαμπάκα, περίπου 460 χλμ. Ο χρόνος είναι πάνω κάτω ο ίδιος, αναλόγως τι κίνηση θα βρεις. Από κάτω έχεις τα διόδια της Γέφυρας, από πάνω θα κάψεις λίγο παραπάνω στην ανάβαση από Καλαμπάκα προς Παναγιά - Εγνατία. Είναι μεγάλο σπάσιμο το συγκεκριμένο κομμάτι, θες δυνατό αυτοκίνητο για να προσπεράσεις ΑΝ και ΟΤΑΝ βρεθεί ελεύθερος χώρος. Ο Δομοκός, είναι λιγότερα χιλιόμετρα και δεν καθυστερείς σημαντικά.
:roll:
Επίσης, στο κάμπο παίζουν μπλόκα περισσότερα, γι' αυτό προσοχή. Αντίστοιχη προσοχή και κοντά σε Αγρίνιο, Άρτα αν διαλέξεις την κάτω διαδρομή.
:roll:
Νομίζω συνοπτικά πως:
-Από κάτω είναι πιο γρήγορα (έκανε τεράστια διαφορά η παράκαμψη του Αγρινίου, που έχεις κάμποσα χιλιόμετρα κλειστού αυτοκινητόδρομου...).
-Από πάνω μάλλον είναι φθηνότερα, αφού πληρώνεις λίγο παραπάνω σε βενζίνη, αλλά δεν έχεις την Γέφυρα και τα 11.8 € της.
:iconcool:
Εγώ που έχω κάνει και τις δύο διαδρομές κάμποσες φορές, επιλέγω την κάτω: γνωρίζω τον δρόμο, στην καρμανιόλα του Κόρινθος-Πάτρα, προσέχω (αν προσπερνάς όταν βλέπεις και δεν τρέχεις παράλογα, μια χαρά είναι ο δρόμος), στο Αντίρριο - Γιάννενα προσέχω επίσης και τρέχω πολύ μονάχα στα κλειστά κομμάτια.
Κάνω με νορμάλ οδήγηση κάτι περισσότερο από 4 ώρες (με μέση λίγο πάνω από τα 100 χλμ/ώρα).
:)
Αυτά και καλό δρόμο . :)
HighFidelity
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 18/12/14 21:30

Δημοσίευσηαπό mjacob » 07/04/10 16:42

HighFidelity έγραψε:[...]

2 μέρες και 30λεπτά μετά το άνοιγμα thread με τίτλο "αθήνα ιωάννινα"

τσκ τσκ so very late bro :thumbsdown:
Μιλούν εναντίον του κράτους αυτοί που το απομυζούν
Μιλούν υπέρ του ανταγωνισμού τα τραστ και τα μονοπώλια
Άβαταρ μέλους
mjacob
4TF WRC Driver

Last Visit: 14/09/14 9:08

Δημοσίευσηαπό PiCo » 07/04/10 17:16

Αθήνα - Ρίο/Αντίριο - Ηγουμενίτσα είναι κάπου 490 km, από εκεί είναι άλλα 90 km για Ιωάννινα νομίζω τα οποία γίνονται μέσω Εγνατίας πλέον νομίζω, έχω χρόοοοονια να παω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PiCo
4TF A6 Driver

Last Visit: 20/09/10 12:08

Δημοσίευσηαπό Kωνσταντίνος » 07/04/10 17:54

Με τι αυτοκίνητο αλήθεια θα κάνει ο φίλος τη διαδρομή?
Άβαταρ μέλους
Kωνσταντίνος
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό HighFidelity » 08/04/10 2:38

mjacob έγραψε:
HighFidelity έγραψε:[...]

2 μέρες και 30λεπτά μετά το άνοιγμα thread με τίτλο "αθήνα ιωάννινα"

τσκ τσκ so very late bro :thumbsdown:

:ysterical:
Είναι που δεν έχω χρόνο τελευταία, αλλιώς... θα έπρεπε να είχα ανοίξει εγώ το θέμα! :lol:
HighFidelity
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 18/12/14 21:30

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Yahoo [Bot] και 9 επισκέπτες