25/10/14 5:27

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ Η ΟΧΙ;

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ Η ΟΧΙ;

Δημοσίευσηαπό Megane98hp » 04/11/09 12:59

Έχουν ακουστεί τέτοια παράπονα και για άλλα. Η Jeep για παράδειγμα με το Compass ή το Patriot αν θυμάμαι καλά. Υπήρχε και σχετικό θέμα κάπου. Αν μπορει να αποδειχθει ότι το αμάξι είναι "παλιό" ίσως να μπορείς να κάνεις κάτι. Άν όχι κοίτα τουλάχιστον αν μπορείς να τους πιέσεις να σου βάλουν καλύτερα ελαστικά ή να σου αλλάξουν οποιοδήποτε μέρος του αυτοκινήτου είναι παλιό. Επίσης ίσως να μπορείς να τους πιέσεις να σου δώσουν περισότερη εγγύηση για τα μέρη εκείνα που δεν είναι καινούργια.
Χαζομπαμπαδες ολου του κοσμου ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!! ΠΑ.Ο.Χ.
www.hazompampades.com
KATEΡΙΝΙΩ ΜΟΥ ΣΑΓΑΠΑΩ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΖΩ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Megane98hp
4TF S2000 Driver

Last Visit: 30/09/14 15:33

Δημοσίευσηαπό ioannis_margomenos » 04/11/09 13:15

Megane98hp έγραψε:Έχουν ακουστεί τέτοια παράπονα και για άλλα. Η Jeep για παράδειγμα με το Compass ή το Patriot αν θυμάμαι καλά. Υπήρχε και σχετικό θέμα κάπου. Αν μπορει να αποδειχθει ότι το αμάξι είναι "παλιό" ίσως να μπορείς να κάνεις κάτι. Άν όχι κοίτα τουλάχιστον αν μπορείς να τους πιέσεις να σου βάλουν καλύτερα ελαστικά ή να σου αλλάξουν οποιοδήποτε μέρος του αυτοκινήτου είναι παλιό. Επίσης ίσως να μπορείς να τους πιέσεις να σου δώσουν περισότερη εγγύηση για τα μέρη εκείνα που δεν είναι καινούργια.

Τι ακριβώς να αποδείξω; Αφού από τον αριθμό πλαισίου βρήκα ότι είναι φτιαγμένο το 2007;
ioannis_margomenos
4TF Newbie Driver

Last Visit: 28/02/10 22:56

Δημοσίευσηαπό ioannis_margomenos » 04/11/09 13:28

ioannis_margomenos έγραψε:
Megane98hp έγραψε:Έχουν ακουστεί τέτοια παράπονα και για άλλα. Η Jeep για παράδειγμα με το Compass ή το Patriot αν θυμάμαι καλά. Υπήρχε και σχετικό θέμα κάπου. Αν μπορει να αποδειχθει ότι το αμάξι είναι "παλιό" ίσως να μπορείς να κάνεις κάτι. Άν όχι κοίτα τουλάχιστον αν μπορείς να τους πιέσεις να σου βάλουν καλύτερα ελαστικά ή να σου αλλάξουν οποιοδήποτε μέρος του αυτοκινήτου είναι παλιό. Επίσης ίσως να μπορείς να τους πιέσεις να σου δώσουν περισότερη εγγύηση για τα μέρη εκείνα που δεν είναι καινούργια.

Επίσης θα πρέπει να διευκρινήσω πως το αυτοκίνητο παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα από την πρώτη μέρα και είναι ακόμα στο συνεργείο της εταιρείας
ioannis_margomenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04/11/09 13:39

Τι ακριβώς να αποδείξω; Αφού από τον αριθμό πλαισίου βρήκα ότι είναι φτιαγμένο το 2007;

από το πλαίσιο .. έμαθες ότι είναι ΜΥ2007, μπορεί να βγήκε από την γραμμή παραγωγής, από 6/2006 έως 5/2007.
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
johnkyr
4TF S1600 Driver

Last Visit: 23/10/14 14:29

Δημοσίευσηαπό Biskoto10 » 04/11/09 14:11

manosk έγραψε:Ford;

αερολογια;
Άβαταρ μέλους
Biskoto10
4TF A5 Driver

Last Visit: 08/07/13 14:37

Δημοσίευσηαπό elteo » 04/11/09 14:16

Γιατί δεν λές τουλάχιστον την μάρκα δεν μπορώ να καταλάβω... :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
elteo
4TF F15 Pilot

Last Visit: 24/10/14 14:06

Δημοσίευσηαπό manosk » 04/11/09 14:52

Biskoto10 έγραψε:
manosk έγραψε:Ford;

αερολογια;

Έχει απασχολήσει ξανά το φόρουμ η σκουριά σε καινούριο Ford.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 29/09/14 18:29

Δημοσίευσηαπό teris3 » 04/11/09 15:24

elteo έγραψε:Γιατί δεν λές τουλάχιστον την μάρκα δεν μπορώ να καταλάβω... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Και μένα αυτό με πονηρέυει.... :hmmm: :hmmm: :hmmm:
teris3
4TF A6 Driver

Last Visit: 08/10/14 23:01

Δημοσίευσηαπό ioannis_margomenos » 04/11/09 15:26

teris3 έγραψε:
elteo έγραψε:Γιατί δεν λές τουλάχιστον την μάρκα δεν μπορώ να καταλάβω... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Και μένα αυτό με πονηρέυει.... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Παιδιά δεν υπάρχει τίποτα το πονηρό στο email μου. Απλά ήθελα να ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι νομικά
ειτε για να πάρω ένα καινούριο αυτοκίνητο είτε για να ακυρώσω την αγορά. Ούτως ή άλλως αγορά παλαιού αυτοκινήτου σαν καινούριο έχει συμβεί και σε άλλους και σε διαφορετικές μάρκες από την δική μου. Σωστά;
ioannis_margomenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό markvag » 04/11/09 15:47

gauguin έγραψε:Ζήτα αναστροφή πώλησης. Σε περίπτωση άρνησης απευθύνσου σε:

-Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
-ΙΝ.ΚΑ (Ινστιτούτο Καταναλωτή)
-Συνήγορο του Καταναλωτή

Ευχαριστώ πολύ, έχω στείλει φαξ στην Γενική γραμματεία καταναλωτή εδώ και μέρες αλλά
δεν απάντησαν. Επίσης έστειλα εμαιλ στο νέο ινκα και ούτε από εκεί πήρα απάντηση. Τι άλλο να
κάνω;

Η Γενική γραμματεία καταναλωτή είναι για :whatever: . Σε δική μου καταγγελία όταν η Citroen απάντησε άλλα αντί άλλων μου είπε ότι δεν είναι στη δικαιοδοσία της να ερευνήσει το ποιος έχει δίκιο... :whatever: Δηλαδή, απλά περιμένουν από τις εταιρείες να δεχτούν ότι έκαναν λάθος... Άρα, άχρηστη υπηρεσία...

Το ΙΝΚΑ απ' όσο ξέρω είναι ιδιωτικός οργανισμός, άρα θα πρέπει να είσαι μέλος... μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

Ο συνήγορος καταναλωτή ασχολείται με το θέμα (και δεν σηκώνει τα χέρια ψηλά), αλλά μπορεί να κάνει και 1 μήνα να στείλει φαξ... Καλύτερα πάρ'τους τηλέφωνο να σου πουν τηλεφωνικά τι μπορείς να κάνεις! :rtfm:

Και μην μπερδεύεσαι με τον συνήγορο του πολίτη!

Πάντως, εφόσον το αμάξι από τη στιγμή που παραδόθηκε έχει παρουσιάσει σοβαρό πρόβλημα που δεν διορθώνεται, έχεις πολύ καλό πάτημα για αναστροφή πώλησης. Ξέρω 1-2 δικηγόρους εδώ μέσα, που θα ήθελαν να σε συνοδέψουν στην αντιπροσωπεία για να τους περιλούσουν κατάλληλα και να ξεδώσουν κιόλας λιγάκι... :) :iconcool:

Μίλα με δικηγόρο! :rtfm:
Peugeot 206 1.6 3θ
Citroen C4 Picasso 1.8 5 seat = H Νίτσα

Γιατί ΔΕΝ θα ξαναγοράσω Citroen

Εδώ είναι καλύτερα! http://4tfugitives.prophpbb.com/
Άβαταρ μέλους
markvag
4TF S2000 Driver

Last Visit: 29/09/14 10:10

Δημοσίευσηαπό Biskoto10 » 04/11/09 16:50

manosk έγραψε:Έχει απασχολήσει ξανά το φόρουμ η σκουριά σε καινούριο Ford.

Στην περιπτωση του ανθρωπου η σκουρια ειναι απο την ακινησια μιας και ηταν 2χρονων το αυτοκινητο.
Προσωπικα εμφανη σκουρια εχω δει σε Ford να εχει σε δισκοπλακες αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο γιατι το εχω δει και σε αλλα αυτοκινητα.
Άβαταρ μέλους
Biskoto10
4TF A5 Driver

Last Visit: 08/07/13 14:37

Δημοσίευσηαπό elteo » 04/11/09 17:08

Biskoto10 έγραψε:

Στην περιπτωση του ανθρωπου η σκουρια ειναι απο την ακινησια μιας και ηταν 2χρονων το αυτοκινητο.
Προσωπικα εμφανη σκουρια εχω δει σε Ford να εχει σε δισκοπλακες αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο γιατι το εχω δει και σε αλλα αυτοκινητα.

μάλλον δεν ξέρεις το θέμα με τα Maverick για αυτό να μην είσαι ειρωνικός κ απόλυτος.
Άβαταρ μέλους
elteo
4TF F15 Pilot

Last Visit: 24/10/14 14:06

Δημοσίευσηαπό BILL33 » 04/11/09 17:15

elteo έγραψε:
Biskoto10 έγραψε:

μάλλον δεν ξέρεις το θέμα με τα Maverick για αυτό να μην είσαι ειρωνικός κ απόλυτος.

Και με το προηγουμενο φιεστα υπηρχε θεμα

FORD MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΓΟΡΑ JEEP PATRIOT
..εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει....
Άβαταρ μέλους
BILL33
4TF F15 Pilot

Last Visit: 25/10/14 3:12

Δημοσίευσηαπό ioannis_margomenos » 04/11/09 17:32

markvag έγραψε:
gauguin έγραψε:Ζήτα αναστροφή πώλησης. Σε περίπτωση άρνησης απευθύνσου σε:

-Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
-ΙΝ.ΚΑ (Ινστιτούτο Καταναλωτή)
-Συνήγορο του Καταναλωτή

Ευχαριστώ πολύ, έχω στείλει φαξ στην Γενική γραμματεία καταναλωτή εδώ και μέρες αλλά
δεν απάντησαν. Επίσης έστειλα εμαιλ στο νέο ινκα και ούτε από εκεί πήρα απάντηση. Τι άλλο να
κάνω;

Η Γενική γραμματεία καταναλωτή είναι για :whatever: . Σε δική μου καταγγελία όταν η Citroen απάντησε άλλα αντί άλλων μου είπε ότι δεν είναι στη δικαιοδοσία της να ερευνήσει το ποιος έχει δίκιο... :whatever: Δηλαδή, απλά περιμένουν από τις εταιρείες να δεχτούν ότι έκαναν λάθος... Άρα, άχρηστη υπηρεσία...

Το ΙΝΚΑ απ' όσο ξέρω είναι ιδιωτικός οργανισμός, άρα θα πρέπει να είσαι μέλος... μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

Ο συνήγορος καταναλωτή ασχολείται με το θέμα (και δεν σηκώνει τα χέρια ψηλά), αλλά μπορεί να κάνει και 1 μήνα να στείλει φαξ... Καλύτερα πάρ'τους τηλέφωνο να σου πουν τηλεφωνικά τι μπορείς να κάνεις! :rtfm:

Και μην μπερδεύεσαι με τον συνήγορο του πολίτη!

Πάντως, εφόσον το αμάξι από τη στιγμή που παραδόθηκε έχει παρουσιάσει σοβαρό πρόβλημα που δεν διορθώνεται, έχεις πολύ καλό πάτημα για αναστροφή πώλησης. Ξέρω 1-2 δικηγόρους εδώ μέσα, που θα ήθελαν να σε συνοδέψουν στην αντιπροσωπεία για να τους περιλούσουν κατάλληλα και να ξεδώσουν κιόλας λιγάκι... :) :iconcool:

Μίλα με δικηγόρο! :rtfm:

Ευχαριστώ φίλε για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Καταρχήν το πρόβλημα είναι ότι διαλυθηκε το αυτόματο κιβώτιο στην πρώτη μέρα λειτουργίας, αλλά η εταιρεία υποσχέθηκε να το επιδιορθώσει. Όμως
προφανώς δεν μπορείς πλέον να εμπιστεύεσαι αυτό το αυτοκίνητο, ειδικά από την στιγμή που έμαθα πως είναι και 2 χρονών τουλάχιστον. Σχετικά με τους δικηγόρους πόσο περίπου θα είναι το κόστος και ποιες οι πιθανότητες επιτυχίας;
ioannis_margomenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό kacey » 04/11/09 17:35

manosk έγραψε:Αναστροφή πώλησης μπορεί να επιτευχθεί βασικά αν το πωληθέν πράγμα δεν έχει τις συμφωνημένες ιδιότητες ή αν έχει σοβαρά ελαττώματα. Δεν τη λέμε πλέον "αναστροφή", αλλά υπαναχώρηση του αγοραστή από τη σύμβαση.

Το θέμα είναι αν το γεγονός της παλαιότητας μπορεί να χαρακτηριστεί ως ελάττωμα. Εναπόκειται στη δικαστική κρίση, αν φτάσεις εκεί.Σίγουρα μπορείς να απαιτήσεις αντικατάσταση ελαστικών (αφού ήδη θεωρούνται και είναι "φθαρμένα"), της βίδας που σκούριασε, μάλλον όχι όμως των λοιπών σκουριασμένων μερών αφού μάλλον δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του αυτοκινήτου.
Για να προλάβεις κάποιες προθεσμίες, ιδίως το 6μηνο που αναφέρεται παραπάνω, στείλε με δικηγόρο εξώδικο. Μετά δες τι μπορείς να κάνεις με διαπραγμάτευση, έχοντας την προσφυγή στα δικαστήρια ως πραγματικά ύστατο μέσο.

Δεν ειναι σοβαρο ελατωμα, "καινουριο" αυτοκινητο να εχει σκουριες πανω? Ακομα κ αν ειναι επιφανειακες, δεν ειναι σοβαροτατο ελατωμα? Εσενα αν σου εφερναν μια κουζινα ή ενα ψυγειο κ ειχε σκουριες στην επιφανεια του, θα το επαιρνες? Ποσο μαλλον ενα αυτοκινητο...

Επίσης θα πρέπει να διευκρινήσω πως το αυτοκίνητο παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα από την πρώτη μέρα και είναι ακόμα στο συνεργείο της εταιρείας

Αυτο απο μονο του σε καινουριο αυτοκινητο, κατ'εμε δινει μια χαρα βαση στο αιτημα για αλλαγη/επιστροφη του αυτοκινητου. Σε καθε περιπτωση, ρωτα δικηγορο. ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ, το τι κ το ποσο βαρβατο ειναι αυτο, στο δικηγορο σου.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 25/10/14 3:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες