22/10/14 17:23

ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ #3#

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ #3#

Δημοσίευσηαπό nikospappas » 20/01/12 17:08

Mε την διορθωση που εκανες , αλλαζουν ολα. Δεν νομιζω να φταις εσυ καθολου.
Άβαταρ μέλους
nikospappas
4TF N3 Driver

Last Visit: 09/10/14 18:44

Δημοσίευσηαπό eos-kollhmenos » 20/01/12 18:25

Το παράδοξο είναι οτι χθές βράδυ που έγινε, έβγαλα μια φωτο πριν τραβήξω το αυτοκίνητο γιατι έκλεινα τον δρόμο και στη συνέχεια κι εγώ ο ίδιος έψαχνα να βρω στην φωτο τις διαχωριστικές γραμμές.
Σήμερα το πρωί πήγα να δω την καταραμένη διπλή διαχωριστική που παραβίασα στρίβωντας αριστερά και δεν υπήρχε διπλη διαχωριστική ούτε εκεί, ούτε στην επόμενη κάθετο στη Λιοσίων, ουτε στην μεθεπόμενη, ούτε καμία σήμανση απαγορεύεται αριστερά σε καμία.
Κάλεσα και τροχαία για να πάρω χαρτογράφηση του δρόμου που δείχνει και τις λωρίδες αν το φτάσω δικαστήριο.
Έχω ARAG νομική προστασία.
Το λάθος μου, ενώ 100 μέτρα από την Λιοσίων μένω, είναι ότι ενώ βλέπω οτι όλοι στρίβουν και αρίστερα, δεν είχα προσέξει ποτέ οτι σε κάθε κάθετο της Λιοσίων, σταματάνε οι διπλές διαχωριστικές.

Η φωτό: http://imageshack.us/photo/my-images/209/imag0161q.jpg/
Και το κίτρινο όχημα στη φωτό παράλληλα με εμένα, την ίδια πορεία με μένα πάει. Απο την ίδια κάθετο-αριστερά στην Λιοσίων.
Ισχύει αυτό που μου είπε ο δάσκαλος οδήγησης...Δεν ήθελε να σε αφήσει να βγείς εσυ και ας ερχόταν από 500μ. μακριά. Σου λέει αυτός, όοοχι εσύυυυ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ και θα περάσω πριν από σένα γιατί εγώ έχω προτεραιότητα ακόμα κι αν πρέπει να βγώ αντίθετο ρεύμα για να περάσω πριν από σένα.Τι να πώ? Μάλλον θα το πάω δικαστικώς γιατί,
1ον: Tο να πει οτι παραβίασα STOP ήταν πολύ εύκολο πάτημα και πολλοί πιο εύκολα θα πίστευαν αυτό, παρά το ότι δεν ήθελε να κόψει λιγο και βγήκε ξαφνικά απο κει που δεν το περίμενα μπροστά μου ολόκληρος στο αντιθετο ρεύμα για να συνεχίσει την πορεία του και μου την κάρφωσε που ο πιτσιρικάς δεν έλεγε κουβέντα, παρά πήρε τηλέφωνο κάποιον μεγαλύτερο που δεν ήταν εκεί για να έρθει να μου πει οτι παραβίασα STOP λες και ήταν εκεί.
Και γιατί:
2ον: Ο προφυλακτήρας μου πάει 877€ χωρίς βάψιμο.
Δηλαδή με ετρωγε η τσέπη μου για κανά 1200αρι€ ενώ έκανα γύρω-γύρω να βρω να παρκάρω επειδή ο πιτσιρικάς νόμιζε οτι οδηγούσε αυτοκίνητο στο playstation.
eos-kollhmenos
4TF Newbie Driver

Last Visit: 18/06/12 19:50

Δημοσίευσηαπό dimsabas » 21/01/12 8:48

eos-kollhmenos έγραψε:... οτι απλά δεν ήθελε να με αφήσει να βγω και δεν ήθελε να κόψει.
Ετσι. Τσαμπουκάς ! Και αντίθετο ρεύμα να βγεί αρκεί να μην σταματήσει.

Τον κατηγορείς για τσαμπουκά επειδή δεν ήθελε να κόψει; Από πότε είναι κάποιος υποχρεωμένος να παραχωρεί προτεραιότητα; Αν θέλει, την παραχωρεί. Αν δε θέλει, οφείλεις να περιμένεις. Σιγά που θα τον κατηγορήσουμε κιόλας επειδή παραβίασες το ΣΤΟΠ και επειδή ακινητοποιήθηκες μέσα στη λωρίδα και επειδή δεν έλεγξες αριστερά όταν ξεκίνησες. Έχεις κάνει 3 λάθη καραμπινάτα και αντί να βάλεις την ουρά στα σκέλια και να ζητήσεις και συγγνώμη, ψάχνεσαι παντού (γνωστοί, δάσκαλοι οδήγησης, φόρουμ) για το πώς θα βγεις από πάνω.
"Βάζει ο Σάμπας τη στολή του και φοράει τα ημισλίκ του, τ' αγωνιστικά! Τ' αγωνιστικά! Και μια μέρα που ρεπάρει, το ΜιΧί του πάει να πάρει, δες ένα ντριφτά!"
Άβαταρ μέλους
dimsabas
4TF N4 Driver

Last Visit: 22/10/14 14:44

Δημοσίευσηαπό zastava » 21/01/12 10:46

τσαμπουκας,ειναι το να κλεινεις το ενα ρευμα κυκλοφοριας αντι να περιμενεις στο υψος του στοπ να αδειασει ο δρομος,το να κλεινεις το ενα ρευμα κυκλοφοριας περιμενοντας να αδειασει το αλλο ρευμα κυκλοφοριας σημαινει οτι εκβιαζεις προτεραιοτητα.
το οτι εισαι μεγαλυτερος σε ηλικια απο τον αλλο οδηγο,εχεις ακριβο αυτοκινητο,δεν εχεις προκαλεσει ποτε ατυχημα κτλπ δεν σου δινει καποιο πλεονεκτημα ή δικιο
zastava
4TF A6 Driver

Last Visit: 18/10/12 14:10

Δημοσίευσηαπό dog80 » 21/01/12 11:08

zastava και dimsabas, πρώτη φορά στο Γιοχάνεσμπούργκ? :lol:

Το να κόψεις το ένα ρεύμα είναι ο μοναδικός τρόπος να στρίψεις σε πολλούς δρόμους της Αθήνας. Το θέμα είναι τί σκατά σκεφτόταν ο άλλος. Έρχεται απο μακριά και βλέπει ένα αυτοκίνητο να κλείνει το ρεύμα κυκλοφορίας του και αυτός θεωρεί σωστό αντί να περιμένει να προσπεράσει :dizzy: Μόνο λόγο απειρίας συγχωρείται κάτι τέτοιο αλλά και πάλι είναι χοντρό.
http://www.fubar.gr, για τελειωμένες καταστάσεις :D
Twitter: @FubarGR
Άβαταρ μέλους
dog80
4TF S2000 Driver

Last Visit: 21/10/14 19:32

Δημοσίευσηαπό eos-kollhmenos » 21/01/12 11:13

Α! Okey! Αν εσύ δεις 500μ. πριν, αυτοκίνητο σταματημένο κάθετα μπροστά σου να ελέγχει το αντίθετο από σένα ρεύμα για να ξεκινήσει, εσυ, zastava και dimsabas, βγες αντίθετο ρευμα γιατί δεν είσαι υποχρεωμένος να κόψεις!!!
eos-kollhmenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό leonp » 21/01/12 11:16

eos-kollhmenos έγραψε:...
Και πως ειναι παραβιαση STOP οταν δεν πετάγομαι?
Εχω χρόνο μιας και ο όδηγός με το κιτρινο είναι 1 τετραγωνο μακρια.
...

Για να πέσει επάνω σου μάλλον δεν ήταν ένα τετράγωνο μακριά. :)
Πήγες να εκβιάσεις παραχώρηση προτεραιότητας πιστεύοντας ότι ο άλλος θα φρενάρει αλλά δεν σου βγήκε.
Άβαταρ μέλους
leonp
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 06/09/14 11:39

Δημοσίευσηαπό zastava » 21/01/12 11:18

dog80 έγραψε:
Το να κόψεις το ένα ρεύμα είναι ο μοναδικός τρόπος να στρίψεις σε πολλούς δρόμους της Αθήνας.

ναι,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι επικινδυνο ή οτι αν προκληθει ατυχημα θα ζητας και τα ρεστα.ο εκβιασμος του να κλεινεις το ενα ρευμα μπορει να προκαλεσει σοβαρο ατυχημα καθως ο οδηγος απο το ελευθερο ρευμα μπορει να νομιζει οτι θα του πεταχτεις
zastava
4TF A6 Driver

Last Visit: 18/10/12 14:10

Δημοσίευσηαπό eos-kollhmenos » 21/01/12 11:30

leonp έγραψε:
eos-kollhmenos έγραψε:...
Και πως ειναι παραβιαση STOP οταν δεν πετάγομαι?
Εχω χρόνο μιας και ο όδηγός με το κιτρινο είναι 1 τετραγωνο μακρια.
...

Για να πέσει επάνω σου μάλλον δεν ήταν ένα τετράγωνο μακριά. :)
Πήγες να εκβιάσεις παραχώρηση προτεραιότητας πιστεύοντας ότι ο άλλος θα φρενάρει αλλά δεν σου βγήκε.

Αμ δεν έπεσε πάνω μου. (Που θα σήμαινε ότι θα μου χτύπαγε αριστερή μεριά προφυλακτήρα, αριστερό μπροστινό φτερό, ή πόρτα) Λέμε, τον είχα αριστερά μου σε απόσταση 500μ. Ουτε 10 ουτε 20 ουτε 30μ. Εγώ πήγα να ξεκινήσω ελέγχωντας δεξιά, και τον πέτυχα με 15εκατοστά που κινήθηκα με την δεξιά μεριά του προφυλακτήρα μου, γιατί βγήκε ολόκληρος στο αντίθετο ρεύμα.

Η δική μου ζημιά: http://img265.imageshack.us/img265/1165/hpim6299.jpg
Τελευταία επεξεργασία από eos-kollhmenos και 21/01/12 12:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
eos-kollhmenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό leonp » 21/01/12 11:49

Αυτά συμβαίνουν.
Εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις περνάω όταν δεν έχει κίνηση. Αν έχει πολύ κίνηση προτιμώ να κινηθώ αντίθετα από τον προορισμό μου και να στρίψω στην επόμενη διασταύρωση.

Αλλιώς κινδυνεύεις να τρακάρεις με κάποιον βιαστικό και μετά να ψάχνεσαι για συνυπαιτιότητα, συνεργεία κλπ.
Άβαταρ μέλους
leonp
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 06/09/14 11:39

Δημοσίευσηαπό lokatzis » 21/01/12 12:10

leonp έγραψε:Αυτά συμβαίνουν.
Εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις περνάω όταν δεν έχει κίνηση. Αν έχει πολύ κίνηση προτιμώ να κινηθώ αντίθετα από τον προορισμό μου και να στρίψω στην επόμενη διασταύρωση.

Αλλιώς κινδυνεύεις να τρακάρεις με κάποιον βιαστικό και μετά να ψάχνεσαι για συνυπαιτιότητα, συνεργεία κλπ.

+1. Νοιώθω πολύ άβολα να μένω στη μέση του δρόμου κόβοντάς τον κάθετα...
"The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing"

Στην αρχή ήτο ένας, στη συνέχεια έγιναν πολλοί!!!
Άβαταρ μέλους
lokatzis
4TF S2000 Driver

Last Visit: 02/10/14 17:20

Δημοσίευσηαπό eos-kollhmenos » 21/01/12 12:50

lokatzis έγραψε:
leonp έγραψε:Αυτά συμβαίνουν.

+1. Νοιώθω πολύ άβολα να μένω στη μέση του δρόμου κόβοντάς τον κάθετα...

Στην Λιοσίων, κάθε μέρα βλέπω: μηχανάκια να πατάνε τη διαχωριστική πηγαίνωντας παράλληλα με τα αυτοκίνητα, αυτοκίνητα να βγαίνουν αντίθετο ρεύμα να προσπεράσουν τα λεωφορεία που κάνουν στάση, πεζούς που κακώς βγαίνουν μπροστα απο τα λεωφορεια και πάνε να διασχίσουν τον δρόμο για να πάνε στα ΚΤΕΛ και βιάζονται, να κινδυνεύουν από τα αυτοκίνητα που βγαίνουν αντίθετο ρεύμα.
Είχα ατύχημα κινούμενος προς Πάτρα, απο πιτσιρικά που βιαζόταν να γυρίσει Αθηνα Κυριακή απόγευμα και μου βγήκε αντίθετο ρεύμα και κάναμε πλαγιομετωπική με αποτέλεσμα σπασμένο αριστερό πόδι με λάμα σαν σούβλα μέσα στο κόκκαλο απο τό ανώτερο μέρος του μηριαίου οστού που αρχίζει από τη λεκάνη, ως το γόνατο, 4 μήνες εκτός δουλειάς, σπασμένα 3 πλευρά απο την ζώνη, σπασμένο σκελετό γυαλιών από τον αερόσακο και ένα αυτοκίνητο πέραν επισκευής.

Το αντίθετο ρεύμα δεν το έχω για καθόλου καλό!!!

Όταν αυτή η χώρα σταματήσει να δίνει διπλώματα με λαδάκι του Αγίου Νεκταρίου, όταν σου παίρνουν το δίπλωμα αν γραφεις sms ενώ οδηγεις, και όταν μπουν κάμερες παντού για να μπορώ να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας και να χρεώνομαι την μ@@@α του κάθε καβ@@γκαζου γιατί δεν καταγράφονται πουθένα όσα ατυχήματα γίνονται και πας δικαστήριο και ακούς ότι θες με τον κάθε ψευδομάρτυρα που φέρνει ο καθένας να πει ότι του καταδείξει ο άλλος, τότε θα γίνουμε Ευρώπη.
Στο ποινικό του τη χάρισα τότε του πιτσιρικά αλλά δεν τον είδα και χεσμένο. Μόνο ο δικηγόρος του και ο πατέρας του φοβόταν μην ζητήσω την ποινική του δίωξη. Αυτός στα τέτοια του. Θα πάρει κι αλλον στον λαιμό του μέχρι να ωριμάσει οδηγικά.
Μακάρι να υπήρχε κάμερα εκει που μου έτυχε αυτή τη φορά γιατί ναι, είναι πολύ τετριμμένο να ισχυριστεί και ας ερχόταν απο τόση απόσταση, οτι παραβίασα STOP και να γλιτώσει.
Είδωμεν...
Τελευταία επεξεργασία από eos-kollhmenos και 21/01/12 12:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
eos-kollhmenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό djalma » 21/01/12 12:56

H ασφαλιστικές δεν θα τα βρούνε σχετικά με το ποιος ήταν υπεύθυνος? Τι κάθεσαι και σκας? :)
Εικόνα
Κάθε κλειστό κύκλωμα, είναι πεθαμένο.
Μνημόνιο για να ξεβρωμίσει ο τόπος
Άβαταρ μέλους
djalma
4TF S1600 Driver

Last Visit: 22/10/14 14:40

Δημοσίευσηαπό eos-kollhmenos » 21/01/12 13:15

djalma έγραψε:H ασφαλιστικές δεν θα τα βρούνε σχετικά με το ποιος ήταν υπεύθυνος? Τι κάθεσαι και σκας? :)

Δεν σκάω.
Να πώ ότι η τελευταία δουλειά που έκανα ήταν αυτή.
Δόκιμος Ασφαλιστής σε μεγάλη πολυεθνικό ασφαλιστικό όμιλο.
Και όπως ενδεχωμένως γνωρίζεις, η ασφαλιστική προσπαθεί να βρει ή μια εξαίρεση στους όρους που κανείς δεν διαβάζει για μην πληρώσει ή να πληρώσει στο χρηματικό όριο που αναγράφει στους όρους-εξαιρέσεις ή σε δύσκολη περίπτωση του κλάδου ζημιών αυτοκινήτου να επιρίψει συνυπαιτιότητα και να μην αποζημιωθεί κανείς, ή να ελεγξει ποιανού το αυτοκίνητο θα βγει πιο φθηνά να επισκευάσει και να δώσει υπαιτιότητα σε αυτόν που το αυτοκίνητο του στοιχίζει πιο ακριβά να φτιάξουν (εκτός περιπτώσεων που είναι φως-φανάρι ποιος φταίει).
Ου μπλέξεις....
Δεν υπάρχει διαφάνεια στους ανθρώπους, ούτε στις εταιρίες γιατί δομούνται απο τον ανθρώπινο παράγοντα, ο οποίος παράγοντας ενδιαφέρεται για το χρήμα.
Εταιρίες κερδοσκοπικού χαρακτήρα είναι, όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα.
Τελευταία επεξεργασία από eos-kollhmenos και 21/01/12 13:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
eos-kollhmenos
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 21/01/12 13:21

Για να εφτασε ο πιτσιρικας να μπει στο αντιθετο ρευμα ρισκαροντας να πεσει σε καποιον αλλο η στη χειροτερη σε καποια μοτοσυκλετα μαλλον δεν ειχε τον απαιτουμενο χρονο ωστε να συνειδητοποιήσει το τι εκανες.
Και απο τη στιγμη που περασες STOP ενω κινουνταν οχημα στον καθετο δρομο φταις. Αυτος ο δασκαλος που ρωτησες μαλλον του κ@λου θα ταν, αν ειναι δυνατον να λενε τετοια πραγματα εκπαιδευτες οδηγησης. Το να το κανεις επειδη το κανουν ολοι το δεχομαι αλλα οχι να το εγκρινει και δασκαλος.
Ξερω και γω αντιστοιχο σημειο οπου για να περασεις πρεπει να εκβιασεις προτεραιοτητα αν δε σου δωσει κανεις η δε θες να περιμενεις κανα 5 λεπτο.Μου ειχε πει ο δασκαλος στα μαθηματα το προβλημα του συγκεκριμενου δρομου αλλα οχι οτι ηταν σωστο και οταν τον ρωτησα τι θα γινει σε περιπτωση που βγω και χτυπησουμε ηταν ξεκαθαρος ΦΤΑΙΣ!!!

Τωρα εσυ τι προσπαθεις να αποδειξεις δε μπορω να καταλαβω.Ειχες την απαιτηση απο τον αλλο να σταματησει για να περασεις, δεν το εκανε και θες να του το χρεωσεις και μιλας για πληρωμενα διπλωματα, καυλογκαζους κλπ ενω απ οτι φαινεται εσυ δεν εχεις σεβασμο απεναντι στους αλλους οδηγους.Το να εκανες αναφορα για συνυπαιτιότητα το δεχομαι αλλα το να ριξεις την ευθυνη στον αλλον που στην τελικη εκανε και προσπαθεια να το αποφυγει δειχνει θρασσος.
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 19/10/14 14:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: DAP και 18 επισκέπτες