22/07/14 13:20

Νομοθεσία περί πάρκινγκ

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: Νομοθεσία περί πάρκινγκ

Δημοσίευσηαπό Nick-K » 02/04/09 14:23

Ναι εννοήτε πως θα πάω στο Δήμο να πάρω μια άδεια και να τελειώνω με αυτή την υπόθεση. Θα ρωτήσω κι ένα φίλο μου που είναι να διοριστεί τώρα σε κάνα δίμηνο στη Δημοτική Αστυνομία, αυτός θα ξέρει σίγουρα, τα έχει και φρέσκα τώρα που του τα μαθαίνουν! :iconcool:
Άβαταρ μέλους
Nick-K
4TF N4 Driver

Last Visit: 22/07/14 10:21

Δημοσίευσηαπό iliasp » 03/04/09 6:07

Ούτε εμένα μου ζήτησαν τα χαρτιά της άδειας αλλά επειδή τα είχα πρόχειρα τα ρίξαν μια ματιά!
Πάντως με 40€ και 20€ εάν την πληρώσεις σε 10 μέρες αποτι κατάλαβα δεν βάζει μυαλό κανένας! Αυτοί που κλείνουν το χαβά τους και στο τέλος εγώ θα βγω ο μλκς της γειτονιάς!
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iliasp
4TF N3 Driver

Last Visit: 18/07/14 20:55

Δημοσίευσηαπό skye » 03/04/09 6:44

kacey έγραψε:
Κ να ξερετε οτι ολες οι ανοιχτες πυλωτες ειναι παρανομο να χρησιμοποιουνται ως παρκινγκ, το ξερω γιατι παλια το μαγαζι μας σε τετοιο χωρο ηταν.

Εισαι σιγουρος γι'αυτο; Ολες οι ανοιχτες; :o
Περα απ'το οτι τα μισα parking στην Αθηνα ετσι ειναι (αν και στις νεες πολυκατοικιες βαζουν κλειστα parking, συνηθως υπογεια), προσφατα φιλος μου αγορασε σπιτι και εχει και θεση parking σε ανοιχτη πυλωτη κανονικα :hmmm:
Το σπιτι εχει την εισοδο στη μεση, στα δεξια ενα υπογειο κλειστο parking και στα αριστερα ανοιχτη πυλωτη με γκαραζοπορτα που παρκαρουν οι υπολοιποι. Η γκαραζοπορτα ειναι μεγαλη, απ'αυτες τις συρομενες, πλατους μαλλον 5+ μετρων (υπολογιζοντας με το ματι, χωρανε παντως 2 αυτοκινητα διπλα διπλα).
Μου ελεγε λοιπον οτι του ανηκει χ χωρος στην πυλωτη μη ρητως καθορισμενος στο ποιος χωρος ειναι. Ο χωρος καθοριζεται επειτα απο απλη συνεννοηση με τους αλλους (ξερεις, εγω θα παρω αυτη τη θεση, εσυ εκεινη κλπ). αλλα κατα τ'αλλα ειναι κανονικο parking με κοτσαρισμενο σημα απ'εξω κλπ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
skye
4TF WRC Driver

Last Visit: 02/04/14 12:39

Δημοσίευσηαπό kacey » 03/04/09 14:16

Δεν εννοω αυτο οταν λεω ανοιχτη πυλωτη. Αυτη εχει πορτα-εισοδο ( η οποια εχει κανονες για την νομιμοτητα της βεβαια) αλλα ειναι κλειστη δηλαδη εχει τοιχο γυρω γυρω.

Εγω μιλαω για ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΗ πυλωτη, δηλαδη φτιαξαμε την πολυκατοικια, αφησαμε το ισογειο κενο (να υπαρχουν μονο οι κολωνες που στηριζουν την πολυκατοικια δηλαδη) κ επειδη το κομματι κατω απο τοξν πατο της πολυκατοικιας ειναι ιδιοκτητο (προφανως), ριξαμε κ λιγο τσιμεντο στο πεζοδρομιο απο οπου ανεβαζουμε τα αυτοκινητα μας πανω σε αυτο τον χωρο. ΑΥΤΟ ειναι παρανομο, για την ακριβεια παρανομο ειναι να απαγορεψεις σε εμενα να παρκαρω ακριβως μπροστα εκει για να μπορεις εσυ να ανεβαζεις το αυτοκινητο.

θελει φωτο για να καταλαβεις.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 22/07/14 11:30

Ποια είναι η απόστασή δεξιά και αριστερά από μια είσοδο γκαρ

Δημοσίευσηαπό geopit21 » 02/05/10 14:33

Ποια είναι η απόστασή δεξιά και αριστερά από μια είσοδο γκαράζ πολυκατοικίας,που επιτρέπετε να παρκάρουν αυτοκίνητά? (είσοδος πυλωτής) :help: :help: :help: :help:
geopit21
4TF Newbie Driver

Last Visit: 02/07/11 18:14

Δημοσίευσηαπό kacey » 02/05/10 20:08

Τοσο ωστε να μην εμποδιζουν την εισοδο-εξοδο σε αυτη, σε συναρτηση με την στενοτητα του δρομου, αν εχει απεναντι παρκαρισμενα κλπ. Αντιστοιχα απαγορευεται κ απεναντι απο την εισοδο, αν πχ ειναι τοσο στενος ο δρομος ωστε αμα εσυ το βαλεις απεναντι, εγω να μην μπορω να βγω. Τα οποια ειναι στην κριτικη ικανοτητα του μπατσου (αφου ο ΚΟΚ δεν οριζει κατι πιο ρητο κ ο μπατσος καλειται να δωσει ή οχι την κληση).

Το σιγουρο ειναι οτι στον ΚΟΚ ΔΕΝ υπαρχουν ρητα ορια του τυπου "ταδε εκατοστα/μετρα".
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Greek » 03/05/10 8:25

Νομίζω ότι προσδιορισμένα ειναι τα μόνο μέτρα της εισόδου στο οικόπεδο, νομίζω στα 3,5 μέτρα ...
Greek
4TF N3 Driver

Last Visit: 21/07/14 21:59

Δημοσίευσηαπό emil » 03/05/10 8:35

Με μια (αρκετά γρήγορη είναι η αλήθεια, μπορεί να μου διέφυγε) ανάγνωση στον ΚΟΚ (2007 έκδοση έχω) δεν βρήκα κάτι για απέναντι της εισόδου παρκάρισμα. Θα μου πείτε, αν είναι στενός ο δρόμος, τι θα κάνει ο άλλος; Δεν θα φτιάξει πάρκινγκ; Παρόλα αυτά, δεν βρήκα κάτι...
★ ★ ★ ★ ★ ★
emil
4TF A5 Driver

Last Visit: 21/07/14 10:27

Δημοσίευσηαπό Κάβουρας » 03/05/10 8:46

emil έγραψε:Με μια (αρκετά γρήγορη είναι η αλήθεια, μπορεί να μου διέφυγε) ανάγνωση στον ΚΟΚ (2007 έκδοση έχω) δεν βρήκα κάτι για απέναντι της εισόδου παρκάρισμα. Θα μου πείτε, αν είναι στενός ο δρόμος, τι θα κάνει ο άλλος; Δεν θα φτιάξει πάρκινγκ; Παρόλα αυτά, δεν βρήκα κάτι...

καταρχάς αναλόγως το δρόμο, το πόσο φαρδύς είναι κτλ "σου δίνουν" και τα ανάλογα μέτρα από την αστυνομία/τροχαία για είσοδο-έξοδο.Κάπως "μπακάλικα", μπορείς να δεσμεύσεις χώρο ως και 1,5 φορά το πλάτος της εισόδου.Δηλαδή αν έχεις 4 μέτρα είσοδο, μπορείς να δεσμεύσεις ως και 6m. :roll:

Δεν μπορείς να δεσμεύσεις και από τις 2 πλευρές του δρόμου χώρο για είσοδο-έξοδο.Μπορείς να δεσμεύσεις είτε από την πλευρά της πολυκατοικίας/parking σου είτε από την απέναντι πλευρά αν δεν είναι εφικτό να "δεσμεύσεις" ικανοποιητική απόσταση από τη δική σου πλευρά.

Τέλος, δεν μπορείς να δεσμεύσεις όλη την πρόσοψη του κτιρίου για είσοδο-έξοδο (εκτός αν έχει κάποιος πρόσοψη κάτω από κάποια μέτρα - νομίζω 10m αλλά μπορεί να θυμάμαι και λάθος), οπότε όλες αυτές οι πολυκατοικίες που έχουν δεσμεύσει (και καλά) όλο το μήκος της πρόσοψης για είσοδο-έξοδο είναι καραπαράνομες του κερατά και κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να τους βάλει όλους αυτούς τους έξυπνους στη θέση τους (αλλά τέλοσπάντων... :ninja: ).

Αυτά. :)
Audi A3 Sportback 1.8TFSI S-tronic: Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κάβουρας
4TF N4 Driver

Last Visit: 21/03/14 17:05

Δημοσίευσηαπό kacey » 03/05/10 9:09

Στο ιδιο αρθρο που λεει οτι απαγορευεται η σταθμευση μπροστα απο εισοδο τετοιου χωρου, λεει οτι απαγορευται ΚΑΙ απεναντι απο αυτον αν λογω της στενοτητας του δρομου εμποδιζεις την εισοδο/εξοδο σε αυτον οταν εισαι απεναντι. Πως δεν το ειδατε?
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό emil » 03/05/10 9:20

kacey έγραψε:Στο ιδιο αρθρο που λεει οτι απαγορευεται η σταθμευση μπροστα απο εισοδο τετοιου χωρου, λεει οτι απαγορευται ΚΑΙ απεναντι απο αυτον αν λογω της στενοτητας του δρομου εμποδιζεις την εισοδο/εξοδο σε αυτον οταν εισαι απεναντι. Πως δεν το ειδατε?

Σωστός, άρθρο 34. Σου είπα ότι το διάβασα (εγώ τουλάχιστον) γρήγορα...
★ ★ ★ ★ ★ ★
emil
4TF A5 Driver

Last Visit: 21/07/14 10:27

Δημοσίευσηαπό andreasstu » 24/09/10 10:46

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα, αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι :
Έχει δικαίωμα, νομικά πάντα, ένας ιδιοκτήτης αλλά ΟΧΙ ένοικος διαμερίσματος πολυκατοικίας να παρκάρει στην πυλωτή αυτής?

Πς. Αν πρέπει να κάνω καινούριο θέμα ας μου μιλήσει ένας Μοντ να κάνω.
andreasstu
4TF Newbie Driver

Last Visit: 13/11/10 19:47

Δημοσίευσηαπό Greek » 24/09/10 11:31

Από την στιγμή που είναι πυλωτή και οχι ιδιόκτικος χώρος στάθμευσης μπορέι να παρκάρει ο οποιοδήσποτε , ακόμα από απένταντι πολυκατοικία. Η αστυνομίa δεν μπορεί να κάνει τίποτα παρά μόνο να καταγράψει καταγγελία για να κάνει μύνηση αυτός που ενοχλήθηκε. Αλλά και πάλι δεν θα του κάνει τίποτα γιατί απο την στιγμή που ο χώρος ειναι κοινοχρηστος/πυλωτη δεν εχει περιορισμόυς εκτός και αν αποδειξει οτι ζημιώθηκε με κάποιο τρόπο. ΠΧ έκανε ζημια με την εισοδο του στο χώρο ή καθυστέρη αλλο όχημα με αποτέλεσμα διαφυγοντα κέρδη κλπ κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από Greek και 24/09/10 12:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Greek
4TF N3 Driver

Last Visit: 21/07/14 21:59

Δημοσίευσηαπό manosk » 24/09/10 11:45

Η αστυνομία δεν θα ασχοληθεί γιατί πρόκειται για ιδιωτικό χώρο, όχι γιατί είναι νόμιμη μια τέτοια ενέργεια.

Η πυλωτή ανήκει στους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της πολυκατοικίας, είναι οικόπεδό τους. Μεταξύ τους συνήθως υπάρχει συμφωνία κατά την κατάρτιση του κανονισμού της πολυκατοικίας και την αγορά των διαμερισμάτων για τη χρήση τμημάτων της πυλωτής από ορισμένους μόνο ιδιοκτήτες εφόσον δεν επαρκούν οι θέσεις για όλους. Αν δεν υπάρχει τέτοια συμφωνία, τότε καθένας παρκάρει όπου βρει.
Σε τρίτους όμως που θα παρκάρουν εκεί, μπορεί να γίνει αγωγή νομής, που ενδέχεται να συνοδεύεται και από αίτημα αποζημίωσης εφόσον αποδειχθεί ότι με κάποιο τρόπο ζημιώθηκαν οι ιδιοκτήτες/ένοικοι της πολυκατοικίας, πχ γιατί αναγκάστηκαν να πληρώσουν πάρκινγκ ή γιατί προκλήθηκε ζημιά στο αυτοκίνητο που είχαν παρκάρει εκτός πυλωτής.
Σε κάθε περίπτωση φυσικά μπορεί να κλείσει η πόρτα της πυλωτής ή να παρκάρει κάποιος πίσω από τον τρίτο εμποδίζοντάς τον να φύγει για μερικές μέρες εντελώς νόμιμα. :whistlink:

Όσον αφορά τα περί απαγόρευσης δημιουργίας άνω της μίας εξόδου πάρκινγκ, είναι ορθά και ας έχουν καταστρατηγηθεί σε πάμπολλες περιπτώσεις. Σίγουρα όμως αν αφήσεις για λίγο σε μια από τις πχ 4 εξόδους μιας πυλωτής το αυτοκίνητο για λίγο και σε γράψει η αστυνομία, δικαιούσαι να τους πεις να σβήσουν την κλήση γιατί εκεί δεν υπάρχει νόμιμη έξοδος πάρκινγκ. Χώρια που μπορείς να πάρεις τλφ για να τραβήξουν κλήσεις σε όσους αφήνουν το δεύτερο αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο μπροστά στην πυλωτή τους, μετατρέποντας το σε επέκταση του "πάρκινγκ" τους. :twisted:
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 21/07/14 21:28

Δημοσίευσηαπό V.V. » 24/09/10 11:55

andreasstu έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και από εμένα, αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι :
Έχει δικαίωμα, νομικά πάντα, ένας ιδιοκτήτης αλλά ΟΧΙ ένοικος διαμερίσματος πολυκατοικίας να παρκάρει στην πυλωτή αυτής?

Πς. Αν πρέπει να κάνω καινούριο θέμα ας μου μιλήσει ένας Μοντ να κάνω.

Εάν με συμβολαιογραφική πράξη δεσμεύσει χώρο στάθμευσης μπορεί κι ας μη μένει στην πολυκατοικία.
Οσο αφορά την είσοδο - έξοδο σε οικόπεδο αυτή καθορίζεται στην άδεια της οιοδομής που εκδίδεται απ' την πολεοδομία και καθορίζεται απο τον ΓΟΚ (γενικό οικοδομικό κανονισμό).
V.V.
4TF N1 Driver

Last Visit: 12/08/12 21:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: carfanatic, flatmanager, xristos1993 και 14 επισκέπτες