01/11/14 5:08

Κατάσχεση εγκαταλελειμμένου αυτοκινήτου!!!

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: Κατάσχεση αυτοκινήτου!!!

Δημοσίευσηαπό lokatzis » 08/10/10 12:33

Οκ, ευχαριστώ :)
"The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing"

Στην αρχή ήτο ένας, στη συνέχεια έγιναν πολλοί!!!
Άβαταρ μέλους
lokatzis
4TF S2000 Driver

Last Visit: 02/10/14 17:20

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 08/10/10 12:48

kacey έγραψε:
pro_crossaro έγραψε:
Αρχικά θεωρείται κατάληψη οδοστρώματος και απαγορεύεται. Δηλαδή δεν έχεις το δικαίωμα να παρκάρεις στην ίδια θέση κάθε μέρα για όσο θες, σαν να είναι το ιδιωτικό σου πάρκιγκ. Πρέπει να το μετακινείς.

ποιος τα λεει αυτα ρε παιδια? Καταληψη οδοστρωματος το να παρκαρω στο ιδιο σημειο, εν λειτουργια οχημα το οποιο πληροι ολες τις νομιμες προυποθεσεις για να κυκλοφορει στον δρομο? Αλλο το να ειναι γραμμενο σκατα ενα ΦΕΚ κ αλλο να θεωρουμε λογικα τετοια πραγματα:

Δηλαδη με το να το παρκαρω σε διαφορετικη θεση καθε μερα, αλλαζει κατι? Δεν καταλαμβανω 5 μετρα δρομου καθε μερα? Τι εχει να λεει αν ειναι διαφορετικα ή τα ιδια 5 μετρα?

Aυτά τα πρωτοάκουσα από ανακυκλωτή, και μετά το έψαξα και έμαθα. Έχεις δεν έχεις πινακίδες, έχεις δεν έχεις πληρωμένα τέλη, άμα το αφήσεις παρκαρισμένο για καιρό στην ίδια θέση τότε στο μαζέψανε. Δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι σωστό και λογικό. Ξέρω απλά ότι ισχύει. Και όλα αυτά γιατί ήθελα να πάρω ένα Herald με χαρτιά και δεν είχα χώρο για να το βάλω. Σημασία έχει να μετακινείται. Έτσι δεν κάνει κατάληψη συγκεκριμένου δημόσιου χώρου, και διευκολύνει στην καθαριότητα.

kacey έγραψε:Μαλιστα, δηλαδη αυτο που μου λετε ειναι οτι αν δεν μετακινησω το αυτοκινητο μου ντε κ καλα για πανω απο Χ μερες, που ετσι κ αλλιως θα ηταν εκει παρκαρισμενο, κ το οποιο εχει καθε δικαιωμα να βρισκεται στον δρομο, αν

α) φυγω για ενα ταξιδι
β) δεν θελω να βγω απο το σπιτι
γ) σπασω το ποδι μου

θα θεωρηθει οτι το εχω εγκαταλειψει κ θα εχουν δικαιωμα να μου το αφαιρεσουν? Κ επειδη ο νομος (υποτιθεται οτι) ειναι ισος για ολους, αν αφησω μια γυαλισμενη Gallardo ακριβως ετσι με τις πιο πανω προυποθεσεις, θα την παρουν να την κυβοποιησουν?

:hmmm:

Θεωρητικά ότι και να έχεις μπορεί να καταλήξει στην πρέσα.
Εικόνα

Gentlemen, start your engines...
http://garagestories.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Last Visit: 20/09/14 13:51

Δημοσίευσηαπό BILL33 » 08/10/10 12:50

Παραλογο μου ακουγεται το ολο σκηνικο παντως.Στα καλα καθουμενα να σου κανουν το αμαξι κατσαρολα;
..εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει....
Άβαταρ μέλους
BILL33
4TF F15 Pilot

Last Visit: 31/10/14 22:56

Δημοσίευσηαπό coupeas » 08/10/10 12:58

Διάβασα τα ποστς και πραγματικά δεν θα αφήσω ποτέ σε δημόσιο χώρο στάθμευσης το αυτκίνητό μου για πολύ καιρό. :(
Αυτό που έχω να πω στον φίλο φοιτητή είναι ότι <είχε>(γιατί δεν ξέρουμε που πήγε τελικά) ένα σπάνιο και καλό αυτοκίνητο που το 'λιγουρεύτικαν κάποιοι και κίνησαν τις διαδικασίες κατάσχεσης.Η αν θέλει, επίσπευσαν τις διαδικασίες αυτές προς δικό τους ώφελος.
Αυτό πιστεύω εγώ και ίσως κρύβεται και ολόκληρο κύκλωμα απο πίσω.
Άποψή μου είναι ότι δεν θα βγάλεις άκρη,δυστιχώς :( όσον αφορά την εύρεση ενώ για το θέμα χρημάτων ίσως και αν πάλι ο δικηγόρος σου τους στριμώξει σε κάποια παρατυπία στις διαδικασίες αυτές.

Υ.Γ.Τέτοια ''γκαντεμιά'' μόνο απο μάστορα θα μπορούσε να είναι! :yahoo:
Mizery is inside of you!
Άβαταρ μέλους
coupeas
4TF N4 Driver

Last Visit: 05/09/14 10:55

Δημοσίευσηαπό teris3 » 08/10/10 13:21

kacey έγραψε:Οι πιο πανω παραθεσεις απο το ΠΔ ξεκινανε ολες με:

"εγκαταλειπεται" ταδε ταδε ταδε.

Το να εχεις ΠΑΡΚΑΡΕΙ ενα οχημα που φερει πινακιδες κ σημα τελων του τωρινου ετος, δεν μπορει να οριστει ως "εγκαταλειψη".

ΠΧ
Λειπω στην Αγγλια 9 μηνες το χρονο κ εχω ενα αυτοκινητο εδω, παρκαρισμενο στον δρομο, κανονικα με πινακιδες κ σημα. Απο που κ ως που δεν μπορω να το παρκαρω για οσο διαστημα θελω? Καθε αυτοκινητο, ολων μας, πιανει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, το οτι ειναι η ιδια το μετονομαζει σε εγκατελειμενο? Δεν νομιζω. Μπορει καποιος να μου βρει το λινκ?

Ακου να δεις τί γίνεται και αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία που έχω μιλήσει με τον Δήμο πολλές φορές...μην νομίζει ότι αυτοί έχουν κανα ζόρι να μαζευουν αμάξια....
το 99% των οχημάτων που μαζευονται ως εγκταλελημένα είναι από τηλεφωνήματα δημοτών της περιοχής που βλέπουν ως επί το πλείστον παλιά, ταλαιπωρημένα, τρακαρισμένα , χωρίς τέλη αυτοκίνητα για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Εγώ προσωπικά έχω απαλλάξει την γειτονιά μου από 5 παρατημένα αυτοκίνητα με τηέφωνα στον Δήμο.
Οταν πέρνω τηλ το πρώτο που με ρωτάνε είναι αν έχει πινακίδες και αν έχει πάνω τα φετινά τέλη.
Αυτό είναι ένα ας πούμε ένα πρώτο στάδιο για να ασχοληθούμε την καταγγελία σου.
Στην συνέχεια έρχονται και παρατηρούν το αμάξι. Κολλάνε ένα αυτοκόλλητο πάνω το οποίο γράφει να το μετακινήσεις μέσα σε 30 μέρες για να μην θεωρηθεί εγκαταλελημένο, έχε υπόψην ότι απλά αν το πάρεις και το ξαναπαρκάρεις στο απέναντι στενό σταματάει η διαδικασία.
Οταν το αμάξι είχε πάνω κανονικά πινακίδες, μου ζήτησαν γραπτή και ονομαστική καταγγελία για να προχωρήσουν αλλά ήρθαν πάλι κανονικά και κόλλησαν το αυτοκόλλητο.

Στις αρχές του χρόνου είχα ακούσει σε μια εκπομπή τον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης να απαντάει σε ερωτήσεις δημοτών και να λέει "φέτος έχουμε δεκάδες τηλέφωνα κάθε μέρα, παρακαλώ τους δημότες να δείξουν λίγο υπομονή γιατί πολλοί ιδιοκτήτες λόγω ακριβότερων τελών έχουν προσωρινά παραδώσει τις πινακίδες και δεν μπορούμε να τους πάρουμε τα αυτοκίνητα", το οποίο φυσικά ήταν μπούρδα γιατί ΟΛΟΙ αυτοί οι ξύπνιοι που παραδώσαν πινακίδες στην Εφορία υπογράψαν χαρτί που έλεγέ ότι έχουν ιδιωτικό χώρο για το αμάξι και δεν θα πιάνουν δημόσια θέση....
teris3
4TF A6 Driver

Last Visit: 08/10/14 23:01

Δημοσίευσηαπό kacey » 08/10/10 18:28

@lokatzis

ΟΛΑ τα αποσπασματα που εχουν μπει εδω μεσα λενε:

"Εγκαταλειμμενο οχημα νοειται το οχημα που

α) ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΤΑΙ σε οδους ταδε
β) ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΤΑΙ σε χωρους ταδε
γ) ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΤΑΙ σε ιδιωτικους χωρους που ταδε"

αλλα κανεις δεν οριζει τι σημαινει το "εγκαταλειπεται" κ σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να δεχτω το να θεωρηθει οτι "εγκατελειψα" το πληρως λειτουργικο κ καθ'ολα νομιμο οχημα μου επειδη το (ακουσον ακουσον) ΠΑΡΚΑΡΑ στον δρομο για περισσοτερες απο Χ μερες, επειδη ρε παιδακι μου δεν ηθελα να το κινησω.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 31/10/14 17:35

Δημοσίευσηαπό zorz » 08/10/10 18:40

lokatzis έγραψε:Στη συνέχεια περιμένει ένα διάστημα μήπως και απομακρυνθεί από τον ιδιοκτήτη του (δεν μπορώ να βρω τώρα ποιο είναι το διάστημα αυτό).

Για τον Δήμο Καλαμαριάς πάντως, το διάστημα είναι 45 μέρες.

@ kacey: Μπορεί να παραξενεύεσαι, ο νόμος εδώ όμως είναι σαφής. Εγκαταλείπω = αφήνω στο ίδιο σημείο για χρόνο t>χ.
Η αξιοπρέπεια δεν εξαγοράζεται με πόντους πυραμίδας.
ΞΕΦΤΙΛΑ
http://4tfugitives.prophpbb.com/
Άβαταρ μέλους
zorz
4TF WRC Driver

Last Visit: 01/11/14 1:55

Δημοσίευσηαπό kacey » 08/10/10 19:28

Ο νομος ειναι σαφης στο να λεει "εγκαταλειμμενο", αλλα κανεις δεν λεει τι σημαινει "εγκαταλειμμενο", οποτε μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που/ποιος οριζει οτι αυτο που περιγραφω εγω ειναι "εγκαταλειψη"? Γιατι στην λογικη ΔΕΝ στεκει.

Κανεις λογικα σκεπτομενος ανθρωπος δεν θεωρει οτι ενα αυτοκινητο που για τον Χ λογο (ειπαμε, εσπασα ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ ΜΟΥ πχ) ειναι παρκαρισμενο στο ιδιο σημειο στον δρομο για πολλες μερες, στον οποιο εχει καθε δικαιωμα να βρισκεται (κ εξ'ορισμου θα βρισκεται), εγκαταλειφθηκε, εφ'οσον ειναι σε κανονικη κατασταση (οχι διαλυμενο, δεν του λειπουν κομματια, δεν δεν δεν ) κ εχει πανω του τις πινακιδες κ το σημα με τα οποια μπορει να κυκλοφορει σε οποιον ελληνικο δρομο θελει. Αν ειναι ποτε δυνατον.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό teris3 » 08/10/10 21:08

kacey,
απάντησέ μου σε παρακαλώ σε 2 ερωτήσεις:
1) Συμφωνείς ότι τα "πραγματικά εγακταλελειμένα" αμάξια δεν πρέπει να πιάνουν δημόσιες θέσεις σταθμευσης ;
2) Δωσε μου έναν δικό σου ορισμό για το "εγκαταλελειμένο"
teris3
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό tractioner » 09/10/10 0:28

Πραγματικά μην χολοσκάτε ρε παιδιά και τον ίδιο τον νομοθέτη να ρωτήσετε δε θα ξέρει κ αυτός ο ίδιος τι διατυπώνει κ πως :lol:
Γενικότερα αν πιαστείς με τους νόμους μπορείς σε πολλές διατυπώσεις να δώσεις κ δυο κ τρεις ερμηνείες. :dizzy:
Είναι λες κ ο νομοθέτης το κάνει επίτηδες κ σε βάζει ένα γρίφο που πρέπει να λύσεις!
Ζεις στην εποχή της απόλυτης πληροφόρησης κι όμως είσαι τόσο παραπληροφορημένος !
Άβαταρ μέλους
tractioner
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/10/14 20:13

Δημοσίευσηαπό ntinaras » 09/10/10 0:36

δηλαδη αμα το κινω το αμαξι καθε βραδυ απο τις 3 μεχρι τις 4 και εντελως τυχαια το βαζω καθε φορα στην ιδια θεση? :roll:
Άβαταρ μέλους
ntinaras
4TF N2 Driver

Last Visit: 15/01/12 18:27
Banned User

Δημοσίευσηαπό kacey » 09/10/10 3:51

teris3 έγραψε:kacey,
απάντησέ μου σε παρακαλώ σε 2 ερωτήσεις:
1) Συμφωνείς ότι τα "πραγματικά εγακταλελειμένα" αμάξια δεν πρέπει να πιάνουν δημόσιες θέσεις σταθμευσης ;
2) Δωσε μου έναν δικό σου ορισμό για το "εγκαταλελειμένο"

Ορισμος εγκαταλειμμενου? Αυτο που ειναι σε μαυρα χαλια (τρακαρισμενο, του λειπουν κομματια κλπ) κ παραμενει ακινητο σε ενα σημειο για ΠΟΛΥ χρονο. Αλλα αυτο ειναι ασχετο με το θεμα μας.

Αυτοκινητο με πινακιδες κ τελη κυκλοφοριας εχει καθε δικαιωμα να καταλαμβανει 5 μετρα δρομου, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Αν αυτα τα 5 μετρα θα ειναι διαφορετικα καθε βραδυ ή αν θα ειναι τα ιδια επειδη ο ιδιοκτητης του πχ εχει φυγει για 4μηνο ταξιδι, δεν κανει καμμια διαφορα στην ουσια του πραγματος.
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό teris3 » 09/10/10 11:18

μα το 90% των παρατημένων που μαζευει ο Δήμος είναι χωρίς πινακίδες.
Σου είπα και πιο πάνω, ότι στην μία περίπτωση που τους κατήγγειλα αμάξι με πινακίδες, μου ζήτησαν γραπτή ονομαστική καταγγελία και μετά από μια εβδομάδα με ενημέρωσαν πως από την πινακίδα βρήκαν τον κάτοχο και τον πήραν τηλ να τον ρωτήσουν αν
όντως το έχει παρατήσει.
teris3
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό coupeas » 09/10/10 11:35

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά δεν υπάρχει λόγος εξήγησης.Ο νομοθέτης θέτει χρονικό πλαίσιο στην δημόσια στάθμευση είτε μας αρέσει είτε όχι.οκ?
Αυτό το εκμεταλεύονται κάποιοι που βλέπουν για πολύ καιρό έξω απο την πόρτα τους ένα παρκαρισμένο αυτ/το (ειδικά αν είναι και παλιό και σε άσχημη κατάσταση) άσχετα αν έχει πινακίδες ή οχι ειδοποιούν τον Δήμο ή μάλλον καλύτερα την Αστυνομία και αν δεν δουν αντίδραση ξαναπαίρνουν τηλ και στο Δήμο ώσπου να έρθουν να το πάρουν.Αν έχουν και κανένα γνωστό έρχονται ακόμα πιο γρήγορα .Και η εκποίηση γίνεται σε χρόνο ρεκορ αν είναι και ενδιαφέρον αμάξι.Στην Ελλάδα ζούμε .
Κάποτε βέσπα άφησα για 3 μέρες κάτω απο ένα παράθυρο στο Ζωγράφου και παραλίγο να μου το πάρουν απο τον Δήμο.Άσε που αυτή με το παράθυρο και τι δεν είπε ΄για να έρθουν να το πάρουν.Τον άντρα της είχε εκεί μέσα νομίζω.. :hmmm:
Ουδέν κρυπτόν
Mizery is inside of you!
Άβαταρ μέλους
coupeas
4TF N4 Driver

Last Visit: 05/09/14 10:55

Δημοσίευσηαπό nidosan » 09/10/10 11:50

tractioner έγραψε:Πραγματικά μην χολοσκάτε ρε παιδιά και τον ίδιο τον νομοθέτη να ρωτήσετε δε θα ξέρει κ αυτός ο ίδιος τι διατυπώνει κ πως :lol:
Γενικότερα αν πιαστείς με τους νόμους μπορείς σε πολλές διατυπώσεις να δώσεις κ δυο κ τρεις ερμηνείες. :dizzy:
Είναι λες κ ο νομοθέτης το κάνει επίτηδες κ σε βάζει ένα γρίφο που πρέπει να λύσεις!

Ποιος το είχε πει να δεις....
"Στην Ελλάδα πρώτα φτιάχνονται τα παράθυρα, και ύστερα γύρω τους χτίζονται οι νόμοι".
:shifty: :lol:
Cars run on money and give you fat,
bikes run on fat and save you money.
nidosan
4TF N4 Driver

Last Visit: 26/10/14 15:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες