02/10/14 0:18

ΑΓΟΡΑ ΤΑΞΙ!!!!

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό HighFidelity » 03/05/09 19:58

Professeur έγραψε:Η άδεια ταξί στα Γιάννενα τιμάται αυτή τη στιγμή (καθίστε πρώτα ή τουλάχιστον κρατηθείτε από κάπου! :lol: ) 450.000 ευρώ (ολογράφως: τετρακόσιες πενήντα χιλιάδες ευρώ) !!! :yikes: Μιλάμε για πολλά λεφτά.

:omg: :yikes:
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που κοστίζει τόσο πολύ η άδεια στα Γιάννενα, μια πόλη που αν μένεις στο κέντρο δεν χρειάζεσαι ΠΟΤΕ ταξί, ενώ αν μένεις εκτός και δεν έχεις αμάξι, δεν σε σώζει ούτε το ταξί , ούτε τα λεωφορεία!
:lipsealed:
Από πού άκουσες αυτή την τιμή; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
HighFidelity
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 01/10/14 21:22

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΞΙ!!!!

Δημοσίευσηαπό Professeur » 03/05/09 20:02

H τιμή είναι επιβεβαιωμένη καθώς όταν την πρωτάκουσα είχα ψαρώσει και το έψαξα.
Και εγώ τα ίδια σκέφτηκα με εσένα περί μικρού μεγέθους πόλης κλπ αλλά έμαθα ότι αφενός είναι λίγες σχετικά οι άδειες αλλά το σημαντικότερο είναι τα πολλά χωριά γύρω από την πόλη. Με μια κούρσα της 1.5 ώρας πήγαινε-έλα θα πάρεις 40-50 ευρώ. Από αυτά μαζεύονται τα πολλά και όχι από τις αστικές μετακινήσεις. Βέβαια παίζει ρόλο και το αεροδρόμιο από το οποίο φεύγουν συνήθως φορτωμένοι με 2-3 κούρσες.
Όπου και αν κρύβεσαι, η ζωή σου σε περιμένει... Hey, I'm back.. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Professeur
4TF S1600 Driver

Last Visit: 18/09/14 21:53

Δημοσίευσηαπό spyridon stathakis » 03/05/09 20:03

κυριοι καλησπερα...
κατ αρχην για τον φιλο που θελει να το αγαρασει καλο θα ηταν να νοικιασει ενα για κανα 6 μηνο για να δει τα κουραγια του...
Εαν εχει το χρηματικο ποσο(το οποιο το θεωρω απιστευτα υπερβολικο)...αλλα με την τρομοκρατια της τηλεορασης μια χαρα τους βολευει ολη την μαφια της οδου λενορμαν...παλιωσαν ουτως η αλλως οι s600 που εχει ο καθενας τους...καιρος να ρυθμισουν την αγορα παλι για να παρουν καινουριες.....
Ειναι πολλες οι παραμετροι που πρεπει να ελεγχουν πριν προβει καποιος σε τετοια επαγγελματικη κινηση...το κρατος δεν εχει ξεκαθαρισει..η μαλλον δεν θελει να ξεκαθαρισει ακομη καασταση με τις αδειες..και απ την αλλη υπαρχουν παραμετροι που μπορουν να στερησουν το μεροκαματο ενος ταξιτζη....και αν το χρωστας στην τραπεζα ειναι δυσκολα...ασε που δεν εχεις σ/κ γιορτες πανυγυρια κτλ...
τι να πω οι αποψεις ειναι διφορουμενες...αλλοι ταξιτζηδες τα αυγατιζουν...(βεβαια δουλευουν αρκετα) και αλλοι κλαιγονται
η επαρχια νομιζω ειναι ποιο προσοδοφορα στο επαγγελμα...

hey!!! 450 χιλιαρικα στα γιαννενα!!!!!!???????ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!
Φιλικα...Σπυρος
'Οι 4 γυναικες της ζωης μου,με ταλαιπωρουν γλυκα...'
Οταν ομως καβαλω την ερωμενη μου...μεταμορφωνομαι..
Ducati Μonster S4RS 'principessa capricciosa'
Άβαταρ μέλους
spyridon stathakis
4TF N2 Driver

Last Visit: 16/11/13 16:39

Δημοσίευσηαπό cosneo » 03/05/09 20:04

Με τι αυτοκίνητο? Μεταχειρισμένη Bentley 2ετίας? :lol: Για πάρα πολλά λεφτά μου φαίνονται. Πόσα βγάζουν? :dizzy:
Στην Αθήνα έχει ολόκληρη 150.000€ (πριν ένα μήνα την έμαθα).
Καλέ μου ιθαγενή ... la mamma degli idioti è sempre incinta.
Άβαταρ μέλους
cosneo
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 01/10/14 21:14

Δημοσίευσηαπό wantone » 03/05/09 20:05

Ειναι ενδιαφερον αυτο το θεμα. Πρωτα απο ολα ποσο κανει μια αδεια ταξι χωρις το αυτοκινητο; Εχω ακουσει για πολλα προβληματα με ψευτικες αδειες πως ακριβως μπορεις να εξασφαλισεις οτι αγοραζεις αληθινη αδεια;

Νομιζω τα εισοδηματα των ταξι ειναι αφορολογητα σε μεγαλο βαθμο και απο οτι ξερω βγαινουν αρκετα λεφτα στην Αθηνα με τις πολλαπλες μισθωσεις αν δουλευεις πολλες ωρες.

Το κοστος αυτοκινητου και συντηρησης φανταζομαι δεν ειναι μεγαλο σε σχεση με τον τζιρο των αυτοκινητων ειδικα για ενα φθηνο αυτοκινητο ντηζελ (πχ Σκοντα).
wantone
4TF S1600 Driver

Last Visit: 01/10/14 19:50

Δημοσίευσηαπό cosneo » 03/05/09 20:14

Τα πιο πρόσφατα που γνωρίζω:
1. Δεσμευση για "κλειστό" επάγγελμα μέχρι το 2011 (νομίζω!). Φυσικά το παλευουν για να συνεχείσει να είναι και μετά.
2. Οι ταξιτζήδες φορολογούνται -προς το παρόν- με τεκμαρτό εισόδημα, μέχρι να ισχύσουν τα μηχανάκια/ταμειακές.
3. Σκέτη άδεια χωρίς αυτοκίνητο δύσκολο να βρεθεί. Υπάρχει ένας μέσος όρος ηλικίας αυτοκινήτου περίπου στη 2ετία (Avensis, Octavia5, 407). Αδεια+Mercedes είναι ακριβότερη.
Όπως και να έχει καλύτερα να επικοινωνεί με τον συνεταιρισμό/σωματείο ταξί (κατα προτίμηση με τον πρόεδρο τους). Αυτοι θα τον κατατοπίσουν καλύτερα, ακόμα και για την ύπαρξη ή όχι της συγκεκριμένης άδειας που τον ενδιαφέρει κλπ.
Άβαταρ μέλους
cosneo
4TF Gr. B Driver

Δημοσίευσηαπό BILL33 » 03/05/09 20:25

Professeur έγραψε:
adis4gr έγραψε:παρολο που εχει λεφτα η υποθεση αυτη τη στιγμη, δε θα σπρωχνα λεφτα σε αδεια ταξι...

υπαρχουν κινδυνοι, ασε με την ΕΕ τι μπορει να παιξει απο τη μια στιγμη στην αλλη..

Ως άλλος Σλήμαν ξεθάβω ένα αρχαιότερο του Παρθενώνα θρεντ. Χρησιμοποιώ την παραπάνω παράθεση για να ρωτήσω τι νεότερα γνωρίζετε για το "άνοιγμα" του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Η συζήτηση αυτή έγινε πριν περίπου 2 χρόνια αλλά δεν είδα να έχει προχωρήσει κάτι.

Από συζητήσεις που έχω κάνει μία άδεια ταξί κοστίζει στην Αθήνα λίγο πάνω από 200.000 σε συνάρτηση βέβαια και με τι αυτοκίνητο συνοδεύεται. Αν το αγοράσεις και το νοικιάζεις η κάθε βάρδια αποδίδει ενοίκιο περίπου 35 με 40 ευρώ τη μέρα. Αυτό που δεν έχω διευκρινίσει είναι αν η βάρδια είναι 8ωρη ή 12ώρη. Έχω μια εντύπωση ότι συνήθως είναι 12ωρη.

Η άδεια ταξί στα Γιάννενα τιμάται αυτή τη στιγμή (καθίστε πρώτα ή τουλάχιστον κρατηθείτε από κάπου! :lol: ) 450.000 ευρώ (ολογράφως: τετρακόσιες πενήντα χιλιάδες ευρώ) !!! :yikes: Μιλάμε για πολλά λεφτά.

Γενικά πιστεύετε ότι αξίζει μια επένδυση για ταξί στην Αθήνα ή είναι επίφοβο λόγω ενδεχόμενου ανοίγματος του επαγγέλματος ? Εκτός όμως του ανοίγματος, με 80.000-100.000 χλμ το χρόνο η συντήρηση πρέπει να είναι και αυτή ένα ακριβό σπορ για τον ιδιοκτήτη.

Γενικά όμως δεν έχω δει μέχρι τώρα κάποιο ταξιτζή ν' αλλάζει δουλειά η να μη τα βγάζει πέρα.

Τι λέτε επί του θέματος?

Αυτα ειναι τα λεφτα που ζητανε ,οχι και αυτα που θα παρουν.Ειναι γνωστο το κολπο με το "πωλειται" στα τζαμια του ταξι για να κανουν ντορο και να ανεβαζουν τις τιμες.
..εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει....
Άβαταρ μέλους
BILL33
4TF F15 Pilot

Last Visit: 01/10/14 22:10

Δημοσίευσηαπό Professeur » 03/05/09 20:31

Όχι, οι τιμές που αναφέρω είναι οι αγοραίες. Δεν ρώτησα αγνώστους αλλά ανθρώπους της δουλειάς οι οποίο και μου μετέφεραν τις τιμές. Φυσικά, όπως έγραψα παίζει μεγάλο ρόλο στη τιμή από τι αυτοκίνητο συνοδεύεται και η άδεια.
Όπου και αν κρύβεσαι, η ζωή σου σε περιμένει... Hey, I'm back.. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Professeur
4TF S1600 Driver

Last Visit: 18/09/14 21:53

Δημοσίευσηαπό cosneo » 03/05/09 20:50

BILL33 έγραψε:Αυτα ειναι τα λεφτα που ζητανε ,οχι και αυτα που θα παρουν.Ειναι γνωστο το κολπο με το "πωλειται" στα τζαμια του ταξι για να κανουν ντορο και να ανεβαζουν τις τιμες.

Εχεις "μερικώς" δίκιο. Σε μια μεγαλούπολη (Αθήνα, Θεσ/νίκη) θα έψαχνε ανάμεσα σε πολλά πωλητήρια να βρει την καλύτερη τιμή με το καλύτερο αυτοκίνητο αλλά στην επαρχία που μάλλον είναι μεμονομένες προσφορές (πόσοι να πουλάνε τα ταξί τους στα Γιάννενα αυτό τον καιρό ... 2? 3?) δύσκολα διαπραγματευεσαι την τιμή. Σιγουρα λογική τιμή για να αναζητήσει πιθανόν να πάρει μια ιδέα απο το σωματείο τους.
Αλλά και πάλι, ακόμα και η πώληση γίνεται "συντεχνιακά" και με συννενόηση με τους υπόλοιπους πιθανούς συν-πωλητές ... εκτός αμα πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου ή τον πνίγουν τα χρέη (πιθανόν αδύνατο).
Η τιμή πάντως παίζει ανάλογα με την πόλη και τον αριθμό των ταξί. Πάντα η Αθήνα ήταν φτηνότερη της Θεσ/νίκης διότι αναλογικά με τον πληθυσμό υπήρχαν παραπάνω ταξί απο την Θεσ/νίκη.
Πρόσφατα που μίλησα με ταξιτζή (αλλά και παλιότερα) στην Αθήνα, το μετρό τους έχει μειώσει τα κέρδη, τα διπλά, τριπλά βρήσκονται δύσκολα και τα κέρδη σε σχέση με τον χρόνο και τα χιλιόμετρα ανα διαδρομή είναι μικρά.
Σκεφτείται ότι πχ τα όρια της μονής με διπλή ταρίφα στην Αθήνα είναι στο Καπανδρίτη ή στο Μαρκόπουλο σε αντίθεση με την Θεσσαλονίκη που τα όρια είναι ο Φοίνικας και η μισή πόλη μένει μετά απο εκεί.
Άβαταρ μέλους
cosneo
4TF Gr. B Driver

Δημοσίευσηαπό manosk » 03/05/09 22:30

Στους ταρίφες δεν θα εφαρμοστεί κάποια στιγμή στο όχι μακρινό μέλλον η απελευθέρωση του κλειστού επαγγέλματος;
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 29/09/14 18:29

Δημοσίευσηαπό cpp » 03/05/09 22:48

Με τις άδειες ταξί είναι τρελό καρτέλ η δουλειά. Είτε πουλάς είτε αγοράζεις πρέπει να περάσεις απο κάποιους ενδιάμεσους αετονύχηδες οι οποίοι διαμορφώνουν τιμές.

Τώρα όποιος έχει 450k για άδεια στα Γιάννενα και τα δίνει για να γίνει ταρίφας!
Απλά Respect! :metalo:
Τα 10ετή ομόλογα του ελληνικού δημοσίου έχουν κουπόνι 5.5%
cpp
4TF N4 Driver

Last Visit: 08/09/14 23:19

Δημοσίευσηαπό nickolas » 04/05/09 1:25

Οι τιμές των αδειών ταξί έχουν ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια, με τις αυξήσεις των κομίστρων όμως θα ανέβουν ανάλογα!
Αν η κυβέρνηση όντως διπλασιάσει τα κόμιστρα τότε πιθανότατα να διπλασιαστούν (ή έστω αυξηθούν κατά 50+%) οι τιμές των αδειών ταξί.
Πέραν του ότι από πλευράς ενοικίου συμφέρουν ακόμη περισσότερο σε σύγκριση με ένα αντίστοιχης αξίας ακίνητο.

Αν ποτέ ανοίξουν το επάγγελμα, λογικά θα αποζημιώσουν με κάποιο τρόπο τους κατόχους άδειας.
Να σημειωθεί ότι στις ΗΠΑ, αν όχι παντού τουλάχιστον στα περισσότερα μέρη τα ταξί είναι κλειστό επάγγελμα, δεκαετίες λένε να το ανοίξουν και το τελικό αποτέλεσμα είναι 1) οι άδειες ταξί να ακριβαίνουν 2) να υπάρχουν πολλοί πειρατές!
"ΜΗ ΘΡΗΝΕΙΤΕ, ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ, ΜΗΝ ΑΠΕΧΘΑΝΕΣΤΕ ΜΟΝΑΧΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΤΕ"

ΣΠΙΝΟΖΑ
nickolas
4TF S1600 Driver

Last Visit: 01/10/14 20:19

Δημοσίευσηαπό famas » 04/05/09 8:07

η τεκμαρτή φορολόγιση ιδιοκτήτων ταξί είναι μεγάλη κοροιδία για τους υπολοιπους. Για παράδειγμα ιδιοκτήτης ταξί που το δουλεύει μόνος του θα φορολογηθεί για εισόδημα 16.000 ευρώ. Εάν το έχει μισό-μισό θα φορολογηθεί για 13.000, έλεος δηλαδή, ούτε 1000 ευρώ το μήνα.... :dizzy:
Ford Focus 1.6
Εικόνα
LPG
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
famas
4TF S1600 Driver

Last Visit: 01/10/14 20:35

Δημοσίευσηαπό manosk » 04/05/09 9:15

Ξέρουμε ποιο είναι το πραγματικό τους καθαρό εισόδημα; Σίγουρα τα 16000 είναι πολύ λιγότερα από τα πραγματικά κέρδη (διαφορετικά δεν θα λύσσαγαν για να μη μπουν ταμειακές), πόσο λιγότερα όμως; :ninja:
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 29/09/14 18:29

Δημοσίευσηαπό HighFidelity » 04/05/09 9:42

Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει, πάντως συγγενής μου , νοικιάζει το δικό του σε έναν αντί 1500€ μηνιαίως. :iconcool:
Και ναι, μιλάω για τα ...Γιάννενα, όπου αν αληθεύουν οι πληροφορίες παραπάνω, ένα ταξί με την άδειά του κοστίζει....450Κ € :yikes:
Το συγκεκριμένο είναι ένα καινούριο Octavia5 αυτόματο.
:roll:
Αν πληρώνει 1500€ νοίκι ο τύπος, ε θα πρέπει να βγάζει κάνα 5άρι το μήνα, αλλιώς δεν νομίζω να συμφέρει...
:whistlink:
Άβαταρ μέλους
HighFidelity
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 01/10/14 21:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες