26/07/14 5:06

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα.

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Michael-Amott » 01/06/06 14:28

funkyreverend έγραψε:Πρέπει να τιμωρηθεί που κυκλοφορεί χωρίς δίπλωμα (δηλαδή χωρίς πιστοποίηση οδηγικής ικανότητας) με τα απαραίτητα πρόστιμα, αλλά αν καρφωθεί από το απέναντι ρεύμα κάποιος πάνω του, δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να πάρει όλη την ευθύνη του ατυχήματος πάνω του. Είπαμε για 100% μη ευθύνη του αδιπλώματου!

Αν και οδηγείς χωρίς άδεια και κάνεις τρέλες και καρφώνεσαι σε άλλους...με την ευχή μου να σε ρημάξουν!

Αρα συμφωνουμε!! :yahoo:

Δεν δινουμε λεφτα για διπλωμα και απλα ειμαστε πιο προσεκτικοι στο να μην προκαλεσουμε ατυχημα!! :innocent:

Αλλωστε εγω ειμαι στο τιμονι απο 5 χρονων!Εγω δεν ξερω να οδηγω?Εμενα με εμαθε ο πατερας μου πολυ καλα οδηγηση!!Τελεια!! :yahoo:
Οποτε τι νοημα εχει να παω να βγαλω διπλωμα?? :hmmm:
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Michael-Amott
4TF S1600 Driver

Last Visit: 28/04/14 8:47

Δημοσίευσηαπό funkyreverend » 01/06/06 14:35

Ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και αν βγάζεις αυτό το συμπέρασμα από τα 2 ποστ μου ή εγώ δεν εξηγώ καλά ή εσύ είσαι ακόμα 5 χρονών.

Αν κάποιος δεν έχει δίπλωμα, πρέπει να τιμωρηθεί για αυτήν την παρανομία, όχι όμως και να του χρεώσουμε και το προπατορικό αμάρτημα τώρα που τον βρήκαμε.

Αν οδηγώ εγώ με δίπλωμα και ξεφύγω από την πορεία μου, περάσω στο αντίθετο ρεύμα και σε τρακάρω ή είσαι εσύ σταματημένος στο φανάρι και σου διαλύσω τον προφυλακτήρα ή περάσω κόκκινο φανάρι/STOP και εσύ δεν έχεις δίπλωμα, κρίνεις λογικό το να σε υποχρεώσω να μου πληρώσεις τις ζημιές μου και τις δικές σου, επειδή δεν έχεις δίπλωμα;
Βγάλτε τα ιταλικά/γερμανικά/γαλλικά/σουηδικά/ιαπωνικά/κορεάτικα γυαλιά όταν ασκείτε κριτική. Κάνουν μπαμ από μακριά.
Άβαταρ μέλους
funkyreverend
4TF WRC Driver

Last Visit: 25/07/14 20:32

Δημοσίευσηαπό Michael-Amott » 01/06/06 14:52

funkyreverend έγραψε:Ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και αν βγάζεις αυτό το συμπέρασμα από τα 2 ποστ μου ή εγώ δεν εξηγώ καλά ή εσύ είσαι ακόμα 5 χρονών.

Αν κάποιος δεν έχει δίπλωμα, πρέπει να τιμωρηθεί για αυτήν την παρανομία, όχι όμως και να του χρεώσουμε και το προπατορικό αμάρτημα τώρα που τον βρήκαμε.

Αν οδηγώ εγώ με δίπλωμα και ξεφύγω από την πορεία μου, περάσω στο αντίθετο ρεύμα και σε τρακάρω ή είσαι εσύ σταματημένος στο φανάρι και σου διαλύσω τον προφυλακτήρα ή περάσω κόκκινο φανάρι/STOP και εσύ δεν έχεις δίπλωμα, κρίνεις λογικό το να σε υποχρεώσω να μου πληρώσεις τις ζημιές μου και τις δικές σου, επειδή δεν έχεις δίπλωμα;

Εγω αν δεν ειχα διπλωμα δεν θα οδηγουσα!!Πολυ απλο ειναι... :rtfm:

Οπως δεν οδηγω μηχανακι γιατι δεν εχω διπλωμα για μηχανακι νταλικα,πλοιο,αεροπλανο κλπ κλπ. :whistlink:

Καταλαβα πολυ καλα τι λες στα προηγουμενα post σου αλλα πηρα την περιπτωση του κλασσικου Ελληναρα ο οποιος θα σκεφτοταν με τον παραπανω τροπο που περιγραφω... :hmmm:

Παντως δεν μπορω να καταλαβω ποιος νοημων ανθρωπος οδηγει αυτοκινητο χωρις να εχει διπλωμα...Τι να εχει αραγε μεσα στο κεφαλι του.. :whistlink:
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Michael-Amott
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό funkyreverend » 01/06/06 18:05

Τόσοι κυκλοφορούν, ρώτα κανέναν!!!
Βγάλτε τα ιταλικά/γερμανικά/γαλλικά/σουηδικά/ιαπωνικά/κορεάτικα γυαλιά όταν ασκείτε κριτική. Κάνουν μπαμ από μακριά.
Άβαταρ μέλους
funkyreverend
4TF WRC Driver

Last Visit: 25/07/14 20:32

Δημοσίευσηαπό kacey » 02/06/06 0:52

rethimno01 έγραψε:
BILL33 έγραψε:Αν δεν εχεις διπλωμα εισαι ακαλυπτος και απο την ασφαλιστικη εταιρεια σου.Επισης κυνηγανε και τον ιδιοκτητη του αυτοκινητου.
Η ασφαλιστική αποζημιώνει τον παθόντα και μετά απαιτεί (νομίμως) τα λεφτά από τον κάτοχο του ΙΧ. Επίσης, ο κάτοχος του ΙΧ θα διωχθεί ποινικώς για το ότι έδωσε το όχημα σε μη διπλωματούχο οδηγό.

ΕΚΤΟΣ αν ο ιδιοκτητης δεν γνωριζε οτι του πηρε το αυτοκινητο αυτος που το πηρε. Σε αυτη την περιπτωση τα ζηταει απο τον οδηγο που πηρε το αυτοκινητο εν αγνοια του κατοχου.

Michael-Amott έγραψε:
inimic έγραψε:Το θέμα είναι, πρέπει να αποδειχθεί υπαιτιότητα ή λόγο έλλειψης διπλώματος ωφείλει να πληρώσει για τις ζημιές ο άλλος οδηγός (ή ο ιδιοκτήτης του οχήματος);

Ποια υπαιτιοτητα να αποδειχθει? :hmmm:

Αμα ο ενας δεν εχει διπλωμα = δεν ξερει οδηγηση τυπικα για το δικαστηριο...η υπαιτιοτητα ειναι ολη δικη του!! :rtfm:

ΟΧΙ:

η ευθυνη για το ατυχημα εξεταζεται οπως και σε καθε αλλο ατυχημα, ασχετως του αν ειχε η οχι διπλωμα ο ενας απο τους δυο. Ακριβως οπως σε ενα κανονικο ατυχημα. ΥΠΑΡΧΕΙ πιθανοτητα - σιγουρα ο αντιδικος θα επιχειρηματολογησει οτι πρεπει - το δικαστηριο να βγαλει αυξημενη υπαιτιοτητα εξ'αιτιας της μη υπαρξης διπλωματος με την λογικη οτι αμα ειχες διπλωμα = ηξερες να οδηγεις = θα μπορουσες να αποφυγεις το ατυχημα. Αυτο ομως παιζει αναλογα με το ατυχημα και το ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ.

ΟΜΩΣ, το να μην εχεις διπλωμα σε καμμια περιπτωση δεν σημαινει οτι ΑΥΤΟΜΑΤΑ φταις για το ατυχημα, η οτι ΑΥΤΟΜΑΤΑ εχεις συνυπευθυνοτητα. Αμα εισαι αδιπλωματος και σταματημενος σε ενα φαναρι και καρφωθει ο αλλος απο απεναντι επειδη ετρεχε, ειτε ειχες διπλωμα ειτε οχι δεν επαιξε κανενα ρολο στο ατυχημα οποτε γιατι να εχεις συνυπευθυνοτητα?

Amaxopoulos έγραψε:Αν δεν εχει σοβαρη ασφαλιστικη ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου,η οποια να συνεργαζεται με την δικη σου,τοτε το πιθανοτερο ειναι να πας δικαστικος με τον ιδιοκτητη και τον αλβανο.....

διαφωνω και εδω. Αν το δικαστηριο κρινει οτι ο αλβανος αδιπλωματος οδηγος ειναι υπευθυνος για το ατυχημα, η ασφαλιστικη (σοβαρη η ασοβαρη) που εχει ασφαλισει το οχημα πρεπει να πληρωσει τον παθοντα χωρις πολλα πολλα και να παρει τα λεφτα της απο τον κατοχο-πελατη της που εδωσε το αυτοκινητο σε αδιπλωματο οδηγο. Το λεει ο νομος, ιδια περιπτωση με αυτην οπου εισαι μεθυσμενος. ΔΕΝ μπορει να αρνηθει η ασφαλιστικη την πληρωμη ΕΦ'ΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ κρινει το δικαστηριο οτι εκεινος εφταιγε.

Michael-Amott έγραψε:
funkyreverend έγραψε:
stefanos147 έγραψε:Υπάρχει ένας νομικός όρος που λέγεται "Αιτιώδης Συνάφεια" ή κάπως έτσι. Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι αν εμπλακείς σε ατύχημα με αποκλειστική υπαιτιότητα του άλλου οδηγού τότε δεν έχει σημασία αν οδηγούσες πιωμένος ή χωρίς να είσαι κάτοχος άδειας οδήγησης. Η ευθύνη είναι 100% του άλλου οδηγού και αθωώνεσαι για το ατύχημα.

Χωρίς να γνωρίζω την έννοια, με τη λογική συμφωνώ απόλυτα! Αν φαίνεται 100% ότι φταίει ο άλλος, κατά τη γνώμη μου δεν νομίζω ότι η παρανομία να οδηγήσεις χωρίς δίπλωμα προκάλεσε ατύχημα.

Αρα καποιος δεν χρειαζεται να παει να κανει ολη αυτη τη διαδικασια και να βγαλει διπλωμα!! :yahoo:

Μπορει να κυκλοφορει κανονικα αρκει να μην εμπλακει σε ατυχημα που να φταιει!!
:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ειπαμε: αν οδηγεις χωρις διπλωμα και σε πιασουν, πας φυλάκα. 1-12 μηνες και τουλαχιστον 150κατι ευρω προστιμο. Αν προκαλεσεις ατυχημα, πας πιο μεσα στην φυλακα και πληρωνεις απο την τσεπη σου. Τι δεν καταλαβαινεις?

Michael-Amott έγραψε:...Παντως δεν μπορω να καταλαβω ποιος νοημων ανθρωπος οδηγει αυτοκινητο χωρις να εχει διπλωμα...Τι να εχει αραγε μεσα στο κεφαλι του.. :whistlink:

Εγω πχ οδηγαω μηχανακι χωρις διπλωμα. Για τον απλο λογο οτι το χρησιμοποιω μονο σε μια ακτινα 2 χλμ απο το σπιτι και γιατι ΞΕΡΩ να οδηγαω μηχανακι και δεν χρειαζομαι ενα κομματι χαρτι να μου το πει. Δεν βγαζω γιατι ειναι ταλαιπωρια, κοστος κλπ κλπ και δεν θεωρτω οτι η συχνοτητα και οι αποστασεις που το χρησιμοποιω δικαιολογουν τετοια ταλαιπωρια. Οπως ηξερα να οδηγαω αυτοκινητο απο τα 10 μου και να κανω drift ολοκληρες πλατειες απο τα 15. Ο νομος δεν μου επετρεπε να βγαλω διπλωμα αν και ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΟΔΗΓΩ.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 25/07/14 19:13

Δημοσίευσηαπό skye » 02/06/06 1:26

δηλαδη αν βγεις απ'την ακτινα των 2 χλμ θα βγαλεις διπλωμα; :lol:
ξεκολλα ρε μλκ..
καπου χρειαζεται και η τυπικοτητα και η συνεπεια σ'αυτη τη ζωη..
κι εγω ΞΕΡΩ οτι δε θα γινει πολεμος.. λες να μην παω φανταρος;
Άβαταρ μέλους
skye
4TF WRC Driver

Last Visit: 02/04/14 12:39

Δημοσίευσηαπό kacey » 02/06/06 2:20

Να το πω αλλιως:

το χρησιμοποιω μια στο τοσο, για να πεταγομαι εδω γυρω ωστε να μην πηγαινω με τα ποδια. Δεδομενου οτι δεν ζω στο κεντρο του Πειραια αλλα στα Καμινια (χαλαρη "γειτονια"), και δεδομενου οτι διπλωμα για 50αρι ετσι κι αλλιως δεν μου κανει (το συγκεκριμενο μηχ. ειναι 100αρι) και των διαδικασιων/χρηματων που χρειαζονται για να βγει το διπλωμα για μηχανη, ε οχι δεν χρειαζομαι ενα χαρτακι για να μου πει αν ξερω να οδηγαω ενα παπι. Και την τυπικοτητα για την τυπικοτητα, εγω την εχω γραμμενη, πολυ περισσοτερο με νοιαζει[ η ουσια σε κατι.

Να το πω ακομα πιο απλα? Αμα εσυ ΞΕΡΕΙΣ οτι ΞΕΡΕΙΣ να οδηγεις, και αμα σε επιαναν χωρις διπλωμα κανεις δεν θα σου εκανε τιποτα, θα εμπαινες στον κοπο να βγαλεις διπλωμα μονο και μονο για την τυπικοτητα? Με καμμια δυναμη, ακριβως γιατι δεν χρειαζεσαι ενα χαρτακι να σου δειξει οτι ξερεις να οδηγας. Μην ξεχνας οτι δεν ειμαι 15 χρονων παιδακι που παιρνω ενα παπακι και κανω μλκιες. Αντιστοιχα λοιπον και εγω, επειδη ΞΕΡΩ να οδηγαω, ο μονος λογος που θα με αναγκαζε να βγαλω διπλωμα ειναι να μην με πιασουν, και οχι για να εχω το αποδεικτικο γνωσης οδηγησης που δεν μου λεει τιποτα παραπανω απο αυτο που ηδη ξερω. Αφου λοιπον τωρα με την χρηση που κανω (για αυτο ανεφερα την ακτινα 2χλμ κλπ) θεωρω οτι δεν παιζει να με πιασουν, για αυτο δεν εχω κανενα απολυτως λογο να μπαινω στην διαδικασια.

ΑΜΑ με πιασουν, και ΑΜΑ με τρεχουν σε δικαστηρια (γιατι τυγχανει αυτη την λογικη - οτι δεν χρειαζομαι ενα ροζ χαρτακι για να δειξω οτι μπορω να οδηγησω παπακι, δεν μιλαμε για χιλιαρα - να βρισκει συμφωνους και αρκετους τροχομπατσους που εχει τυχει να με ελεγξουν για διπλωμα), ΤΟΤΕ θα παω να βγαλω για να το δειξω στο δικαστηριο και να με αθωωσουν. Μεχρι τοτε, τσου.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Michael-Amott » 02/06/06 6:44

kacey έγραψε:Να το πω ακομα πιο απλα? Αμα εσυ ΞΕΡΕΙΣ οτι ΞΕΡΕΙΣ να οδηγεις...επειδη ΞΕΡΩ να οδηγαω ο μονος λογος που θα με αναγκαζε να βγαλω διπλωμα ειναι να μην με πιασουn

Καλα...αφου το ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ οτι ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ (βρες μου 1 Ελληνα που να μην ξερει.. :hmmm: )το ειπα και πιο πριν ποιος ο λογος να μην ακολουθησουμε το παραδειγμα σου και να μην βγαλουμε διπλωμα?? :whistlink: (ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ : το thread'' Ζωα Ζωα Ζωα'' εχει ξεπερασει τις 260 σελιδες!!)

Και οπως περιγραφεις πιο κατω..αν ειναι και σε πιασουν και γινουν τα μετρα πιο αυστηρα ή σε πανε δικαστηριο πας και βγαζεις ενα και ξεμπερδευεις!!Γιατι με ρωτας τι δεν καταλαβαινω?Το ιδιο πραγμα λεμε.. :hmmm:

Εσυ μπορεις να ξερεις να οδηγεις (δεν το αμφισβητω..), αυτο ομως δεν μπορει να ισχυει για ολους!!Αν ο καθενας που ΗΞΕΡΕ να οδηγει εκανε του κεφαλιου του...τοτε πιαστο αυγο και κουρευτο! :lol:
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Michael-Amott
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό charmak66 » 02/06/06 8:06

kacey, δηλαδή δίπλωμα για το αυτοκίνητο έβγαλες μόνο και μόνο επειδή υπάρχει πιθανότητα να σε ελέγξουν; :hmmm:
Ξάφνου σαν ξεπροβόδισε το Steamer Tank “Fjord Folden”
Όπου έφευγε καπνίζοντας για τα νησιά Λοφούτεν…
Άβαταρ μέλους
charmak66
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 25/07/14 0:07

Δημοσίευσηαπό afonic » 02/06/06 12:28

ΕΚΤΟΣ αν ο ιδιοκτητης δεν γνωριζε οτι του πηρε το αυτοκινητο αυτος που το πηρε. Σε αυτη την περιπτωση τα ζηταει απο τον οδηγο που πηρε το αυτοκινητο εν αγνοια του κατοχου.

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να δώσει το όχημα του μόνο σε κάτοχο διπλώματος. Αν αυτός δεν έχει δίπλωμα γίνεται μήνυση στον ιδιοκτήτη από την τροχαία. Ακόμα και σε μηχανάκι, πόσο μάλλον σε αυτοκίνητο. Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει ο ιδιοκτήτης να καταθέσει μήνυση για κλοπή σε αυτόν που το πήρε.

Επίσης από εμπειρία του πατέρα μου άμα τρακάρεις με κάποιον που δεν έχει δίπλωμα, ακόμα και να φταις, δεν τον πληρώνεις δεκάρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
afonic
4TF A5 Driver

Last Visit: 15/03/09 21:46

Δημοσίευσηαπό kacey » 02/06/06 16:16

Michael-Amott έγραψε:...

Εσυ μπορεις να ξερεις να οδηγεις (δεν το αμφισβητω..), αυτο ομως δεν μπορει να ισχυει για ολους!!Αν ο καθενας που ΗΞΕΡΕ να οδηγει εκανε του κεφαλιου του...τοτε πιαστο αυγο και κουρευτο! :lol:

Μαστορα, εγω δεν σου ειπα να κανει ο καθενας το ιδιο επειδη ολοι (νομιζουν οτι) ξερουν να οδηγουν, ειπα οτι το κανω εγω και εξηγησα ΓΙΑΤΙ το κανω. Δεν εχω την απαιτηση να συμφωνησετε ολοι, αλλα ουτε εγω συμφωνω μαζι σας.

afonic έγραψε:

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να δώσει το όχημα του μόνο σε κάτοχο διπλώματος. Αν αυτός δεν έχει δίπλωμα γίνεται μήνυση στον ιδιοκτήτη από την τροχαία. Ακόμα και σε μηχανάκι, πόσο μάλλον σε αυτοκίνητο. Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει ο ιδιοκτήτης να καταθέσει μήνυση για κλοπή σε αυτόν που το πήρε.

Επίσης από εμπειρία του πατέρα μου άμα τρακάρεις με κάποιον που δεν έχει δίπλωμα, ακόμα και να φταις, δεν τον πληρώνεις δεκάρα.

Αυτο μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο, πως και τι εγινε? Γιατι τοσο καιρο αλλα λεμε.

charmak66 έγραψε:kacey, δηλαδή δίπλωμα για το αυτοκίνητο έβγαλες μόνο και μόνο επειδή υπάρχει πιθανότητα να σε ελέγξουν; :hmmm:

Εσυ για ποιον λογο λες να εβγαλα? Γιατι η σχολη οδηγησης με εμαθε να οδηγαω ( :ysterical: ), γιατι ο τροπος εξετασης πραγματικα διαχωριζει αυτους που ξερουν να οδηγουν ΣΩΣΤΑ απο αυτους που δεν ξερουν (:ysterical: :ysterical: ), ή επειδη το ροζ χαρτακι με επεισε οτι ξερω να οδηγω ενω πριν το αποκτησω θεωρουσα οτι δεν ξερω να οδηγω (:ysterical: :ysterical: :ysterical: )? ΦΥΣΙΚΑ και το εβγαλα επειδη αμα με πιασουν χωρις, θα εχω τις συνεπειες του νομου. Οι τρεις ανωθεν λογοι ειναι ο ενας πιο πολυ για γελια απο τον αλλο αρα κατ'εμε, δεν ισχυουν και δεν επαιξαν ρολο στην αποφαση μου να παω να βγαλω διπλωμα.

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ λοιπον, επειδη ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ οτι θα μου κανει κανεις τιποτα που οδηγω το συγκεκριμενο οχημα υπο τις συγκεκριμενες συνθηκες, δεν ασχολουμαι με το θεμα. Ειδικα απο την στιγμη που γνωριζω οτι ακομα και αν με στειλουν στο δικαστηριο, μπορω να παω, να βγαλω διπλωμα και να αθωωθω. ΤΟΤΕ θα εχω εναν ΑΡΚΟΥΝΤΩΣ σοβαρο λογο να παω να βγαλω διπλωμα.

ΥΓ Οταν μου συγκρινεις την οδηγηση αυτοκινητου που κανω καθημερινα και σε ολη την Ελλαδα, με την οδηγηση παπιου που το χρησιμοποιω για να παω στο ψιλικατζιδικο και στο video club της γειτονιας, αντε και μεχρι την τραπεζα της γειτονιας, sorry αλλα δεν μπορω να κατσω να το συζητησω αλλο σοβαρα το θεμα. Αν ειναι δυνατον...
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Michael-Amott » 02/06/06 16:42

Μπορεις να μας περιγραψεις λιγο πώς ΞΕΡΕΙΣ οτι ΞΕΡΕΙΣ να οδηγεις?? :hmmm:

Πως μπορεις και εισαι τοσο σιγουρος και απολυτος οτι εισαι τοσο καλος οδηγος πια και οτι ΞΕΡΕΙΣ τα παντα κλπ κλπ...? :hmmm:

Το να κανεις DRIFT ολη την πλατεια απο τα 15 σου (προφανως χωρις διπλωμα...πραγμα τρομερα επικινδυνο για εσενα σε εκεινη την ηλικια!) δεν σημαινει πως ξερεις να οδηγεις!! :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Η οδηγηση ΔΕΝ ειναι γκαζι + φρενο!! :shifty:

Και ΔΕΝ μαθαινεται ΜΟΝΟ με το να εχεις διπλωμα φυσικα!!! :shifty:
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Michael-Amott
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό kacey » 02/06/06 20:38

Πως ξερω οτι ξερω να οδηγαω? :dizzy: :dizzy: :dizzy: . Ε οχι, δεν θα κατσω να διαφωνω μαζι σου επειδη εσυ εχεις ορεξη για αστεια κουβεντουλα και ρωτας τετοιες βλακειες.

Σαν να ρωτας καποιον που παιζει μπασκετ απο τα 10 του πως ξερει οτι ξερει να παιζει μπασκετ, σε επιπεδο τουλαχιστον οσο ενας Χ τυχαιος ανθρωπος απο τους πολλους που παιζουν μπασκετ (δεν ειπα οτι ειμαι ο Schumacher ουτε οτι εκεινος ειναι ο Jordan). Ουτε ειπα οτι ειμαι ΤΟΣΟ καλος οδηγος, αυτο που ειπα ειμαι οτι ΕΙΜΑΙ και οτι ΞΕΡΩ οτι ειμαι καλυτερος απο οσο χρειαζεται να ειναι καποιος για να παρει διπλωμα (= ακριβως για αυτο το λογο δεν χρειαζοταν να παρω διπλωμα για να θεωρω οτι μπορω και ξερω να οδηγω).

Αντιθετως μπορω να σου δειξω πολλους ανθρωπους που ενω εχουν διπλωμα, ΔΕΝ ξερουν να οδηγανε. Και δεν εννοω δεν ξερουν να οδηγουν οπως το εννοουμε εμεις εδω μεσα δηλαδη να ειναι πραγματικα ΚΑΛΟΙ κ ΣΩΣΤΟΙ οδηγοι (δηλαδη καλυτερα απο τον μεσο ΕΛΛΗΝΑ οδηγο), αλλα οτι εχουν διπλωμα και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ να οδηγουν. Η πρωην μου πρωτο παραδειγμα, εχει διπλωμα, το πηρε με την αξια της αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ να οδηγαει. Απλα δεν ειναι τα πραγματα?

Το να κανεις DRIFT ολη την πλατεια απο τα 15 σου (προφανως χωρις διπλωμα...πραγμα τρομερα επικινδυνο για εσενα σε εκεινη την ηλικια!) δεν σημαινει πως ξερεις να οδηγεις!! :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Η οδηγηση ΔΕΝ ειναι γκαζι + φρενο!! :shifty: ...

Παρανομα ναι, επικινδυνα γιατι? Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ημουν επικινδυνος? Γιατι εκτος απο το οτι μιλαμε για περιοχες και ωρες που οι μονοι που κυκλοφορουσαν ηταν κατι γιδια και κατσικια, πως βγαζεις το συμπερασμα οτι επειδη δεν ειχα αυτο το ροζ γαμωχαρτακι, δεν ξερω και να οδηγω? Διπλωμα δεν μου επετρεπε ο νομος να βγαλω λογο ηλικιας, αυτο σημαινει ΑΥΤΟΜΑΤΑ οτι δεν ηξερα να οδηγω οταν ημουν 15? Ασε μας ρε φιλε. Θες να σου φερω ενα καρο 15χρονους που ειτε στον δρομο ειτε στην πιστα μπορουν σε φερουν κωλοτουμπες με την οδηγηση που μπορουν να κανουν? Οσοι οδηγουν καρτ πχ, δεν γνωριζουν/μπορουν να οδηγησουν ενα αυτοκινητο? Οχι αν ειναι νομιμοι, αν ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να οδηγησουν χωρις να ειναι επικινδυνοι.

Αιντε πια, ολοι αγιοι και τελειοι εδω μεσα και πεσατε απο τα συννεφα ακουγωντας οτι ενας 15χρονος μπορει να γνωριζει να οδηγαει...
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό Michael-Amott » 02/06/06 20:57

kacey έγραψε:

Η οδηγηση ΔΕΝ ειναι γκαζι + φρενο!! :shifty: ...

Παρανομα ναι, επικινδυνα γιατι? Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ημουν επικινδυνος? Γιατι εκτος απο το οτι μιλαμε για περιοχες και ωρες που οι μονοι που κυκλοφορουσαν ηταν κατι γιδια και κατσικια, πως βγαζεις το συμπερασμα οτι επειδη δεν ειχα αυτο το ροζ γαμωχαρτακι, δεν ξερω και να οδηγω? Διπλωμα δεν μου επετρεπε ο νομος να βγαλω λογο ηλικιας, αυτο σημαινει ΑΥΤΟΜΑΤΑ οτι δεν ηξερα να οδηγω οταν ημουν 15? Ασε μας ρε φιλε. Θες να σου φερω ενα καρο 15χρονους που ειτε στον δρομο ειτε στην πιστα μπορουν σε φερουν κωλοτουμπες με την οδηγηση που μπορουν να κανουν? Οσοι οδηγουν καρτ πχ, δεν γνωριζουν/μπορουν να οδηγησουν ενα αυτοκινητο? Οχι αν ειναι νομιμοι, αν ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να οδηγησουν χωρις να ειναι επικινδυνοι.

Αιντε πια, ολοι αγιοι και τελειοι εδω μεσα και πεσατε απο τα συννεφα ακουγωντας οτι ενας 15χρονος μπορει να γνωριζει να οδηγαει...

Εγω δεν εχω δει κατσικια και γιδια να κυκλοφορανε σε πλατειες...αλλα τελος παντων.

Η ικανοτητα της οδηγησης δεν εγκειται ΜΟΝΟ στο να ξερεις να κανεις drift,κοντρες,να πηγαινεις με οσα σε στροφιλικια και αλλα τετοια!

Η οδηγηση ειναι πανω απο ολα ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ και ΚΑΝΟΝΕΣ!

ΔΕΝ εισαι καλυτερος οδηγος απο καποιον που κινειται στη δεξια λωριδα αργα και σεβεται τους νομους αυτου του κρατους επειδη εσυ ξερεις να κανεις drift και ακροβατικα με το αμαξι ενω αυτος οχι!! :rtfm:

Εισαι ομως καλυτερος driftman ή ''ακροβατης'' ή οπως αλλιως θες πες το μεσα σε μια ΠΙΣΤΑ!Αλλα δεν μιλαμε για κατι τετοιο εδω... :hmmm:

Υ.Γ. Δεν εξεπλαγην προσωπικα με το φαινομενο να οδηγει 15χρονος..Δυστυχως ζουμε στην Ελλαδα!Εχω δει και χειροτερα!
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Michael-Amott
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό kacey » 02/06/06 21:52

Κοιτα, το θεμα του drift το ανεφερα ως προς την ικανοτητα μου ή μη να ελεγχω ενα αυτοκινητο και να μπορω να το οδηγησω αυτο καθ'αυτο, δηλαδη να επιταχυνω/φρεναρω/στριψω κλπ κλπ*. Δεν ειπα οτι αυτο σημαινει αυτοματα οτι μπορουσα να κυκλοφορω αναμεσα σε αλλα ΙΧ. Αλλα την σημερον ημερα (και ακομα χειροτερα πριν 7 χρονια που το πηρα) ουτε η αποκτηση διπλωματος σημαινει αυτο, οποτε πως προτεινεις εσυ να ελεγχουμε αν καποιος ειναι ικανος να κυκλοφορει αναμεσα σε αλλους?

Αυτο προσπαθω να περασω, οτι το διπλωμα απο μονο του δεν δειχνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΩΔΕΣ, οποτε αν ηξερα οτι κανεις δεν θα με ελεγξει για το αν εχω ή οχι ή αν γνωριζα οτι κανεις δεν θα μου κανει τιποτα αν οδηγουσα χωρις διπλωμα, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να βγαλω διπλωμα.

Πιο πολυ θα με ενοιαζε να μαθαινα να οδηγω σωστα (πραγμα που εκατσα και εκανα) απο το να κανω 30 υποχρεωτικα μαθηματα και να σκασω ενα καρο λεφτα, για να παω μετα σε μια εξεταση κονσερβα που θα ηξερα απο πριν πως να περασω (ακομα και αν δεν ημουν καλος στην οδηγηση).

*Quiz ημερας:

Σε αυτη την χωρα που σε βγαζει στον δρομο ΧΩΡΙΣ να σου μαθαινει να οδηγας πραγματικα, ποιος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μαζεψει ενα αυτοκινητο αμα βγει εκτος ελεγχου σε μια εκτακτη αναγκη? Καποιος που ξερει να driftαρει, τρεχει στις πιστες ή στον δρομο κλπ κλπ ή ακομα καλυτερα καποιος 15χρονος που τρεχει με καρτ αλλα οδηγαει παρανομα συμφωνα με τον KOK, ή καποιος που "κινειται αργα και δεξια και παντα σεβεται τους νομους και τον ΚΟΚ"?

Γιατι εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η τυφλη προσκολληση στους νομους και το χασιμο της ουσιας ειναι ο ενας απο τους 2 λογους που οδηγουν το 99% των μπατσων να νοιαζονται για το οριο ταχυτητας στον Σειριο και μολις το 1% να νοιαζεται για την πραγματικα επικινδυνη οδηγηση στις στροφες της Αιγειρας οπου σκοτωνονται 10 φορες περισσοτεροι...

Για τις πλατειες με τα γιδια (πριν 10 χρονια ε, μην ξεχνιομαστε...και χωρις να ξερεις για ποιες περιοχες μιλαω):

Φυσικα και δεν ξερεις πλατειες που να κυκλοφορουν μονο γιδια. Αμα ομως περναγες αρκετα βραδια παρεα με φιλους να κανεις drift challenge με πρωταρχικη εγνοια να μην ενοχλεις/γινεσαι επικινδυνος προς τους αλλους και δευτερον να μην σε πιασουν, θα ηξερες ;). Μηπως να παμε μια βολτα μαζι?

Michael-Amott: (ειμαι παντρεμενος και εχω δικο μου σπιτι) Δεν υπαρχουν γ@#%μιστρωνες στην Αττικη, που μπορεις να βρεις δημοσιο μερος που να πηδας και να μην σε ενοχλησει/δει κανεις?

Kacey: (25αρης χωρις δικο του σπιτι) Πιστεψε με, υπαρχουν γ@#%μιστρωνες στην Αττικη, ελα να σου τους δειξω..

Οταν δεν ασχολεισαι με κατι, φυσικα και δεν γνωριζεις για αυτο. Καποιος απο εδω μεσα, πριν 2 χρονακια (στα πρωτα μου βηματα στο 4TF) ειχε πει για μενα οτι ειναι λογικο αυτοι που παραβαινουν συνεχεια τον ΚΟΚ, να τον ξερουν απ'έξω. Αντιστοιχα λογικο ειναι εσυ που "πας παντα αργα και δεξια σεβομενος τον ΚΟΚ" να μην ξερεις που μπορεις να ξεσαλωσεις με το αυτοκινητο χωρις να ενοχλεις/γινεσαι επικινδυνος προς τους αλλους και να μην σε πιασουν.
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Psarakas και 12 επισκέπτες