18/09/14 1:35

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα.

Forum για γενικά θέματα πάνω στην αυτοκίνηση

Re: Διπλωμα οδήγησης

Δημοσίευσηαπό QsisVTS » 09/08/11 20:41

christien έγραψε:Καλησπέρα σας.Πριν 10 μέρες περίπου μου αφαίρεσαν το δίπλωμα οδήγησης για 3 μήνες.Καθώς το δίπλωμα μου είναι απαραίτητο για την δουλεία μου και την συνέχιση των σπουδών μου, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση που με σταματήσουν χωρίς το δίπλωμα (ποινές) και πιες διαδικασίες μπορώ να κινησω δικαστικα.
Ευχαριστώ εκ των προτερων :)

πηγαινε στο τμημα και συμπληρωσε μια αιτηση που λεει οτι ειναι απαραιτητο για τη δουλεια σου (λογικα καποιος απο κει θα σου πει τι παιζει )

βεβαια λογικα θα θες κονε για να στο δωσουν πισω , αλλα καλου κακου κοιταξε το, αν εχεις σοβαρο λογο κατι μπορει να γινει

μην κανεις το λαθος να οδηγεις χωρις διπλωμα παντως, αν γινει κατι οπως ειπε και ο ελτεο , τον ηπιες
Άβαταρ μέλους
QsisVTS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 13/09/14 11:52

Re: Οδήγηση χωρίς δίπλωμα.

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Λάππας » 09/08/11 22:19

Παίζει να είμαστε η μοναδική χώρα όπου το convenience του παραβάτη (θεωρείται ότι οφείλει να) παίζει ρόλο στην απονομή ή μη των ποινών που προβλέπονται από τους νόμους.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Λάππας
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 17/09/14 9:10

Δημοσίευσηαπό mikegr » 10/08/11 8:13

μηπως πρεπει να εχουμε μια φωτοτυπια του διπλωματος για τετοιες περιπτωσεις?
Παντως οι περισσοτερες εταιρειες παρεχουν καλυψη για τρκαρισμα με ανασφαλιστα οχηματα
'98 Peugeuot Rallye 106 16V
02 Mazda mx5 1.6
'03 996 4s
'00 360 Modena
Άβαταρ μέλους
mikegr
4TF N3 Driver

Last Visit: 10/12/13 13:58

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 10/08/11 9:14

mikegr έγραψε:μηπως πρεπει να εχουμε μια φωτοτυπια του διπλωματος για τετοιες περιπτωσεις?
Παντως οι περισσοτερες εταιρειες παρεχουν καλυψη για τρκαρισμα με ανασφαλιστα οχηματα

H αφαίρεση του διπλώματος έχει ως σκοπό το να μην μπορείς να οδηγείς!!! :rtfm: Φυσικά φωτοτυπίες και άλλα τέτοια δεν γίνονται δεκτά. Η ασφαλιστική θα καλύψει τον πελάτη της αλλά θα στραφεί νομικά ενάντια του ανασφάλιστου και θα απαιτήσει τα χρήματά της!!!
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 17/09/14 20:47

Δημοσίευσηαπό mikegr » 10/08/11 9:29

REALZEUS έγραψε:
mikegr έγραψε:μηπως πρεπει να εχουμε μια φωτοτυπια του διπλωματος για τετοιες περιπτωσεις?

H αφαίρεση του διπλώματος έχει ως σκοπό το να μην μπορείς να οδηγείς!!! :rtfm: Φυσικά φωτοτυπίες και άλλα τέτοια δεν γίνονται δεκτά. Η ασφαλιστική θα καλύψει τον πελάτη της αλλά θα στραφεί νομικά ενάντια του ανασφάλιστου και θα απαιτήσει τα χρήματά της!!!

αμα θες 3 λεωφορεια να πας στη δουλεια σου ομως τι να κανεις?αναγκαστικα παραβατης θα γινεις
'98 Peugeuot Rallye 106 16V
02 Mazda mx5 1.6
'03 996 4s
'00 360 Modena
Άβαταρ μέλους
mikegr
4TF N3 Driver

Last Visit: 10/12/13 13:58

Re: Διπλωμα οδήγησης

Δημοσίευσηαπό solonts » 10/08/11 9:40

QsisVTS έγραψε:
christien έγραψε:Καλησπέρα σας.Πριν 10 μέρες περίπου μου αφαίρεσαν το δίπλωμα οδήγησης για 3 μήνες.Καθώς το δίπλωμα μου είναι απαραίτητο για την δουλεία μου και την συνέχιση των σπουδών μου, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση που με σταματήσουν χωρίς το δίπλωμα (ποινές) και πιες διαδικασίες μπορώ να κινησω δικαστικα.
Ευχαριστώ εκ των προτερων :)

πηγαινε στο τμημα και συμπληρωσε μια αιτηση που λεει οτι ειναι απαραιτητο για τη δουλεια σου (λογικα καποιος απο κει θα σου πει τι παιζει )

βεβαια λογικα θα θες κονε για να στο δωσουν πισω , αλλα καλου κακου κοιταξε το, αν εχεις σοβαρο λογο κατι μπορει να γινει

μην κανεις το λαθος να οδηγεις χωρις διπλωμα παντως, αν γινει κατι οπως ειπε και ο ελτεο , τον ηπιες

Έλα μωρέ και τι έγινε που το αφαίρεσαν; Αν το θέλει το παιδί να το πάρει πίσω, Ελλαδάρα...
Άβαταρ μέλους
solonts
4TF Newbie Driver

Last Visit: 18/12/11 7:33

Δημοσίευσηαπό QsisVTS » 10/08/11 11:03

Χρήστος Λάππας έγραψε:Παίζει να είμαστε η μοναδική χώρα όπου το convenience του παραβάτη (θεωρείται ότι οφείλει να) παίζει ρόλο στην απονομή ή μη των ποινών που προβλέπονται από τους νόμους.

αναλογα τη περισταση , οταν εγω εχασα το διπλωμα μου και εχασα το convenience μου πηγαινα με το λεωφορειο και το κανα γαργαρα

παρολα αυτα μπορω να καταλαβω οτι για καποιους το διπλωμα ειναι απαραιτητο
αυτο που παντως ισχυει ειναι οτι προβλεπεται να κανεις τετοιου ειδους αιτηση , απο κει και περα ειναι στη κριση του διοικητη (μαλλον) αν θα το παρεις ή οχι πισω

οσοι εχετε παει σε τροχαιες πιθανοτατα θα εχετε δει τις ουρες εξω απο το γραφειο του :lol:
εγω προσωπικα ειχα παει μια φορα για να παραπονεθω για κληση που θεωρησα οτι ηταν αδικη, παρολα αυτα το μονο που μου εκανε (επειδη μαλλον καταλαβε ο ανθρωπος οτι ο το οργανο ηταν βλακας, ή τουλαχιστον ετσι εδειχνε) ηταν να μου σβησει τους ποντους, πραγμα που εκεινη τη στιγμη μου φανηκε ανουσιο, αλλα μαλλον τελικα ηταν χρησιμο :whistlink:

η κληση ομως δε σβηστηκε ποτε και τη πληρωσα κανονικα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10/08/11 11:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
QsisVTS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό QsisVTS » 10/08/11 11:06

REALZEUS έγραψε:

θα μπορουσες να δηλωσεις κλοπη του διπλωματος σου και να κυκλοφορεις με χαρτι που δηλωνει τη κλοπη, αλλα αυτο δεν ξερω αν ειναι και οτι καλυτερο μπορεις να κανεις :hmmm:
το ειχε προτεινει αστυνομικος σε γνωστο μου, αλλα εγω το θεωρω επικινδυνα τραβηγμενο, ειδικα αν μπλεξεις με ασφαλιστικες

το βασικο προβλημα ειναι οι ασφαλιστικες
Άβαταρ μέλους
QsisVTS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 10/08/11 11:17

Θα πας στην Τροχαία και θα δηλώσεις κλοπή για το δίπλωμα το οποίο εκείνοι σου έχουν παρακρατήσει; :lol:
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 17/09/14 20:47

Δημοσίευσηαπό QsisVTS » 10/08/11 11:28

σε τροχαια γινεται αυτο ή αστυνομια? :hmmm:
και τελοσπαντων δεν υπαρχει μονο ενα τμημα
(και δεν ειναι απαραιτητο οτι το τοπικο τμημα θα σου παρει διπλωμα, την τελευταια φορα εμενα δε μου το πηρε το τοπικο, αλλα αλλου δημου)

κοιτα, εγω δε θα κανα ποτε κατι τετοιο, απλα το ακουσα και το πεταω

ισως και να γινεται αν σκεφτει κανεις το ποσο καλη μηχανοργανωση εχει το δημοσιο :lol: αλλα και παλι το θεωρω ρισκο
Άβαταρ μέλους
QsisVTS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό bebes » 10/08/11 11:45

mikegr έγραψε:
REALZEUS έγραψε:

αμα θες 3 λεωφορεια να πας στη δουλεια σου ομως τι να κανεις?αναγκαστικα παραβατης θα γινεις

κι αν σου χρειαζονται καμια 10000 € αμεσα, πας σε μια τραπεζα και τα "παιρνεις".
Που να περιμενεις να τα βγαλεις απο τη δουλεια σου σε Χ μηνες;

αναγκαστικα παραβατης θα γινεις :innocent:
ΕικόναΕικόνα[/url]
“…Όταν κλέβεις το κράτος είναι φοροδιαφυγή.
Όταν σε κλέβει το κράτος είναι...νομοσχέδιο

Για τις διακοπες μας φέτος προωθούμαστε υποχρεωτικά στο πρακτορείο ταξιδίων που μας στέλνει διακοπές στα σπίτια μας ,

ΕΝΦΙΑ ΤΟΥΡΣ

Άβαταρ μέλους
bebes
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/09/14 18:59

Δημοσίευσηαπό Παστός » 10/08/11 12:51

QsisVTS έγραψε:σε τροχαια γινεται αυτο ή αστυνομια? :hmmm:
και τελοσπαντων δεν υπαρχει μονο ενα τμημα
(και δεν ειναι απαραιτητο οτι το τοπικο τμημα θα σου παρει διπλωμα, την τελευταια φορα εμενα δε μου το πηρε το τοπικο, αλλα αλλου δημου)

κοιτα, εγω δε θα κανα ποτε κατι τετοιο, απλα το ακουσα και το πεταω

ισως και να γινεται αν σκεφτει κανεις το ποσο καλη μηχανοργανωση εχει το δημοσιο :lol: αλλα και παλι το θεωρω ρισκο

Πλέον δεν είναι η χαρτούρα που έμενε μόνο σε ένα αστ. τμήμα και έμπαινε στην άκρη και έχει ο Θεός. Πλέον όλα τα στοιχεία σου είναι καταγεγραμμένα σε computer που είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους σε έναν κοινό server. Όπως ελέγχουν αν ένα αυτοκίνητο είναι κλεμμένο έτσι μπορούν να δουν αν ένα δίπλωμα είναι παρακρατημένο ή κλεμμένο ή οτιδήποτε. Αν σε σταματήσουν για έλεγχο και δεν έχεις το δίπλωμα και τους δηλώσεις ότι είναι κλεμμένο θα το κοιτάξουν μέσω του συστήματος και τότε καλύτερα να εύχεσαι να ανοίξει η γη να σε καταπιεί.
Ford Orion 1.4
Opel Astra G 1.4
Opel Astra H GTC 1.6T
Buick Excelle XT 1.6T
Άβαταρ μέλους
Παστός
4TF Newbie Driver

Last Visit: 28/03/12 22:13

Δημοσίευσηαπό chemic » 10/08/11 19:53

Παστός έγραψε: Αν σε σταματήσουν για έλεγχο και δεν έχεις το δίπλωμα και τους δηλώσεις ότι είναι κλεμμένο θα το κοιτάξουν μέσω του συστήματος και τότε καλύτερα να εύχεσαι να ανοίξει η γη να σε καταπιεί.

Βαριούνται που ζούνε οι μπάτσοι, θα σου κόψουν απλά τη κλήση που αναλογεί για οδήγηση χωρίς δίπλωμα. ουτε που θα τσεκάρουν με τα κεντρικά όλα αυτά που λεμε εμείς κ να κανουν μηνύσεις αναφορές κ ιστορίες :lol: .
Εικόνα
http://www.kartinfo.gr/

ζεις μονάχα δυο φορές (τη ζωή που ζεις, και αυτή που ονειρεύεσαι)
Άβαταρ μέλους
chemic
4TF S1600 Driver

Last Visit: 06/06/14 10:53

Δημοσίευσηαπό panos2171 » 10/08/11 20:04

mikegr έγραψε:

Nαι αλλα για να σου παρουν το διπλωμα για τρεις μηνες παλι παραβαση εκανες.Αν αγνοεις τον ΚΟΚ λουσου τα τωρα.(οχι εσυ προσωπικα,απλα επειδη το ξεκινησες σε β' προσωπο το συνεχισα :lol: )
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
4TF WRC Driver

Last Visit: 17/09/14 21:13

Δημοσίευσηαπό Staxtis » 29/12/11 14:59

Επειδή όσο έψαξα δεν είδα να απαντάει καποιος σε κατι ανάλογο μιας και δεν είναι οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑ ουτε οτι ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ αλλα οτι ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ Η ΤΡΟΧΑΙΑ για παραβίαση ΚΟΚΚΙΝΟΥ σηαμτοδότη.!
Τα ερωτηματα μου ειναι..Αν με σταματησουν κα ιμε γράψουνε 17ευρο για δίπλωμα(πρεπει να πάω να πληρώσω την κλήση και αν δέιξω το δίπλωμα(που δεν εχω))ΑΝ δεν πάω να πληρώσω(μιας κα ιδεν εχω δίπλωμα να δείξω)ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?
Επίσης μπορούνε να διασταυρώσουν κάπως εκείνη την στιγμή οτι μου έχουν πάρει το δίπλωμα πχ?
Αν διασταυρωθεί οτι το δίπλωμα το έχει η τροχάια κα ιπαρολα αυτά εγώ οδηγάω ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?
Staxtis
4TF Newbie Driver

Last Visit: 12/09/13 15:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί αυτοκίνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 11 επισκέπτες