30/07/14 19:10

Classic Safari

Συζήτηση και τεχνικές λύσεις πάνω σε αυτοκίνητα του παρελθόντος που αγαπάμε

Re: Classic Safari

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 12/07/08 12:08

yiannis2002 σε ευχαριστω!Δηλαδη απλα τρακαρε ή χρειαστηκεε αλλαγη ποδιας μπροστα και αυτη ηταν πιο φθηνη!Μου θυμιζει SILEIGHTY καταστασεις!Φανταζομαι πως για τις 2000 εχεις δικιο!Οπως και να το κανουμε εχουν περασει μπολικες απο τα χερια σου ωστε να εισαι μια πολυ αξιοπιστη πηγη(Σιγουρα πιο αξιοπιστη απο εναν δημοσιογραφο που απλος αντεγαψε καποιο κομματι απο το net για να συμπληρωσει την υλη του περιοδικου του!

Gez μη ξενερωνεις!Ισως μαθω περισσοτερα για το μερος και την προσβαση που μπορει να χουμε!Αν μαθω κατι θα στο πω!Επειδη οι φωτο που εχω δει απο το αμαξι σου σε αλλα θεματα το δειχνουν λυμενο γινεται να βαλεις μια φωτο απο ενα ιδιο μοντελο ωστε να χω το νου μου?

7pas100 το οικοπεδο αυτο ειναι ή κατοικημενο ή το επισκεπτεται καποιος καθοτι εχω δει αρκετες φορες να ειναι ανοικτο ή να χει καποιο πιο καινουργιο αυτοκινητο μεσα!Ασε που εχω την εντυπωση οτι η συλλογη αυξανεται!Το τελευταιο ειναι απλα εντυπωση!Καποια στιγμη θα το διευκρινησουμε και αυτο!
Εικόνα

Gentlemen, start your engines...
http://garagestories.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Last Visit: 29/04/14 21:37

Δημοσίευσηαπό GeZ » 12/07/08 13:55

Δεμενο είναι ετσι:
Εικόνα
Δηλαδη μια απλη GS εμφανισιακα!!
Ομως έχουν πολλες διαφορές από τις υπόλοιπες GS (1972-1980). Ο τροπος να τις ξεχωρίζεις είναι τα πολύ φαρδια εμπρος καθισματα στα μοντελα 1970-1972 (κατι που είχε αυτη η κατεστραμενη GS) και το μοτερ με τις αλουμινενιες εισαγωγες. Ομως επειδη πολλοι καναν μετατροπες με μεταγενεστερα αντ/κα ο μόνος πραγματικος τρόπος για να τις ξεχωρίζεις είναι να μην έχει χτυπημενο τον αριθμο πλαισιου στο δεξι ράμφος αλλα στην δεξια βαση της εμπρος γέφυρας (δες 3η κατω φώτο ακριβως δεξια απο την σφαιρα της αναρτησης) και αυτο γιατι τα ραμφη ήταν αφαιρουμενα στα πρώτα μοντελα!!!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα τέρμα τα σάπια, επιστρέφει δριμύτερο...
Άβαταρ μέλους
GeZ
4TF N2 Driver

Last Visit: 20/01/13 12:30

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 12/07/08 14:08

ΟΚ gez αμα βρω κατι θα σε ειδοποιησω!

APR εχω κατι που ισως σου κανει!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
NSU PRINZ (30,50 θα σε γελασω και δεν το θελω)Βρισκεται σε εναν παλιο ηλεκτρολογο αυτοκινητων στην Κοζανη!Ειναι τρυπητηρι και του λειπουν αρκετα!Εμενα μου ειχε ζητησει 1500Ε!Αμα ομως το παιξεις εξυπνα μπορει να μειωθει πολυ καθως βρισκεται εκει τουλαχιστον 5 χρονια και αυτος δεν προκειται να το φτιαξει!βασικα ουτε δικο του παιζει να ειναι γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι το μαζεψε απο καποιο χωραφι!

Το χα βαλει και στο ψαχνετε κατι αλλα δεν το ειδε κανεις!!! :sorry:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 12/07/08 15:31

ritmo130tc έγραψε:και τωρα το καμαρι μου απο το σημερινο μου safari

LANCIA FLAVIA COUPE (ελπιζω)ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΟ στο βουνο ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΜΑΝΤΡΑ ΜΕ ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ :dizzy: :yikes: :dizzy: :yikes:

φοβερο αυτοκινητο

Εικόνα

Εικόνα

Υπαρχει ακομα αυτη?Που ακριβως βρισκεται?Την δινουν?Επισης για την παλια BMW που ειχε βαλει ο NIGA που ακριβως βρισκεται στη Ν.Μακρη γιατι εχω εξοχικο εκει και θα θελα να την δω απο κοντα!(Και ποιος ξερει!!! :innocent: )Παρακαλω βοηθηστε! :help:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 12/07/08 16:22

Και για να δουμε και κατι πιο σπανιο θα δειξω μερικες αμερικανιες και μια Ιταλιδα!
Εχουμε και λεμε DODGE CHARGER SE 1971!Ειναι στην Κοζανη!Ανακατασκευαστηκε προσφατα και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απεχει πολυ απο το τελειο και απο αυτο που υποστηριζει οτι πληρωσε ο ιδιοκτητης του!
Εικόνα
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα
Στην περιοχη υπαρχει και ενα του 69 look GENERAL LEE!Και το κιτρινο ανηκε σε αυτον που ειχε το 69 ομως το πουλησε σε αυτον που το εχει τωρα!

Και συνεχιζω με SHELBY COBRA που βρισκοτανε στη μαντρα στο Πικερμι που εχω ξανα αναφερει!Καποια στιγμη θα βαλω οτι εχω απο εκει!(Η μαντρα ειναι αυτη που εχει φωτογραφησει ο NIGA με το AUTOBIANCHI & τον σκαραβαιο σε ρολο γλαστρας-Αυτη ειναι η νεα του διακοσμιση)
Εικόνα

Απο το περσυνο DUSTBALL
SHELBY COBRA 427 (μαλλον)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και η κουκλα BUGATTI EB110 παλι απο την ιδια διοργανωση! :inlove:
Εικόνα
Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
:inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό Lef205 » 12/07/08 16:33

pro_crossaro έγραψε:

LANCIA FLAVIA COUPE (ελπιζω)ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΟ στο βουνο ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΜΑΝΤΡΑ ΜΕ ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ :dizzy: :yikes: :dizzy: :yikes:

φοβερο αυτοκινητο

Εικόνα

Εικόνα

Υπαρχει ακομα αυτη?Που ακριβως βρισκεται?Την δινουν?Επισης για την παλια BMW που ειχε βαλει ο NIGA που ακριβως βρισκεται στη Ν.Μακρη γιατι εχω εξοχικο εκει και θα θελα να την δω απο κοντα!(Και ποιος ξερει!!! :innocent: )Παρακαλω βοηθηστε! :help:

Eρωτηση.
Εστω οτι παω λοιπον με το τρέιλερ μου και μαζευω αυτη την ομορφη Φλαβια.
Μπορει καποιος να μου πει κατι?
Αν ανανκατασκευαστει μπορει να παρει πινακιδες ιστορικου?
Η ερωτηση ειναι γενικη για οοολα τα παρατημενα κουκλια που βλεπουμε σε χωραφια βουνα χαντακια γκρεμους κλπ κλπ.
Φάκ κράισις
Lef205
4TF A6 Driver

Last Visit: 30/07/14 6:43

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 12/07/08 16:45

Αν και νομιζω οτι :offtopicviii: εχω να σου οτι μαλλον ναι!!! :yesiibb:
Το δικο μου δεν εχει πινακιδες(Ειναι παρεδομενες στο υπουργειο) και βγαζω!
Σου βγαζουν μετα αυτοι αλλους τιτλους!
Εξαλλου υπαρχει ενα στρατιωτικο AUSTIN (του κ.Γαλανακη ηταν νομιζω) το οποιο συμφωνα με την αγορα αυτοκινητου το μαζαψαν απο καπου στη Λουτσα χωρις να ρωτησουν κανεναν!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό Lef205 » 12/07/08 17:00

Φάκ κράισις
Lef205
4TF A6 Driver

Last Visit: 30/07/14 6:43

Δημοσίευσηαπό emi9967 » 12/07/08 18:43

αφησε τον συγχωρημένο τον Θανάση να ησυχάσει!
Στο κάτω-κάτω έσωσε ένα κόσμημα.Βρες και εσύ κάτι σωστό! Και επικοινώνησε. Θα το κανονίσουμε.
Μάριος
Γιά να μπορείς να κερδίζεις, πρέπει πρώτα να μάθεις να χάνεις.
Άβαταρ μέλους
emi9967
4TF N1 Driver

Last Visit: 01/04/10 16:52

Δημοσίευσηαπό ritmo130tc » 12/07/08 18:53

Lef205 έγραψε:
pro_crossaro έγραψε:

φοβερο αυτοκινητο

Εικόνα

Εικόνα

Eρωτηση.
Εστω οτι παω λοιπον με το τρέιλερ μου και μαζευω αυτη την ομορφη Φλαβια.
Μπορει καποιος να μου πει κατι?
Αν ανανκατασκευαστει μπορει να παρει πινακιδες ιστορικου?
Η ερωτηση ειναι γενικη για οοολα τα παρατημενα κουκλια που βλεπουμε σε χωραφια βουνα χαντακια γκρεμους κλπ κλπ.

αυτη η ομορφη flavia βρισκεται τερψιθεα ανω γλυφαδα ανεβαινεται την κωνσταντινου αθανατου προς το βουνο και στο τελος του δρομου οπου ειναι και το τερμα των λεωφορειων κανετε δεξια μετα αριστερα θααυμαζετε κατι ωραια σπιτακια στο αριστερο σας χερι και συνεχιζεται σε εναν τσιμεντενιο δρομο προς το βουνο .
οπου βρισκεται αριστερο δρομο στριβετε και θα καταληξετε στης μαντρες
Και τωρα ερωτηση ¨ Αν καποιος την παρει απο εκει -και καλα θα κανει απο το να σαπιζει εκει εξω-την φτιαξει και μετα απο 20 χρονια των πλησιασει ενας τυπος και του πει οτι μου εκλεψες το αυτοκινητο .....τοτε πανε και τα 10000+ετρω που θα εχει δωσει κινδυνευει να παει και φυλακ
Εμενα παντως που μου εχουν φαει ενα ritmo αν το βρω ποτε θα το παρω και θα τον χωσω και φυλακη μονο και μονο για της ατελειωτες ωρες που εχω φαει σε ολες της μαντρες με σκραπ της αθηνας μπας και το πετυχω -εχω κανει και καταγγελια στην αστυνομια για κλοπη ιστορικου οχηματος ανευ πινακιδων-
Άβαταρ μέλους
ritmo130tc
4TF N3 Driver

Last Visit: 24/07/14 21:43

Δημοσίευσηαπό yiannis2002 » 12/07/08 22:18

emi9967 έγραψε:αφησε τον συγχωρημένο τον Θανάση να ησυχάσει!
Στο κάτω-κάτω έσωσε ένα κόσμημα.Βρες και εσύ κάτι σωστό! Και επικοινώνησε. Θα το κανονίσουμε.
Μάριος

Τι θα κανονίσετε?
εστω οτι το αυτοκίνητο ειναι δικό μου και το έχω αφήσει εκει γιατι ετσι θέλω, και δεν θελω και να το δωσω, και δεν θελω να μου το πάρει κανενας. Τι θα κανονίσετε? να βγαλετε πινακίδες σε αυτοκίνητο χωρις χαρτιά?
Μηπως να προσέχουμε λίγο παραπάνω τι λέμε?
http://bmw02.forumup.gr/
Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα...
Άβαταρ μέλους
yiannis2002
4TF N3 Driver

Last Visit: 26/07/14 8:56

Δημοσίευσηαπό GeoKy » 13/07/08 3:13

:thumbsup: CITROEN βανακι!Απο κοντα εχει πολλες ατελειες οπως το βαψιμο που ειναι χαλια(τρεχει το χρωμα)!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
και πως ητανε μερικους μηνες πριν!!! :ysterical:
Εικόνα
Εικόνα

Που το ξετρυπωσες αυτο :yahoo: ; ΑΚ400. Ειναι το μονο απ τα φορτηγακια Σιτροεν που δεν εχω-καλα και το Σερπα- και το θελω παρα πολυ :eat:

και επειδη εχουμε και παραγγελειες ΜΕΒΕΑ RELIANT στα εξαρχεια περιμενει!!! :thumbsup:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ενα ομοιο υπαρχει και στο Περιστερι!Καποια στιγμη θα το φωτογραφισω και θα το δειτε!
:thumbsup:

Δεν υπαρχουν πολλα ελληνικα ομως :sorry: ..
Θα γίνουνε σημεία και τέρατα...
Εικόνα
ceci n'est pas une voiture - c'est un art de vivre :)
Εν κατακλειδι..
Άβαταρ μέλους
GeoKy
4TF N3 Driver

Last Visit: 01/05/14 16:34

Δημοσίευσηαπό pad » 13/07/08 21:19

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pad
4TF S1600 Driver

Last Visit: 25/07/14 18:46

Δημοσίευσηαπό pro_crossaro » 13/07/08 21:36

yiannis2002 υπαρχει μια παρεξηγηση!Ασφαλως πρωτα προσπαθουμε να βρουμε ιδιοκτητη(ή εστω του χωραφιου στο οποιο ειναι παρατημενο)!Αν δε θελει να το δωσει ειναι απολυτως σεβαστο!Αλλα αν απλα ο ιδιοκτητης εχει πεθανει,φυγει στο εξωτερικο ή απλα το παρατησε για να το παρουν οι γυφτοι(τελοςπαντων αν δε γινεται ουτε να στο δωσει ο νομιμος ιδιοκτητηςή δεν ανηκει σε κανεναν πλεον) ειναι καλυτερο το να σωθει!Δεν ειπα να μαζεψουμε οποιο αμαξι μας κανει κεφι και δεν τρεχει τιποτα!Παντως αυτο που σου λεω εχει συμβει στην Ελλαδα(το π.χ. που ανεφερα δεν ειναι απο το μυαλο μου-εχω το αποκομα που περιγραφει την ιστορια του συγκεκριμενου οχηματος)!Τωρα για τα χαρτια λεω οτι εμενα που δεν εχω(Εχουν κατατεθει στο υπουργειο και δε γινεται να τα παρω πισω(ή δε ξερω τον τροπο καλυτερα) με διαβεβαιωσαν στην ΦΙΛΠΑ οτι θα μου δωσουν καποιο εγγραφο οτι το οχημα αυτο μου ανηκει!Γενικα παλλιοι συλλεκτες που εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι αυτοκινητο χωρις πινακιδες και χαρτια οσο σπανιο και αν ειναι δεν αξιζει τιποτα για τους λογους που ανεφερε ο ritmo!Παντως εχω δει αυτοκινητα (οπως η SINGER LE MAN του κ.Βαρθολομαιου-που υποστηριζει οτι την αγορασε απο τον ιδιοκτητη του γκαραζ που ηταν παρατημενη γιατι δεν την αναζητησε για καιρο κανεις!Αν καποιος ξερει καλα το νομικο πλαισιο ισως μπορει να βοηθησει στο ποτε μπορει καποιος να διεκδικισει ή να πουλησει κατι που δεν του ανηκει(Αν ειναι νομιμο ή παρανομο)!Παντως θεωρω οτι σε περιπτωσεις που δε γινεται να βρεθει ο ιδιοκτητης και που ειναι απιθανο να το διεκδικισει ποτε ειναι καλυτερο να σωθει ενα οχημα παρα να καταστραφει!Εξαλλου σε καποιο σημειο σε ενα απο τα θεματα του FORUM αυτου συζητουσαν το να σηκωσουν μια LAMBRETTA που ηταν πεταμενη!Ζητω εκ των προτερων συγνωμη γιατι δεν ειχα διαβασει ολο το θεμα και δε ξερω αν αναφερθηκε πουθενα το να την αγορασουν ή να την μαζεψουν απλως!Για να μη δημιουργηθει καμια παρεξηγηση!
Α και ritmo καλα θα του κανεις αν και δεν πιστευω οτι θα το βρεις ποτε!Φανταζομαι οτι ουτε εκανε τον κοπο να σε ψαξει και οτι μαλλον ηταν καποιος παλιατζης!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pro_crossaro
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό yiannis2002 » 13/07/08 21:46

pro_crossaro έγραψε:yiannis2002 υπαρχει μια παρεξηγηση!Ασφαλως πρωτα προσπαθουμε να βρουμε ιδιοκτητη(ή εστω του χωραφιου στο οποιο ειναι παρατημενο)!Αν δε θελει να το δωσει ειναι απολυτως σεβαστο!Αλλα αν απλα ο ιδιοκτητης εχει πεθανει,φυγει στο εξωτερικο ή απλα το παρατησε για να το παρουν οι γυφτοι(τελοςπαντων αν δε γινεται ουτε να στο δωσει ο νομιμος ιδιοκτητηςή δεν ανηκει σε κανεναν πλεον) ειναι καλυτερο το να σωθει!Δεν ειπα να μαζεψουμε οποιο αμαξι μας κανει κεφι και δεν τρεχει τιποτα!Παντως αυτο που σου λεω εχει συμβει στην Ελλαδα(το π.χ. που ανεφερα δεν ειναι απο το μυαλο μου-εχω το αποκομα που περιγραφει την ιστορια του συγκεκριμενου οχηματος)!Τωρα για τα χαρτια λεω οτι εμενα που δεν εχω(Εχουν κατατεθει στο υπουργειο και δε γινεται να τα παρω πισω(ή δε ξερω τον τροπο καλυτερα) με διαβεβαιωσαν στην ΦΙΛΠΑ οτι θα μου δωσουν καποιο εγγραφο οτι το οχημα αυτο μου ανηκει!Γενικα παλλιοι συλλεκτες που εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι αυτοκινητο χωρις πινακιδες και χαρτια οσο σπανιο και αν ειναι δεν αξιζει τιποτα για τους λογους που ανεφερε ο ritmo!Παντως εχω δει αυτοκινητα (οπως η SINGER LE MAN του κ.Βαρθολομαιου-που υποστηριζει οτι την αγορασε απο τον ιδιοκτητη του γκαραζ που ηταν παρατημενη γιατι δεν την αναζητησε για καιρο κανεις!Αν καποιος ξερει καλα το νομικο πλαισιο ισως μπορει να βοηθησει στο ποτε μπορει καποιος να διεκδικισει ή να πουλησει κατι που δεν του ανηκει(Αν ειναι νομιμο ή παρανομο)!Παντως θεωρω οτι σε περιπτωσεις που δε γινεται να βρεθει ο ιδιοκτητης και που ειναι απιθανο να το διεκδικισει ποτε ειναι καλυτερο να σωθει ενα οχημα παρα να καταστραφει!Εξαλλου σε καποιο σημειο σε ενα απο τα θεματα του FORUM αυτου συζητουσαν το να σηκωσουν μια LAMBRETTA που ηταν πεταμενη!Ζητω εκ των προτερων συγνωμη γιατι δεν ειχα διαβασει ολο το θεμα και δε ξερω αν αναφερθηκε πουθενα το να την αγορασουν ή να την μαζεψουν απλως!Για να μη δημιουργηθει καμια παρεξηγηση!

Ας ξεκινήσω από το τέλος.
Η lambretta ήτανε πεταμένη σε σκουπιδότοπο. Οπότε εκεί εχεις την σιγουριά πως δεν θα την αναζητήσει κανείς. Τουλάχιστον αυτο λέει η λογική. Και πάλι η χρήση της υποθέτω θα ηταν για να σωθουν καποια εξαρτήματα που ετσι και αλλιως θα κατεληγαν στα σκουπίδια (εκει ηταν ήδη).

Πάω στην αρχή. Το ότι εχουνε συμβει πολλά στην Ελλάδα, και το οτι εχουνε νομιμοποιηθεί πολλά , δεν σημαινει αυτόματα ότι τα μέσα ειναι νόμιμα ή θεμιττά.
Για εσένα που τα χαρτιά ειναι στο υπουργείο, θα μπορουσες να πάρεις τουλάχιστον από αυτόν που σου εδωσε το αυτοκίνητο μια υπευθυνη δήλωση που το αυτοκίνητο του ανηκε και στο πουλάει. Τωρα, το ότι θα σου δώσει η ΦΙΛΠΑ χαρτί πως σου ανήκει, δεν μου λεει κάτι, γιατι αναθεμα αν ξέρει η ΦΙΛΠΑ αν σου ανήκει ή όχι τ αυτοκίνητο. Απλά βασίζεται στο ότι το παρουσιάζεις εσύ. Και αυτό ισχύει για τον καθένα, για να μην παρεξηγηθούμε.
Κατα τον νόμο, δεν μπορείς να πάρεις κάτι που δεν σου ανήκει ακόμα και αν εχει πεθάνει ο ιδοκτήτης (υπάρχουν κληρονόμοι...) ακόμα και αν δεν βρείς τον ιδιοκτήτη (δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει). Αν ηταν ετσι, θα ζουσαμε σε ζουγκλα. Από εκει και πέρα, επειδή αναφέρεις και επώνυμα παραδείγματα οχημάτων που νομιμοποιήθηκαν, και δεν ειναι και τα μόνα...το ότι εχει γίνει αυτό δεν σημαινει πως ειναι και το σωστό. Στην τελική, δεν μπορουμε να σωσουμε όλα τ αυτοκίνητα, μακαρι να μπορουσαμε αλλά δεν γίνεται.
http://bmw02.forumup.gr/
Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα...
Άβαταρ μέλους
yiannis2002
4TF N3 Driver

Last Visit: 26/07/14 8:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κλασικά και ιστορικά μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες