20/09/14 21:58

Πως σας φαινεται το Ford Ka σαν μικρο αμαξι πολης?

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Πως σας φαινεται το Ford Ka σαν μικρο αμαξι πολης?

Δημοσίευσηαπό OSFP » 20/07/04 14:54

Λοιπον μετα απο μια ατυχια (γερο τρακαρισμα) θα παρω 2 αυτοκινητα, ενα γρηγορο για ταξιδια, και ενα μικρο για την πολη.

Οσον αφορα το γρηγορο εχω καταληξει 90% στο Corolla T-Sport, αλλα αυτο το θεμα το ανοιξα για να συζητησω το μικρο...

Λοιπον οι απαιτησεις ειναι λιγες, ενα μικρο (για ευκολο παρκαρισμα) και φτηνο (ανωτατο οριο τα 10.000 ευρω) αυτοκινητο...Οι επιδοσεις εαχιστο ρολο παιζουν, και αν ψαχνω κατι αυτο ειναι αξιοπιστια για απροβληματιστη λειτουργεια για αρκετα χρονια...

Μεχρι στιγμης εχω στην λιστα τα Hyundai Atos, Getz (το accent αν και μας ειχε βγει καλο, ειναι μεγαλο οσον αφορα το παρκαρισμα) και το Ka.

To Ka μου αρεσει πολυ εξωτερικα σε σχεση με τα υπολοιπα της κατηγοριας του, και εχει και καλο κινητηρα σε καλη τιμη, οποτε μου φαινεται πολυ ελκυστικο... Αλλα απο αξιοπιστια τι παιζει? Γενικα τι εμπειριες εχετε απο Ford Ka? (οδηγικη συμπεριφορα, προβληματα κλπ...) Γιατι αν ειναι να εχω προβληματα, να την βρασω την εμφανιση και τον κινητηρα...θα παω να παρω κανενα Hyundai που τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα τα εμπιστευομαι...
OSFP
4TF N1 Driver

Last Visit: 26/12/08 14:56

Δημοσίευσηαπό kyan » 20/07/04 17:09

To Ka είναι ένα καλό αυτοκινητάκι με πολύ καλό πλαίσιο και σχετικά ετεροχρονισμένους κινητήρες (όχι απαραίτητα μειονέκτημα αυτό). Δεν ξέρω πολλά για το απλό Ka και ό,τι ξέρω είναι "hearsay" αλλά σε ένα θέμα με τίτλο "Gti χαμηλών τόνων" θα βρεις ένα κείμενο που είχα γράψει για το SportKa, το οποίο και έχω οδηγήσει.
kyan

Δημοσίευσηαπό skullone » 20/07/04 17:31

Μια χαρά οδική συμπεριφορά έχει το Ka, είναι ευέλικτο (στην σπορ έκδοση είναι και λίγο γυναικοπαγίδα) και έχει την κλασσική αξιοπιστία των Ford. Αυτό έλειπε δα τώρα, τα Ford να βγάζουν βλάβες για πλάκα...
Νεοναζί και άνθρωπος είναι έννοιες αντιφατικές δηλαδή η μία αποκλείει την άλλη.

Lancisti Club
Αιρετική Πολιτεία
Heretic Auto Blog
Άβαταρ μέλους
skullone
4TF WRC Driver

Last Visit: 24/02/10 19:36

Δημοσίευσηαπό Megane98hp » 20/07/04 17:32

Τα Atos τα οδηγαω καθε μερα και μπορω να σου πω να πας να αγορασεις ενα με κλειστα ματια, ειδικα αφου το θελεις αποκλειστικα μονο μεσα στη πολη. Το πιο ανετο, ευρυχωρο αυτοκινητο που θα οδηγησεις.
Δεν νομιζω να κυκλοφορει αλλο σαν αυτο. :lol:
Χαζομπαμπαδες ολου του κοσμου ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!! ΠΑ.Ο.Χ.
www.hazompampades.com
KATEΡΙΝΙΩ ΜΟΥ ΣΑΓΑΠΑΩ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΖΩ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Megane98hp
4TF S2000 Driver

Last Visit: 20/09/14 11:32

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 20/07/04 21:25

Όντως για πόλη το πAtos έχει πολλά προσόντα.... αν δέχεσαι να το βλέπεις.
Το συνολικό μήκος αλλά και πλάτος παίζει ρόλο οπότε προσπάθησε να πάρεις κάτι όσο μικρότερο γίνεται, το Κα είναι αρκετά μεγάλο. Smart το συζητάς? Λόγω μήκους μόνο 2,5μ (Κα 3,62) έχει τεράστια διαφορά στην ευκολία στο παρκάρισμα με υπερβολικά άνετους χώρους για 2 και πολύ βολικό και ξεκούραστο για την πόλη αυτόματο κιβώτιο.
Άβαταρ μέλους
onyx !
4TF WRC Driver

Last Visit: 20/09/14 18:56

Δημοσίευσηαπό kyan » 21/07/04 12:00

Megane98hp έγραψε:Τα Atos τα οδηγαω καθε μερα και μπορω να σου πω να πας να αγορασεις ενα με κλειστα ματια, ειδικα αφου το θελεις αποκλειστικα μονο μεσα στη πολη. Το πιο ανετο, ευρυχωρο αυτοκινητο που θα οδηγησεις.

Εγώ έχω οδηγήσει Άτος μια φορά στη ζωή μου πριν από 3 χρόνια και δεν σκοπεύω να το ξανακάνω. Συμφωνώ για τους χώρους αλλά μην τυχόν και σε χτυπήσει πλάγιος άνεμος με ταχύτητα πάνω από 100, αλλάζεις δύο λωρίδες πριν προλάβεις να κάνεις ο,τιδήποτε! :evil: Επίσης τα φρένα του είναι ανεπαρκέστατα, ειδικά αν είναι φορτωμένο.

Ελπίζω η Χιουντάι να το έχει βελτιώσει κάπως από τότε αλλά αμφιβάλλω. Αν σκοπεύεις να κάνεις έστω και μία διαδρομή εκτός πόλης με αυτό το αυτοκίνητο η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις Άτος!
kyan

Δημοσίευσηαπό manosk » 21/07/04 12:43

kyan έγραψε:
Megane98hp έγραψε:Τα Atos τα οδηγαω καθε μερα και μπορω να σου πω να πας να αγορασεις ενα με κλειστα ματια, ειδικα αφου το θελεις αποκλειστικα μονο μεσα στη πολη. Το πιο ανετο, ευρυχωρο αυτοκινητο που θα οδηγησεις.

Εγώ έχω οδηγήσει Άτος μια φορά στη ζωή μου πριν από 3 χρόνια και δεν σκοπεύω να το ξανακάνω. Συμφωνώ για τους χώρους αλλά μην τυχόν και σε χτυπήσει πλάγιος άνεμος με ταχύτητα πάνω από 100, αλλάζεις δύο λωρίδες πριν προλάβεις να κάνεις ο,τιδήποτε! :evil: Επίσης τα φρένα του είναι ανεπαρκέστατα, ειδικά αν είναι φορτωμένο.

Ελπίζω η Χιουντάι να το έχει βελτιώσει κάπως από τότε αλλά αμφιβάλλω. Αν σκοπεύεις να κάνεις έστω και μία διαδρομή εκτός πόλης με αυτό το αυτοκίνητο η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις Άτος!

Πριν 3 χρόνια μάλλον οδήγησες την αρχική έκδοση με το πιο τετραγωνισμένο σουλούπι. Το atos άλλαξε σχήμα, στρογγύλεψε και έχει καλύτερη συμπεριφορά στους πλευρικούς ανέμους. Από την άλλη αν φυσάει πολύ και οδηγεί κάποιος σε ανοικτό χώρο, είναι μεγάλο λάθος να οδηγεί με 100 χλμ με τέτοιο αυτοκίνητο. Όχι μόνο με atos αλλά και με σχεδόν οποιοδήποτε όχημα αυτής της κλάσης (και χρήσης).
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 13/09/14 8:54

Δημοσίευσηαπό SIMDION » 21/07/04 14:22

Εχω το KA από τον 10/2000 με 38.000 χλμ. Ευέλικτο και οικονομικό στην πόλη. Προφυλακτήρες πλαστικοί που προεκτείνονται έως τα φτερά ο καθένας αποτελούμενος από 3 μέρη (αριστερό, κεντρικό, δεξί) με όλα τα θετικά που συνεπάγεται στα μικρο ατυχήματα. Μοτέρ ελαφρώς απαρχαιωμένο σχετικά θορυβώδες αλλά με ροπή σαν diesel, μικρή κατανάλωση και ιδιαίτερα αξιόπιστος. Εξαιρετικό τιμόνι σε όλες τις ταχύτητες. Καλά φρένα, θα τα προτιμούσα με ABS (τώρα είναι στανταρ μαζί με EBD). Μικρός χώρος αποσκευών, ικανοποιητικοί εσωτερική χώροι. Ταχύτητα ταξιδιού 120-130, αλλά αν ξεχάσεις τον θόρυβο με 150 χωρίς να κόβεις πουθενά λόγω εξαιρετικής συμπεριφοράς!. 5 χρόνια εγγύση. Καλό after sales. Φθηνό σερβις στην FORD. Καλύτερα να προτιμήσεις αυτό με τα 68 άλογα.
Οτι άλλο θες, στην διάθεσή σου. :)
SIMDION
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/09/14 22:08

Δημοσίευσηαπό Megane98hp » 21/07/04 15:17

kyan έγραψε:

Μα, νομιζω, ο φιλος μας μιλαει για καθαρα μετακινηση στη πολη, δεν λεει οτι θελει να κανει "σφηνες" με 100.
Το οτι ειναι εντελως ακαταλληλο για μετακινησεις εκτος πολεως και για μεγαλες ταχυτητες ειναι γεγονος, γιαυτο και νομιζω οτι ειναι τοσο καλο για μεσα στη πολη και μονο. :wink:
Χαζομπαμπαδες ολου του κοσμου ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!! ΠΑ.Ο.Χ.
www.hazompampades.com
KATEΡΙΝΙΩ ΜΟΥ ΣΑΓΑΠΑΩ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΖΩ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Megane98hp
4TF S2000 Driver

Last Visit: 20/09/14 11:32

Δημοσίευσηαπό kyan » 21/07/04 16:22

Megane98hp έγραψε:Μα, νομιζω, ο φιλος μας μιλαει για καθαρα μετακινηση στη πολη, δεν λεει οτι θελει να κανει "σφηνες" με 100.
Το οτι ειναι εντελως ακαταλληλο για μετακινησεις εκτος πολεως και για μεγαλες ταχυτητες ειναι γεγονος, γιαυτο και νομιζω οτι ειναι τοσο καλο για μεσα στη πολη και μονο. :wink:

kyan έγραψε:Αν σκοπεύεις να κάνεις έστω και μία διαδρομή εκτός πόλης με αυτό το αυτοκίνητο η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις Άτος!

:wink:
kyan

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: tsimisde και 25 επισκέπτες