30/09/14 17:50

--> KIA FORUM

Forum για μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά

Re: --> KIA FORUM

Δημοσίευσηαπό lunadark » 21/02/12 20:22

το 1,0 βασικη εκδοση 5πορτο
lunadark
4TF Newbie Driver

Last Visit: 13/11/13 15:53

Δημοσίευσηαπό lunadark » 21/02/12 22:48

ερωτηση γενικου ενδιαφεροντος:
πιστευετε πως ειναι καταλληλη εποχη για αγορα καινουριου αυτοκινητου δεδομενης της οικτρης καταστασης της χωρας?
αξιζει να δινεις τοσα χρηματα χωρις να ξεερεις τι σου ξημερωνει?
τελος πως πιστευετε πως θα διαμορφωθουν οι τιμες των αυτοκινητων ως το τελος του χρονου?
lunadark
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό Ken11 » 21/02/12 23:05

Σιγουρα δεν ειναι κ η καλυτερη περιοδος για αγορα καινουριου εν μεσω κρισης,εαν στην αγορα δεν εμπλεκεται δανεισμος η δοσεις και τετοια πραγματα ,δηλαδη εαν καποιος εχει τα λεφτα ετοιμα ειναι πιο ευκολο γιατι δεν δεσμευεσαι σε κατι,αρκει η αγορα να ειναι συνειδητη απο την αποψη οτι να ξερεις την οικονομικη σου κατασταση οτι θα μπορεις να ανταπεξελθεις στα εξοδα του,δεν θα παω να αγορασω αυτοκινητο,ποσο μαλλον καινουριο αν ξερω οτι στη δουλεια μου διωχνουν κοσμο για παραδειγμα,γιατι μπορει ανα πασα στιγμη να βρεθω ξεκρεμαστος.
Άβαταρ μέλους
Ken11
4TF N2 Driver

Last Visit: 28/09/14 19:16

Δημοσίευσηαπό C.L.A.B. » 21/02/12 23:06

νομιζω την απαντηση την γνωριζεις ηδη.αλλιως δεν θα μας ειχες θεσει ο ιδιος το ερωτημα.
ουτε η αποσυρση προσφερει στον αγοραστη τοσα,ουτε το εισοδημα ειναι εξασφαλισμενο,ουτε ξερεις τι θα ξημερωσει με τους πολιτικους που ψηφισαμε κ με τη σειρα τους αποφασισαν να βαλουν τον παπαδημο.ενα καλο μεταχειρισμενο απο την αλλη,με δεδομενες τις πτωσεις τιμων,κατ εμε αξιζει περισσοτερο.
παρεπιπτοντως,εγω θα αγοραζα το 1λτ κ οχι το 1.2λτ.ο λογος οτι προκειται για αυτοκινητο πολης.κ τα εξοδα αυξανονται ενω τα εσοδα( :lol: ) μειωνονται.
αποψη μου.
dreamcar:αυτοματο+rwd(η 4wd)+πετρελαιοκινητο(η κ υβριδικο ταυτοχρονα)+ιαπωνικο(η ιταλικο-αμερικανικο)+πανοραμικη ηλιοροφη(η απλη)+λευκο(η μαυρο)+μαυρες ζαντες(η ανθρακι)+κοκκινο εσωτερικο(η μπεζ)
Άβαταρ μέλους
C.L.A.B.
4TF N3 Driver

Last Visit: 04/02/14 22:34

Δημοσίευσηαπό lunadark » 21/02/12 23:15

...και σκεψου ειμαι και ανεργη...απο την αλλη σκεφτομαι οτι το μεταχειρισμενο θα μου κοστισει περιπου 7 χιλιαρικα (οσο πιο νεο μοτελο γινεται) βαλε κατι μεταβιβασεις σηματα και ενα γενικο σερβις πιθανον λαστιχα κλπ...παει στα 8, αξιζει για 2 χιλιαρικα να μην παρω καινουριο?
δεν ξερω...εχω τυψεις... :sorry:
lunadark
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό C.L.A.B. » 21/02/12 23:22

σκεψου τι τρυπες μπορεις να καλυψεις με αυτα τα 2 χιλιαρικα.σκεψου οτι μπορει να ερθουν ακομα δυσκολοτερες εποχες.
μονο εσυ ξερεις αν αντεχεις κ θα αντεξεις οικονομικα.
dreamcar:αυτοματο+rwd(η 4wd)+πετρελαιοκινητο(η κ υβριδικο ταυτοχρονα)+ιαπωνικο(η ιταλικο-αμερικανικο)+πανοραμικη ηλιοροφη(η απλη)+λευκο(η μαυρο)+μαυρες ζαντες(η ανθρακι)+κοκκινο εσωτερικο(η μπεζ)
Άβαταρ μέλους
C.L.A.B.
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό lunadark » 21/02/12 23:32

ωωωχ... ο C.L.A.B. ειναι η φωνη της συνειδησης μου!
lunadark
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό C.L.A.B. » 21/02/12 23:43

κανε οτι νομιζεις σωστο για σενα.εγω απλως λεω την αποψη μου.μπορει να ακουγομαι απαισιοδοξος.γιαυτο ξαναλεω,εσυ ξερεις τα οικονομικα σου.
Άβαταρ μέλους
C.L.A.B.
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό ANTREAS25 » 22/02/12 1:03

Γενικά είναι εντελώς ακατάλληλη εποχή για αγορά νέου αυτοκινήτου λόγω της κρίσης και λόγω του ότι μέχρι το τέλος του έτους ακόμα περισσότερα ελαφρώς μεταχειρισμένα θα πουλιούνται εξευτελιστικά φτηνά (κατασχέσει από τράπεζες) λόγω αδυναμίας πληρωμής δανείων. Επίσης μπορεί να ανοίξει εντελώς η αγορά για μεταχειρισμένα από άλλες χώρες της ΕΕ. Δεν βλέπω την Ελλάδα να κρατά πολύ ακόμα τον φόρο στα μεταχειρισμένα από ΕΕ.... Σαφώς δεν λέω ότι θα πρέπει να βασιζόμαστε στην ατυχία-δυστυχία του άλλου, αλλά δες τε το και αλλιώς: Η αγορά ενός καινούργιου σημαίνει εξαγωγή συναλλάγματος, ενώ ενός μεταχειρισμένου απλώς εσωτερική συναλλαγή στα σύνοράκια μας.. Και ας μην βιαστούν κάποιοι ανώμαλοι "εξυπνοι"¨να πουν ευρώ δίνουμε εξώ αν είναι ευρωπαϊκό... απλώς αυτά που δίνουμε δεν ξανάρχονται..
Αν πάλι επιμένεις εδώ και τώρα και καινούργιο, νομίζω ότι επειδή η βενζίνη θα φύγει και άλλο στα ύψη, να δεις το 1000ακι είναι καλύτερο από το 1200. Ειδικά αν μιλάτε για τίποτα picanto, δεν έχει και τέλη!! (99 γρ). Οι περισσότεροι οδηγοί έχουν αρχίσει να μην τρέχουν, λόγω οικονομίας στη βενζίνη... και πολλές φορές με βλέπω και εμένα να οδηγώ πολύ οικονομικά και συντηρητικά...σαν να συμμετέχω σε διαγωνισμό ...οικονομίας..

Πάντως ξαναλέω, όποιος περιμένει θα βγει σίγουρα κερδισμένος φέτος αν αναβάλλει την αγορά.. το πολύ πολύ να φύγουμε από το ευρώ στο τέλος, και να γλιτώσει και τα ευρουδάκια του... καθώς μετά θα τίθεται βιοποριστικό θέμα και όχι αγορας τουτου...
ANTREAS25
4TF Newbie Driver

Last Visit: 17/06/12 8:38

Δημοσίευσηαπό ANTREAS25 » 22/02/12 1:09

αα.. και ξέχασα το σημαντικότερο αν τελικά καταλήξεις παζάρεψε το... Άυτή την εποχή όλοι υποκύπτουν.. .προκειμένου να διατηρήσουν τη θέση τους πωλούν και με μειωμένο όφελος ή μηδενικό.. (σκέφτονται το ξεστοκάρισμα, το κέρδος από τα σέρβις, το στόχο, ή ότι δεν πούλησαν τίποτα αυτό το μήνα..) Γενικά πάρε 2-3 προσφορές εναλλακτικές όχι μόνο για το picanto αλλά και για άλλο, π.χ για το renault twingo, το C1, το Ι10 και πάνε με τις προσφορές στην αντιπροσωπία να τα βάλεις κάτω... έτσι θα αναγκαστούν να "κατεβάσουν τα βρακάκια τους" xexe ;-)
ANTREAS25
4TF Newbie Driver

Last Visit: 17/06/12 8:38

Δημοσίευσηαπό BILL33 » 22/02/12 2:05

lunadark έγραψε:...και σκεψου ειμαι και ανεργη...απο την αλλη σκεφτομαι οτι το μεταχειρισμενο θα μου κοστισει περιπου 7 χιλιαρικα (οσο πιο νεο μοτελο γινεται) βαλε κατι μεταβιβασεις σηματα και ενα γενικο σερβις πιθανον λαστιχα κλπ...παει στα 8, αξιζει για 2 χιλιαρικα να μην παρω καινουριο?

Χρειαζεσαι πραγματικα αμαξι;
..εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει....
Άβαταρ μέλους
BILL33
4TF F15 Pilot

Last Visit: 30/09/14 15:38

Δημοσίευσηαπό Ken11 » 22/02/12 14:00

lunadark έγραψε:...και σκεψου ειμαι και ανεργη...απο την αλλη σκεφτομαι οτι το μεταχειρισμενο θα μου κοστισει περιπου 7 χιλιαρικα (οσο πιο νεο μοτελο γινεται) βαλε κατι μεταβιβασεις σηματα και ενα γενικο σερβις πιθανον λαστιχα κλπ...παει στα 8, αξιζει για 2 χιλιαρικα να μην παρω καινουριο?

Το καινουριο σαν εννοια δεν λεει πολλα απο μονο του,σκεψου οτι μπορεις με 10 χιλιαρικα να παρεις ενα καινουριο αυτοκινητο αλλα επι της ουσιας να ειναι χειροτερο απο ενα μεταχειρισμενο των 7-8 χιλιαδων σαν συνολο.Αν δεν εισαι απολυτα σιγουρη για τα οικονομικα σου μην το διακινδυνευεις παντως.
Άβαταρ μέλους
Ken11
4TF N2 Driver

Last Visit: 28/09/14 19:16

Δημοσίευσηαπό dstou » 22/02/12 14:22

Αν υπάρχει μια κατηγορία αυτοκινήτων που κρατάει σαν μετάχειρο τιμή καλύτερα από όλα τα άλλα, είναι τα μικρά κουβαδάκια σαν το τρίδυμο της Τουότα, το Πικάντο, το Πάντα κ.α. όμοιά τους. Ο κόσμος ψάχνει για κάτι μικρό, οικονομικό και φθηνό, και θα συνεχίσει να ψάχνει για πολύ καιρό ακόμη, είναι πάγια η ανάγκη αυτή και δεν στομώνει ποτέ.
Επίσης για χρήση όπως αυτή περιγράφεται στο παρόν θρεντ, δεν αξίζει να πάει κανείς σε ένα μετάχειρο με 7-8 χιλιάρικα όταν υπάρχουν κελεπούρια καινούργια με 10, με φουλ εγγυήσεις, χαμηλά τέλη, καλύτερη ασφάλεια κ.α. παροχές. Είναι λάθος, παρόλο που σε μερικούς τομείς ένα μετάχειρο των 7-8 χιλιάδων ίσως να είναι καλύτερο, συνολικά είναι πιο πίσω σαν αξία αφού το άλλο είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 27/09/14 14:10

Δημοσίευσηαπό lunadark » 22/02/12 19:00

επειδη πριν απο λιγες εβδομαδες ειχα αμαξι και δεν ζω στο κεντρο της πολης (οχι αθηνα) ναι το χρειαζομαι...βεβαια βολευομαι προσωρινα μεχρι να παρω τα χρηματα της αποζημιωσης αλλα το αργοτερο προς καλοκαιρι θα ηθελα να εχω αυτοκινητο.
Τωρα αν ειναι να αλλαξει κατι μεχρι το τελος του χρονου θα μπορουσα με δυσκολια να το τρεναρω κι αλλο...αλλα θα αλλαξει κατι?χτες που πηγα στην κια ο τυπος δε συζηταγε τπτ ουτε καν δωρο συναγερμο...μου εδινε αισθητηρες παρκαρισματος αλλα τι να τους κανω?γενικα απ οτι ειδα δεν ειχε διαθεση ουτε να με ενημερωσει (πχ τον ρωτησα τις διαφορες της εκδοσης 1200 με 1000 βασικη εκδοση στον εξοπλισμο, χοντρικα δηλαδη τι παραπανω εχει κ μου ειπε να κοιταξω στο ιντερνετ!!!! :thumbsdown: )
λετε καποιος αλλος αντιπροσωπος να κοψει τπτ?
lunadark
4TF Newbie Driver

Δημοσίευσηαπό lunadark » 22/02/12 19:04

τελικα οι μεγαλες εγγυησεις απο την αντιπροσωπεια συφερουν?η σε κρατανε δεσμιο?
εμενα παντως η πεζω μεχρι να ληξει η εγγυηση (το καλοκαιρι εληξε-2 χρονια) με εσκισε...λαδια 150 ευρω!!!!!
lunadark
4TF Newbie Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατασκευαστές και μοντέλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ounkas και 30 επισκέπτες