24/04/14 2:39

Λευκές οικιακές συσκευές:Πλυντήρια-Κουζίνες-Ψυγεια....

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: Λευκές οικιακές συσκευές:Πλυντήρια-Κουζίνες-Ψυγεια....

Δημοσίευσηαπό Tiger » 01/12/11 12:29

onyx ! έγραψε:Επειδή για πολλά έχω ακούσει καλά λόγια πρέπει να σκεφτούμε αλλιώς. Θέλω να ακούσω τα κακά λόγια!
Ρωτάω ειδικά για inverter. Σκεφτόμουνα για LG ή Toyotomi, το πιο φτηνό inverter τους κάνει 410-450 (τιμές tsampas.gr). Υπάρχει κάτι εναντίον τους, έχω λόγο να τα αποφύγω και να πάρω κάτι άλλο ακριβότερο;;

Τα inverter ειναι πιο ευαισθητα στις αυξομειωσεις ρευματος.
Μπορει δηλαδη η ΔΕΗ να σου κανει ζημια,ασχετως μαρκας.

Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου θα ελεγα οτι στην κατηγορια 7.000-12.000 BTU δεν αξιζει να δωσει κανεις λεφτα για επωνυμο κλιματιστικο,κυκλοφορουν πολυ καλα ανωνυμα σε καταστηματα τυπου Leroy Merlin.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF WRC Driver

Last Visit: 23/04/14 23:23

Δημοσίευσηαπό Panosss » 01/12/11 12:51

Δεν νομίζω τα φτηνά να έχουν την ίδια απόδοση. Υπάρχει ενεργειακής κλάσης Α μη επώνυμο;
π.χ αυτό το fujitsu στα 359 ευρώ, φαίνεται μια χαρά.
Κι εγώ συμφωνώ, καλύτερα όχι ινβέρτερ λόγω υπερβολικής ευαισθησίας στις διακυμάνσεις της τάσης...αλλά...
ΑΛΛΑ, τα απλά, ΔΕΝ αποδίδουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (κάτω από 0), ενώ τα ινβέρτερ δεν έχουν πρόβλημα. (μέχρι -15 νομίζω)
Χαρακτηριστικά του fujitsu από πάνω
Ψυκτική απόδοση: 9.900 (BTU/h)
Θερμαντική απόδοση: 10.400 (BTU/h)
Αφαίρεση Υγρασίας: 1,30 (l/h)
Τύπος Freon: R410
ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΑΕΡΑ
Εσωτερική: 600 (m3/h)
Εξωτερική: 1.470 (m3/h)
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ
Ψύξη: 840 (W/h)
Θέρμανση: 750 (W/h)
ΦΥΣΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ
Εσωτερική Μονάδα
Διαστάσεις (mm): 790(Π) x 257(Υ) x 215(Β)
Βάρος: 9,00 (kg)
Εξωτερική Μονάδα
Διαστάσεις (mm): 695(Π) x 535(Υ) x 250(Β)
Βάρος: 30,0 (kg)
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΛΑΣΗ A/A

Απ' την άλλη, υπάρχει και αυτό του Leroy Merlin με 170 ευρώ Α κλάσης (αν κι έχει λήξει η προσφορά, πιστεύω θα 'χει και τώρα κάτι αντίστοιχο).
Όντως, δύσκολο να επιλέξει κανείς. :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από Panosss και 01/12/11 13:20, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Panosss
4TF S1600 Driver

Last Visit: 23/04/14 18:56

Δημοσίευσηαπό dstou » 01/12/11 12:57

Αν ένα κλιματιστικό δουλεύει π.χ. 100 ώρες το χρόνο, πολύ συνηθισμένη κατάσταση σε εκατοντάδες χιλιάδες πεςριπτώσεις, δεν παίζει και πολύ ρόλο αν είναι Α+ ή D. Μάλιστα παίζει πολύ το τελευταίο να βγει συνολικά φθηνότερο από το πρώτο δοθέντος τα παραπάνω λεφτά που πρέπει κάποιος να ξοδέψει γι' αυτό.
Και για να το θέσουμε το ζήτημα σε πιο κατανοητά, αυτοκινητιστικά πλαίσια. Έχει δύο επιλογές για το νέο σου αυτοκίνητο. Το ένα καίει 4 λίτρα και κάνει 20.000 ευρά, το άλλο 5,5 λίτρα αλλά κάνει 15.000 ευρώ και εσύ δεν ξεπερνάς τα 5.000 χλμ. το χρόνο. Πιο είναι το φθηνότερο σε βάθος δεκαετίας? Φυσικά το υποδεέστερο στα χαρτιά β, και μάλιστα κατά πολύ.
Συμπέρασμα, μην ψαρώνετε και πολύ. Δείτε το θέμα σφαιρικά. :iconcool:
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 23/04/14 23:01

Δημοσίευσηαπό Tiger » 01/12/11 13:23

Προσοχη,ουδεποτε ειπα να μην προτιμηθει ενα inverter,απλα ειπα τι μειονεκτημα εχουν (εκτος της τιμης).
Για κρεβατοκαμαρα νομιζω ειναι μονοδρομος λογω των χαμηλων decibel.

Αυτο του leroy το εβαλα στο παιδικο δωματιο και ειναι μια χαρα,βεβαια δεν το εχω πολυ καιρο,καπου 6 μηνες,ετσι δεν μπορω να πω για την αντοχη του στον χρονο,ειναι παντως χαμηλου θορυβου.
Σαν ευαισθησία θερμοστατη και λειτουργια το mitsubishi 5ετιας που εχω ειναι ανωτερο, αλλα η διαφορα αυτη πρακτικα δεν αξιζει ουτε ενα ευρω.
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό dpolal » 01/12/11 15:53

Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που το a/c στην κρεβατοκάμαρα άναψε για ελάχιστες ώρες, κυριολεκτικά.
Από τότε που έβαλα έναν Εικόνα βρήκαμε την υγειά μας...
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.
dpolal
4TF S1600 Driver

Last Visit: 22/04/14 14:41

Δημοσίευσηαπό dbekos » 01/12/11 17:02

dpolal έγραψε:ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ λυεκή συσκευή αλλά θέλω μια βοήθεια.

Στον καυστήρα της πολυκατοικίας έπεσε η ασφάλεια,....

Τριφασικοί χρησιμοποιούνται σε πολυκατοικίες, όπου η λειτουργία της θέρμανσης απαιτεί "βαριές" εγκαταστάσεις και καθόσον έχω μονοφασικό κυκλοφορητή που είναι απλός στη λειτουργία του .... :innocent:
Αλλά ... όσο ζείς μαθαίνεις :metalo: . Η συνέχεια στα ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ :ninja:
:lol:
dbekos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 21/04/14 8:06

Δημοσίευσηαπό dpolal » 01/12/11 17:32

dbekos έγραψε:
dpolal έγραψε:ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ λυεκή συσκευή αλλά θέλω μια βοήθεια.

Στον καυστήρα της πολυκατοικίας έπεσε η ασφάλεια,....

Τριφασικοί χρησιμοποιούνται σε πολυκατοικίες, όπου η λειτουργία της θέρμανσης απαιτεί "βαριές" εγκαταστάσεις και καθόσον έχω μονοφασικό κυκλοφορητή που είναι απλός στη λειτουργία του .... :innocent:
Αλλά ... όσο ζείς μαθαίνεις :metalo: . Η συνέχεια στα ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ :ninja:
:lol:

Τώρα ποιά είναι πλέον αργά. :sorry: :sorry: :sorry:

Ήρθε ο μηχανικός, διαπίστωσε ότι ο κυκλοφορητής δεν λειτουργούσε σωστά, δοκίμασε να τον βάλει σε άλλη ταχύτητα (3 έχει) και μόλις τον άναψε έβγαλε ένα ωραίο ντουμάνι που γέμισε το χώρο συνοδεία μυρωδιάς καμμένου...
R.I.P. κυκλοφορητή.

Αν έχετε καμμιά πρόταση από πού να πάρουμε προσφορές, σε pm πλιχ... έχουμε κάτι θείτσες στην πολυκατοικία που ήδη άρχισαν την κλάψα...
(Ο πεθαμένος ήταν GRUNDFOS UPS 80-120 F06 - model 8 )
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.
dpolal
4TF S1600 Driver

Last Visit: 22/04/14 14:41

Δημοσίευσηαπό panorg » 01/12/11 22:08

Tiger έγραψε:Προσοχη,ουδεποτε ειπα να μην προτιμηθει ενα inverter,απλα ειπα τι μειονεκτημα εχουν (εκτος της τιμης).
Για κρεβατοκαμαρα νομιζω ειναι μονοδρομος λογω των χαμηλων decibel.

Αυτο του leroy το εβαλα στο παιδικο δωματιο και ειναι μια χαρα,βεβαια δεν το εχω πολυ καιρο,καπου 6 μηνες,ετσι δεν μπορω να πω για την αντοχη του στον χρονο,ειναι παντως χαμηλου θορυβου.
Σαν ευαισθησία θερμοστατη και λειτουργια το mitsubishi 5ετιας που εχω ειναι ανωτερο, αλλα η διαφορα αυτη πρακτικα δεν αξιζει ουτε ενα ευρω.

Τοποθετησε πρωτα μετρητη καταναλωσης ηλεκτρικου ρευματος σε διαφορα κλιματιστικα οπως φθηνα ον-οφ,επωνυμα ον-οφ,φθηνα ινβερτερ,επωνυμα ινβερτερ κλπ και θα δεις πως τα καλα κλιματιστικα αξιζουν και το τελευταιο ευρω.Εχω προσωπικα 2 καλα ινβερτερ και 1 φθηνιαρικο ινβερτερ που δουλευουν ως αποκλειστικα θερμαντικα του σπιτιου μου.Το φθηνιαρικο το αγορασα τελευταιο και απογοητευτηκα οταν παρατηρησα μερικες μερες τους μετρητες καταναλωσης.Παρολο που τα τεχνικα του χαρακτηριστικα ειναι ελαφρως χαμηλοτερα η διαφορες στην καταναλωση ειναι τεραστιες.Οσον αφορα την ποιοτητα λειτουργιας οι διαφορες ηταν αναμενομενες και προ της αγορας του.Ακομα και οι μετρησεις θερμοκρασιας αερα στην εξοδο στην μεγιστη λειτουργια ειχαν εντονες διαφορες(και αν υπολογισεις και την παραμετρο ποσα κυβικα αερα βγαζει το καθενα στο μεγιστο τοτε οι διαφορες ειναι τραγικες).Μην νομιζεις οτι μονο με 3 κλιματιστικα εβγαλα συμπερασμα.Εχω παει σε πολλους γνωστους και φιλους και εχω κανει τετοιες μετρησεις.Ολοι απο περσι που ανακοινωθηκε η αυξηση της τιμης του πετρελαιου ψαχνονται για εναλλακτικη μορφη θερμανσης και ηθελαν να ξερουν τι περιπου καιει το κλιματιστικο τους.Ομως συμφωνω απολυτα πως δεν πρεπει να ξοδευουμε πολλα για κλιματιστικα που θα δουλεψουν 200 ωρες τον χρονο. :)
Άβαταρ μέλους
panorg
4TF N1 Driver

Last Visit: 05/04/14 20:33

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 02/12/11 2:40

Κι εγώ μελετώντας τις προδιαγραφές βλέπω σημαντικές διαφορές ακόμα και από σειρά σε σειρά της ίδιας μάρκας. Παρατήρησα ότι και οι καταναλώσεις έχουν διαφορά. Υπάρχει ένας βαθμός απόδοσης για θερμό και κρύο κάτι COP και EER τα οποία παίζουν από 3,λίγο στη φτηνή σειρά μέχρι 5,αρκετό στην καλή σειρά (συγκεκριμένα νούμερα για Mitsubishi). Αν και τα δύο είναι κλάσης Α η διαφορά είναι πολύ σημαντική και πρέπει να παίζει το ρόλο της (και θα παίξει και στην επιλογή μου).
Και το φτηνό της Mitsubishi (με το 3,κάτι) είναι πολύ ακριβότερο από τα καλύτερα στον τομέα αυτό (4,λίγο) 2 πιο φτηνά μοντέλα της LG (τα οποία είναι και πιο αθόρυβα)... :hmmm:
Ξέρει κανένας αν μπορούμε να βρούμε χώρα κατασκευής για διάφορα μοντέλα;;
BMW E39 520i steptronic Εικόνα
Άβαταρ μέλους
onyx !
Moderator

Last Visit: 23/04/14 23:52

Δημοσίευσηαπό Tiger » 02/12/11 3:45

panorg έγραψε:Τοποθετησε πρωτα μετρητη καταναλωσης ηλεκτρικου ρευματος σε διαφορα κλιματιστικα οπως φθηνα ον-οφ,επωνυμα ον-οφ,φθηνα ινβερτερ,επωνυμα ινβερτερ κλπ και θα δεις πως τα καλα κλιματιστικα αξιζουν και το τελευταιο ευρω.Εχω προσωπικα 2 καλα ινβερτερ και 1 φθηνιαρικο ινβερτερ που δουλευουν ως αποκλειστικα θερμαντικα του σπιτιου μου.Το φθηνιαρικο το αγορασα τελευταιο και απογοητευτηκα οταν παρατηρησα μερικες μερες τους μετρητες καταναλωσης.Παρολο που τα τεχνικα του χαρακτηριστικα ειναι ελαφρως χαμηλοτερα η διαφορες στην καταναλωση ειναι τεραστιες

Για ποση διαφορα μιλαμε,και με δεδομενο οτι η οικιακη κιλοβατωρα εχει καπου 7 με 8 eurocents;
Oι οποιες διαφορες νομιζω οτι σε χρηματικους ορους ειναι αμελητέες.
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 02/12/11 12:33

Αν είναι τόσο το κόστος και ένα 9άρι ρουφάει (στα γκάζια του) κοντά 1ΚW σημαίνει ότι θέλει τόσο την ώρα. Επί τόσες ώρες το μήνα έχεις κόστος ηλεκτρικού για ένα μόνο δωμάτιο. Επί όσα κλιματιστικά έχεις πχ 2-3 άνετα φτάνεις ένα ποσό λίγων εκατοντάδων ευρώ το μήνα. 10-20% διαφορά είναι μερικές δεκάδες ευρώ, δεν είναι αμελητέο.
BMW E39 520i steptronic Εικόνα
Άβαταρ μέλους
onyx !
Moderator

Last Visit: 23/04/14 23:52

Δημοσίευσηαπό Tiger » 02/12/11 13:21

Αν μιλαμε για διαφορά 1 Kwh (οτι δηλαδη το ανωνυμο εχει διπλασια καταναλωση απο το επωνυμο,πραγμα αδυνατον),τοτε εχουμε μια διαφορα 8 ευρωλεπτα για καθε ωρα.Αν υπολογισουμε οτι το μηχανημα δουλευει 3 ωρες την ημερα 300 ημερες το χρονο (σιγουρα εχω βαλει πολλες ωρες,λιγοτερο θα ειναι) τοτε εχουμε μια διαφορα 72 ευρω τον χρονο,αυτο μονο εαν η καταναλωση ειναι διπλάσια, πραγμα μαλλον αδυνατον.Πιθανως ενα ρεαλιστικο νουμερο δεν υπερβαινει τα 20 ευρω το χρονο.
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF WRC Driver

Δημοσίευσηαπό SU-30 » 02/12/11 14:06

Λιγο για τις αποδωσεις των κλιματιστικων.
Καταρχην οι συντελεστες EER και COP αναφερονται στην ψυξη και θερμανση αντιστοιχα με παντα τον COP να ειναι μεγαλυτερος απο τον EER.Αυτοι οι συντελεστες προκυπτουν αν διαιρεσουμε την αποδοση ενος κλιματιστικου σε ψυξη και θερμανση αντιστοιχα με την ισχυ εισοδου που εχουμε στο κλιματιστικο μας.Κανονικα δινονται 3 τιμες στα προσπεκτους οι min,normal και max. Aν εχουμε μονο μια τιμη τοτε υποθετουμε οτι αφορα την τιμη κανονικης λειτουργειας δηλαδη την normal.
Παραδειγμα εστω οτι το προσπεκτ γραφει για το κλιματιστικο μας.

για την ψυξη 1,55/4,2/4,60 min/normal/max(cooling capacity) σε kw
για την θερμανση 1,30/5,1/5,60 min/normal/max(heating capacity) σς κw
ουσιαστικα αυτα ειναι τα ΒTU γιατι ενα ΚW αντιστοιχει σε 3412 BTU(περιπου) οποτε τα 4.2 αντιστοιχουν σε 4,2*3412=14330 btu

αντιστοιχα δινονται και οι τιμες εισοδου της ισχυος(power input)
για ψυξη 0,26/1,05/1,32 min/normal/max σε kw
για θερμανση 0,22/1,18/1,60 min/normal/max σε kw

οταν το κλιματιστικο γκαζωνει θα πιανει αναγκαστικα τις max τιμες ειτε στην ψυξη ειτε στη θερμανση,τα καλα inverter ομως λειτουργουν το πιο πολυ διαστημα στις normal τιμες και για αυτο ολοι οι υπολογισμοι γινονται με αυτες.
Τα EER και COP προκυπτουν ως εξης.
Διαιρουμε την τιμη αποδοσης με την ισχυ εισοδου,οποτε για το παραδειγμα εχουμε
ΕΕR 1.55/0.26=5.96 4.2/1.05=4.00 4.60/1.32=3.48
COP 1.30/0.22=5.90 5.1/1.18=4.32 5.60/1.60=3.50
Βλεπουμε δηλαδη οτι στις min τιμες τα EER και COP αυξανονται κατα πολυ αλλα επειδη ο χρονος λειτουργειας του κλιματιστικου σε αυτες τις τιμες ειναι πολυ μικρος για τον σωστο υπολογισμο καραταμε τις μεσαιες τιμες και ουσιαστικα αυτες ειναι που διαφημιζουν και οι εταιρειες.(στο παραδειγμα μας το EER=4 και COP=4.32)
Για τον υπολογισμο της ετησιας καταναλωσης πολλαπλασιαζουμε τις ωρες λειτουργειας (ειτε στην ψυξη ειτε στην θερμανση) με την αντιστοιχη τιμη της ισχυος εισοδου.(την normal δηλαδη)
Εστω δηλαδη οτι το παραπανω κλιματιστικο το λειτουργησαμε για 500 ωρες το καλοκαιρι,η καταναλωση μας θα ειναι 500Η*1,05ΚW=525 KWH οποτε επι την τιμη που εχει η kwh βλεπουμε ποσο καψαμε.
Αντιστοιχα αν το παραπαμω κλιματιστικο το λειτουργησαμε για 500 ωρες τον χειμωνα η καταναλωση μας θα ειναι 500H*1.18KW=590KWH βλεπουμε δηλαδη οτι στην θερμανση θα πληρωσουμε πιο πολυ απο οτι στην ψυξη για τις ιδιες ωρες αλλα επιδη το COP της θερμανσης ειναι 5,1 αυτο σημαινει αυτοματα οτι οταν λειτουργει σε θερμανση το κλιματιστικο εχει αποδωση 5,1*3412=17401 btu σε σχεση με τα αντιστοιχα 4,2*3412=14330 btu της ψυξης,δηλαδη καιει πιο πολυ αλλα αντιστοιχα αποδιδει και πιο πολυ.
Ουσιαστικα η κλαση Α οριζεται για τα κλιματιστικα απο 3,21 και πανω για το EER και απο 3,61 και επανω για το COP,οσο πιο μεγαλες ειναι αυτες οι τιμες τοσο πιο αποδοτικα και οικονομικα θα λειτουργει το μηχανημα σε σχεση με ενα αλλο,δεν σημαινει ομως αυτοματα οτι αυτο το μηχανημα σαν συνολο θα ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο γιατι παιζουν και αλλοι παραγοντες σημασια(εμφανιση,θορυβος,ρυθμισεις,ποιοτητα κατασκευης,υποστηριξη κλπ)
SU-30
4TF N2 Driver

Last Visit: 07/04/14 18:27

Δημοσίευσηαπό dstou » 02/12/11 14:43

Πρέπει να σημειώσουμε ότι η κατανάλωση που υπολογίζουμε, είναι αυτή στις μέσες τυποποιημένες εξωτ. θερμοκρασίες. Ήτοι 35 Κελσίου το καλοκαίρι και 7 το χειμώνα. Ας το προσέξουν αυτό όσοι θέλουν να δουν την κατανάλωσή τους. Πέρα από αυτές τις συνθήκες, η κατανάλωση αυξάνεται. Π.χ. στους 0 το χειμώνα είναι περί το +15% από αυτήν στους 7. Επίσης ας έχουν υπόψη ότι το τιμολόγιο της ΔΕΗ έχει κλιμακωτή χρέωση.
Ξανά, για λίγες ώρες λειτουργίας το χρόνο μην ασχολείστε με την κατανάλωση.
dstou
4TF S2000 Driver

Last Visit: 23/04/14 23:01

Δημοσίευσηαπό panorg » 02/12/11 23:51

Tiger έγραψε:
panorg έγραψε:Τοποθετησε πρωτα μετρητη καταναλωσης ηλεκτρικου ρευματος σε διαφορα κλιματιστικα οπως φθηνα ον-οφ,επωνυμα ον-οφ,φθηνα ινβερτερ,επωνυμα ινβερτερ κλπ και θα δεις πως τα καλα κλιματιστικα αξιζουν και το τελευταιο ευρω.Εχω προσωπικα 2 καλα ινβερτερ και 1 φθηνιαρικο ινβερτερ που δουλευουν ως αποκλειστικα θερμαντικα του σπιτιου μου.Το φθηνιαρικο το αγορασα τελευταιο και απογοητευτηκα οταν παρατηρησα μερικες μερες τους μετρητες καταναλωσης.Παρολο που τα τεχνικα του χαρακτηριστικα ειναι ελαφρως χαμηλοτερα η διαφορες στην καταναλωση ειναι τεραστιες

Για ποση διαφορα μιλαμε,και με δεδομενο οτι η οικιακη κιλοβατωρα εχει καπου 7 με 8 eurocents;
Oι οποιες διαφορες νομιζω οτι σε χρηματικους ορους ειναι αμελητέες.

Το επωνυμο 12αρι μου (σαλοκουζινα με ολες τις εσωτερικες πορτες ανοιχτες, 4.20μετρα επι 7.60) ξεκινα το πρωι γυρω στις 6 αφου πρωτα εχει αερισει η συζυγος τον χωρο κανα μισαωρο (μιλαμε για τρελα,η θερμοκρασια του του χωρου πεφτει στους 14-15 βαθμους).Η καταναλωση του σε βατ ξεκινα ομαλα απο 300-400 να ανεβαινει εντος λεπτου στα 700-900 (μιλω για αυτην την εποχη,γιατι σε περισσοτερο κρυο ανεβαινει ελαφρως η καταναλωση και αρκετα οι χρονοι).Μετα απο κανα 20λεπτο αρχιζει σταδιακα να χαμηλωνει τα βατ ως που να φθασει την επιθυμητη θερμοκρασια των 22-23 βαθμων.Αφου πιασει την θερμοκρασια και μετα δουλευει απο 270 ως 370 βατ ασταματητα ως τις 12-1 το βραδυ που θα το κλεισω.Ελαχιστη και μεγιστη καταναλωση που εχω παρατηρησει στην θερμανση ειναι απο 270 ως 1580.Τον βαρυ χειμωνα το αφηνω και την νυχτα στους 20βαθμους.Το επωνυμο 7αρι που εχω σε υπνοδωματιο 3.30 επι 3.50 δουλευει λιγοτερες ωρες απο το 12αρι με ελαχιστη και μεγιστη καταναλωση απο 199 ως 1050βατ.Οταν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια 22-23βαθμους καταναλωνει 212 με 340βατ και πολλες φορες σβηνει κιολας γιατι του πεφτει μικρο το δωματιο.Το φθηνιαρικο τωρα που μας ενδιαφερει.Ειναι 9αρι τοποθετημενο σε δωματιο παρομοιο με το 7αρι.Αν και ο κατασκευαστης αναγραφει οτι δουλευει απο 300 ως 1200βατ εγω δεν το εχω δει ποτε κατω απο τα 540.Ξεκινα παντα με πολλα βατ (900-1070)και αργει πολυ να τα ριξει γυρω στα 560.Χλιαρα πραγματα σε αυτα τα βατ ενω και στα 2 επωνυμα νομιζεις οτι σε χτυπα απο κοντα ο ζεστος αερας απο το σεσουαρ στα ιδια παντα βατ μιλαω.Να μην μιλησω και για τον θερμοστατη του που εχει αποκλιση ως και 3 βαθμους.Βεβαια σβηνει και αυτο σε συχνοτητα μικροτερη απο το 7αρι.Γενικοτερα η ποιοτητα λειτουργιας ειναι χαμηλη.Περσι το 12αρι ολο το χειμωνα μου εκαψε γυρω στις 1600κιλοβατωρες και το 7αρι γυρω στις 400(τα εχω καπου γραμμενα ακριβως).Για το φθηνιαρικο 9αρι θα παρετε στοιχεια του χρονου γιατι το πηρα στο τελος της ανοιξης.Μιλαω για διαμερισμα στη β. Ελλαδα του 4ου οροφου με τον 5ο οροφο "γιαπι" 77 καθαρων τετραγωνικων (μαζι με ενα δωματιο που χρησιμοποιειται προς το παρον ως αποθηκη) με θερμομπλοκ τουβλο,φελιζολ στις εξωτερικες κολωνες,καλα κουφωματα και με ανοιχτες πλευρες στην ανατολη και δυση.Στον βορρα και νοτο υπαρχουν κολητα αλλες οικοδομες.Ολα τα κλιματιστικα τοποθετηθηκαν απο τον ιδιο τεχνικο με την προβλεπομενες απο τον κατασκευαστη του καθενος οδηγιες(αντλια κενου κλπ).Επισηης να αναφερω πως δεν εχει καποιο ελαττωμα το φθηνιαρικο μου κλιματιστικο γιατι ακριβως το ιδιο δουλεμα κανει και της μανας μου που ειναι ολοιδιο και μαζι αγορασμενο.Η μονη διαφορα που εχουν ειναι στον τεχνικο που τα τοποθετησε.
Άβαταρ μέλους
panorg
4TF N1 Driver

Last Visit: 05/04/14 20:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 5 επισκέπτες