01/11/14 12:13

κηπος-φυτά

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: κηπος-φυτά

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 23/08/11 10:19

Για να ελθει απο Αθηνα με το γερανοφορο ,να το κοψει ,τεμαχισει κ να παρει τα ξυλα θελει 1000ευρω κ αυτο λογω αποστασης
Αν βρεις καποιον απο την περιοχη σου ,τα 200-300 ευρω ειναι μια λογικη τιμη .

Τα 1000 ευρω μπορει ανετα να γινουν 800 αν ισχυριστω οτι εισαι ενας καλος φιλος :lol:
Zησε καθε σου ημερα σαν να ηταν η τελευταια ημερα της ζωης σου .
Καποια μερα θα τα καταφερεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/05/13 18:22

Δημοσίευσηαπό cpp » 23/08/11 10:35

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:Για να ελθει απο Αθηνα με το γερανοφορο ,να το κοψει ,τεμαχισει κ να παρει τα ξυλα θελει 1000ευρω κ αυτο λογω αποστασης
Αν βρεις καποιον απο την περιοχη σου ,τα 200-300 ευρω ειναι μια λογικη τιμη .

Τα 1000 ευρω μπορει ανετα να γινουν 800 αν ισχυριστω οτι εισαι ενας καλος φιλος :lol:

Να κοψει την κορυφη μόνο?
Δεν θελω να το κοψω όλο!
cpp
4TF N4 Driver

Last Visit: 12/10/14 18:03

Δημοσίευσηαπό tsargy » 29/08/11 21:36

Μία ερώτηση προς τους γνώστες...
Πήρα 12 Λιγούστρα (δεν ξέρω την ορθογραφία), εκ των οποίων τα 4 είναι 50 πόντους και τα 8 ξεπερνάν το 1,20.
Τα φύτεψα σκάβοντας τρύπες στο βάθος της γλαστροσακούλας (30 πόντους περίπου). Ήρθε ένας γείτονας και μου είπε να τα ξηλώσω και να τα ξαναφυτέψω τουλάχιστον μισό μέτρο ακόμα πιο κάτω, ώστε να φαίνονται μόνο οι κλάρες τους, γιατί αλλοιώς δεν θα πιάσουν και θα ξεραθούν γιατί θα βγούν οι ρίζες πάνω.
Έχει δόση αλήθειας αυτό? (γιατί έχω τρελλαθεί με τους ξερόλες εδώ)
Επίσης μετά απο παρότρυνση του, πήρα και 5 γεράνια για να διώχνουν τα κουνούπια...Αυτό άραγε έχει δόση αλήθειας?
Italian Jobs.....
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
tsargy
4TF S1600 Driver

Last Visit: 20/10/14 22:40

Δημοσίευσηαπό dbekos » 29/08/11 21:53

Υπάρχουν φυτά όπως ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το γεράνι το θυμάρι και διάφορα είδη κυπαρισσιού, τα οποία έχουν την ιδιότητα να απωθούν τα κουνούπια. Αυτά μου είπε γεωπόνος που ρώτησα στις αρχές του φετινού καλοκαιριού.
dbekos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 27/09/14 19:00

Δημοσίευσηαπό umaga » 29/08/11 22:05

tsargy έγραψε:Μία ερώτηση προς τους γνώστες...
[...]Ήρθε ένας γείτονας και μου είπε να τα ξηλώσω και να τα ξαναφυτέψω τουλάχιστον μισό μέτρο ακόμα πιο κάτω, ώστε να φαίνονται μόνο οι κλάρες τους, γιατί αλλοιώς δεν θα πιάσουν και θα ξεραθούν γιατί θα βγούν οι ρίζες πάνω.
Έχει δόση αλήθειας αυτό? (γιατί έχω τρελλαθεί με τους ξερόλες εδώ)
[...]

δεν ισχυει κατι τετοιο :rtfm:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
umaga
4TF N3 Driver

Last Visit: 29/09/14 11:54

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 30/08/11 8:23

Eνα μελισσι ηρθε κ εγκατασταθηκε στον κηπο μου ,δυστυχως δεν μπορουσα να το φωτογραφισω γιατι ησαν πολυ αγριεμενες κ δεν ηθελα να τις ενοχλησω .Εφυγα σφαιρατος για να βρω κυψελη ,οταν επεστρεψα ομως ,την ειχε κανει για αλλου :(

Εικόνα

Εικόνα

Δεν εφυγε :metalo: :metalo: αλλα δεν μπορω κ δεν ξερω πως να το πιασω :( εχει καποιος γνωσεις μελισσοκομικης στο φορουμ
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ΓΙΩΡΓΟΣ123 και 18/09/11 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό delsol.vti » 01/09/11 9:20

Kαλό μήνα :)

Εχω φυτέψει στον κήπο και σε ζαρτινιερες και γλαστρες στην ταρατσα, τα τελευταια 3 χρόνια leyland, goldcrest , arizonica , τουγιες , τσίκας , μπουξους , μανώλιες και πικροδάφνες.
Σε γενικες γραμμες πάνε καλά αλλα οι τουγιες αναπτυσονται πάρα πολύ αργα. Αυτο δεν θα με πειραζε ιδιαιτερα αν το ηξερα απο πριν και δεν ειχα επιλεξει να τις τοποθετησω σε σημειο που θελω να κανουν γυρω στα 2 μετρα φραχτη. Mου αρεσουν πολύ οι τουγιες και θα εβαζα πολλές ετσι κι αλλιως αλλα στο σημειο που τις εβαλα και που βιαζομουν να μεγαλωσουν ...ηταν ενα πολύ καλό fail :lol:
Μεχρι τωρα εχω χρησιμοποιησει λίπασμα σε κοκκους μονο μια φορα (πριν 2 χρονια) γιατι με ειχαν αγχωσει οτι με τις ζεστες αν παραμελισω λιγο το ποτισμα το φυτο μπορει να αναψει-ξεραθει. Επειδη ομως προκοπη αργει πολύ να γινει, λέω να τα ντοπαρω και θελω συμβουλες.
Φιλος σε γλαστρες στο μπαλκονι του χρησιμοποιει το λιπασμα fioriplus σε κοκκους και εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα. Αλλος φιλος χρησιμοποιει το ελληνικο κομποστ φικιων που ειναι πιο ηπιο (φανταζομαι) και σαφως πιο οικολογικό. Θέλω την αποψη σας ή καποια κατα την γνώμη σας καλυτερη προταση.
Και το βασικοτερο ... απο πότε μπορω να ξεκινησω να ριχνω λιπασμα και καθε ποτε να ξαναριχνω σε αυτα που θελω να αναπτυχθουν γρηγορότερα ?
Εχω ακουσει για μια φορα το φθινοπωρο και μια φορα την ανοιξη και εχω ακουσει απο καποιους μεχρι και καθε μηνα εκτος των καλοκαιρινών. Εχω ψιλομπερδευτει ...
Το κομποστ που λογικα ειναι πιο ηπιο μπορω να το βαλω σε φυτο που εχω ριξει πριν λιγο καιρό λιπασμα σε κοκκους ή στο τελος θα μου γινει η τουγια Κεντέρης και μην την είδατε ? :lol:
Ήσουν καλό ρομποτάκι σήμερα ;
Άβαταρ μέλους
delsol.vti
4TF A6 Driver

Last Visit: 02/09/13 13:23

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 01/09/11 9:59

Μιλαμε για τις Τουγιες που εχεις φυτεψει στο εδαφος ??????
Να αποκλεισουμε πρωτα την περιπτωση να εχεις φυτεψει λαθος ποικιλια (νανα)?????????????
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 01/09/11 10:17

Καλημερα και καλο μηνα :)
- Γενικα να εχεις στο νου σου ενα προγραμμα για τις λιπανσεις π.χ 1 φορα τον μηνα να εφαρμοζεις λιπανση σε ολα τα φυτα σου και οχι οποτε το θυμηθεις γιατι ετσι θα ξεχασεις τι και ποτε το λιπανες.
- Ριχνε ενα τυπο λιπασματος την φορα και οχι οτι βρεις και ειδικα σε συντομο χρονικο διαστημα , λιπανε και δωσε χρονο στο φυτο να αφομοιώσει τα θρεπτκα συστατικά που θελει , μην ριχνεις την μια εβδομαδα κομποστ, την αλλη λιπασμα για πρασινα , μετα για ανθοφορια , μετα ταχειας , μετα αργης αποδεσμευσης κ.λ.π θα στρεσσαρεις τα φυτα και μπορει να τα καψεις
- Μη λιπαινεις οταν υπαρχουν ακραίες θερμοκρασιες (ζεστη-κρυο) ,απο Νοεμβριο μεχρι Ιανουαριο ασε τα φυτα να ξεκουραστουν και φροντισε πριν την λιπανση να μην ειναι διψασμενα
Πείτε ΟΧΙ στην μιζέρια !!!
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Last Visit: 17/10/14 3:43

Δημοσίευσηαπό delsol.vti » 01/09/11 10:29

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:Μιλαμε για τις Τουγιες που εχεις φυτεψει στο εδαφος ??????
Να αποκλεισουμε πρωτα την περιπτωση να εχεις φυτεψει λαθος ποικιλια (νανα)?????????????

Ουπς :lipsealed: Υπαρχει σοβαρη περιπτωση να ειναι νάνα... :ysterical: Οι τουγιες που θελω να κανουν φραχτη ειναι στην ταραστα σε ζαρτινιερες και γλαστρες. Βολευομαι και στο εναμιση μετρο αρκει να φτασουν πριν γερασω :lol:
Δεν πολυβγαζω ακρη με τα φυτωρια, οτι να ναι μου έλεγαν οταν ειχα παει να τις αγορασω αρκει να τις πουλησουν. Διαλεξα τις πιο καταπρασινες και συμπαγεις με ταση για σχημα σαν πυραμιδα και οχι σαν μπαλα αλλα ηταν πολύ μικρες και ηταν δυσκολο να καταλαβεις. 3 χρονια μετα ολες αναπτυσονται σαν πυραμιδα εκτος απο μια που γινεται μπάλα.
Η μανα μου πριν καμια 10 χρονια ειχε αγορασει 3 τουγιες απο την λαικη ως νάνα και τις εβαλε στο χωμα. Αυτην την στιγμη και οι 3 ειναι σε σχημα πηραμιδα 2+ μετρα υψος και συμπαγεις (αυτες με το αραιο φυλωμα δεν με τρελαινουν) και δεν τους εχει ριξει ποτε λίπασμα. Με αυτο το σκεπτικο τις αγορασα και γω ... οτι και νάνα να ειναι, στο εναμιση μετρο που θελω εγω θα φτασουν με λιγο ντόπα. Αν τελικα αυτες που εβαλε η μανα μου δεν ηταν νάνα , τοτε εγω και η privacy του lounge ταρατσοκηπου που ονειρευόμουν, τον ήπιαμε :ysterical:

@Drunkard ευχαριστω για τις πληροφορίες :)
Σεπτεμβριο - Οκτωβριο να ριξω λιπασμα ? Οταν λες να ειναι ποτισμενο το φυτο πριν ριξω το λίπασμα ενοεις να το ξαναποτισω και μετα ωστε να διαλυθει - κατσει στο εδαφος (αυτο που ειναι σε κοκκους) ή ριχνω στο ποτισμενο φυτο και μετα αφηνω τους κοκκους πανω στην λασπη ?
Απο Ιανουαριο και μετα καθε ποτε λιπαινω ? Καθε ενα με 2 μηνες με μικρες ποσοτητες ειναι καλά?
Ήσουν καλό ρομποτάκι σήμερα ;
Άβαταρ μέλους
delsol.vti
4TF A6 Driver

Last Visit: 02/09/13 13:23

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 01/09/11 12:53

Προσωπικα λιπαινω (αναλογα βεβαια και το φυτο) καθε 15 ημερες με την μιση ποσοτητα αντι για 1 φορα το μηνα και στα τελη Οκτωβρίου τοποθετώ στο χωμα ενα ραβδακι λιπασμα βραδειας αποδεσμευσης το οποιο και αφηνω χωρις να ξανα λιπανω για 4 μηνες (Νοεμβριος-Φεβρουαριος).
- Οταν λεμε να μην διψαει το φυτο π.χ αν χρησιμοποιήσεις λιπασμα 1 φορα το μηνα φροντισε 2 ημερες πριν την εφαρμογη του λιπασματος να εχεις ποτισει για να μην δρασει τοξικα το λιπασμα στο φυτο . Οποτε ποτιζεις 2-3 ημερες πριν και στην συνεχεια λιπαινεις και ποτιζεις , αν το λιπασμα ειναι κοκκοι το παραχωνεις στο εδαφος , αν ειναι υγρο διαλύεις καλα στο νερο που θα ποτισεις .

lol με της Τουγιες αν ειναι νανες :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 01/09/11 13:09

Drunkard έγραψε:Προσωπικα λιπαινω (αναλογα βεβαια και το φυτο) καθε 15 ημερες με την μιση ποσοτητα αντι για 1 φορα το μηνα και στα τελη Οκτωβρίου τοποθετώ στο χωμα ενα ραβδακι λιπασμα βραδειας αποδεσμευσης το οποιο και αφηνω χωρις να ξανα λιπανω για 4 μηνες (Νοεμβριος-Φεβρουαριος).
- Οταν λεμε να μην διψαει το φυτο π.χ αν χρησιμοποιήσεις λιπασμα 1 φορα το μηνα φροντισε 2 ημερες πριν την εφαρμογη του λιπασματος να εχεις ποτισει για να μην δρασει τοξικα το λιπασμα στο φυτο . Οποτε ποτιζεις 2-3 ημερες πριν και στην συνεχεια λιπαινεις και ποτιζεις , αν το λιπασμα ειναι κοκκοι το παραχωνεις στο εδαφος , αν ειναι υγρο διαλύεις καλα στο νερο που θα ποτισεις .

Προφανως ριχνεις λιγους κοκκους λιπασμα καθε φορα .Γιατι, οχι μια φορα τον χρονο (χειμωνα) κ στην πορεια αν καποιο φυτο δεν παει καλα το βοηθαμε με ενα υδατοδιαλυτο ,με τον τροπο που πολυ σωστα περιγραφεις
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 08/09/11 21:20

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:
Drunkard έγραψε:Προσωπικα λιπαινω (αναλογα βεβαια και το φυτο) καθε 15 ημερες με την μιση ποσοτητα αντι για 1 φορα το μηνα και στα τελη Οκτωβρίου τοποθετώ στο χωμα ενα ραβδακι λιπασμα βραδειας αποδεσμευσης το οποιο και αφηνω χωρις να ξανα λιπανω για 4 μηνες (Νοεμβριος-Φεβρουαριος).

Προφανως ριχνεις λιγους κοκκους λιπασμα καθε φορα .Γιατι, οχι μια φορα τον χρονο (χειμωνα) κ στην πορεια αν καποιο φυτο δεν παει καλα το βοηθαμε με ενα υδατοδιαλυτο ,με τον τροπο που πολυ σωστα περιγραφεις

Μου εχει καει δεντρακι με αυτον τον τροπο με λιπανση οπως περιγραφεις και απο τοτε ακολουθω τον τροπο που ανεφερα , επισης μου αρεσει γιατι ετσι ασχολούμαι πιο συχνα :) .
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 08/09/11 22:26

Ενα απο τα 4 νεα φυτα που πηρα αυτη την εβδομαδα ειναι εσωτερικου χωρου και λέγετε Κρότωνας ή αλλιως Codiaeum variegatum οπως η επισημη ονομασια του , το πηρα απο το ΙΚΕΑ αν θυμαμαι καλα 4 ευρω .

Το εχω αφησει στο μπανιο διπλα στο παραθυρο (θελει ζεστη και υγρασια ) και φαίνεται να τα πηγαίνει καλα , μεσα σε 5 ημερες εχουν μεγαλωσει τα φυλλα του και εχουν εμφανιστεί περισσότερες κηλιδες .Οσο περισσοτερο φως δεχεται τοσο περισσοτερες χρωματιστες κηλίδες εμφανιζει .

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό thanosanesthetist » 13/09/11 19:48

Υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού σχετικά με το πόσο νερό χρειάζεται το γκαζόν σε πολυκατοικία του λεκανοπεδίου.Μιλάμε κυρίως για το άνυδρο καλοκαίρι του λεκανοπεδίου.Επίσης, υπάρχει η διαπίστωση ότι υπάρχουν πολλά ενοχλητικά ιπτάμενα έντομα (σκνίπες) στο ισόγειο.Μπορεί να φταίει το γκαζόν;Κι αν ναι υπάρχει κάτι για να το καταπολεμήσουμε;

Και κάτι άλλο...γιατί δεν μπορούν να αναπτυχθούν δύο ελιές που έχω στη βεράντα;Βέβαια δεν τις βλέπει ο ήλιος ιδιαίτερα,ενώ τις ποτίζω,η μία ξεράθηκε εντελώς και η άλλη χάνει σιγά σιγά τα φύλα της,ενώ πριν δύο μήνες είχαν δείξει ότι έβγαζαν καινούρια φύλα; Μια τρίτη ελιά,πολύ μικρή έχει πάνω στον κορμό κάτι πολύ μικρά λευκά "έντομα (;)" που καταλαμβάνουν κάθε φύλο.Κάθε φύλο γεμίζει με καμιά δεκαριά τέτοια άσπρα,ξεραίνεται και πέφτει.Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
thanosanesthetist
4TF N1 Driver

Last Visit: 23/10/14 20:31

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες