29/08/14 20:09

κηπος-φυτά

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: κηπος-φυτά

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 26/04/11 14:35

Το φυτο ειναι το ριχοσπερμα κ μπορει να τρεξει πολλα μετρα ,αρκει να μην αφησεις πολλα βλασταρια .

Οι τριανταφυλλιες σου ειναι εκατοφυλλες θαμνωδεις ,ακολουθεις τις οδηγιες του Θυμιου .

Στο λιπασμα -κομπλεσαλ- να προσθεσεις σε καθε 5 κιλα 1 κιλο κιλο νιτρικη αμμωνια η μπορεις να ριξεις απο ενα φλυτζανι του τσαγιου στις τριανταφυλλιες σχετη ΝΑ .

Την ελια να την κλαδεψεις στον σταυρο κ να απομακρυνεις τα αρρωστα κλαδια γιατι ειναι καρκινωματα
Zησε καθε σου ημερα σαν να ηταν η τελευταια ημερα της ζωης σου .
Καποια μερα θα τα καταφερεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/05/13 18:22

Δημοσίευσηαπό kouk » 26/04/11 16:05

Drunkard έγραψε:Το θυμαρι και η ριγανη ειναι φυτα που αντεχουν στην ξηρασια και δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε νερο οποτε το οτι τα ποτιζεις ανα 2 ημερες νομιζω ειναι υπερβολικο , ειδικα τετοια εποχη που ακομα δεν εχει εντονη ζεστη και ηλιο.
Ενας ευκολος τροπος για να καταλαβεις αν το χωμα ειναι υγρο ειναι να σκαψεις λιγο με το δαχτυλο σου και να το πιεσεις μεσα αν δεις οτι εχεις υγρασια τοτε δεν χρειαζεται να ποτισεις.
Παντως το κιτρινισμα των φυλων μπορει να οφειλεται σε διαφορα αίτια , απο υπερβολικο ποτισμα και τροφοπενια μεχρι σοκ απο αλλαγη θερμοκρασιας ή πολύ/λιγο ηλιο.

Προσωπικα στο θυμαρι και την ριγανη που εχω τα ελεγχω εαν και κατα ποσο ειναι υγρο χωμα οπως σου εγραψα πριν και τα ποτιζω περιπου 1 φορα την εβδομαδα , τα φυτα βλεπουν αφθονο και αμεσο ηλιακο φως επι 6-7 ωρες και εμμεσο επι 3-4 , τα λιπαινω με ενα υγρο υδατοδιαλυτο λιπασμα 1 φορα το μηνα.

Μεχρι στιγμης περα απο ενα μικρο κιτρινισμα στα φυλλα που ειχε κανει και σε εμενα το θυμαρι περυσι το οποιο εφυγε μετα απο μερικες εβδομαδες χωρις να κανω τιποτα και τα 2 φυτα ειναι μια χαρα , ειδικα η ριγανη μετα το κλαδεμα που της ειχα κανει εχει ξαναφουντωσει για τα καλα.

Η ρίγανη ειδικά όσο νερό και να της ρίξω, την 2η μέρα είναι τελείως στεγνό το χώμα!
Το θυμάρι τα ίδια!!!

Θα αραιώσω το πότισμα και θα δω τι γίνεται. :thumbsup:
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 29/08/14 15:25

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 26/04/11 19:13

kouk έγραψε:
Drunkard έγραψε:Το θυμαρι και η ριγανη ειναι φυτα που αντεχουν στην ξηρασια και δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε νερο οποτε το οτι τα ποτιζεις ανα 2 ημερες νομιζω ειναι υπερβολικο , ειδικα τετοια εποχη που ακομα δεν εχει εντονη ζεστη και ηλιο.
Ενας ευκολος τροπος για να καταλαβεις αν το χωμα ειναι υγρο ειναι να σκαψεις λιγο με το δαχτυλο σου και να το πιεσεις μεσα αν δεις οτι εχεις υγρασια τοτε δεν χρειαζεται να ποτισεις.
Παντως το κιτρινισμα των φυλων μπορει να οφειλεται σε διαφορα αίτια , απο υπερβολικο ποτισμα και τροφοπενια μεχρι σοκ απο αλλαγη θερμοκρασιας ή πολύ/λιγο ηλιο.

Προσωπικα στο θυμαρι και την ριγανη που εχω τα ελεγχω εαν και κατα ποσο ειναι υγρο χωμα οπως σου εγραψα πριν και τα ποτιζω περιπου 1 φορα την εβδομαδα , τα φυτα βλεπουν αφθονο και αμεσο ηλιακο φως επι 6-7 ωρες και εμμεσο επι 3-4 , τα λιπαινω με ενα υγρο υδατοδιαλυτο λιπασμα 1 φορα το μηνα.

Μεχρι στιγμης περα απο ενα μικρο κιτρινισμα στα φυλλα που ειχε κανει και σε εμενα το θυμαρι περυσι το οποιο εφυγε μετα απο μερικες εβδομαδες χωρις να κανω τιποτα και τα 2 φυτα ειναι μια χαρα , ειδικα η ριγανη μετα το κλαδεμα που της ειχα κανει εχει ξαναφουντωσει για τα καλα.

Η ρίγανη ειδικά όσο νερό και να της ρίξω, την 2η μέρα είναι τελείως στεγνό το χώμα!
Το θυμάρι τα ίδια!!!

Οσα σου εγραψε ο drunkard ειναι σωστα ,παρολα αυτα στην γλαστρα εχουν απαιτησεις βασιλικου κ ο λογος .ειναι οτι το ριζικο τους συστημα κ των δυο παει πολυ βαθεια οταν συνανταται στην φυση ενω εδω περιοριζεται ..
Δεν υπαρχει κανονας ,ποτιζεις αναλογα με την αναπτυξη του φυτου ,το μεγεθος της γλαστρας κ την συσταση του χωματος .
Στο εδαφος δεν θα ειχες τετοια προβληματα κ το θυμαρι αναπτυσεται κ παιρνει ωραιο σχημα .
Σε αυτες τις περιπτωσεις ,τοποθετουμε βρυα στο κατω μερος της γλαστρας μια καλη στρωση εως κ 10 εκ κ ετσι θα εχει το φυτο αποθηκευμενο νερο
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό mjr » 04/05/11 14:23

Αλευρώδεις αφίδες στην κάτω επιφάνεια φύλλου ροδακινιάς.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mjr
4TF N3 Driver

Last Visit: 29/12/13 13:47

Δημοσίευσηαπό cpp » 04/05/11 14:43

Eχω ταρατσα 100τμ και η μανα μου δεν ηθελε τις 10 μαγάλες ζαρνινιερες που είχε και μου τις φόρτωσε!

Τι ζαρζαβατικό παίζει να φυτέψω μπας και φάμε τίποτα σπιτικό?
Αν βάλω ντομάτες έχω καμμια ελπίδα?
cpp
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/08/14 21:05

Δημοσίευσηαπό mjr » 04/05/11 14:51

Kαι τομάτες και πιπεριές και μελιτζάνες!
Άβαταρ μέλους
mjr
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό kouk » 05/05/11 12:14

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:
kouk έγραψε:

Το θυμάρι τα ίδια!!!

Οσα σου εγραψε ο drunkard ειναι σωστα ,παρολα αυτα στην γλαστρα εχουν απαιτησεις βασιλικου κ ο λογος .ειναι οτι το ριζικο τους συστημα κ των δυο παει πολυ βαθεια οταν συνανταται στην φυση ενω εδω περιοριζεται ..
Δεν υπαρχει κανονας ,ποτιζεις αναλογα με την αναπτυξη του φυτου ,το μεγεθος της γλαστρας κ την συσταση του χωματος .
Στο εδαφος δεν θα ειχες τετοια προβληματα κ το θυμαρι αναπτυσεται κ παιρνει ωραιο σχημα .
Σε αυτες τις περιπτωσεις ,τοποθετουμε βρυα στο κατω μερος της γλαστρας μια καλη στρωση εως κ 10 εκ κ ετσι θα εχει το φυτο αποθηκευμενο νερο

Οι δοκιμές έδειξαν πως θέλουν συχνό πότισμα για να είναι ΟΚ.
Η ρίγανη άνθησε!!
Έχω βάλει μια στρώση πάχους 5-6 εκ στον πάτο της γλάστρας από χαλίκια. Η ρίγανη είναι πάνω σε βασούλα και στραγγίζει τελείως. Το θυμάρι πατάει ακόμα μέσα σε δισκάκι. Του πάτησα και ένα κλαδεματάκι για να δυναμώσει.

Thanks παίδες. :metalo:
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 29/08/14 15:25

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 09/05/11 22:50

Πηρα τελικα αυτο το πολυοργανο για τα φυτα .Μπορει να κανει 4 διαφορετικες μετρησεις ( Ph ,υγρασια και θερμοκρασια εδαφους + φωτομετρο) ,
το δοκιμασα σε μερικες γλαστρες και πηρα 3-4 μετρησεις απο την καθε μια σε διαφορετικο σημειο και διαφορετικο βαθος .

Αυτο που παρατηρησα και μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οσο πιο βαθια εκανα την μετρηση και κατέβαινα προς τον πυθμενα τοσο πιο οξινο ειναι το χωμα , ο μεσος ορος του ph ειναι 4,5 - 5,5 και η υγρασια στο wet+ , μονο σε 2 γλαστρες μου εδειξε τιμη ph 6,5 - 7 , το ερωτημα μου ειναι να ανεβασω το ph προς το ουδετερο ή να το αφησω ως εχει ? :hmmm:

Αυτες τις ημερες θα μετρησω και το χωμα στα δεντρα του κηπου να δω εαν εχει διαφορες απο το χωμα των γλαστρων

http://cgi.ebay.com/Metro-Medidor-pH-Hu ... 2a1055cf25

Εικόνα
Πείτε ΟΧΙ στην μιζέρια !!!
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Last Visit: 15/08/14 5:46

Δημοσίευσηαπό cabala10 » 21/05/11 2:57

μια απλη ερωτηση...

πως μπορω να διωξω μια και καλη τα μυρμηγκια απο τα φυτα μου?
Εικόνα

<iframe src="https://openwireless.org/widget/150x196/" width="150" height="196" frameborder="0"></iframe>
Άβαταρ μέλους
cabala10
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 29/08/14 6:04

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 22/05/11 20:05

cabala10 έγραψε:μια απλη ερωτηση...

Τα μυρμηγκια συνηθως ανεβαινουν στα φυτα για να τραφουν με τα εντομα που τρωνε τα φυλλα (μελιγκρα) .
Σε τετοια περιπτωση πρεπει να τα διευκολυνεις κ οχι να τα εξολοθρεψεις .
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό mjr » 23/05/11 20:20

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:
cabala10 έγραψε:μια απλη ερωτηση...

Τα μυρμηγκια συνηθως ανεβαινουν στα φυτα για να τραφουν με τα εντομα που τρωνε τα φυλλα (μελιγκρα) .
Σε τετοια περιπτωση πρεπει να τα διευκολυνεις κ οχι να τα εξολοθρεψεις .
Τα μυρμήγκια ανεβαίνουν στα φυτά που προσβάλονται από αφίδες για να τραφούν από τα μελιτώδη απεκκρίματα τους. Δεν είναι φυσικοί εχθροί τους.
Έχεις μηρμήγκια λόγω αφίδων ή έχουν φτιάξει φωλιές στο έδαφος των φυτών;
Καταπολέμηση γίνεται με χημικές μεθόδους, (εντομοκτόνα σε υγρή μορφή και σε σκόνη) και με φυσικές μεθόδους διάφορα αρωματικά φυτά όπως ρίγανη, λεβάντα κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
mjr
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό cabala10 » 25/05/11 13:38

αλλη μια ερωτηση

εχω βαλει 4 τριανταφυλλιες σε διαφορα χρωματα στο μπαλκονι μου και θελω να βαλω και αλλα μικρα ειτε απο εκεινα που ανθιζουν κατα την διαρκεια της ημερας ειτε τιποτα αλλα που να μυριζουν ωραια σε διαφορα χρωματα
τι μπορει να μπει αυτη την εποχη?
Εικόνα

<iframe src="https://openwireless.org/widget/150x196/" width="150" height="196" frameborder="0"></iframe>
Άβαταρ μέλους
cabala10
4TF Gr. B Driver

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 25/05/11 14:05

cabala10 έγραψε:αλλη μια ερωτηση

εχω βαλει 4 τριανταφυλλιες σε διαφορα χρωματα στο μπαλκονι μου και θελω να βαλω και αλλα μικρα ειτε απο εκεινα που ανθιζουν κατα την διαρκεια της ημερας ειτε τιποτα αλλα που να μυριζουν ωραια σε διαφορα χρωματα
τι μπορει να μπει αυτη την εποχη?

1) Οι τριανταφυλλιες δεν κανουν στο μπαλκονι :(
Δειλινο
Εικόνα
Νυχτολουλουδο
Εικόνα

Με την διαφορα, οτι κ τα δυο ανθιζουν την νυχτα :lol:
Τελευταία επεξεργασία από ΓΙΩΡΓΟΣ123 και 25/05/11 14:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό cabala10 » 25/05/11 14:08

γιατι δεν κανουν? :hmmm: δυο τρια ατομα που ξερω εχουν μονο τριανταφυλλιες στα μπαλκονια τους

κατι που να ανθιζει πρωι δεν εχεις να προτεινεις? :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cabala10
4TF Gr. B Driver

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 25/05/11 14:22

cabala10 έγραψε:γιατι δεν κανουν? :hmmm: δυο τρια ατομα που ξερω εχουν μονο τριανταφυλλιες στα μπαλκονια τους

κατι που να ανθιζει πρωι δεν εχεις να προτεινεις? :lol:

Την περιμενα την απαντηση ,θελουν πολυ φροντιδα ,αρρωσταινουν κ δινουν λιγα ανθη :(

Την πρωινη χαρα (ιπομεα) αλλα δεν μυριζει ωραια :(

Να σου κανω κ εγω μια ερωτηση :lol: Εχεις μυρισει ποτε νυχτολουλουδο ???????
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 007, dchris18dc, Google [Bot], Thάnos, y.v και 19 επισκέπτες