22/09/14 18:12

κηπος-φυτά

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: κηπος-φυτά

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 25/08/10 22:37

Οχι δεν ειναι μουρια ,ειναι φικος κ σωστα απηντησε ο Drunkard !ειναι απο τιν αγιο Νικολαο Κρητης κ εκει ο φικος παιρνει τεραστιες διαστασεις
Την μουρια που λες ,αν δεν εχεις πολυ χωρο να την αποφυγεις γιατι κανει δυνατο επιφανειακο ριζικο συστημα κ μπορει να σου προκαλεσει ζημιες :(
Κανε διπλο κλικ να δεις τον κορμο

Εικόνα
Zησε καθε σου ημερα σαν να ηταν η τελευταια ημερα της ζωης σου .
Καποια μερα θα τα καταφερεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/05/13 18:22

Δημοσίευσηαπό Dodger » 25/08/10 22:41

Έχω 2 μουριές στο εξοχικό, 20 χρόνια περίπου. Είναι η καλύτερη θέση για ξάπλα το μεσημέρι η σκιά τους.. Απλώς τέλεια :roll:
Dodger
4TF S1600 Driver

Last Visit: 21/09/14 10:41

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 25/08/10 22:46

Dodger έγραψε:Έχω 2 μουριές στο εξοχικό, 20 χρόνια περίπου. Είναι η καλύτερη θέση για ξάπλα το μεσημέρι η σκιά τους.. Απλώς τέλεια :roll:

Αν δεν υπαρχουν κτισματα κοντα οντως κανουν καλο ισκιο κ ειναι καθαρο δεντρο ,αλλα ισχυουν αυτα που σου εγραψα
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 25/08/10 22:51

πραγματικα εντυπωσιακη η αναπτυξη αυτου του φικου !!! Δεν φανταζόμουν οτι μπορει να μεγαλωσει και να φτασει σε αυτο το μεγεθος .

edit: τωρα ειδα οτι μπορει να φτασει τα 30μετρα υψος

http://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_benjamina
Πείτε ΟΧΙ στην μιζέρια !!!
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/09/14 15:33

Δημοσίευσηαπό Dodger » 26/08/10 22:43

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:Την μουρια που λες ,αν δεν εχεις πολυ χωρο να την αποφυγεις γιατι κανει δυνατο επιφανειακο ριζικο συστημα κ μπορει να σου προκαλεσει ζημιες :(

Ξέχασα να σε ρωτήσω χθες, τι εννοείς ότι μπορεί να μου προκαλέσει ζημιά;

Όπως σου είπα έχω ήδη 2 μουριές στο εξοχικό, κάπου 20 χρόνια, ακριβώς εκεί που τελείωνει η αυλή (μπετό). Αναπτύσσονται κανονικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ρίζες, σπασίματα, κτλ.
Dodger
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 27/08/10 10:45

Dodger έγραψε:
ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:Την μουρια που λες ,αν δεν εχεις πολυ χωρο να την αποφυγεις γιατι κανει δυνατο επιφανειακο ριζικο συστημα κ μπορει να σου προκαλεσει ζημιες :(

Ξέχασα να σε ρωτήσω χθες, τι εννοείς ότι μπορεί να μου προκαλέσει ζημιά;

Όπως σου είπα έχω ήδη 2 μουριές στο εξοχικό, κάπου 20 χρόνια, ακριβώς εκεί που τελείωνει η αυλή (μπετό). Αναπτύσσονται κανονικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ρίζες, σπασίματα, κτλ.

Συνηθως δημιουργουν προβληματα αν υπαρχουν κοντα κτισματα ,μηπως δεν εχουν παρει μεγαλη αναπτυξη ακομα γιατι σου επαναλαμβανω εχουν πολυ δυνατο ριζικο συστημα κ με τα χρονια προκαλουν ρωγμες στα κτισματα κ σηκωνουν τα μπετα
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό Dodger » 27/08/10 10:56

Ok, σε ευχαριστώ πολύ. Δόξα τω Θεώ δεν έχει υπάρξει τέτοιο πρόβλημα.
Dodger
4TF S1600 Driver

Δημοσίευσηαπό otso » 05/09/10 10:03

τα λειλαντ μπορει να προξενησουν ζημιες με τις ριζες τους?
ακουσα οτι δεν εχουν βαθιες ριζες και πεφτουν ευκολα στον δυνατο αερα.
επισης διαβασα το ποσο ψηλα φτανουν και μελανχολησα.υπαρχει τροπος να τα κρατουσα στα 7 με 10 μετρα?
και εχω 40 και συντομα θα βαλω αλλα 12.
μου αρεσει που ψηλωνουν πολυ γρηγορα και σε λιγο δεν θα βλεπω τους σιχαμενους γειτονες αλλα αν φτανουν τα 30 μετρα και πεφτουν και ευκολα παει το σπιτι.
πριν καναδυο βδομαδες εβαλα παλι μερικα και εχουν παρει ενα κιτρινο χρωμα μηπως τα τρελανα στο νερο?
θελουν τον χρονο τους θα δουμε , υπαρχει τιποτα να βοηθαει την μεταφυτευση? επειδη δεν ειναι απο γλαστρα.
ηθελα να βαλω και αριζονας αλλα στην γυναικα μου δεν αρεσει το χρωμα.
τους εχω ριξει λιπασμα με αρκετα ιχνοστοιχια και μηκυτοκτονο σαν ριζοποτισμα και 2 φορες μαλιστα μηπως ηταν νωρις?
ευχαριστω.
otso
4TF A6 Driver

Last Visit: 20/09/14 20:09

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 06/09/10 11:49

otso έγραψε:τα λειλαντ μπορει να προξενησουν ζημιες με τις ριζες τους?
ακουσα οτι δεν εχουν βαθιες ριζες και πεφτουν ευκολα στον δυνατο αερα.
επισης διαβασα το ποσο ψηλα φτανουν και μελανχολησα.υπαρχει τροπος να τα κρατουσα στα 7 με 10 μετρα?
και εχω 40 και συντομα θα βαλω αλλα 12.
μου αρεσει που ψηλωνουν πολυ γρηγορα και σε λιγο δεν θα βλεπω τους σιχαμενους γειτονες αλλα αν φτανουν τα 30 μετρα και πεφτουν και ευκολα παει το σπιτι.
πριν καναδυο βδομαδες εβαλα παλι μερικα και εχουν παρει ενα κιτρινο χρωμα μηπως τα τρελανα στο νερο?
θελουν τον χρονο τους θα δουμε , υπαρχει τιποτα να βοηθαει την μεταφυτευση? επειδη δεν ειναι απο γλαστρα.
ηθελα να βαλω και αριζονας αλλα στην γυναικα μου δεν αρεσει το χρωμα.
τους εχω ριξει λιπασμα με αρκετα ιχνοστοιχια και μηκυτοκτονο σαν ριζοποτισμα και 2 φορες μαλιστα μηπως ηταν νωρις?
ευχαριστω.

Σωστα ακουσες δεν εχουν δυνατο ριζικο συστημα κ δεν προκειται να φτασουν τα 30 μετρα αρκει να αραιωσεις λιγο το ποτισμα κ να μην τους ριχνεις λιπασμα ,δεν το εχουν αναγκη :)
Ειναι καταλληλα για ανεμοφρακτης που σημαινει οτι μπορει να σου κοψουν τον αερισμο ,επισης χρησιμοποιουνται για να" μειωσουν' τον ογκο του σπιτιου .
Κατα την αποψη μου το πιο καταλληλο δεντρο για" αποκρυψη" ειναι η Δαφνη του Απολλωνα κοινως βαγια .Αναπτυσεται γρηγορα ,ειναι πεντακαθαρο ,της δινεις οποιο σχημα θελεις με κλαδεμα κ εχεις κ φυλλα για την φακη :lol: ειναι δε πολυ φιλικο προς τον ανθρωπο κ προς τα αλλα φυτα κατι που δεν συμβαινει με τα κωνοφορα
φιλικο=δεν λερωνει δεν αρρωσταινει, δεν μαζευει εντομα .
Μια απορια ,οι γειτονες ποσο ψηλα βρισκονται η εσυ ποσο χαμηλα :lol: γιατι τα 10 μετρα το θεωρω μεγαλο υψος ,αν μιλαμε για μονοκατοικιες
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό mjr » 06/09/10 12:54

Φίλε otso, τα λέιλαντ δεν έχουν πολύ δυνατό ριζικό σύστημα αλλά ούτε τόσο αδύναμο που θα πέφτουν με δυνατό αέρα. Άλλωστε γι' αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται σαν φυτά που φράζουν τον αέρα. Το ύψος και το πλάτος της κόμης το περιορίζεις με τα ψαλιδίσματα-κλαδέματα και έτσι το προσαρμόζεις στις δικές σου απαιτήσεις. Είναι πολύ ανθεκτικό σε εχθρούς και ασθένειες και δεν χρειάζεται μεγάλες ποσότητες υγρασίας. Κατά πάσα πιθανότητα εκεί οφείλεται το κιτρίνισμα (αν δεν έχεις πάρει κίτρινο λέιλαντ).
Άβαταρ μέλους
mjr
4TF N3 Driver

Last Visit: 29/12/13 13:47

Δημοσίευσηαπό otso » 06/09/10 19:56

παιδια ευχαριστω.
ωραια ιδεα με την βαγια . παντα μου αρεσε αλλα ποτε δεν βαλαμε λογω ψυχωσης της γυναικας με τα κωνοφορα λογω καταγωγης (απο σκανδιναβια γαρ) πως πολλαπλασιαζονται? επειδη υπαρχουν αρκετα στο χωριο μην πληρωνουμε κιολας. μηπως με αυτα τα νεα φυτα που βγαινουν διπλα απο την ριζα τους?
οχι δεν ειναι γκολντεν προφανως απο την πολυ υγρασια , δυο δεν μου φαινεται να πηγαινουν καλα.
παντα στην μεταφυτευση εχεις απωλιες .
για να τα περιορισω στα 7 -10 μετρα πρεπει να τους κοψω τις κορυφες τωρα η οταν θα φτασουν στο υψος που θελω? και η μεγαλη μου απορια , οταν του κοβεις την κορυφη σταματαει να μεγαλωνει σε υψος? η καποιο αλλο κλαδι παιρνει την θεση της κι συνεχιζει το ανεβασμα?
οι γειτονες
προς βορα , παλλια εγκαταλελειμενη αποθηκη συνεταιρισμου την πηρανε για συσκευαστηριο δηθεν βιολογικων προιοντων θορυβος καθημερινα μεχρι τις 2 τα μεσανυχτα και μεχρι τις 5το πρωι δουλευουν τα φορτηγα ψυγεια με τους κινητηρες τους οχι στο ρευμα. χθες ξυπνησα στις 3,30 γιατι ειχε ερθει επικαθημενο και το φορτωναν.
προς δυση , τρελλος 35 χρονων , 4 επιθεσεις με μαχαιρι η αστυνομια απειλουσε τα θυματα και ο εισαγγελεας στα τετοια του. εχει και τρελλο ανιψι 14 χρονων το εγγατελειψαν οι δικοι του και το μαζεψαν εδω . μου πετροβολαει πορτες παραθυρα και τα παιδια.
ανατολη συνταξιουχος απο αθηνα με λεφτα με απειλει με πολεοδομιες και ικα αν συνεχισω την 2μετρη μαντρα απεναντι απ τους τρελους , εχει τον χρονο την διαθεση και τα λεφτα να κανει οτι θελει.
νοτος δεν μιλιομαστε 30 χρονια.
πηρατε μια γευση απο την ηρεμη και ειδιλιακη ζωη στο χωριο.
otso
4TF A6 Driver

Last Visit: 20/09/14 20:09

Δημοσίευσηαπό mjr » 06/09/10 20:30

Η βαγιά που ανέφερε ο Γιώργος θα σου φτιάξει πολύ ωραίο και πυκνό φράχτη, με τα ψαλιδίσματα θα μπορείς να κάνεις και ότι σχέδιο θέλεις.
otso έγραψε:παιδια ευχαριστω.
ωραια ιδεα με την βαγια . παντα μου αρεσε αλλα ποτε δεν βαλαμε λογω ψυχωσης της γυναικας με τα κωνοφορα λογω καταγωγης (απο σκανδιναβια γαρ) πως πολλαπλασιαζονται? επειδη υπαρχουν αρκετα στο χωριο μην πληρωνουμε κιολας. μηπως με αυτα τα νεα φυτα που βγαινουν διπλα απο την ριζα τους?
Πολλαπλασιάζεται με σπόρο αλλά και με μοσχεύματα. Κόβεις βλαστούς 30-40 cm μήκος και τους φυτεύεις στο έδαφος. Αυτοί θα δημιουργήσουν ριζικό σύστημα.
otso έγραψε:για να τα περιορισω στα 7 -10 μετρα πρεπει να τους κοψω τις κορυφες τωρα η οταν θα φτασουν στο υψος που θελω? και η μεγαλη μου απορια , οταν του κοβεις την κορυφη σταματαει να μεγαλωνει σε υψος? η καποιο αλλο κλαδι παιρνει την θεση της κι συνεχιζει το ανεβασμα?
Του τσιμπάς την κορυφή και αρχίζει να βγάζει πλευρικούς βλαστούς. Ταυτόχρονα ψηλώνει και χοντραίνει.
otso έγραψε:οι γειτονες
προς βορα , παλλια εγκαταλελειμενη αποθηκη συνεταιρισμου την πηρανε για συσκευαστηριο δηθεν βιολογικων προιοντων θορυβος καθημερινα μεχρι τις 2 τα μεσανυχτα και μεχρι τις 5το πρωι δουλευουν τα φορτηγα ψυγεια με τους κινητηρες τους οχι στο ρευμα. χθες ξυπνησα στις 3,30 γιατι ειχε ερθει επικαθημενο και το φορτωναν.
προς δυση , τρελλος 35 χρονων , 4 επιθεσεις με μαχαιρι η αστυνομια απειλουσε τα θυματα και ο εισαγγελεας στα τετοια του. εχει και τρελλο ανιψι 14 χρονων το εγγατελειψαν οι δικοι του και το μαζεψαν εδω . μου πετροβολαει πορτες παραθυρα και τα παιδια.
ανατολη συνταξιουχος απο αθηνα με λεφτα με απειλει με πολεοδομιες και ικα αν συνεχισω την 2μετρη μαντρα απεναντι απ τους τρελους , εχει τον χρονο την διαθεση και τα λεφτα να κανει οτι θελει.
νοτος δεν μιλιομαστε 30 χρονια.
πηρατε μια γευση απο την ηρεμη και ειδιλιακη ζωη στο χωριο.
:help: Σε ποιό χωριό κατοικείς αν επιτρέπεται;
Υ.Γ. Για την μάντρα αν έχεις άδεια μη φοβάσαι κανέναν :) .
Άβαταρ μέλους
mjr
4TF N3 Driver

Last Visit: 29/12/13 13:47

Δημοσίευσηαπό kouk » 07/09/10 15:38

Λέω να κάνω κάποιες μεταφυτεύσεις. Κυρίως σε τριανταφυλιές. Από γλάστρα θα τις πάω στον κήπο. Αλλά και άλλα φυτά σε μεγαλύτερες γλάστρες.
Είναι σωστή η εποχή? Η να περιμένω τον Φεβρουάριο/Μάρτιο?
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 05/09/14 20:33

Δημοσίευσηαπό kacey » 07/09/10 17:06

otso έγραψε:
...οι γειτονες...

...πηρατε μια γευση απο την ηρεμη και ειδιλιακη ζωη στο χωριο...

Ξεκινα κ εσυ να κυκλοφορεις με μια καραμπινα στα χερια κ λεγε οτι την εχεις για να ξυνεις την πλατη σου, επειδη δεν φτανει το χερι σου. Ο πιο τρελος κερδιζει.
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 22/09/14 14:13

Δημοσίευσηαπό mirage » 07/09/10 17:18

Το μόνο πρόβλημα με την δάφνη είναι πως μετά θα γεμίσει ο κήπος απο δαύτες απο τον σπόρο που πέφτει κάθε χρόνο
Μετακομίσαμε σε νέο χώρο και σας περιμένουμε
http://4tfugitives.prophpbb.com/forum1.html
Άβαταρ μέλους
mirage
4TF F15 Pilot

Last Visit: 22/09/14 16:01

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: chrooooo και 14 επισκέπτες