25/10/14 1:47

Επαγγελματα που δεν τα αγγιζει η κριση.....

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: Επαγγελματα που δεν τα αγγιζει η κριση.....

Δημοσίευσηαπό Vasgti » 21/02/11 19:50

antonis-team χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, κι εφόσον θες, μπορείς να μας δώσεις ένα μέγεθος (ως ποσοστό) τι πτώση έχεις (αν έχεις) στα αυτοκίνητα προς επισκευή (δηλαδή στην πελατεία γενικότερα);

Γιατί από όσα εξουσιοδοτημένα έχω περάσει το τελευταίο διάστημα, έχω παρατηρήσει πως είναι πολύ πεσμένη η κίνηση...
Vasgti
4TF S2000 Driver

Last Visit: 26/08/14 22:30

Δημοσίευσηαπό antonis-team » 21/02/11 20:56

«Εταιρίες πληροφορικής που ΔΕΝ κάνουν δουλιές (μόνο) με το Δημόσιο. Ειδικά όσες δραστηριοποιούνται σε παγκόσμια κλίμακα (δουλεύω σε τέτοια) δεν νιώθουν τίποτα. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι καλοπερνάμε, αλλά κίνδυνο να μείνουμε στο δρόμο δε νομίζω ότι διατρέχουμε.»
Ανταπαντώ…..μακάρι φιλέ μου. Η ανιψιά μου είναι σε τέτοια πολυεθνική στην Αθήνα. Δυο πτυχία ανωτέρας, και μεταπτυχιακό στην Γαλλία. Από 1200 καθαρά τον μήνα, 800 μεικτά. Ετοιμάζετε να γυρίσει Γαλλία.

Ο ανιψιός, τέρας μόρφωσης στην πληροφορική. Δυο πτυχία ανωτέρας, δυο μεταπτυχιακά. Έχει γράψει 5 βιβλία για το αντικείμενο που διδάσκονται. Έβαλε της βάσεις για το ΤΑΧΙΣ. Παρατήθηκε από το δημόσιο 2500ε , διδάσκει σε πανεπιστήμιο στης σκανδιναβικές χώρες, και βγάζει και ένα ντοκτορά!!. Αγόρασε σπίτι, το παιδί του άμεσος σε σταθμό και η γυναίκα του διδάσκει σε άλλο πανεπιστήμιο. Έφυγε σχεδόν πριν 2 χρόνια!!!.

Η κόρη μου η μεγάλη. Ένα πτυχίο ανώτατης σχολής, ένα μεταπτυχιακό, και φυτοζωεί με ‘μπλοκάκι’. Ψάχνετε για εξωτερικό.

Η μικρή μου κόρη. Μέσα μαζικής ενημέρωσης, επικοινωνίας και δημοσιογραφίας, επικοινωνιολόγος, αποφοίτησε μέσα στης πρώτες από το καποδιστριακό Αθήνας. Και της τρις ειδικότητες. Η παντιος έχει δυο, ο Πειραιάς δυο, η Θεσσαλονίκη δυο!. Πριν μερικές μέρες βραβεύτηκε η ομάδα της, σαν η καλύτερη στο χώρο της διαφήμισης πανελλαδικά. Είναι ανάρπαστη από της πολυεθνικές και της άλλες του κλάδου στον χώρο της διαφήμισης, η οποία δεν περνά κρίση. Κατακλύζετε από προτάσεις. Μην μιλάμε για χρήματα…ψάχνει και για δεύτερη δουλειά. Δουλεύει από της 10 το πρωί μέχρι τα ξημερώματα πολλές φόρες. Μένουν μαζί μου….και ούτε λόγος για παντρειά από μέρος τους…..
Όλα τα παιδιά που προανέφερα + τρις γλώσσες + τα ελληνικά….και όχι όπως τα γράφω εγώ ο ανορθόγραφος.

Είμαι παράλογος όταν φωνάζω ψεύτες και κλέφτες?, «λεφτά υπάρχουν», μα δεν μας είπαν ότι τα έχουμε εμείς.
« μαζί τα φάγαμε»….μα το δικό μας στομάχι έχει κολλήσει την πλάτη, το δικό τους κρέμεται. Αλλά καλεί μαλακες ήμαστε. Μπορεί το ψαρί να βρωμάει από το κεφάλι που λένε, μα είναι παραμύθι της χαλιμας. Όλο το σόμα είναι βρόμιο. Και δεν έχει δίκιο η σκουπιδοσακουλα, όταν έλεγε ότι οι «πολίτες διαφθείρουν τους πολιτικούς»?. Δεν τους γλύφαμε, δεν του πληρώναμε για μια θέση στο δημόσιο?.
Ας τους φάμε στην μούρη τώρα…..
ΑΝΤΩΝΗΣ.
Άβαταρ μέλους
antonis-team
4TF N4 Driver

Last Visit: 05/10/14 16:47
Banned User

Δημοσίευσηαπό bibendum » 21/02/11 20:59

Οι ιστοριες που μας ειπες ειναι αρκετα αντιπροσωπευτικες για το τι συμβαινει στις ηλικιες 26-29 αυτες τις μερες...Και κυριως για ατομα που εχουν φιλοδοξιες και αναζητουν το κατι καλυτερο αλλα καναμε το λαθος και μειναμε εδω
Άβαταρ μέλους
bibendum
4TF N4 Driver

Last Visit: 09/10/14 9:22

Δημοσίευσηαπό IKE » 21/02/11 21:03

bibendum έγραψε:αλλα καναμε το λαθος και μειναμε εδω

Γιατί δε φεύγεις στο εξωτερικό?
IKE

Δημοσίευσηαπό spiros » 21/02/11 21:12

IKE έγραψε:

δε θα ελεγα οτι ειναι τοοοοσο ιδανικα τα πραγματα στην Ευρωπη, σιγουρα οχι για ολες τις χωρες και φυσικα αναλογα την ειδικευση που εχει καποιος.
Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος...
One man's trash is another man's Ferrari
Άβαταρ μέλους
spiros
4TF F15 Pilot

Last Visit: 24/10/14 14:59

Δημοσίευσηαπό bibendum » 21/02/11 21:15

IKE έγραψε:

Το σκεφτομαι αρκετα αυτο το καιρο...Βεβαια ουτε εκει ειναι οπως παλια τα πραγματα ιδανικα και μετα χανεις αλλα πραγματα, οπως φιλους ,οικογενεια, σχεσεις κτλ κτλ...
Άβαταρ μέλους
bibendum
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό EDDIE_147 » 21/02/11 21:16

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για εξωτερικό... Απ' όσο καταλαβαίνω είναι σχετικά εύκολο για ανειδίκευτο προσωπικό (που θα πάει έξω και ό,τι βρει, που κάτι θα βρεί) και υψηλόβαθμα στελέχη που θα πάνε συστημένα/μιλημένα και όχι στα τυφλά.
Για χαμηλά/μεσαία στελέχη είναι αρκετά δύσκολο. Αν έχεις κάποιο γνωστό με σπίτι κάτι γίνεται.
Τα γραφεία ανεύρεσης εργασίας έχω μια υποψία ότι είναι εντελώς γτπκ. :hmmm:
ΕικόναΕικόνα
"Where are you going?"
"I'm going there, but I like it here wherever it is"
Άβαταρ μέλους
EDDIE_147
4TF F1 Driver

Last Visit: 23/10/14 10:16

Δημοσίευσηαπό bibendum » 21/02/11 21:20

EDDIE_147 έγραψε:Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για εξωτερικό... Απ' όσο καταλαβαίνω είναι σχετικά εύκολο για ανειδίκευτο προσωπικό (που θα πάει έξω και ό,τι βρει, που κάτι θα βρεί) και υψηλόβαθμα στελέχη που θα πάνε συστημένα/μιλημένα και όχι στα τυφλά.
Για χαμηλά/μεσαία στελέχη είναι αρκετά δύσκολο. Αν έχεις κάποιο γνωστό με σπίτι κάτι γίνεται.
Τα γραφεία ανεύρεσης εργασίας έχω μια υποψία ότι είναι εντελώς γτπκ. :hmmm:

Ο καλυτερος τροπος για να μπεις στην αγορα εργασιας του εξωτερικου ειναι μεσω καποιου μεταπτυχιακου στην χωρα που θες...Οσοι πανε στην Αγγλια πχ μετα απο ψαξιμο λιγων μηνων σιγουρα κατι βρισκουν...Να πας ξεκαρφωτος ως graduate η εχοντας 2-3 χρονια προυπηρεσια σε Ελλαδα δυσκολο να σε παρουν στα σοβαρα...

Αλλος προσιτος τροπος ειναι μεσω διασυνδεσης της εδω σου εταιρειας με το εξωτερικο..
Άβαταρ μέλους
bibendum
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό ClioDriver » 21/02/11 21:35

Mercyful_Fate έγραψε:Εταιρίες πληροφορικής που ΔΕΝ κάνουν δουλιές (μόνο) με το Δημόσιο. Ειδικά όσες δραστηριοποιούνται σε παγκόσμια κλίμακα (δουλεύω σε τέτοια) δεν νιώθουν τίποτα. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι καλοπερνάμε, αλλά κίνδυνο να μείνουμε στο δρόμο δε νομίζω ότι διατρέχουμε.

Ξέρω όμως από πρώτο χέρι ότι το επάγγελμα των πωλητών σε καταστήματα περνάει μεγάλη κρίση. 2 ξαδέρφες μου (η μια πωλήτρια σε κατάστημα ρούχων, η άλλη στο τμήμα καλλυντικών του Hondos) έχουν χάσει τη δουλιά τους. :(

Το "δεν νοιώθουν τίποτα" δεν είναι και τόσο αληθές.. περισσότερο ισχύει για τα παραρτήματά τους στην Ελλάδα, επειδή είμαστε φτηνοί (σχετικά..) πληροφορικάριοι.. Κι εγώ μέχρι πρότινος εργαζόμουν σε πολυεθνική που δραστηριοποιείται στο χώρο των εταιρικών τηλεπικοινωνιών.. Τα sites σε Ελλάδα και Τουρκία έχουν μείνει σχεδόν αλώβητα (μόνο κάποια προνόμια έχουν ψιλο-κοπεί), αλλά σε όλο σχεδόν τον υπόλοιπο κόσμο.. μεγάλη πίκρα.. χιλιάδες απολυμένοι και ολόκληρα sites να κλείνουν..
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ClioDriver
4TF A6 Driver

Last Visit: 10/09/13 18:24

Δημοσίευσηαπό kacey » 22/02/11 2:16

Kωνσταντίνος έγραψε:Σίγουρες δουλειές , μπορεί να πέσουν λίγο οι τιμές για ενα κομμάτι του αγοραστικού κοινού , αλλά και πάλι έχει μέλλον!
http://www.baboulas.gr/
:lipsealed:
:lol:

Μιλαγα με τον αδερφο της υπαλληλου μου που ειναι νεκροθαφτης.

"Ασε μου λεει, κ εμεις χαλια, εχει πεσει πολυ η δουλεια"¨.

:dizzy:
ΠΩΛ:Χαρτακια/φιλτρακια τσιγαρων και πουρακια περιπτερου, σε τιμες χονδρικης + μεταφορικα. Πληροφοριες με πμ. Για οσο υπαρχει αποθεμα
Άβαταρ μέλους
kacey
4TF S2000 Driver

Last Visit: 24/10/14 13:13

Δημοσίευσηαπό taurus » 22/02/11 3:10

Τους περνάνε χερούλια και τους θάβουν? :lipsealed:
www.dive-hunt.gr

Κι άλλο ένα ξέρω παραμύθι.
Τα μαύρα χρόνια ο δύσμοιρος Ρωμιός
Πως εγελάσθη αμέτρητες φορές
Κι ωσότου να του λείψει το φαΐ
Εκοιμάτω.
Άβαταρ μέλους
taurus
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 24/10/14 23:26

Δημοσίευσηαπό mousatos » 22/02/11 4:39

Vasgti έγραψε:Γιατί από όσα εξουσιοδοτημένα έχω περάσει το τελευταίο διάστημα, έχω παρατηρήσει πως είναι πολύ πεσμένη η κίνηση...

Φαντάζομαι , και τα χιλιόμετρα που γράφει ο καθένας πρέπει να έχουν πέσει αρκετά οπότε έχουν μειωθεί και οι απαιτήσεις για service. Εξάλλου στα νέα μοντέλα με τα long life λιπαντικά τη βγάζεις και με μια φορά το χρόνο.
Θα σας εξαφανίσωμεν .
Άβαταρ μέλους
mousatos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 06/09/14 5:19

Δημοσίευσηαπό sacracer » 22/02/11 7:49

δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα,αλλα βλεπω πως οι κομμωτριες βγαζουν τα κερατα τους,πολυ χρημα λεμε.φυσικα ειναι αφορολογητα και ολα μαυρα,εννοω αυτες που πανε στα σπιτια,ειμαι 35 χρονων και ποτε δεν εχω ακουσει κομμωτρια να μην εχει δουλεια και να εχει χρεοκωπησει.γνωριζω 10 τετοιες που κανουν αυτη τη δουλεια σε αθηνα και επαρχια και ολες κανουν ζωη παραμυθι για τα δεδομενα τις ελλαδας.φυσικα τους λεω για κριση και μου λενε πως δεν εχουν ιδεα τι ειναι αυτο(μεταφορικα).
sacracer
4TF A5 Driver

Last Visit: 16/11/13 4:12

Δημοσίευσηαπό 106S16 » 22/02/11 8:32

Οι γαμπροί του antonis-team :yahoo:
Sporty παππούς
Άβαταρ μέλους
106S16
4TF A5 Driver

Last Visit: 24/10/14 23:24

Δημοσίευσηαπό lokatzis » 22/02/11 9:15

Τα καλύτερα επαγγέλματα για το 2011 (ΗΠΑ)
01:33 - ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
(0)
Τρίτη, 22 Φεβρουαρίου 2011, 01:33

(0)
share

ΔΕΙΤΕ: Τις υψηλότερες προοπτικές αμοιβών

Σύμφωνα με ανάλυση του περιοδικού Businessweek στις Ηνωμένες Πολιτείες και όπως προκύπτει από στοιχεία του υπουργείου Εργασίας της χώρας, σημαντική αύξηση αναμένεται να σημειώσει φέτος η ζήτηση φυσιοθεραπευτών.

Τα επαγγέλματα με τις καλύτερες προοπτικές για το 2011Φυσιοθεραπευτές, μεταφραστές, τεχνικοί Η/Υ, ακόμη και προπονητές περιλαμβάνονται στη λίστα του αμερικανικού περιοδικού Businessweek με τα δέκα επαγγέλματα που εμφανίζουν τις καλύτερες προοπτικές για το 2011.

Σε μια περίοδο που η ανεργία εξακολουθεί να καλπάζει ένθεν κακείθεν του Ατλαντικού και η παγκόσμια οικονομία πασχίζει να επανέλθει σταθερά σε τροχιά ανάκαμψης υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν ότι δεν έχουν . πεθάνει όλες οι ελπίδες για τους εργαζομένους.

Σύμφωνα με ανάλυση του Businessweek, στις Ηνωμένες Πολιτείες και όπως προκύπτει από στοιχεία του υπουργείου Εργασίας της χώρας, σημαντική αύξηση αναμένεται να σημειώσει φέτος η ζήτηση φυσιοθεραπευτών καθώς όλες οι ηλικίες αναγνωρίζουν τα σωματικά και ψυχικά οφέλη για την υγεία που συνδέονται με το θεραπευτικό μασάζ.

Οι δουλειές των προπονητών αναμένεται επίσης να ανοίξουν, καθώς οι τυπικοί εργοδότες, όπως είναι τα πανεπιστήμια, οι εταιρείες, οι επαγγελματικές και ερασιτεχνικές αθλητικές ομάδες εμπλουτίζουν με καινούρια άτομα το προπονητικό δυναμικό τους, σύμφωνα με το Υπουργείο Εργασίας των ΗΠΑ.

Ακολουθεί το επάγγελμα του διερμηνέα/μεταφραστή, αφού πλέον οι απαιτούμενες διεπαφές και επιχειρηματικές συναλλαγές σε παγκόσμιο επίπεδο δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν χωρίς τη χρήση υπηρεσιών εξειδικευμένης διερμηνείας και μετάφρασης. Οι μεταφραστές μπορούν να εργασθούν από το σπίτι τους και για λογαριασμό εταιρειών παροχής υπηρεσιών σε όλο τον κόσμο.

Καθώς ο επιχειρηματικός κόσμος εισέρχεται στην εποχή των τηλεδιασκέψεων και η τεχνολογία συνεχίζει να εξελίσσεται με ταχείς ρυθμούς, οι τεχνικοί υπολογιστών είναι ήδη δυσεύρετοι σε πολλούς οργανισμούς. Το αμερικανικό Γραφείο Στατιστικής της Εργασίας αναμένει ο κλάδος αυτός να μεγαλώσει κατά 78.000 νέες θέσεις εργασίας έως το 2018.

Έπεται το επάγγελμα του διοργανωτή συνεδρίων. Οι επαγγελματίες αυτοί αναλαμβάνουν την οργάνωση εκπαιδευτικών και επιχειρηματικών συνεδριών αλλά και εκδηλώσεις αναψυχής, και είναι υπεύθυνοι για τη μεγάλη εισροή τουριστικού και συνεδριακού χρήματος στις πόλεις και τις περιοχές που το έχουν ανάγκη.

Σύμφωνα με την αμερικανική Ένωση Στενογράφων Εθνικών Δικαστηρίων, περισσότεροι από το 70% των στενογράφων εργάζονται έξω από τις αίθουσες των δικαστηρίων. Πολλοί στενογράφοι δικών εργάζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Το επάγγελμα απαιτεί εξαιρετική ακουστική ικανότητα, ταχύτατα δάχτυλα και (υποθέτουμε εδώ) την ικανότητα να μένει κανείς ανέκφραστος.

Η δημοσιογραφία δεν είναι πια το επάγγελμα που ήταν κάποτε, αλλά οι δημόσιες σχέσεις τα πάνε περίφημα, σύμφωνα με το Υπουργείο Εργασίας των ΗΠΑ. Όλα τα είδη επιχειρήσεων κατανοούν ότι η ικανότητα ενός επαγγελματία στελέχους δημοσίων σχέσεων να προκαλεί την προσοχή των μέσων μπορεί να τις φτιάξει ή να τις συνθλίψει.
Οι διαμεσολαβητές είναι ειδικοί στην Εναλλακτική Επίλυση Διαφορών. Μερικοί κερδίζουν περισσότερα από 100.000 δολάρια ετησίως. Η αμερικανική στατιστική υπηρεσία προβλέπει ότι ο κλάδος της διαμεσολάβησης θα γνωρίσει ταχύτερη ανάπτυξη σε σχέση με το μέσο όρο όλων των άλλων επαγγελμάτων έως το 2018.

Επιπλέον, με το YouTube να φιλοξενεί σήμερα περισσότερες αναζητήσεις ανά ημέρα από οποιονδήποτε άλλο δικτυακό τόπο πλην της Google (GOOG), η ανάγκη για υπεύθυνους μοντάζ φιλμ και βίντεο είναι ξεκάθαρη.
Τέλος, στα επαγγέλματα του μέλλοντος συγκαταλέγονται οι χρηματοοικονομικοί αναλυτές. Όλοι οι οργανισμοί -κυβερνητικές υπηρεσίες, κερδοσκοπικές και μη επιχειρήσεις- έχουν ανάγκη από έξυπνη χρηματοοικονομική ανάλυση που θα καθοδηγήσει τη λήψη των αποφάσεων της διοίκησης.

Τα καλύτερα επαγγέλματα στις ΗΠΑ

1. Φυσιοθεραπευτής-χειρομαλάκτης
Μέσο Εισόδημα: 39.780 δολάρια

2. Αθλητικός προπονητής
Μέσο Εισόδημα: 44.020 δολάρια

3. Διερμηνέας / Μεταφραστής
Μέσο Εισόδημα: 45.700 δολάρια

4. Τεχνικός Υπολογιστών
Μέσο Εισόδημα: 47.360 δολάρια

5. Διοργανωτής Συνεδρίων
Μέσο Εισόδημα: 48.060 δολάρια

6. Στενογράφος
Μέσο Εισόδημα: 52.460 δολάρια

7. Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων
Μέσο Εισόδημα: 59.370 δολάρια

8. Διαμεσολαβητής
Μέσο εισόδημα: 63.250 δολάρια

9. Υπεύθυνος μοντάζ ταινιών και βίντεο
Μέσο εισόδημα: 63.680 δολάρια

10. Χρηματοοικονομικός αναλυτής
Μέσο εισόδημα: 85.240 δολάρια

Σημείωση: Τα ποσά των εισοδημάτων έχουν ληφθεί από την πλέον πρόσφατη (2009) έκθεση για την απασχόληση του Bureau of Labor Statistics (BLS). Άλλα στατιστικά στοιχεία προέρχονται από τη BLS, την Manpower Inc και το Γραφείο Εργασίας της Πολιτείας της Καλιφόρνια. Τα επαγγέλματα κατατάσσονται σύμφωνα με μέσα εισοδήματα.
"The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing"

Στην αρχή ήτο ένας, στη συνέχεια έγιναν πολλοί!!!
Άβαταρ μέλους
lokatzis
4TF S2000 Driver

Last Visit: 02/10/14 17:20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Greg και 11 επισκέπτες