24/07/14 15:03

ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ [#2]

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ [#2]

Δημοσίευσηαπό drdino » 26/07/12 18:43

Το πιο συχνά δεν είναι εφικτό, μια φορά τον χρόνο επισκέπτεται το σπίτι. Έλεγα μήπως υπήρχε κάποια ανθεκτικότερη μπογιά από αυτές της σειράς.

Δεν αντιλέγω για τα αλουμίνια, απλά δεν ταιριάζουν αφενός στην αισθητική μου για την συγκεκριμένη εφαρμογή, αφετέρου δεν ξέρω αν επιτρέπεται.

Sent from my GNex using smoke signals.
Κωνσταντίνος
Ο γερομπισμπίκης σε νέες περιπέτειες.

Κάτω η δικτατορία των shorts.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
drdino
Moderator

Last Visit: 24/07/14 13:16

Δημοσίευσηαπό wannabe » 26/07/12 18:51

καλά ούτε ένα χρόνο δεν αντέχει?
εγώ νόμιζα πως τα βγάζει 2-3 χρόνια.
να πας σε κατάστημα με είδη ναυπηγικής(θα πρέπει να έχει στο νησί). να σου δώσουν απο αυτά που βάφουν τις βάρκες.
είναι η τελευταία ελπίδα για να βγάζει λίγο παραπάνω.δεν κάνω πλάκα.
πάντως παίζει ρόλο και το ξύλο.
I plead the 95th
αλλά και στη Μαλακάσα το ίδιο έγινε...
Άβαταρ μέλους
wannabe
4TF S2000 Driver

Last Visit: 13/11/13 17:33

Δημοσίευσηαπό drdino » 26/07/12 19:02

Το ξύλο είναι παλιό, πάνω από 25-30 χρόνια. Καινούριο δεν γίνεται γιατί πολύ απλά κάνεις δεν ασχολείται, όλοι οι ξυλουργοί δουλεύουν εργολαβίες και πάνω. :lol: Εδώ επισκευή σε πόρτα που μου έσπασαν ήθελα και τελικά αναγκάστηκα να κόψω κόντρα πλακέ θαλάσσης μόνος μου και να την φτιάξω.

Κοίταξε, τα συγκεκριμένα είναι εντελώς εκτεθειμένα στα στοιχεία. Αλάτι και βροχές τον χειμώνα, μυαλά ήλιος από ανατολή και δύση το καλοκαίρι. Συνήθως τον επόμενο χρόνο που πηγαίνω αφότου τα έχω βάψει.αρχίζει το σκάσιμο και τον επόμενο χρόνο θέλει ξανά.

Δεν έχω πρόβλημα με τις επισκευές κλπ, μου αρέσουν τα μερεμέτια, απλά έλεγα μήπως μπορώ να αποφύγω το ενδιάμεσο και σίγουρα τα σκασίματα δεν βοηθάνε το ξύλο. Θα ρωτήσω στα ναυτικά είδη που είπες.

Κωνσταντίνος
Ο γερομπισμπίκης σε νέες περιπέτειες.

Κάτω η δικτατορία των shorts.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
drdino
Moderator

Last Visit: 24/07/14 13:16

Δημοσίευσηαπό nEK » 26/07/12 20:20

pro έγραψε:Αν τη δουλεύεις καλά τη βούρτσα, σου φτάνει και για 2 χέρια (σαν ατάκα από τσόντα ακούγεται).
:superman:

Μιλάμε για περίπου ένα ταβάνι και 2 τοίχους από ένα δωμάτιο 3x4. Ε, φτάνει και για δεύτερο χέρι, εκτός αν μιλάμε για extreme αλλαγή χρώματος.

προκειτε για extreme αλλαγη απο λευκο ντουβαρι σε δίχρωμο κοκκινο και πορτοκολι ( ή κατι τετοιο). Γιατο εχω δύο μετρημενες επιφανειες. Μαλλον θα παρω για αρχη δύο 5κιλα, ενα για το καθε χρωμα κα ιελπιζω να φτάσει. Βούρτσα παλια, πλέον δουλευω καλα το ρολο.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
nEK
4TF S1600 Driver

Last Visit: 24/07/14 12:17

Δημοσίευσηαπό kingstonian » 27/07/12 8:08

καλοκαιριατικα την επιασε η τρελα την μανα μου να αλλαξει την κουζινα.
εχουμε φτασει στο σημειο λιγο πριν κλεισουν ολα να μπουνε πλακακια και ντουλαπια.

ο ντουλαπας λεει...να βαλει ο πλακατζης πλακακια στον τοιχο και να ερθω εγω μετα..(Σεπτεμβρη)
ο πλακατζης λεει...γιατι να βαλεις πλακακι πισω απο το ντουλαπι, αφου εχει ετσι και αλλιως τοιχο δικο του;; δεν θα φαινεται τιποτα...να βαλουν οι ντουλαπαδες και ερχομαι μετα εγω τον Σεπτεμβρη και κλεινω τα κενα...

ερωτημα τι παει σωστα;;;

και ας μετατεθει η ολη δουλεια τον σεπτεμβρη, καθως το κοβω να εριζουν απο καλοκαιρινη ραστωνη...
kingstonian
4TF A6 Driver

Last Visit: 22/07/14 18:39

Δημοσίευσηαπό leonp » 27/07/12 8:34

Πρώτα θα βάλεις την κουζίνα. Εκτός αν σε πείσουν να βάλεις πρώτα πλακάκια οπότε η κουζίνα θα μπει ΑΘΛΙΑ.

Οι τοίχοι και οι σοβάδες είναι στραβοί. Η κουζίνα θα μπει ίσια (αν ο κουζινάς είναι καλός) και θα αφήσει κενά από τους τοίχους.
Τα πλακάκια θα μπούνε μετά και ο τεχνίτης θα προσέξει ώστε να χαθούν οι ατέλειες.
Άβαταρ μέλους
leonp
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 24/07/14 4:07

Δημοσίευσηαπό Kωνσταντίνος » 27/07/12 8:37

@kingstonian , πρώτα τοποθετούνται τα έπιπλα κουζίνας και στη συνέχεια τα πλακάκια.
Ακολουθεί πάλι ο τοποθετητής των επίπλων κουζίνας , για τις τελευταίες λεπτομέρειες (αρμοκάλυπτρο , ρυθμίσεις κλπ).
Επιστροφή στις Μικρές Πατρίδες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Kωνσταντίνος
4TF WRC Driver

Last Visit: 23/07/14 23:06

Δημοσίευσηαπό kingstonian » 27/07/12 9:16

ανακεφαλαιωνουμε..

θα γινει σε ολη* την την κουζινα σοφατισμα-ασπρισμα.
* αλλα τοτε πως τα πλακακια θα κολλησουν πανω στον σοβα;;

ερχεται ντουλαπας βαζει ραφια-παγκους κτλ...ο τοιχος πισω απο τα ντουλαπια θα ειναι σοφας μονο ετσι;;

και ΜΟΝΟ στα κενα που μενουν ο πλακας θα βαλει τα πλακακια. δηλαδη στον χωρο αναμεσα σε παγκο και ραφια, κουζινα, ψυγειο. καταλαβα σωστα;;

και ερχεται ξανα ντουλαπας για να βαλει σποτακια,λεντακια και αλλα που αναφερατε.

και με την ευκαιρια...
η ταση ποια ειναι πλακακι σε ολους τους τοιχους, ή μονο στα κενα των ντουλαπιων και ηλεκτρικων συσκευων και οι απεναντι τοιχοι βαμμενοι σε ενα ωραιο ταιριαστο χρωμα;;

δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοιες δουλειες και μετα απο 25 χρονια στο ιδιο σπιτι ηταν καιρος για ανανεωση...
kingstonian
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό nikospappas » 27/07/12 9:30

drdino έγραψε:Το ξύλο είναι παλιό, πάνω από 25-30 χρόνια. Καινούριο δεν γίνεται γιατί πολύ απλά κάνεις δεν ασχολείται, όλοι οι ξυλουργοί δουλεύουν εργολαβίες και πάνω. :lol: Εδώ επισκευή σε πόρτα που μου έσπασαν ήθελα και τελικά αναγκάστηκα να κόψω κόντρα πλακέ θαλάσσης μόνος μου και να την φτιάξω.

Κοίταξε, τα συγκεκριμένα είναι εντελώς εκτεθειμένα στα στοιχεία. Αλάτι και βροχές τον χειμώνα, μυαλά ήλιος από ανατολή και δύση το καλοκαίρι. Συνήθως τον επόμενο χρόνο που πηγαίνω αφότου τα έχω βάψει.αρχίζει το σκάσιμο και τον επόμενο χρόνο θέλει ξανά.

Δεν έχω πρόβλημα με τις επισκευές κλπ, μου αρέσουν τα μερεμέτια, απλά έλεγα μήπως μπορώ να αποφύγω το ενδιάμεσο και σίγουρα τα σκασίματα δεν βοηθάνε το ξύλο. Θα ρωτήσω στα ναυτικά είδη που είπες.

Παλια χρησιμοποιουσαν λινελαιο για προστασια του ξυλου πριν την βαφη.

Αν το βρεις, το αφηνεις στον ηλιο να ψηθει και μετα περνας το ξυλο αφου πρωτα το εχεις καθαρισει απο παλια χρωματα.

Αφου στεγνωσει καλα, τριβεις ελαφρα και βαφεις ενα χερι περισσοτερο απο το κανονικο.
Διόρθωσε έναν σοφό και θα γίνεις σοφότερος
Διόρθωσε έναν ανόητο και θα γίνεις εχθρός του.
Άβαταρ μέλους
nikospappas
4TF N3 Driver

Last Visit: 23/07/14 18:41

Δημοσίευσηαπό dbekos » 27/07/12 9:45

kingstonian έγραψε:
θα γινει σε ολη* την την κουζινα σοφατισμα-ασπρισμα. Αρχικά σοβάτισμα, το βάψιμο στο τέλος ολων των τοποθετήσεων επίπλων-πλακιδίων.
αλλα τοτε πως τα πλακακια θα κολλησουν πανω στον σοβα;; Κολλάνε.

ερχεται ντουλαπας βαζει ραφια-παγκους κτλ...ο τοιχος πισω απο τα ντουλαπια θα ειναι σοφας μονο ετσι;; Σωστό.

και ΜΟΝΟ στα κενα που μενουν ο πλακας θα βαλει τα πλακακια. δηλαδη στον χωρο αναμεσα σε παγκο και ραφια, κουζινα, ψυγειο. καταλαβα σωστα;; και ερχεται ξανα ντουλαπας για να βαλει σποτακια,λεντακια και αλλα που αναφερατε. Σωστά.

και με την ευκαιρια...
η ταση ποια ειναι πλακακι σε ολους τους τοιχους, ή μονο στα κενα των ντουλαπιων και ηλεκτρικων συσκευων και οι απεναντι τοιχοι βαμμενοι σε ενα ωραιο ταιριαστο χρωμα;; Πλακάκια μόνο πάνω απο πάγκους και στα κενά που θα "κλείσει" το σχέδιο των επίπλων κουζίνας. Λοιποί, τοίχοι, μόνο βάψιμο, όπως και πάνω απο τα τελειώματα των ντουλαπο-επίλων μέχρι το ταβάνι.

...
Και tip : Πρίζες σε κάθε κενό πάνω απο τον πάγκο, για το μίξερ, την καφετιέρα, την τοστιέρα κλπ, κλπ, και προφανώς, πρίν μπούν τα πλακάκια, σε συνεννόηση ηλεκτρολόγου-ντουλαπά ! :)
dbekos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/07/14 18:28

Δημοσίευσηαπό kingstonian » 27/07/12 9:52

ευχαριστώ ολους...
καλό που τα ξεκαθάρισα στο μυαλό μου...το όποιο μένει!!
πρίζες απο ΜΙΑ τωρα θα εχει 4 !!
λογικά αρκουνε...τι στο καλό....

πάντως έχουμε φρικάρει... μεγάλος μπελάς η ανακαίνιση και να είσαι μέσα.... :rant: :rant: :rant:
kingstonian
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό dbekos » 27/07/12 9:59

Πρόσεξε, διευκρινίζω:
Οχι γενικά όπου λάχει-περιμετρικά στους τοίχους :iconcool: , αλλά ειδικά ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ! :rtfm:
dbekos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 17/07/14 18:28

Δημοσίευσηαπό kingstonian » 27/07/12 10:22

το σχεδιο της κουζινας το ειδε ο ηλεκτρολογος πριν τις βαλει..και μιλησε μαζι τους.
τι να πω 50 χρονια μαστορας ειναι.
να εκανε πατατια;;

τα καλωδια και οι θηκες απο τις πριζες εχουν περασει ηδη..τα μπαλωματα τσιμεντωθηκαν.
kingstonian
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό mirage » 27/07/12 10:24

kingstonian έγραψε:ευχαριστώ ολους...
καλό που τα ξεκαθάρισα στο μυαλό μου...το όποιο μένει!!
πρίζες απο ΜΙΑ τωρα θα εχει 4 !!
λογικά αρκουνε...τι στο καλό....

πάντως έχουμε φρικάρει... μεγάλος μπελάς η ανακαίνιση και να είσαι μέσα.... :rant: :rant: :rant:

Βάλε τουλάχιστον κανα 2 ακόμα εφόσον υπάρχει χώρος πάνω απο τους πάγκους τώρα που μπορείς. Φυσικά όταν λέμε μπρίζες εννοούμε τις εξτρα απο τα κλασσικά, εστίες, φούρνο, ψυγείο και πλυντήρια. Και κάτι ακόμα, αν γίνεται ο φούρνος να πάει ψηλά και όχι στην κλασσική θέση κάτω απο τις εστίες do it :)
"I find the cars uncompromisingly, almost painfully, beautiful" Ayrton Senna
Αλλά και στην Μαλακάσα το ίδιο έγινε
ΝΑ ΜΗΝ διαγραφεί ο SU-30 από το φόρουμ!
Να βγει ο mirage από την ομάδα διαχειριστών!
Άβαταρ μέλους
mirage
Moderator

Last Visit: 24/07/14 10:03

Δημοσίευσηαπό beto » 27/07/12 14:17

drdino έγραψε:Το ξύλο είναι παλιό, πάνω από 25-30 χρόνια. Καινούριο δεν γίνεται γιατί πολύ απλά κάνεις δεν ασχολείται, όλοι οι ξυλουργοί δουλεύουν εργολαβίες και πάνω. :lol: Εδώ επισκευή σε πόρτα που μου έσπασαν ήθελα και τελικά αναγκάστηκα να κόψω κόντρα πλακέ θαλάσσης μόνος μου και να την φτιάξω.

Ρίξε μια ματιά στο rep Wood της M&F nano, είναι πολύ καλό για τέτοιες περιπτώσεις, το έχω δοκιμάσει.
beto
4TF Newbie Driver

Last Visit: 01/07/13 15:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: BASSstarlet, dmitspan, j.marr, joyrider, nikospappas, topeiros2004 και 20 επισκέπτες