18/12/14 23:37

ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ [#2]

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ [#2]

Δημοσίευσηαπό kon5 » 12/12/10 20:12

Γιώργο αυτό παλιά τώρα περάσαμε σε επόμενο στάδιο φθοράς λόγω αδιαφορίας μας :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
kon5
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 29/01/14 14:40

Δημοσίευσηαπό dbekos » 12/12/10 20:15

etsii έγραψε: Ενεργοποιούνταν η ασφάλεια-θερμικό του λέβητα και έφαγα όλο το απόγευμα να παρατηρώ πως δουλεύει το σύστημα. Η θερμοκρασία του νερού έφτανε του 95-100 βαθμούς!! .........

Υπενθύμιση: Αν σταματήσει η λειτουργία του συστήματος καλοριφέρ, κοιτάζουμε πρώτα την ασφάλεια του λέβητα και μετά του καυστήρα. Ειναι και οι 2 αυτόματες, με πιεστικό κομβίο.
Στο λέβητα, κατεβάζουμε τη θερμοκρασία στους 75 βαθμούς και βλέπουμε, ενώ στον καυστήρα μπορεί ή να έχει βουλώσει στιγμιαία το μπέκ, ή να θέλει εξαέρωση ή να μείναμε απο πετρέλαιο ... :dizzy:
Τελευταίο βέβαια ειναι ο έλεγχος του κυκλοφορητή, αν δίνει ροή στο νερό και (αν δεν το "ακούμε") δοκιμάζουμε περιστρέφοντας το ενσωματωμένο κουμπί που έχει συνήθως 4 σκάλες, οπότε πρέπει να ακούσουμε αλλαγή ταχύτητας ροής.
Αυτά βέβαια για όσους είμαστε εμπειροτέχνες και πρίν την απόφαση για "αιμοδοσία" :iconcool:
Για περαιτέρω ενέργειες, στον μαστρο-Νίκο και περαστικά μας ... :(
dbekos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 27/09/14 19:00

Δημοσίευσηαπό etsii » 12/12/10 20:51

Ενδιαφέρον πληροφορίες, ευχαριστώ. Στη δική μου περίπτωση ήταν η ασφάλεια του λέβητα το οποίο όπως διαπιστώνω (με τρώει το κρύο από το μεσημέρι!) το πρόβλημα διορθώθηκε. Κατέβασα και τη θερμοκρασία στους 75 περίπου, όπως ειπώθηκε πιο πριν.

Έχω και ένα άλλο θέμα με τη λειτουργία του καλοριφέρ: με το που ξεκινά να ανοίγει κάποια ηλεκτροβάνα για θέρμανση ορόφου (υπάρχει από μια ηλεκτροβάνα + κυκλοφορητής για κάθε όροφο και το αυτό για το boiler + τον κυκλοφορητή του λέβητα) μετά από λίγο ξεκινά και το boiler. Υπάρχει ξεχωριστός διακόπτης στους εσωτερικούς θερμοστάτες για τη λειτουργία του boiler. Δηλαδή έχω ζεστό νερό είτε το θέλω είτε όχι. Καταλαβαίνω να πρέπει να ανοίγει η ηλεκτροβάνα του boiler για να αποθερμανθεί ο λέβητας σε περίπτωση που κλείσει ο θερμοστάτης ορόφου αλλά να υπάρχει ζεστό νερό χωρίς να ζητηθεί το βρίσκω χαζό.

Υπάρχει θερμοστάτης στην είσοδο του boiler (από τον λέβητα) αλλά και θερμοστατικός διακόπτης στην επιστροφή από τη στήλη ζεστού νερού χρήσης. Τι μπορώ να κάνω για να ανοίγει το boiler (η ηλεκτροβάνα + κυκλοφορητής του) μονάχα όταν ζητηθεί από τον διακόπτη του θερμοστάτη ορόφου αλλά και για την αποθέρμανση του λέβητα σε περίπτωση που κλείσει ο θερμοστάτης χώρου;

Με ηλεκτρολογικά, ρελέ κλπ κλπ είμαι εξοικειωμένος. Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα.

Ψαχουλεύω και στο προαναφερθέν forum για να βρεθεί μια άκρη.
Άβαταρ μέλους
etsii
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/09/14 20:28

Δημοσίευσηαπό Thomas_C200K » 14/12/10 12:33

Εχθες που αναψαμε το τζακι, αρχισε να καπνιζει. Να σημειωσω πως δεν καπνιζει το τζακι :thumbsup: παρα μονο σε περιπτωσεις δυνατου αερα (οποιασδηποτε κατευθυνσης :lol: ), επισης να σημειωσω πως απο τη στιγμη μου μετακομισαμε εδω και 4-5 χρονια δεν εχει καθαριστει :shifty: :shifty: . Τι τροπος υπαρχει να το καθαρισουμε?? Σκεφτομαι εν ωρα βροχης να βαλω φωτια στην καμιναδα :twisted: :innocent: για να καθαρισει ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος?? :hmmm: :hmmm:
Κατι ταμπλετες που καιγονται και λενε οτι καθαριζουν την καμιναδα να κανουν τιποτα??
*Classic Mercedes-Benz* Hellenic fanpage
https://www.facebook.com/groups/611070635580172/
http://www.mbclub.gr

Φέρτε τις μάνικες της βενζίνης και αφήστε τις μπαλαντέζες στο σπίτι!
Άβαταρ μέλους
Thomas_C200K
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/12/14 1:31

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 14/12/10 13:33

Thomas_C200K έγραψε:Εχθες που αναψαμε το τζακι, αρχισε να καπνιζει. Να σημειωσω πως δεν καπνιζει το τζακι :thumbsup: παρα μονο σε περιπτωσεις δυνατου αερα (οποιασδηποτε κατευθυνσης :lol: ), επισης να σημειωσω πως απο τη στιγμη μου μετακομισαμε εδω και 4-5 χρονια δεν εχει καθαριστει :shifty: :shifty: . Τι τροπος υπαρχει να το καθαρισουμε?? Σκεφτομαι εν ωρα βροχης να βαλω φωτια στην καμιναδα :innocent: για να καθαρισει ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος??
Κατι ταμπλετες που καιγονται και λενε οτι καθαριζουν την καμιναδα να κανουν τιποτα??

Εικόνα
Στα χρωματοπωλεια θα αγορασεις αυτη την βουρτσα με την σωστη διαμετρο ,1-2 μετρα σχοινι περισσοτερο απο το υψος της καμιναδας σου .
Κλεινεις την εισοδο του τζακιου αεροστεγως (με ενα σεντονι) :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Ανεβαινεις στην σκεπη ,δενεις το επανω μερος της βουρτσας με το σχοινι κ στο κατω μερος κρεμας ενα βαρυ αντικειμενο κ κατεβαζεις προσεκτικα την βουρτσα μεσα στην καμιναδα κ στην συνεχεια επαναλαμβανεις την ιδια κινηση επιταχυνοντας
Zησε καθε σου ημερα σαν να ηταν η τελευταια ημερα της ζωης σου .
Καποια μερα θα τα καταφερεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/05/13 18:22

Δημοσίευσηαπό wannabe » 14/12/10 14:43

επίσης μπορείς να πετάξεις ένα κόκορα και να το καθαρίσει πέφτοντας όπως κάνανε παλιά.
άσχετο αλλά σε εμάς έχει μπει 3-4 φορές περιστέρι απο την καμινάδα. μια λέξη ΧΑΜΟΣ.
το πασπαλισμένο με στάχτη περιστέρι να πηγαίνει απο τον ένα τοίχο στον άλλο, να σκάει σε ένα σταθερό παράθυρο που έχουμε πάνω απο τη πόρτα κάνοντας τα πάντα μαύρα στο πέρασμα του.
I plead the 95th
αλλά και στη Μαλακάσα το ίδιο έγινε...
Άβαταρ μέλους
wannabe
4TF S2000 Driver

Last Visit: 13/11/13 17:33

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 14/12/10 14:57

Επισης μπορεις να περιμενεις τον Αη Βασιλη :innocent:κ αν ο σακος με τα δωρα ειναι γεματος δεν θα μεινει ιχνος καπνιας :shifty:
Zησε καθε σου ημερα σαν να ηταν η τελευταια ημερα της ζωης σου .
Καποια μερα θα τα καταφερεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/05/13 18:22

Δημοσίευσηαπό Thomas_C200K » 14/12/10 15:23

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:Επισης μπορεις να περιμενεις τον Αη Βασιλη :innocent:κ αν ο σακος με τα δωρα ειναι γεματος δεν θα μεινει ιχνος καπνιας :shifty:

Ημουν κακο παιδι φετος :shifty: :shifty: :lol:
Εχω ενα προβλημα, εχει καπελο περσυδα (καπως ετσι το λενε) και νομιζω πως ειναι κτιστο :hmmm: πρεπει να ανεβω στην ταρατσα και την εχουν κλειδωμενη :whatever:
*Classic Mercedes-Benz* Hellenic fanpage
https://www.facebook.com/groups/611070635580172/
http://www.mbclub.gr

Φέρτε τις μάνικες της βενζίνης και αφήστε τις μπαλαντέζες στο σπίτι!
Άβαταρ μέλους
Thomas_C200K
4TF WRC Driver

Last Visit: 18/12/14 1:31

Δημοσίευσηαπό Drunkard » 14/12/10 17:07

wannabe έγραψε:επίσης μπορείς να πετάξεις ένα κόκορα και να το καθαρίσει πέφτοντας όπως κάνανε παλιά.
άσχετο αλλά σε εμάς έχει μπει 3-4 φορές περιστέρι απο την καμινάδα. μια λέξη ΧΑΜΟΣ.
το πασπαλισμένο με στάχτη περιστέρι να πηγαίνει απο τον ένα τοίχο στον άλλο, να σκάει σε ένα σταθερό παράθυρο που έχουμε πάνω απο τη πόρτα κάνοντας τα πάντα μαύρα στο πέρασμα του.

ΓΙΩΡΓΟΣ123 έγραψε:Επισης μπορεις να περιμενεις τον Αη Βασιλη :innocent:κ αν ο σακος με τα δωρα ειναι γεματος δεν θα μεινει ιχνος καπνιας :shifty:

να'στε καλα ρε με κανατε και γελασα :lol:
Πείτε ΟΧΙ στην μιζέρια !!!
Άβαταρ μέλους
Drunkard
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/11/14 9:01

Δημοσίευσηαπό dog80 » 14/12/10 18:57

Στο σπίτι της κοπέλας μου κάνω τις τελευταίες 3 μέρες εξαέρωση στα σώματα και κάθε φορά βγάζει πολύ αέρα. Δέν ξέρω αν παίζει ρόλο, παντως το σπίτι είναι στον έκτο (και τελευταίο) όροφο πολυκατοικίας. Παίζει επειδή είναι στο ψηλότερο σημείο να μαζεύει όλο τον αέρα του κυκλώματος εκεί? Ή με κάποιο τρόπο μπαίνει καινούριος αέρας μέσα?

Επίσης ένα απο τα σώματα δέν μπορώ να το εξαερώσω γιατί έχει κολήσει το εξαερωτικό και δέν ανοίγει. Μήπως δημιουργεί πρόβλημα στο υπόλοιπο κύκλωμα?
http://www.fubar.gr, για τελειωμένες καταστάσεις :D
Twitter: @FubarGR
Άβαταρ μέλους
dog80
4TF S2000 Driver

Last Visit: 18/12/14 21:29

Δημοσίευσηαπό dbekos » 14/12/10 19:42

dog80 έγραψε:.. Δέν ξέρω αν παίζει ρόλο, παντως το σπίτι είναι στον έκτο (και τελευταίο) όροφο πολυκατοικίας. Παίζει επειδή είναι στο ψηλότερο σημείο να μαζεύει όλο τον αέρα του κυκλώματος εκεί? ..

Αναλόγως και τη συνδεσμολογία, ναί. Στο δικό μου, πάντα το ίδιο σώμα που ειναι το τελευταίο στη σειρά, κάθε χρόνο θέλει 1-2 φορές εξαέρωση, ενώ όλα τα άλλα ποτέ.
dog80 έγραψε:.. Ή με κάποιο τρόπο μπαίνει καινούριος αέρας μέσα?
Αν μπορούσε να μπαίνει αέρας απο κάποιο σημείο, απο το ίδιο θα μπορούσε να βγαίνει και νερό.
Εξάτμιση ύδατος ειναι και ειναι τόσο μεγαλύτερη (άρα απαιτεί και συχνότερη εξαέρωση), όσο ψηλότερα ειναι ο θερμοστάτης του λέβητα. Άλλος ένας λόγος να μην τον βάζουμε πάνω απο τους 75-80max βαθμούς :)
dog80 έγραψε:.. Επίσης ένα απο τα σώματα δέν μπορώ να το εξαερώσω γιατί έχει κολήσει το εξαερωτικό και δέν ανοίγει. Μήπως δημιουργεί πρόβλημα στο υπόλοιπο κύκλωμα?
Αν δεν "γουργουρίζει" ή δεν ειναι ένα μέρος του σώματος ζεστό και το υπόλοιπο κρύο, μπορεί και να μην θέλει. Αν επιμένεις να κάνεις εξαέρωση, ξεβίδωσε ελάχιστα όλο το μπλόκ της βαλβίδας και ξαναβίδωσέ το.
Προσοχή: Αν ειναι σχετικά καινούρια, ΟΚ, αν ειναι παμπάλαια, με σκουριές κλπ τριγύρω, μην ρισκάρεις να σου μείνει στο χέρι και θές την πυροσβεστική για άντληση υδάτων.... :lipsealed:
dbekos
4TF S1600 Driver

Last Visit: 27/09/14 19:00

Δημοσίευσηαπό BILL33 » 14/12/10 20:08

dbekos έγραψε:Προσοχή: Αν ειναι σχετικά καινούρια, ΟΚ, αν ειναι παμπάλαια, με σκουριές κλπ τριγύρω, μην ρισκάρεις να σου μείνει στο χέρι και θές την πυροσβεστική για άντληση υδάτων.... :lipsealed:

+απειρο!!Μετακομισα σε νεο διαμερισμα τον Αυγουστο.Πριν λιγες μερες που αναψαν το καλοριφερ τα σωματα ηταν παγωμενα.Ελενχω τις βανες και ηταν κλειστες,τις ανοιγω και αρχισε να τρεχει απο παντου!!Αυτος που εβαψε το σπιτι εβγαλε τα σωματα και δεν βιδωσε τελειως τα ρακορ.Τα βιδωνω με το σουπερ ντουπερ γαλλικο κλειδι μου :superman: και το ενα σωμα εσταζε ελαχιστα.Δοκιμαζω να το σφιξω ακομα λιγο και εσταζε περισσοτερο :slap: :argue: :whatever: .Μάσησε το λαστιχακι στο ρακορ;Εφυγε το καναβι;Οπως και να εχει το εχω κλεισει πανω κατω και περιμενω τον ιδιοκτητη να ερθει να το δει και να το φτιαξει.ΕΤΑ αγνωστη :whatever: Το πατωμα ειναι ξυλινο και δεν γουσταρω φασαριες με χυμένα νερα κλπ.Αν το ειχα αφησει οπως ηταν γεμιζε ενα ποτηρι του νερου το 24ωρο,με ενα ταπερακι απο κατω θα ειχα ξεμπερδεψει αλλα εγω ηθελα να το φτιαξω :svivhaha: :
Άβαταρ μέλους
BILL33
4TF F15 Pilot

Last Visit: 15/12/14 10:56
Banned User

Δημοσίευσηαπό Thάnos » 14/12/10 20:10

Είδες, πάλι σε έφτιαξε η γαλλία! ;-)
Άβαταρ μέλους
Thάnos
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 11/09/14 13:02

Δημοσίευσηαπό drdino » 14/12/10 20:11

Σιγουρέψου ότι έχουν κάνει και οι από κάτω σωστή εξαέρωση. Κάποτε στο διαμέρισμα μιας πρώην μου στην Φλώρινα έκανα εξαέρωση κάθε Σ/Κ που πήγαινα επίσκεψη. Μιλάμε για επικές ποσότητες αέρα. Ε, μετά από 4-5 εξαερώσεις βγήκα παγανιά στους από κάτω οι οποίοι δεν είχαν ιδέα... Problem solved.
Άβαταρ μέλους
drdino
4TF F15 Pilot

Last Visit: 21/11/14 16:17

Δημοσίευσηαπό BILL33 » 14/12/10 20:15

drdino έγραψε:Σιγουρέψου ότι έχουν κάνει και οι από κάτω σωστή εξαέρωση. Κάποτε στο διαμέρισμα μιας πρώην μου στην Φλώρινα έκανα εξαέρωση κάθε Σ/Κ που πήγαινα επίσκεψη. Μιλάμε για επικές ποσότητες αέρα. Ε, μετά από 4-5 εξαερώσεις βγήκα παγανιά στους από κάτω οι οποίοι δεν είχαν ιδέα... Problem solved.

Δηλαδη τις τους ελεγες;"Να σας κανω μια εξαερωση; :iconcool: "
:lol: :lol:

Thάnos έγραψε:Είδες, πάλι σε έφτιαξε η γαλλία! ;-)

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
BILL33
4TF F15 Pilot

Last Visit: 15/12/14 10:56
Banned User

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Yahoo [Bot] και 17 επισκέπτες