22/11/14 4:39

Περι σκοποβολής-αεροβόλα κτλ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Re: Περι σκοποβολής-αεροβόλα κτλ

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 16/12/12 22:57

Εμένα πάλι μου βρίσκεται το real thing αλλά δεν μου βρίσκεται το Tanfoglio. :lol: Μιλάω δε για την γνωστή διαμόρφωση Α1. Επίσης να πω πως αυτή είναι η εντύπωση μου από τις φωτό. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Last Visit: 21/11/14 22:28

Δημοσίευσηαπό ae70gts » 17/12/12 8:27

REALZEUS έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Realzeus, τα airsoft είναι σχεδιασμένα για να μπορούν να χτυπήσουν άνθρωπο με σχετική ασφάλεια εφόσον είναι σωστά εξοπλισμένος (φοράει προστατευτική μάσκα κλπ). Όντως χωρίζονται σε κατηγορίες, αλλά μου είναι αδιάφορο γιατί δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο σπορ. Αντίθετα, τα αεροβόλα (airguns) έχουν πολύ περισσότερη ενέργεια, παίρνουν μεταλικά βλήματα ή σφαιρίδια και ΔΕΝ μπορούν να χτυπήσουν άνθρωπο με ασφάλεια, οπότε δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για παιχνίδια πολέμου, παρά μόνο για σκοποβολή, ή για κυνήγι μικρών ζώων.

Από τη στιγμή που η ταχύτητα εξόδου (muzzle velocity) είναι παρόμοια (περί τα 300 ft/sec) η απόδοση και η επικινδυνότητα των δύο τύπων είναι εγγενώς η ίδια. Την διαφορά κάνει ο τύπος του βλήματος όπως σωστά ανέφερες. Προσωπικά αν ήθελα να παιξω war game θα ασχολούμουν με paintball πάντως.

@ilias: Ακόμα και αυτό που λέει ο φίλτατος CabalaΥ10 υπερβολή είναι. Δεν έχεις υπολείματα πυρίτιδος για να έχεις θέμα καθαρισμού. Ένα απλό λύσιμο και πέρασμα με λεπτό λαδάκι για τη λίπανση των κινητών μερών και είσαι εντάξει.

Συγνωμη αλλά .. δεν καταλαβαίνω καλά
Λες ότι και τα δύο βλήματα εφόσον έχουν ίδια αρχική ταχύτητα είναι το ίδιο επικίνδυνο ?
Αν ναι μέγα λάθος λες διότι έχουν διαφορετική κινητική ενέργεια είναι θέμα μάζας δηλαδή βάρους
Τα μεταλλικά είναι σαφώς πιο επικίνδυνα από τα πλαστικά

Και το paintball είναι πιο επικυνδινο ακριβώς για το ίδιο λόγο. Δεν τρυπάει βέβαια λόγω μεγέθους της μπιλιας αλλά μελανιαζει και σπάει φλέβες για πλάκα
ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...
Άβαταρ μέλους
ae70gts
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/06/13 19:51

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 17/12/12 12:11

Ξαναδιαβασε τι εγραψα. Εκει που λεω για τυπο βληματος ειδικα.

Sent from my Neo V using Tapatalk.
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό SU-30 » 17/12/12 12:26

ililias έγραψε:Μόνον επιφανειακά? Σκεπτόμουν να το κάνω .. βίδες. :oops:

Ποιο μοντελο εχεις?
SU-30
4TF N2 Driver

Last Visit: 26/08/14 9:27

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Λάππας » 17/12/12 12:39

REALZEUS έγραψε:Εμένα πάλι μου βρίσκεται το real thing αλλά δεν μου βρίσκεται το Tanfoglio. :lol: Μιλάω δε για την γνωστή διαμόρφωση Α1. Επίσης να πω πως αυτή είναι η εντύπωση μου από τις φωτό. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Νομίζω ότι σε ξεγελάει το κλειδωμένο κλείστρο στις προηγούμενες φωτογραφίες.

Εικόνα

Εικόνα
Πριν γίνεις επαναστάτης, διάβασε καλά τις οδηγίες στη συσκευασία του καλσόν.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Λάππας
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 21/11/14 19:21

Δημοσίευσηαπό otso » 18/12/12 14:39

παιδια
σε πιστολι και σε τουφεκια αεροβόλα (airguns)
υπαρχει κατι δυνατο ? με μεταλικα βληματα που να σας εχει κανει
εντυπωση η χαμηλη τιμη του?
θα ηθελα να βρω κατι αρκετα οικονομικο , αλλα οχι ψοφιο.
με αμπουλα φανταζομαι ειναι τα πιο οικονομικα?
για τα κινεζικα τι λετε?
εψαχνα και για μεταχειρο αλλα οπως ολα τα μεταχειρα στην ελλαδα
θελουν περισσοτερο απο καινουργια.

ευχαριστω
otso
4TF A6 Driver

Last Visit: 21/11/14 22:57

Δημοσίευσηαπό SU-30 » 18/12/12 15:54

Πρωτα θα πρεπει να ξεκαθαρισεις τι θελεις πιστολι η τυφεκιο και δευτερον γιατι το θελεις.Το κυνηγι με αεροβολα απαγορευεται,για σκοποβολη παλι,σε αλλες αποστασεις θα χτυπας με ενα πιστολι και σε αλλες με ενα τυφεκιο.Αν το θελεις για δηθεν προστασια θα πρεπει να ξερεις οτι ειναι μεγαλο λαθος καθως και μονο στην θεα του καποιος που θα εχει κανονικο οπλο επανω του και μην γνωριζοντας οτι το δικο σου ειναι αεροβολο θα μπει στον πειρασμο να σε ριξει πρωτος αν νιωθει οτι απειλειται.Για απλη διασκεδαση (το να ριχνεις σε κουτακια πχ) παλι ειναι προβλημα καθως θα πρεπει να βρεις εναν χωρο μακρια απο περιεργους που και μονο στην θεα οτι κρατας οπλο θα καλεσουν αμεσως το εκατο.Το παραλογο με τα αεροβολα στην Ελλαδα ειναι οτι επιτρεπεται ευκολα η αγορα τους(αρκει να εισαι πανω απο 18) αλλα ταυτοχρονα απαγορευεται η χρηση τους.Η χρηση επιτρεπεται μονο σε σκοπευτηρια, αλλα το προβλημα ειναι να βρεις σκοπευτηρια που να σε αφηνουν να ριχνεις.Συνηθως τα σκοπευτηρια αεροβολων ειναι για τα ολυμπιακα αγωνισματα της σκοποβολης που γινονται με οπλα χαμηλης ισχυος,οποτε με το δυνατο που θελεις εσυ δεν θα μπορεις να ριξεις.Μετα η μεταφορα του οπλου επιτρεπεται μονο απο το σπιτι στο σκοπευτηριο και πουθενα αλλου(καλο ειναι να ειναι μεσα σε θηκη και οχι χυμα επανω μας),οπως και η διαδρομη που θα πρεπει να κανεις.Δηλαδη δεν λες θα παω στο σκοπευτηριο το απογευμα και κουβαλαω το οπλο μεσα στο αμαξι μου απο το πρωι.Εχουν γινει πολλες φορες τυχαιοι ελεγχοι και εχουν κατασχεθει οπλα περα απο τις αλλες κυρωσεις, αυτοφορα κλπ.
Στο τεχνικο τωρα θεμα,αν δεν σε ενδιαφερει η ακριβεια αλλα μονο η δυναμη τοτε παρε ενα φτηνο το οποιο μεν θα εχει την δυναμη αλλα δεν θα μπορεις να το χαρεις,καθως δυναμη σε αεροβολο κατα κανονα σημαινει οπλο με μεγαλο θαλαμο-ελατηριο αρα βαρυ,το οποιο μετα απο λιγες βολες θα γινεται κουραστικο.Το φτηνο σημαινει απο την αλλη μικρη διαρκεια ζωης και μεγαλες φθορες λογω της χαμηλης ποιοτητας ,αναγκαστικα μετριες εως κακες σκανδαλες και κανες,με αποτελεσμα παλι να μην μπορεις να το χαρεις.
Αν θελεις ενα οπλο για αρχη με μεγαλη σχεση κοστους αποδοσης αλλα με μικρη δυναμη και ταυτοχρονα πολυ καλη ακριβεια για την τιμη του θα σου προτεινα το Slavia 631 (που εχω βαλει σε φωτο πιο επανω).
Ειναι ενα τιμιο οπλο για τα χρηματα που κοστιζει(το ειχα παρει 140 ευρω-τωρα μπορει να κανει 150).Ειναι επωνυμο οπλο απο μια εταιρεια με μεγαλη παραδοση στον φορητο οπλισμο(την Τσεχικη CZ).Eιναι παναλαφρο ,ευκολο στην οπλιση καθως εχει μαλακο ελατηριο και θελει ελαχιστη δυναμη.Εχει εξαιρετικη ακριβεια για την κατηγορια του.Το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι δυνατο,εκει ομως βασιζονται ολα τα προτερηματα του.
SU-30
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό otso » 19/12/12 11:41

SU-30 ευχαριστω για την απαντηση σου.

μενουμε σε χωριο και εχουμε χωρο για σκοποβολη σε κανα δικο μας χωραφι.
οταν ημουν μικρος ολα τα πιτσιρικια τους παιρναν αεροβολα ελατηριου ντιανα , μονο κατι φτωχοι δεν ειχαμε, και μουχει μεινει αποθυμενο.
στο στρατο μου αρεσαν πολυ τα πολεμικα και μου αρεσε να πηγαινω για σκοποβολη , μπορω να πω οτι ημουν αρκετα καλος και ειχα ρυθμισει τα σκοπευτικα απ το Μ1 μου ωστε να μου ταιριαζουν.
το κηνυγι το απεχθανομαστε σαν οικογενεια ολοι.
ουτε το θελουμε για αυτοαμυνα.
απλως επειδη μου αρεσουν τα οπλα και βλεπω οτι και του γιου μου και της μικρης κορης μου τους αρεσουν , ελεγα να τους επαιρνα κατι για σκοποβολη καμμια φορα σε χωραφι, και για εξοικιωση.
ελεγα δυνατο , εννοωντας να περναει το χαρτι στα 10 με 15 μετρα, μιας και δεν εχω ιδεα στην πραξη τι βεληνεκες εχουν.
προφανως μιλας για ελατηριου, ειναι καλυτερα?
μου ειχε περασει απ το μυαλο για δημιουργια σκοπευτηριου σαν επενδηση σε ενα χωραφι αλλα ακομα
και καλα να τα ειχα με πολιτικους οι προυποθεσεις ειναι απιστευτες.
ειπαμε αυτοι που θελουν να ειναι νομιμοι στην ελλαδα ειναι υπο διωγμο
και παλι ευχαριστω
otso
4TF A6 Driver

Last Visit: 21/11/14 22:57

Δημοσίευσηαπό SU-30 » 19/12/12 15:52

Για το slavia που σου ειπα τιμη 14-150 ακυρο,γιατι βλεπω οτι ο αντιπροσωπος το ανεβασε πολυ(στα 190 ευρω)και ταυτοχρονα εχει εξαφανιστει απο τα site των αλλαν πωλητων.Μια εναλακτικη λυση ειναι και Τουρκικα Hatsan τα οποια ειναι πιο καλα απο τα Κινεζικα.
Μερικα site δινω παρακατω.Αν ειναι να παρεις δυνατο να ειναι στα 5.5mm και οχι στα 4.5mm.(Eνα τετοιο δυνατο ειναι και το μοντελο 513M της Ρωσικης Baikal)
http://www.kalkantzakos.gr/catalog/inde ... Path=14_25
http://www.e-aerovolo.gr/
http://www.airgunshop.gr/index.php?disp ... es.catalog
http://www.kirgias.gr/
http://www.vasilikos.com.gr/index.php?M ... 0000002033
http://www.npapadakis.gr/index.php?cPat ... 14f0b448bf
http://gunsnroses.com.gr/
http://www.milidonis.gr/index.php?sl=GR

Πρωτου αποφασισεις να παρεις κατι, γραψου πρωτα στο κορυφαιο αεροβολικο site( στην Ελλαδα) και διαβασε τα θεματα που σε ενδιαφερουν,θα μαθεις αρκετα πραγματα και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
http://aerovolo.gr/forum/
SU-30
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό ae70gts » 31/12/12 10:54

se καμμια περιπτωση μην παρει κανεις το stoeger της μπερετα(καρακινεζικο)
μου αλλαξαν 4!!!!!!
στην εγγυηση και τελικως πηρα τα λεφτα μου πισω
ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...
Άβαταρ μέλους
ae70gts
4TF N1 Driver

Last Visit: 19/06/13 19:51

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 01/06/13 17:44

Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό trident1971 » 01/06/13 22:32

Σε εξοχικο φιλου εχουμε ενα Diana (νομιζω) κλασικο αεροβολο, (βαρυ, ξυλινα κοντακι και χειροφυλακτηρας κλπ) και ενα πιστολι ΒΒ με αμπουλα.
Το αεροβολο γεμιζει "σπαζοντας" την καννη προς τα κατω. Το ΒΒ πιστολακι δεν του ακουμπαει ουτε τα αρχ. σε δυναμη και ακριβεια, ασε που απο τη μεση και μετα, η δυναμη της αμπουλας ειναι οση η ανασα ετοιμοθανατου φυματικου
Hyundai Accent LC (2001), 1500cc
Άβαταρ μέλους
trident1971
4TF WRC Driver

Last Visit: 20/11/14 23:06

Δημοσίευσηαπό g47 » 01/06/13 23:21

REALZEUS έγραψε:http://www.tacticalshop.gr/p/1118/%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BB%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AD%CE%BA%CE%B9-umarex-morph-3%CF%87-c%CE%BF2-12g-45mm vs http://www.tacticalshop.gr/p/812/%CE%B1 ... B1-walther

Discuss

Πες μας πρωτα τι χρειαζεσαι, πως το σκεφτεσαι και τι ειδους χρηση θα κανεις.
Αρχαριος στο αεροβολο η οχι?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
g47
4TF N3 Driver

Last Visit: 01/11/14 18:24
Banned User

Δημοσίευσηαπό REALZEUS » 02/06/13 3:16

Στα αεροβόλα με λες αρχάριο μάλλον. Ένα Μ1911 Α1 0.45, ένα USP 9mm και μια Remington 0.22 έχω μόνο από τότε που αποστρατεύτηκα. Πραγματικά όλα τους. Απλά θέλω κι ένα airgun για την πλάκα μου.

Μου αρέσει το configuration του πρώτου αλλά προτιμώ μάλλον την ταχύτητα εξόδου του 2ου.
Άβαταρ μέλους
REALZEUS
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό g47 » 02/06/13 14:04

Θα σε ενδιεφερε τυφεκιο η πιστολι?
Σε τι αποστασεις θα το χρησιμοποιεις?
Μεσα στο σπιτι η σε εξωτερικο χωρο?
Βb's η pellets?
Eλατηριου, αμπουλας, χραπα χουπα, pcp? Γνωριζεις γενικα τι θα ηθελες?
Καταλαβαινω οτι εισαι στρατιωτικος αλλα (δυστυχως για σενα :lol: ) το αεροβολο εχει εντελως διαφορετικη συμπεριφορα.
Στο ελατηριου πχ, εχεις το σπρωξιμο στο κοντακι, το οποιο ειναι κυριως προς τα μπροστα και αρκετα μετα του πατηματος της σκανδαλης.
Εχουν το πλεονεκτημα της ταχυτητας εξοδου του βληματος αλλα ειναι λιγο πιο μπελαλιδικα στη συντηρηση, βαρος, μεταφορα κλπ.
Αν σου αρεσει τα κανεις μπιλιες και τα βελτιωνεις, ειναι ενας ακομη ωραιος τομεας.
Αλλα τους βαζεις μια διοπτρα (σοβαρη, οχι τη Walther που σκεφτεσαι, καλυτερα να παρεις δικη σου ξεχωριστα, οπως και mounts) και παιζεις και στα 300 μετρα (με πολυ καλο αεροβολο).
Απο την αλλη τα πιστολια ειναι αλλου ειδους διασκεδαση, σε πιο μικρες αποστασεις, μικροτερη ακριβεια, ισως πιο "fun", αλλα η αμπουλα ειναι μειονεκτημα.
Βεβαια αν θελεις απλα να διασκεδασεις, παρε ενα BAM, λυστο να μην εχει dieseling, βαλτου και μια κινεζικη διοπτρα και βαρα ατελειωτα με πολυ λιγα χρηματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
g47
4TF N3 Driver

Last Visit: 01/11/14 18:24
Banned User

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες