24/11/14 1:47

ΛΕΩΝΙΔΙΟ Η ΚΥΜΗ: ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ??

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Δημοσίευσηαπό kouk » 04/04/07 15:48

kantoniou έγραψε:
kouk έγραψε:Πάντως, δεν θα άλλαζα τον Κύμη με τίποτα.

Το "Kimi" στα ελληνικα γραφεται "Κιμι" και οχι "Κυμη" :rtfm:

Σκεφτομαι να βαλω αυτο το quote σου για υπογραφη μου... :shifty:

:ysterical:
:ysterical: Μας έχει γίνει πλέον εμμονή με αυτήν που έχουμε μπλέξει!!! :ysterical:
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 05/09/14 20:33

Δημοσίευσηαπό Bagus » 04/04/07 16:37

Tiger έγραψε:
Bagus έγραψε:
Tiger έγραψε:Δεν εχω παει ποτε στην Κυμη,αρα κανενα σχολιο.

Το Λεωνίδιο σαν περιοχη εχει φυσικη ομορφια,αλλα πρεπει να αποφευγεις τις επαφες με τους ντοπιους,δεν εχουν εξημερωθει ακομα.
Το Πασχα μαζευει αρκετους τουριστες απο Αθηνα, κυριως αυτους που εχουν σχετικη καταγωγή.

Πριν το Λεωνίδιο εχει πιο ωραια μέρη παντως :whistlink:

Αυτο με τους ντοπιους δεν το καταλαβαινω :dizzy: ......Μια χαρα ανθρωποι ειναι κ δεν καταλαβαινω που διαφερουν απο τους αλλους....

Στα + του Λεωνιδιου (κατ'εμε παντα)

Ησυχια,μεγαλη παραλια,καλα μαγαζια για φαγητο,καταπληκτικο Πασχα..
Στροφοδιαδρομες αφθονες.Δυνατοτητα για μινι ταξιδακια σε: Σπαρτη,Μανη,Μονεμβασια,Ναυπλιο etc...

Το καλοκαιρι εχει πολλους τουριστες απο Γερμανια και Ιταλια.
Νυχτερινη ζωη δεν εχει παρα μονο 2-3 μπαρακια....
Μεχρι προπερσι πηγαινε ιπταμενο δελφινι,αλλα πλεον δεν παει(ποτε δεν καταλαβα γιατι καταργηθηκε η «γραμμη»

Κυμη εχω παει μολις μια φορα,οποτε δεν μπορω να πω την αποψη μου...

Στο Λεωνιδιο η κοινωνια ηταν και ειναι εξαιρετικα κλειστη,εξ ου και τα πολλα παιδια με προβλήματα (καθε γαμος ειναι στα ορια της αιμομιξίας :lol: ).

Περνας εξω απο καφετερια και εισπραττεις το γνωστο "σε κοιτάω εντονα μέχρι να πεθάνεις".Αν δε εισαι γυναικα,καλυτερα να μην περνας ουτε απεξω.

Μαγαζια για φαγητο ειναι πολυ λιγα και παιζουν σε πολυ συγκεκριμενες ωρες και οχι φυσικα σε νηστειες κτλ,επισης στις ταβερνες παιζει πολυ το σεναριο "μας τελειωσαν ολα εκτος απο ψωμι και μπριζολα".

Παω ~ 7 χρονια Λεωνιδιο κ δεν εχω παρατηρησει τιποτα απο ολα αυτα που γραφεις..... :dizzy:

Εισαι σιγουρος οτι μιλας για το Λεωνιδιο Αρκαδιας κ οχι για κανενα αλλο Λεωνιδιο ???
Εικόνα

- 28/7/07 Καλο σου ταξιδι.Ευχαριστω για ολα....
Άβαταρ μέλους
Bagus
4TF S2000 Driver

Last Visit: 24/12/13 16:08

Δημοσίευσηαπό Tiger » 04/04/07 18:15

Bagus έγραψε:
Tiger έγραψε:
Bagus έγραψε:
Tiger έγραψε:Δεν εχω παει ποτε στην Κυμη,αρα κανενα σχολιο.

Το Λεωνίδιο σαν περιοχη εχει φυσικη ομορφια,αλλα πρεπει να αποφευγεις τις επαφες με τους ντοπιους,δεν εχουν εξημερωθει ακομα.
Το Πασχα μαζευει αρκετους τουριστες απο Αθηνα, κυριως αυτους που εχουν σχετικη καταγωγή.

Πριν το Λεωνίδιο εχει πιο ωραια μέρη παντως :whistlink:

Αυτο με τους ντοπιους δεν το καταλαβαινω :dizzy: ......Μια χαρα ανθρωποι ειναι κ δεν καταλαβαινω που διαφερουν απο τους αλλους....

Στα + του Λεωνιδιου (κατ'εμε παντα)

Ησυχια,μεγαλη παραλια,καλα μαγαζια για φαγητο,καταπληκτικο Πασχα..
Στροφοδιαδρομες αφθονες.Δυνατοτητα για μινι ταξιδακια σε: Σπαρτη,Μανη,Μονεμβασια,Ναυπλιο etc...

Το καλοκαιρι εχει πολλους τουριστες απο Γερμανια και Ιταλια.
Νυχτερινη ζωη δεν εχει παρα μονο 2-3 μπαρακια....
Μεχρι προπερσι πηγαινε ιπταμενο δελφινι,αλλα πλεον δεν παει(ποτε δεν καταλαβα γιατι καταργηθηκε η «γραμμη»

Κυμη εχω παει μολις μια φορα,οποτε δεν μπορω να πω την αποψη μου...

Στο Λεωνιδιο η κοινωνια ηταν και ειναι εξαιρετικα κλειστη,εξ ου και τα πολλα παιδια με προβλήματα (καθε γαμος ειναι στα ορια της αιμομιξίας :lol: ).

Περνας εξω απο καφετερια και εισπραττεις το γνωστο "σε κοιτάω εντονα μέχρι να πεθάνεις".Αν δε εισαι γυναικα,καλυτερα να μην περνας ουτε απεξω.

Μαγαζια για φαγητο ειναι πολυ λιγα και παιζουν σε πολυ συγκεκριμενες ωρες και οχι φυσικα σε νηστειες κτλ,επισης στις ταβερνες παιζει πολυ το σεναριο "μας τελειωσαν ολα εκτος απο ψωμι και μπριζολα".

Παω ~ 7 χρονια Λεωνιδιο κ δεν εχω παρατηρησει τιποτα απο ολα αυτα που γραφεις..... :dizzy:

Εισαι σιγουρος οτι μιλας για το Λεωνιδιο Αρκαδιας κ οχι για κανενα αλλο Λεωνιδιο ???

Σιγουρος,η γυναικα μου εμενε εκει για χρονια.
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 15/11/14 19:56

Δημοσίευσηαπό Bagus » 04/04/07 19:25

Εγω εχω εντελως αντιθετες εμπειριες παντως....

:iconcool:
Εικόνα

- 28/7/07 Καλο σου ταξιδι.Ευχαριστω για ολα....
Άβαταρ μέλους
Bagus
4TF S2000 Driver

Last Visit: 24/12/13 16:08

Δημοσίευσηαπό Pai Mei » 04/04/07 20:42

kouk έγραψε:Μαλετιάνοι. :) Απέναντι στο Βίταλο...

Νίκο...

Υπάρχει μία πιθανότητα οι γυναίκες μας να είναι συγγενείς... :dizzy: :lol:
Άβαταρ μέλους
Pai Mei
4TF S1600 Driver

Last Visit: 29/10/14 12:22

Δημοσίευσηαπό kouk » 04/04/07 21:41

Pai Mei έγραψε:

Νίκο...

:lol: Από που είναι η Κωνσταντίνα?
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό Pai Mei » 04/04/07 21:44

kouk έγραψε:
Pai Mei έγραψε:

Νίκο...

:lol: Από που είναι η Κωνσταντίνα?

Από Βίταλο και Κρινιάνους, αλλά κάποια μέλη της οικογένειας πρέπει να είναι κι από Μαλετιάνους... :hmmm:

Ωραία χωριά και πολύ ωραία διαδρομή από Κύμη προς Αλιβέρι...
Άβαταρ μέλους
Pai Mei
4TF S1600 Driver

Last Visit: 29/10/14 12:22

Δημοσίευσηαπό kouk » 04/04/07 22:24

Το σόϊ είναι οι Καραμάνοι...για ρώτα την. Σϊγουρα θα είναι συγγενείς! :yahoo:
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό cmarin » 05/04/07 9:38

kouk έγραψε:Το σόϊ είναι οι Καραμάνοι...για ρώτα την. Σϊγουρα θα είναι συγγενείς! :yahoo:
'

Το φόρουμ μας φέρνει πιο κοντά..... :lol:
Don't Panic
Άβαταρ μέλους
cmarin
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 20/11/14 11:56

Δημοσίευσηαπό kouk » 05/04/07 11:38

cmarin έγραψε:
kouk έγραψε:Το σόϊ είναι οι Καραμάνοι...για ρώτα την. Σϊγουρα θα είναι συγγενείς! :yahoo:
'

Το φόρουμ μας φέρνει πιο κοντά..... :lol:
:lol: Όντως!!!
Τέλος Εποχής......
Άβαταρ μέλους
kouk
4TF F15 Pilot

Δημοσίευσηαπό onyx ! » 05/04/07 13:36

Ξεκαθαρίζω ότι από Λεωνίδιο δεν ξέρω, μόνο για Κύμη θα μιλήσω όπου έζησα κι εργάστηκα χειμώνα-καλοκαίρι.
Νομίζω ότι η πρόσβαση από Αθήνα για είναι πιο εύκολη, μπορείς πιο εύκολα να πας και να γυρίσεις ιδίως χρησιμοποιώντας το ferry boat από Αγία Μαρίνα-Νέα Στείρα. Πιο εύκολο για φίλους να έρθουν. Αυτά για μένα είναι τα πιο βασικά για την επιλογή σου και για αυτά και μόνο είμαι υπέρ της Κύμης, το άλλο μοιάζει πολύ μακριά...
Υποτίθεται (αν και αυτό πρέπει να είναι πιπίλα που την πιπιλάνε πολλά χρόνια) θα γίνει κάποτε δρόμος ταχείας ροής έτσι ώστε να γίνει η Κύμη κέντρο και το λιμάνι της (με τον τεράστιο λιμενοβραχίονα) να γίνει πλήρως εκμεταλλεύσιμο για πλόες προς το βόρειο Αιγαίο... Αν όμως πας παραδοσιακά (Χαλκίδα, Αλιβέρι κλπ) καλό είναι να οπλιστείς με υπομονή... (εγώ προτιμούσα να πηγαίνω νύχτα)... για να χαρείς και τις στροφές. Η εύκολη διαδρομή για Κύμη είναι όχι από τα βουνά (που σε πάνε οι ταμπέλες) αλλά μέσω παραλίας Οξυλίθου (Στόμιο) και Πλατάνας.
Εκδρομές σε ωραίες θάλασσες και πολλά βουνά, φανταστικά για off road. (καλό off road σημαίνει και κακοί δρόμοι) Καλό ψάρι και κυνήγι. Η Σκύρος είναι δίπλα και για τα γούστα μου είναι ένα ιδιαίτερο και φανταστικό νησί.
Φαγητό υπάρχει άφθονο, ποικίλλο (κρέατα αλλά και φρέσκα ψάρια) και οικονομικό.
Το ραδιόφωνο είναι είδος σε ανεπάρκεια, λίγοι σταθμοί, που μοιάζουν πολύ μεταξύ τους και όλοι προσεγγίζουν το θέμα από τη σκυλολαϊκή πλευρά....
Η περιοχή έχει πάρα πολλά μικρά χωριά σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους (νομίζω κατέχει και κάποιο ρεκόρ για την πυκνότητα των οικισμών).
Η ερημιά εκτός της πολύ μικρής τουριστικής περιόδου είναι πολύ έντονη (καλό και κακό).
Οι κάτοικοι είναι κάπως. Σε μεγάλο βαθμό κυκλοφορούν ηλίθιοι (ιδίως από Μετόχι) και τρελλοί (ιδίως από Βίταλα). Γενικά πρέπει να έχει πέσει μεγάλη αιμομιξία....
Γυναίκες δεν πολυκυκλοφορούν μετά τις ώρες των μαγαζιών, όποια φτάσει τα 18-20 θεωρείται γεροντοκόρη και την κρύβουν ή την διώχνουν, οι άλλες έχουν παιδιά και δεν κυκλοφορούν....
Οι ντόπιοι χαρτοπαίζουν και κερατώνονται σε σημαντικό βαθμό... (οπότε την κρύβεις για να μην σε κερατώσει ή κρύβεται η ίδια για να σε κερατώσει... είτε έτσι είτε αλλιώς εξηγεί την έλλεψη γυναικών)
Πιο σοβαρό θέμα: σε κάποια μέρη τα εδάφη έχουν πρόβλημα, σε μερικές περιπτώσεις υποχωρεί το βουνό και το σπίτι παίρνει την κατηφόρα (αργά αλλά σταθερά εισβάλλεις στο οικόπεδο του αποκάτω σου). Η λύση είναι πολύ ενισχυμένα τοιχία αλλά λίγοι τα φτιάχνουν για οικονομία.... Μην πάρεις τέτοιο σπίτι. Δεν ξέρω να σου πω πώς θα το καταλάβεις αλλά ψάξτο.
Καιρός: αφού ενθουσιαστείς από την πρασινάδα και την φύση σκέψου πού μπορεί να οφείλεται.... Στη βροχή, που αλλού.... Άκουσα ότι η Κύμη είναι δεύτερη σε βροχοπτώσεις στην Ελλάδα μετά την Κέρκυρα.... και το πιστεύω! Και από χιόνια δεν πάει καθόλου πίσω...
BMW E39 520i steptronic Εικόνα
Άβαταρ μέλους
onyx !
4TF WRC Driver

Last Visit: 25/10/14 16:21

Δημοσίευσηαπό Nikos67 » 10/04/07 15:07

Ευχαριστω τα παιδια που συμμετειχαν.

Για Κυμη, πειρα μια εικονα,

αλλα για Λεωνιδιο, η εικονα ειναι ελλιπεις.

Ελπιζω οτι και αλλη θα εκφρασουν την αποψη τους,

Ευχαριστω παντως,
Νικος
Nikos67
4TF Newbie Driver

Last Visit: 21/09/12 17:22

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ123 » 10/04/07 22:44

Το λεωνιδιο οντως ειναι δύσκολη περιοχή , με κλειστη συντηριτική κοινωνια , πριν ομως απο το λεωνιδιο υπαρχουν ωραια σημεια , γραφικωτατα .
εκεινο που προεχει ομως σε μια τετοια αγορα δεν ειναι το ακινητο αλλα το οικοπεδο και αυτο ειναι το δυσκολο .
Δεν θα σου προτεινα Λεωνιδιο παντως σε καμια περίπτωση .
Εισαι σιγουρος οτι εαν βρεις ενα παλιο κτιριο θα σου στοιχισει λιγωτερο απο το να φτειάξεις καινούργιο ??/
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ123
4TF N4 Driver

Last Visit: 28/05/13 18:22

Δημοσίευσηαπό Nikos67 » 11/04/07 9:33

Παιδια,

Πρεπει να διευκρινησω οτι οταν αναφερομαι στο ΛΕΩΝΙΔΙΟ
εννοω και την ευρυτερη περιοχη.

Αν εχετε αποψη για π.χ. Πλακα, Πουλιθρα, Παραλια Τυρου
η και αλλες κοντινες περιοχες παρακαλω οπως εκφραζεται
την αποψη σας.

Ευχαριστω,