20/04/14 18:48

Μπιλιάρδο !!!

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Παιζετε μπιλιαρδο?

Επαιζα, αλλα οχι πλεον
69
51%
Παιζω, αλλα οχι πολυ συχνα
43
32%
Παιζω συχνα
13
10%
Δεν με ενδιαφερει το αθλημα!
10
7%

Σύνολο ψήφων : 135

Δημοσίευσηαπό skye » 21/05/06 18:09

patro έγραψε:παιζω οχταμπαλο αρκετα εδω και μισο χρονο,αλλα νομιζω οτι εχω φτασει σε ενα επιπεδο και δε μπορω να ανεβω αλλο.πρεπει να ειναι οτι παιζω συνεχεια με τους ιδιους...

σε μισο χρονο εφτασες σ'ενα επιπεδο και δεν ανεβαινεις αλλο; :dizzy:
τοσο καλος εισαι; :P
μηπως απλα καταλαβαινεις τοσο τις αλλαγες επειδη δεν ειναι τοσο κραχτες;
δηλαδη αν στην αρχη δε στραβωνες στεκια και μετα εβαζες τις στεκιες στην ευθεια, ειναι κατι που το καταλαβαινεις αμεσως -τη διαφορα και χαιρεσαι
τωρα για να ανεβεις απαιτουνται πιο δυσκολα χτυπηματα που θελουν περισσοτερο χρονο και εξασκηση και θελει πολλη υπομονη.
μην απογοητευεσαι
Άβαταρ μέλους
skye
4TF WRC Driver

Last Visit: 02/04/14 12:39

Δημοσίευσηαπό Theofaman » 21/05/06 19:57

rallycards έγραψε:Τρομερο θέμα για συζήτηση!!!

Όταν δεν έχει τα "ψυχολογικά" του ο Ronnie Ο' Sullivan, είναι απλά, ο καλύτερος παίχτης στην ιστορία του παιχνιδιού!!! Απίστευτος! Αυτό το μοναδικό maximum σε 5'27'' που έκανε θα μείνει για πάντα χαραγμένο στο μυαλό μου!!!

http://rapidshare.de/files/6595099/_199 ... _.avi.html
:iconcool:
Ferrari: 16 times Formula1 Champion
Lancia: 11 times World Rally Champion
Nothing Else To Prove...
Theofaman
4TF N3 Driver

Last Visit: 18/04/14 1:36

Δημοσίευσηαπό rallycards » 21/05/06 20:41

Theofaman έγραψε:

Όταν δεν έχει τα "ψυχολογικά" του ο Ronnie Ο' Sullivan, είναι απλά, ο καλύτερος παίχτης στην ιστορία του παιχνιδιού!!! Απίστευτος! Αυτό το μοναδικό maximum σε 5'27'' που έκανε θα μείνει για πάντα χαραγμένο στο μυαλό μου!!!

Να 'σαι καλά ρε Theofaman! Κειμήλιο στην ιστορία του σνούκερ είναι αυτό!
Όλα τα λεφτά το stun που κάνει για να σπάσει το πακέτο στη μέση περίπου του break.
Aν αυτός ο παίχτης "ωρίμαζε" σε πιο μικρή ηλικία όπως οι Hendry και Davis, θα τους είχε ξεπεράσει σε παγκόσμιους τίτλους!!!
Tasos Tsiotras
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rallycards
4TF A6 Driver

Last Visit: 10/02/14 11:13

Δημοσίευσηαπό rallycards » 21/05/06 20:50

patro έγραψε:παιζω οχταμπαλο αρκετα εδω και μισο χρονο,αλλα νομιζω οτι εχω φτασει σε ενα επιπεδο και δε μπορω να ανεβω αλλο.πρεπει να ειναι οτι παιζω συνεχεια με τους ιδιους...

να κανω μια ερωτηση... γιατι η στεκα σε πολλους παιχτες ανεβοκατεβαινει συμμαδευοντας μια στο κεντρο μια κατω πριν ριξουν????????????
εγω ειχα ακουσει οτι καλο ειναι να μενει σταθερη

Από τα λίγα που γνωρίζω η στέκα πρέπει να είναι όσο πιο σταθερή γίνεται, με εξαίρεση τα swerveshots. Για να γίνει αυτό ο παίχτης χρησιμοποιεί 4 σημεία στήριξης. Tα 2 του χέρια προφανώς :) , το πλευρό του και το πηγούνι του! Τουλάχιστον στο snooker έτσι είναι.
Tasos Tsiotras
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rallycards
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό Theofaman » 21/05/06 20:57

rallycards έγραψε:
Theofaman έγραψε:

Όλα τα λεφτά το stun που κάνει για να σπάσει το πακέτο στη μέση περίπου του break.
Aν αυτός ο παίχτης "ωρίμαζε" σε πιο μικρή ηλικία όπως οι Hendry και Davis, θα τους είχε ξεπεράσει σε παγκόσμιους τίτλους!!!

Δεν πειράζει. Εμείς τον στηρίζουμε γι'αυτό που είναι. Ένας "τρελός" και ταλαντούχος παίχτης :)
Nothing Else To Prove...
Theofaman
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό rallycards » 21/05/06 21:03

Theofaman έγραψε:
rallycards έγραψε:
Theofaman έγραψε:

Δεν πειράζει. Εμείς τον στηρίζουμε γι'αυτό που είναι. Ένας "τρελός" και ταλαντούχος παίχτης :)

Δεν γνωρίζω αν παρακολούθησες το πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα που άλλαξε 20+ tips στη στέκα του! Άλλοι 1 αλλάζουν και για να προσαρμοστούν θέλουν 1 μήνα! Τρελοκομείο!!!
Tasos Tsiotras
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rallycards
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό Theofaman » 21/05/06 21:09

rallycards έγραψε:
Theofaman έγραψε:
rallycards έγραψε:
Theofaman έγραψε:

Δεν γνωρίζω αν παρακολούθησες το πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα που άλλαξε 20+ tips στη στέκα του! Άλλοι 1 αλλάζουν και για να προσαρμοστούν θέλουν 1 μήνα! Τρελοκομείο!!!

Ναι το είδα όλο το πρωτάθλημα από τους 16 και μετά. Όντως ψιλοτραγικό :lol:

Παρ'όλα αυτα το πάλεψε. Κοίτα αν δεν έχανε από τον Dott θα ήμουν πιο ευχαριστημένος αλλά η φάτσα του Graham που την "σπάει" :fryingpan:

Δεν πειράζει, next year βλέπουμε τί κάνουμε :yahoo:
Nothing Else To Prove...
Theofaman
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό rallycards » 21/05/06 21:18

Ναι ρε γμτ, και ο Αύγουστος είναι μακριά ακόμα!
:) :) :)
Tasos Tsiotras
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rallycards
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό rallycards » 21/05/06 21:21

Kαι τι δεν θα 'δινα πάντως να 'βλεπα τελικό στο παγκόσμιο
O'Sullivan-Williams!!! Είναι οι πιο natural παίχτες αυτή τη στιγμή!!!
Tasos Tsiotras
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rallycards
4TF A6 Driver

Δημοσίευσηαπό antsakalis » 21/05/06 23:24

Καλό το σπορ , αλλά κουραστικό , ειδικά αν δεν γνωρίζεις τους κανονισμούς , και δεν έχεις eurosport !!!!! :ysterical: :ysterical:
Do my eyes deceive me, or is Senna's Lotus sounding rough ? - Murray Walker
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antsakalis
4TF N2 Driver

Last Visit: 02/02/07 15:37

Δημοσίευσηαπό face » 22/05/06 10:14

spiros έγραψε:Εμενα μου αρεσει πολυ το γαλλικο.

Ο πιο ανασταλτικος παραγοντας που δεν παιζω συχνα ειναι οτι δεν εχω καποιο μαγαζι κοντα μου που να παρεχει καλο λογο τιμης/υπηρεσιες.

Μακαρι να φτιαξεις κατι καλο φιλε.

Άν έμενα Αθήνα θα δεν θα το σκεφτόμουν τόσο...Δυστυχώς η επαρχία έχει μεγαλύτερα ρίσκα!!!!!....

Thanx... :oops:
Fiat Stilo Abarth 2.4 20v Selespeed
Fiat Barchetta
Άβαταρ μέλους
face
4TF N2 Driver

Last Visit: 11/06/12 10:42

Δημοσίευσηαπό kantoniou » 28/01/07 9:33

Στο σπιτι που νοικιασαμε (λογω διορισμο της συζυγου) μακρυα απο την κυρια κατοικια μας, "κληρονομησα" ενα τραπεζι μπιλιαρδου πληρως εξοπλισμενο (ηλεκτρικες αντιστασεις για την τσοχα, ειδικο φωτισμο, πληθος στεκων). Δυστυχως η ελαχιστη εμπειρια μου με το αθλημα προερχεται απο τα μαθητικα χρονια με αμερικανικο. Αυτο το τραπεζι εχει δυο λευκες και μια χρωματιστη μπαλα (υποθετω γαλικο; :oops: ).

Επειδη, αν και τελειως ασχετος, θα ηθελα να διαθεσω λιγο χρονο, αφου βρηκα τις ιδανικες συνθηκες, θα μπορουσε καποιος απο τους προλαλησαντες masters (ή μηπως επρεπε να γραψω "masters"; :shifty: )να περιγραψει τους κανονες του αθληματος;
Απο μικρος φαινομουνα πως θα γινομουν μαγκας,
μα τελικα απ' τη μαγκια απεχω παρασαγγας
Άβαταρ μέλους
kantoniou
4TF N4 Driver

Last Visit: 20/04/14 12:13

Δημοσίευσηαπό manosk » 28/01/07 10:12

Γαλλικό. :)
Χτυπάς τη χρωματιστή μπάλα με σκοπό να πετύχεις και τις δύο λευκές. Αυτό γίνεται πολλές φορές με σπόντα, γι' αυτό απαιτείται μεγάλη εξάσκηση. Κάθε φορά που πετυχαίνεις, μετράς ένα πόντο και ξαναπαίζεις.

[Έχω να παίξω μπιλιάρδο πολλά χρόνια. :( Όνειρό μου είναι να αποκτήσω κάποια στιγμή σπίτι με καταδικό μου play-room που ΦΥΣΙΚΑ θα έχει ένα αμερικάνικο μπιλιάρδο, εκτός από το home-cinema, τη βιβλιοθήκη και τα δικτυωμένα game PCs με τάχιστη γραμμή νετ. :) ]
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 20/04/14 13:58

Δημοσίευσηαπό koutsan » 28/01/07 11:34

manosk έγραψε:Γαλλικό. :)
Χτυπάς τη χρωματιστή μπάλα με σκοπό να πετύχεις και τις δύο λευκές. Αυτό γίνεται πολλές φορές με σπόντα, γι' αυτό απαιτείται μεγάλη εξάσκηση. Κάθε φορά που πετυχαίνεις, μετράς ένα πόντο και ξαναπαίζεις.

[Έχω να παίξω μπιλιάρδο πολλά χρόνια. :( Όνειρό μου είναι να αποκτήσω κάποια στιγμή σπίτι με καταδικό μου play-room που ΦΥΣΙΚΑ θα έχει ένα αμερικάνικο μπιλιάρδο, εκτός από το home-cinema, τη βιβλιοθήκη και τα δικτυωμένα game PCs με τάχιστη γραμμή νετ. :) ]

Μικρό λαθάκι : στο γαλλικό ο κάθε παίκτης έχει την δική του "άσπρη" (οι δύο άσπρες μπάλες ξεχωρίζουν μεταξύ τους από ένα μικρό τρίγωνο ή κύκλο που έχει πάνω της η μία από τις δύο.) που σημαίνει ότι η αρχική μπάλα που πρέπει να χτυπήσει ο κάθε παίχτης για να πετύχει το σκοπό του είναι διαφορετική. Δηλ σε κάθε βολή ο κάθε παίχτης χτυπάει με τη στέκα του την δική του άσπρη μπάλα και προσπαθεί η αρχική του μπάλα να χτυπήσει και τις άλλες δύο μπάλες που υπάρχουν πάνω στο τραπέζι με την αρχική του μπάλα = καραμπόλα.

Ένας παίχτης παίζει έως ότου κάποια βολή του δεν είναι "καραμπόλα" ή μέχρι να κάνει φάουλ,οπότε και χάνει τη σειρά του.

ΦΑΟΥΛ :

- Αν σε κάποια βολή ενός παίχτη η αρχική του μπάλα αναπηδήσει μες στο τραπέζι πριν να χτυπήσει κάποια άλλη μπάλα.Αν αναπηδήσει αφότου χτυπήσει μπάλα δεν είναι φάουλ.Το ίδιο συμβαίνει και όταν αναπηδήσει κάποια άλλη μπάλα εκτός της αρχικής.
- Αν σε κάποια βολή κάποια μπάλα αναπηδήσει και βγει εκτός τραπεζιού.
- Αν παίξει κάποιος παίχτης και μετά τη σύγκρουση με την πρώτη μπάλα που χτυπήθηκε,καμία μπάλα δεν χτυπήσει σε κάποια άκρη του τραπεζιού.
- Αν κάποιος παίχτης ακουμπήσει ή μετακινήσει με οποιοδήποτε τρόπο κάποια από τις μπάλες πάνω στο τραπέζι εκτός από την άκρη της στέκας του.

Η πιο διαδεδομέμη παραλλαγή που παίζαμε - στα χρόνια μου τουλάχιστον - ήταν οι τρίσποντες όπου υποχρεωτικά η αρχική μπάλα πριν ολοκληρωθεί η καραμπόλα πρέπει να κάνει τρεις σπόντες,δηλαδή να χτυπήσει τρεις φορές σε κάποια από τις άκρες του τραπεζιού.
Military intelligence is a contradiction in terms.

He may look like an idiot and talk like an idiot, but don't let that fool you. He really is an idiot.

Traiter son prochain de con n'est pas un outrage, mais un diagnostic.
Άβαταρ μέλους
koutsan
4TF N4 Driver

Last Visit: 19/04/14 17:27

Δημοσίευσηαπό manosk » 28/01/07 12:10

Έτσι, έτσι.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosk
4TF F15 Pilot

Last Visit: 20/04/14 13:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο