26/10/14 3:50

ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Δημοσίευσηαπό Madman77 » 04/04/07 19:02

Αν υπαρχει ανεπιστροφη στο ρολοι (15ετων κατοικια λογικα πρεπει να υπαρχει) οταν το νερο θερμενεται οι διαστολες δεν πανε στο δικτυο της ΕΥΔΑΠ αλλα τις τραβαει το δικτυο του σπιτιου με αποτελεσμα να ανεβαινει η πιεση.... μεχρι τις 10ατμ που ανοιγει η βαλβιδα ασφαλειας.
Αν δεν υπάρχει ανεπιστροφη στο ρολοι ή εχει εξαυλωθει τοτε η ανεπιστροφη που ειναι ενσωματωμενη στην βαλβιδα ασφαλειας τσακιζει, η περισσια παει στο κρυο και απο εκει στο δικτυο της ΕΥΔΑΠ (πολυ κακως φυσικα).

Ειδικα σε τοσα πολλα λτ εχεις κοντα 20λτ περισσια στους 80βαθμους που θα πονε αυτα?? Θα μου πεις κανεις δεν βαζει αυτα τα πραγματα (εδω βαζουν τα θερμοσιφωνα σε ταψι ή αποχετευση στις βαλβιδες επειδη ανεβαζουν πιεση)..
Για να εξασφαλισεις μακροζωια λοιπον του μποιλερ και της εγκαταστασης σου βαλε ενα δοχειακι (καλυψε το με κατι μετα για τους παγους κλπ).
Το κοστος αυτων των υλικων ειναι περι τα 60-70Ε...

Τι γινεται αν δεν εχεις ανεπιστροφες ή αυτες διαλυθουν??
Εστω οτι κοβεται το νερο απο την ΕΥΔΑΠ ή κλεινεις γενικο εσυ και ανοιξεις μια βρυση στο κρυο... Ο ηλιακος (το ιδιο ισχυει και για τα θερμοσιφωνα) ξεκιναει και αδειαζει. Μετα απο πολυ ωρα θα εχει αδιασει εντελως. Αναβεις το ρευμα στην αντισταση στο αδειο καζανι και τι γινεται??? Απο τπτ εως και να πεταξει την θερμικη ασφαλεια μεχρι και καρβουνιασμενα καλωδια κλπ.................
Madman77
4TF N2 Driver

Last Visit: 06/10/11 23:58

Δημοσίευσηαπό kantoniou » 05/04/07 7:59

Σορρι για το off topic, αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω, και ειπα να το ριξω εδω, που ειναι μαζεμενα ολα τα μαστορια. :)

Σε αναζητηση επιπλων παιδικου δωματιου, ενω αλλα καταστηματα μου εκθειασαν τα μασιφ (ή "μασιφ" :shifty: ) ξυλινα επιπλα τους, ειχα και την εξης γνωμη:
Πωλητης σε επωνυμο καταστημα μου συνεστησε να αγορασω επιπλα απο βακελιτη. Ειναι λεει πιο ανθεκτικος σε χτυπηματα-φθορες, δεν εχει τοξικες κολλες-ρητινες κτλ και ειναι πιο φτηνος. Αν και πουλαν οι ιδιοι και ξυλινα επιπλα, οποτε -λεει- θα ειχαμε περισσοτερο κερδος αν σου προτεινα αυτα, προτεινε το βακελιτη σαν καταλληλοτερο για τη συγκεκριμενη χρηση (λογω χτυπηματων απο τα παιδια, που ειναι σε μικρες ηλικιες).
Απερριψε δε τη μελαμινη ως ακαταλληλη και χαμηλης ποιοτητας.
Καμια γνωμη κανεις;;;
Απο μικρος φαινομουνα πως θα γινομουν μαγκας,
μα τελικα απ' τη μαγκια απεχω παρασαγγας
Άβαταρ μέλους
kantoniou
4TF N4 Driver

Last Visit: 13/10/14 12:34

Δημοσίευσηαπό ililias » 05/04/07 8:16

Όταν λένε "βακελίτη", δεν φαντάζομαι να εννοούν τπτ παραπάνω από "καπλαμά" (δλδ φλοίδα) από βακελίτη πάνω σε μοριοσανίδα. Άρα οι κόλλες κλπ μέσα υπάρχουν και λείπουν από την επιφάνεια.
Ή όχι;
Δεν μπορώ να φανταστώ έπιπλο φτιαγμένο 100 ο/ο από βακελίτη.
Ότι θα είναι ανθεκτικότερος από τον ξύλινο καπλαμά, θα είναι. Η μελαμίνη είναι ότως ό, τι φθηνότερο και χειρότερο.
Το μασίφ είναι κι αυτό βαμμένο και (πιθανότατα) εμποτισμένο με συντηρητικά. Καλύτερο ίσως από τη μοριοσανίδα, αλλά ποιός θα μας βεβαιώσει;

Το καλύτερο και πιό υγιεινό είναι να πάμε σε κάνα δάσος, να κόψουμε δένδρα και να φτιάξουμε μόνοι μας τα έπιπλα των παιδιών μας. :lol:
Amesti : Οι ξυλόσομπες με την καλύτερη σχέση ποιότητας / τιμής στον κόσμο.
Για προσφορές / παραγγελίες κ πλήρη ενημέρωση, στείλτε μου πμ.
:)
Άβαταρ μέλους
ililias
4TF WRC Driver

Last Visit: 24/10/14 12:05

Δημοσίευσηαπό leonp » 05/04/07 8:44

+1

Δεν μπορείς να γλυτώσεις από τα τοξικά και καρκινογόνα που έχουν ΟΛΑ τα έπιπλα και τα δομικά υλικά μιας κατοικίας.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΕΡΙΖΕΙΣ ΣΥΧΝΑ.
Άβαταρ μέλους
leonp
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 06/09/14 11:39

Δημοσίευσηαπό kantoniou » 07/04/07 7:43

ililias & leonp, ευχαριστω για τις απαντησεις.

Aπο αυτα που μεχρι τωρα εχω ακουσει, εχω καταμπερδευτει. Τα υλικα, απο πλευρας ποιοτητας και τιμης, απο οτι καλαβα, κατατασσονται ως εξης (απο το φτηνοτερο στο ακριβοτερο):
4. Μελαμινη
3. Βακελιτης
2. MDF
1. Μασιφ ξυλο

-Οσοι πουλαν μελαμινη και MDF, λενε οτι ο βακελιτης ειναι το ιδιο με τη μελαμινη.
-Οσοι πουλαν βακελιτη, λενε ειναι ανωτερο απο μελαμινη και πιο ανθεκτικο απο ολα τα αλλα υλικα στα χτυπηματα
-Οσοι πουλαν MDF λενε οτι δεν ειναι μοριοσανιδα με κολλες, αλλα πεπιεσμενο υλικο, που εχει και μεγαλυτερη αντοχη
-Οσοι πουλαν μασιφ (ξενες εταιριες οπως πχ haba, young america κ.ά.), λενε οτι ειναι ολοκληρα κομματια ξυλο, και οχι καπλαμας πανω σε αλλο υλικο.
-Για τις βαφες ΟΛΟΙ λενε οτι ειναι οικολογικες-μη τοξικες-υποαλλεργικες με βαση το νερο.

Οι ερωτησεις:
1. Ποια η διαφορα βακελιτη-MDF;
2. Αξιζει η διαφορα τιμης που εχει το μασιφ ξυλο ή να δωσω το βαρος στο στρωμα, τις βαφες και τον εξαερισμο; (καποιος πωλητης μου ειπε "αδικα ψαχνεσαι για τα υλικα, τα υπολοιπα επιπλα του σπιτιου απο τι ειναι φτιαγμενα νομιζεις;")
3. Υπαρχει κατι στα παραπανω που ειναι λανθασμενο ή κατι αλλο που πρεπει να προσεξω;

Οπως θα καταλαβατε, ενδιαφερομαι κυριως για τις πιθανες επιπτωσεις στην υγεια των παιδιων και δευτερευοντως στην αντοχη των υλικων.
Ευχαριστω και παλι.
Άβαταρ μέλους
kantoniou
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό nasos79 » 07/04/07 7:49

ililias έγραψε:Όταν λένε "βακελίτη", δεν φαντάζομαι να εννοούν τπτ παραπάνω από "καπλαμά" (δλδ φλοίδα) από βακελίτη πάνω σε μοριοσανίδα. Άρα οι κόλλες κλπ μέσα υπάρχουν και λείπουν από την επιφάνεια.
Ή όχι;
Δεν μπορώ να φανταστώ έπιπλο φτιαγμένο 100 ο/ο από βακελίτη.
Ότι θα είναι ανθεκτικότερος από τον ξύλινο καπλαμά, θα είναι. Η μελαμίνη είναι ότως ό, τι φθηνότερο και χειρότερο.
Το μασίφ είναι κι αυτό βαμμένο και (πιθανότατα) εμποτισμένο με συντηρητικά. Καλύτερο ίσως από τη μοριοσανίδα, αλλά ποιός θα μας βεβαιώσει;

Το καλύτερο και πιό υγιεινό είναι να πάμε σε κάνα δάσος, να κόψουμε δένδρα και να φτιάξουμε μόνοι μας τα έπιπλα των παιδιών μας. :lol:

http://www.coco-mat.com/greek/
Σκεφτείτε και αυτό, αν όντως σας απασχολεί το θέμα ΣΟΒΑΡΑ!
(δεν έχω κανένα προϊόν της συγκεκριμένης εταιρίας, απλά έπεσε στα χέρια μου ένας κατάλογος και την ψιλοσυμπάθησα. Επίσης είναι μια σπουδαία εταιρία και ΕΛΛΗΝΙΚΗ!)
nasos79

Δημοσίευσηαπό koutsan » 07/04/07 11:16

kantoniou έγραψε:ililias & leonp, ευχαριστω για τις απαντησεις.

Aπο αυτα που μεχρι τωρα εχω ακουσει, εχω καταμπερδευτει. Τα υλικα, απο πλευρας ποιοτητας και τιμης, απο οτι καλαβα, κατατασσονται ως εξης (απο το φτηνοτερο στο ακριβοτερο):
4. Μελαμινη
3. Βακελιτης
2. MDF
1. Μασιφ ξυλο

-Οσοι πουλαν μελαμινη και MDF, λενε οτι ο βακελιτης ειναι το ιδιο με τη μελαμινη.
-Οσοι πουλαν βακελιτη, λενε ειναι ανωτερο απο μελαμινη και πιο ανθεκτικο απο ολα τα αλλα υλικα στα χτυπηματα
-Οσοι πουλαν MDF λενε οτι δεν ειναι μοριοσανιδα με κολλες, αλλα πεπιεσμενο υλικο, που εχει και μεγαλυτερη αντοχη
-Οσοι πουλαν μασιφ (ξενες εταιριες οπως πχ haba, young america κ.ά.), λενε οτι ειναι ολοκληρα κομματια ξυλο, και οχι καπλαμας πανω σε αλλο υλικο.
-Για τις βαφες ΟΛΟΙ λενε οτι ειναι οικολογικες-μη τοξικες-υποαλλεργικες με βαση το νερο.

Οι ερωτησεις:
1. Ποια η διαφορα βακελιτη-MDF;
2. Αξιζει η διαφορα τιμης που εχει το μασιφ ξυλο ή να δωσω το βαρος στο στρωμα, τις βαφες και τον εξαερισμο; (καποιος πωλητης μου ειπε "αδικα ψαχνεσαι για τα υλικα, τα υπολοιπα επιπλα του σπιτιου απο τι ειναι φτιαγμενα νομιζεις;")
3. Υπαρχει κατι στα παραπανω που ειναι λανθασμενο ή κατι αλλο που πρεπει να προσεξω;

Οπως θα καταλαβατε, ενδιαφερομαι κυριως για τις πιθανες επιπτωσεις στην υγεια των παιδιων και δευτερευοντως στην αντοχη των υλικων.
Ευχαριστω και παλι.

1) Ο βακελίτης είναι πλαστικό νομίζω...
(Bakelite is a condensation polymer of formaldehyde and phenol. In practice, the phenol and formaldehyde are first polymerized to a small extent by using the proper choice of catalyst and temperature. The resulting prepolymer, called a resol, is a low-melting, soluble material, which can then be combined with a filler (usually cotton linters or wood fibers) and a pigment and heated under pressure in a mold to yield an object of the desired shape. The pure resin is colorless or amber-colored and very brittle; the various fillers and other additives give it the desired properties depending on its application. Heating of the prepolymer results in extensive cross-links between the polymer chains, resulting in a tightly bound three-dimensional network. A Bakelite-type resin can also be formed using furfural in place of the formaldehyde.)

Γενικώς έχω συπάθεια στο βακελίτη και θα συμφωνούσα σε γενικές γραμμές με τον πωλητή που σου τα πρότεινε...Είναι υλικό φτηνό σχετικά, με αντοχές και με ιδότητες που τον καθιστούν κατάλληλο για πολλές χρήσεις...Σε ό,τι αφορά όμως θέματα υγείας δεν γνωρίζω θετικά, εγώ δεν θα φοβόμουνα αλλά όπως λέει και η μάνα μου "100 ξυλιές σε ξένο κώλο δεν πονάνε" :)

Το MDF (Medium Density Fiber) είναι προϊόν ξύλου : Το MDF αποτελείται από ίνες ξύλου που προέρχονται από κορμούς, υπολείμματα υλοτομίας etc...Οι ίνες αυτές περνούν από ειδικό καθαρισμό και αφού ξηραθούν αναμειγνύονται με ρητίνη ουρίας φορμαλδεΰδης και στην συνέχεια πρεσάρονται σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Νομίζω ότι το MDF είναι ανώτερο από απλή μοριοσανίδα (νοβοπάν) λόγω ιδιοτήτων και λόγω ευχρησίας στη μορφοποίηση αλλά πολύ αμφιβάλλω αν είναι πιο "υγιεινό", είναι το ίδιο δηλ...

2) Για μένα δεν αξίζει...Γενικώς το μασίφ ξύλο (όπου και αν μπορείς να το βρεις, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω σφόδρα) έχει λόγο ύπαρξης μόνο για να το ανακοινώνεις στους φίλους σου :) Ομολογώ ότι τα περί τοξικότητας δεν τα γνωρίζω αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός απέναντι σε καταγγελίες στυλ Ευαγγελάτου...Ακόμα και τα μασίφ δεν είναι βαμμένα? και λογικά δεν θα πρέπει να είναι εμποτισμένα με ουσίες για να μην τα φάει κάνα ζωύφιο?

3) Δες αυτό http://www.haci.gr/gr/0606_5_.htm
και αυτό http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138754

PS
Η μελαμίνη είναι κατά βάση σκόνη που με ειδική επεξεργασία σε υψηλές συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας μπορεί να πάρει οποιαδήποτε μορφή. Η σκόνη αυτή διαλύεται σε ένα μίγμα υγρών ρητινών και το τελικό μίγμα χρησιμοποιείται για την εμβάπτιση του χαρτιού που έχει διάφορες αποχρώσεις. Τα φύλλα αυτά πρεσάρονται σε μοριοσανίδα και διατίθενται σε χρώμα λευκό ή σε αποχρώσεις που μιμούνται τα πιο συνηθισμένα είδη ξύλου.

Περί μελαμίνης : http://www.geocities.com/ssurprize/melamine
Military intelligence is a contradiction in terms.

He may look like an idiot and talk like an idiot, but don't let that fool you. He really is an idiot.

Traiter son prochain de con n'est pas un outrage, mais un diagnostic.
Άβαταρ μέλους
koutsan
4TF N4 Driver

Last Visit: 26/10/14 1:39

Δημοσίευσηαπό kantoniou » 07/04/07 20:30

koutsan
ευχαριστω για την απαντηση και το χρονο σου
Άβαταρ μέλους
kantoniou
4TF N4 Driver

Δημοσίευσηαπό Madman77 » 08/04/07 1:24

Φορμαλευδη δεν ειναι αυτο που λεει εκει για τον βακελιτη???
Αν ναι τοτε ειναι αρκετα τοξικο υλικο??? Ειχε γινει και φασαρια παλαιοτερα διοτι χρησιμοποιουταν σαν υλικο στα θρανια....

Πηγα να πω MDF αλλα παλι βλέπω αυτο το υλικο εκει... Χμμμμμ
Madman77
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό nasos79 » 08/04/07 7:48

Madman77 έγραψε:Φορμαλευδη δεν ειναι αυτο που λεει εκει για τον βακελιτη???
Αν ναι τοτε ειναι αρκετα τοξικο υλικο??? Ειχε γινει και φασαρια παλαιοτερα διοτι χρησιμοποιουταν σαν υλικο στα θρανια....

Πηγα να πω MDF αλλα παλι βλέπω αυτο το υλικο εκει... Χμμμμμ

Εγώ απ' όσο γνωρίζω, η φορμαλδεΰδη δεν είναι καθόλου τοξική.
nasos79

Δημοσίευσηαπό geolib » 08/04/07 23:40

Kantoniou σκέψου και τα παρακάτω:

Το πρόβλημα με τις όποιες μοριοσανίδες (νοβοπάν, mdf - πρακτικά διαφέρουν στον τρόπο κατασκευής και στο μέγεθος των ινών) είναι ότι έχουν κατηγορηθει για την ουρία που περιέχουν, η οποία πιστεύεται ότι είναι καρκινογόνος. Αυτό συμβάινει γιατί υπάρχει αργή έκλυση της ουσίας απο τα υλικά αυτά και όταν υπάρχουν μεγάλες συγκεντρώσεις μπορεί να γίνει επικίνδυνη.
Τώρα κατα πόσον μερικά έπιπλα μπορεί να δημιουργήσουν τέτοιο πρόβλημα, πολύ αμφιβάλω. Σε κάθε περίπτωση όμως η ενδεδειγμένη αντιμετώπιση είναι ο καλός αερισμός του σπιτιού.
Σχετικά με τα μασίφ, όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν πολλές απόψεις. Προσωπικά, αν και σημαντικά ακριβότερα, τα προτιμώ καθώς πάντα περιέχουν λιγότερα χημικά και σε μικρότερες συγκεντρώσεις απο τα υπόλοιπα υλικά. Τα αν περιέχουν δηλητήρια για το σαράκι, εξαρτάται κυρίως απο το είδος του ξύλου και η περιεκτικότητά του απο τις γνώσεις και δυνατότητες του εργοστασίου επεξεργασίας του (άγνωστες σε όλους μας). Ωστόσο αν τα παιδιά δεν τα δαγκώνουν συστηματικά και δεν γλύφουν αβερνίκωτες επιφάνειες, δεν πιστεύω ότι διατρέχουν οποιοδήποτε κίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
geolib
4TF A5 Driver

Last Visit: 02/01/14 21:16

Δημοσίευσηαπό Madman77 » 08/04/07 23:49

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE% ... E%B4%CE%B7

Θα μου πεις τοσα τοξικα γυρω μας αυτο σε μαρανε??
Αν μπορω ομως να το αποφυγω δεν θα ηταν ασχημο...

Παλι καλα που ξεφορτωθηκαμε τα σουφασερ απο τα δαπεδα πλεον αφου υπαρχουν και νερου..
Το τι αναπνεει αυτος που βαφει δαπεδο με σουφασερ, διαλυτικα νιτρου κλπ δεν λεγεται....
Madman77
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό giannispolo » 09/04/07 19:19

υπάρχει κάποιο υλικό για rusty θερμαντικά σώματα,? Εχουν σκουριάσει και στις ακμές λόγω υγρασίας στο WC έχουν πάθει πλάκα? Υπάρχει τίποτα? :hmmm:

και για εξωτερικά κάγκελα :sorry:
Άβαταρ μέλους
giannispolo
4TF A6 Driver

Last Visit: 13/01/12 16:18

Δημοσίευσηαπό Madman77 » 09/04/07 23:40

αν ειναι μικρο το σωμα παρε ενα καινουργιο που βαφονται με ηλεκτροστατικη βαφη πλεον...

Αλλιως τριψιμο, μινιο και μετα λαδομπογια (και αντιστοιχη μυρωδια για λιγο).
Χαμεραιτ κλπ μπορει να καλυψει την σκουρια αλλα μην περιμενεις και διαρκεια... Την τρυπα του θα την κανει
Madman77
4TF N2 Driver

Δημοσίευσηαπό Thάnos » 10/04/07 0:15

giannispolo έγραψε:υπάρχει κάποιο υλικό για rusty θερμαντικά σώματα,? Εχουν σκουριάσει και στις ακμές λόγω υγρασίας στο WC έχουν πάθει πλάκα? Υπάρχει τίποτα? :hmmm:

και για εξωτερικά κάγκελα :sorry:

Υπάρχει ένα ειδικό χρώμα που είναι για αυτή την δουλειά.
Το πουλάνε στα χρωματοπωλεία.

Τρίψε λίγο την σκουριά να φύγει και μετά πέρνα το, ένα ή δύο χέρια χρώμα και θα είναι σαν καινούριο…

Αν θυμάμαι καλά, δεν πρέπει να το αραιώνεις, αλλά καλύτερά ρώτα από εκεί που θα το πάρεις.
Άβαταρ μέλους
Thάnos
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 11/09/14 13:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντίλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες