23/11/14 20:34

Αθλητισμός. Για μας ή για τους άλλους?

Forum για θέματα γενικού, μη-αυτοκινητιστικού ενδιαφέροντος

Εσείς τι σχέση έχετε με τον αθλητισμό?

Κάνω πρωταθλητισμό
3
3%
Αθλούμαι συχνά και με πρόγραμμα
32
30%
Αθλούμαι...χαλαρά
28
26%
Το καλοκαίρι κολυμπάω μόνο
11
10%
Σπάνια
9
8%
Ποτέ
5
5%
Παλιότερα αρκετά, τώρα ελάχιστα
19
18%

Σύνολο ψήφων : 107

Δημοσίευσηαπό EMMANOYHL » 10/08/05 22:10

Παλιότερα έπαιζα μπάσκετ σε ομάδα τοπικού πρωταθλήματος αλλά λίγο τα χρόνια λίγο οι οικογένεια σταμάτησα εντελώς την άθληση. Η μετάθεση στο Τυμπάκι έκανε τα υπόλοιπα μια και χρόνος ούτε για δείγμα. Η διακοπή της κακής συνήθειας του τσιγάρου πέρυσι με φόρτωσε με επιπλέον αρκετά κιλά. Τους τελευταίους μήνες έχοντας επιστρέψει στη βάση μου και με ανεκτό ελεύθερο χρόνο έχω ξανά αρχίσει μια παλιά αγάπη το ποδήλατο. Μετακινούμε με αυτό καθημερινά στην εργασία μου που είναι όμως πολύ κοντά (3 χιλ) αλλά κάνω και τρις φορές την εβδομάδα περίπου 20 χιλ. Παρέα για μπασκετάκι όμως ψάχνω αλλά οι φίλοι της περιοχής μου δεν είναι τελικά πολύ δραστήριοι σε αυτό τον τομέα. :wink:
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό!
Άβαταρ μέλους
EMMANOYHL
4TF N4 Driver

Last Visit: 15/11/14 14:49

Δημοσίευσηαπό migf1 » 11/08/05 0:44

EMMANOYHL έγραψε: Η μετάθεση στο Τυμπάκι έκανε τα υπόλοιπα μια και χρόνος ούτε για δείγμα.

Ώπα... Τυμπάκι "υπηρέτησα" 14 μήνες. Κάθε πρωί ξυπνούσα 1 ώρα νωρίτερα κι έτρεχα 5 χλμ. Τι μου θύμισες τώρα!
GVRteam.gr - η ελληνική πύλη ταχύτητας
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
migf1
4TF N4 Driver

Last Visit: 09/03/14 3:52

Δημοσίευσηαπό kostakis » 11/08/05 20:49

To μόνο που προλαβαίνω να κάνω είναι να πάω στη δουλειά με το ποδήλατο δηλ. 12 χλμ τη μέρα,Ανάληψη Μοναστηρίου Ανάληψη το απόγευμα λόγω οικογένειας δεν προλαβαίνω τίποτε άλλο.
Και όταν τώρα τελευταία βρεθεί ευκαιρία ΣΚ ανεβαίνω Χορτιάτη με το ποδήλατο σε διαδρομές που ανακάλυψα σε ένα βιβλίο.
Στόνα χέρι το τιμόνι στάλλο χέρι το βιβλίο

Για το δικάιωμα στη μπριζόλα και το κατσικάκι!!!!!!!
kostas taxidiaris
kostakis
4TF N2 Driver

Last Visit: 13/11/14 21:10

Δημοσίευσηαπό Krusenstern » 16/08/05 15:04

Άθλημα: sailing.

- Αθλητισμό (Optimist) από τα 6 μου ως τα 11.
- Πρωταθλητισμό (διαδοχικά εθνική ομάδα Optimist, 420, Laser II, 470 και τελικά προολυμπιακή ομάδα 470) από τα 11 ως πέρυσι το καλοκαίρι, στα 26. A, έτρεξα και ένα παγκόσμιο ενόπλων δυνάμεων με σκάφη Snipe, ως ναύτης πριν κάνα χρόνο.
- Ξανά αθλητισμό (ανοιχτή θάλασσα σε Ελλάδα και εξωτερικό) εδώ και ένα χρόνο, λόγω περιορισμένου χρόνου.
- Δουλειά ως προπονητής και ως διαιτητής σε ενδιάμεσα χρονικά διαστήματα.

8)

...τι σκ@τ@ να ψηφίσω??? :roll: :oops:
- Do you feel lucky, punk?
Άβαταρ μέλους
Krusenstern
4TF F1 Driver

Last Visit: 08/09/14 20:32

Δημοσίευσηαπό tazio » 16/08/05 15:09

Krusenstern έγραψε:...τι σκ@τ@ να ψηφίσω??? :roll: :oops:

Το 6 Ποτέ :D

( Υ.Γ. καλώς ήρθες Σπύρο)
...
Άβαταρ μέλους
tazio
4TF WRC Driver

Last Visit: 21/11/14 21:56

Δημοσίευσηαπό nasos79 » 16/08/05 16:35

Εγώ ψήφισα το (2) αλλά είναι μούφα γιατί τώρα ξεκίνησα μετά από διάστημα 2 ετών αποχής. Αλλά, τώρα ψηφίζω, οπότε... :roll: :wink:
nasos79

Δημοσίευσηαπό Tiger » 16/08/05 17:15

Καποτε γυμναζομουνα μεχρι 5 ωρες την ημερα, απο τοτε που μπηκα στην αγορα εργασιας σταδιακα κατεληξα στο να μην γυμναζομαι ουτε λεπτο :cry:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Άβαταρ μέλους
Tiger
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 15/11/14 19:56

Δημοσίευσηαπό TRAVELLER » 02/10/05 20:20

dazed έγραψε:Αν έχει κανείς να δώσει καμιά συμβουλή για προπόνηση στο σπίτι θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη! Τίποτα εξωφρενικά πράγματα φυσικά. Απλά για να μην ξεχειλώσουμε από τα 25 μας και να μπορούμε να ανεβούμε σκάλες χωρις να αλάξουμε χρώμα :P

Με τη προϋπόθεση ότι δεν τρως τον "αγλέουρα" :lol: :lol: :lol: :D , ένα στεπ ή ένας "αεροπεριπατητής" και λίγο "σκοινάκι" και είσαι μια χαρά :) :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TRAVELLER
4TF N4 Driver

Last Visit: 08/03/10 2:33

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Λάππας » 02/10/05 21:51

(Άσχετο: Ωραία υπογραφή, Ταξιδιώτη.)

Όλο το καλοκαίρι που δεν εργαζόμουν το πέρασα κάνοντας κατά μέσο όρο 80 χιλιόμετρα ποδήλατο την εβδομάδα. Επίσης, φέτος πρέπει να έβαλα καμιά 20αριά πτήσεις με το παραπέντε, σίγουρα πολύ λιγότερες από όσες θα έπρεπε για την ασφάλεια μου και την εξέλιξη μου στο άθλημα.

Τώρα που ξανάρχισαν τα σχολεία, δυστυχώς δεν έχω σχεδόν καθόλου χρόνο. Σήμερα κατάφερα και έβαλα 26 χιλιόμετρα με το ποδήλατο που είχε μείνει αχρησιμοποίητο για ένα μήνα ακριβώς.

Τον χειμώνα (όπως κάθε χρόνο) το πρόγραμμα έχει σκι μέχρι να λιώσουν τα πέδιλα.

(Αν είχαμε και ένα σπιτάκι στην Αμφίκλεια, τι ωραία που θα ήταν… :roll:)
Πριν γίνεις επαναστάτης, διάβασε καλά τις οδηγίες στη συσκευασία του καλσόν.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Λάππας
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 23/11/14 17:28

Δημοσίευσηαπό gavriil1 » 02/10/05 22:40

Αφου κλειδωθηκε το αλλο, το προγραμμα μου στα Ελληνικα:

Το προγραμμα μου ειναι αρκετα "πολλυπλοκο" τελευταια διοτι μιξαρω ασκησεις δυναμης (strength), ισχυς (power) και προπονηση βολλευ με την αεροβικη/αντοχη να ειναι τελευταια στην λιστα των πρωτερεοτητων μου. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα εναν κυκλο ασκησεων που κραταει απο 14 εως 16 ημερες συμπεριλαμβανωμενου και της αναρρωσης.

Εχω φτασει στο σημειο να διαλεγω το γκρουπ μυων που θα στοχευσων την συγκεκριμενη μερα, λιγο πριν παω στο γυμναστηριο, αναλογα με το πως νιωθω εκεινη την ημερα και τι εχω κανει χτες και την προηγουμενη ημερα, ομως ποτε δεν αφηνω πανω απο μια με μιαμιση εβδομαδα μεταξυ κυκλων-προπονησης ενος γρουπ μυων.

Το αγαπημενο μου "μηχανημα" στο γυμναστηριο ειναι το Power Rack ή Cage στα αγγλικα (στα Ελληνικα?). Φωτο εδω

http://bodybuildingequipment.ericsgym.c ... /rack3.jpg

Το προγραμμα (σημαντικο: οι ασκησεις γινοντε με την σειρα που τις γραφω):

Ημερα 1. Ποδια (ημερα 1 απο 2) = Σκουωτ με μπαρα στο power rack. Πιεσεις ποδιων (leg press), ισως πρεσσα στα Ελληνικα?, Εκτάσεις μηρών (Leg Extensions), adbuctions και aductions (οι πλαγιοι μυς των ποδιων και γλουτων) στο καταλληλο μηχανημα.

Ημερα 2. Επηδει η ημερα των ποδιων ειναι "βαρυα", πιθανως η επομενη θα ειναι μερα αναρρωσης, αλλα εαν ειχα μια-δυο μερες αναρρωσης πριν την μερα ποδιων ισως την επομενη (ημερα 2) να γυμνασω καποιο γρουπ μικρων μυων, οπως δικεφαλου ή/και ομους. Ξανα, αναλογα το πως νιωθω, το αποφασιζω αυτο στο μεσο της ημερας.

Εαν λοιπον ειναι ημερα εξασκης και κανω δικεφαλους και ομους αρχιζω παντα με την μπαρα στο power rack με ομους (αφου ειναι μεγαλυτεροι των δικεφαλων) και με Στρατιωτικές πιέσεις, μετα καθετες πιεσεις με αλτηρακια, εκτασεις με αλτηρες για εμπρόσθιους δελτοειδείς και εκτασεις με αλτηρες για πλαγιους δελτοειδείς. Για δικεφαλους, αρχιζα παντα με την μπαρα και με ελξεις, μετα ελξεις με αλτηρες (ορθιος). Αυτα.

Ημερα 3η = Εαν δεν αναρρωσα την 2η μερα, αυτη η μερα ειναι μερα ξεκουρασης.

Ημερα 4η = Πολυ πιθανων μερα βολλευ (συνηθως 2.5 ωρες)

Ημερα 5η = Αυτη ειναι πιθανως επισης μερα ξεκουρασης λογω της καταπονησης τους σωματος ενος αθληματος οπως το βολευ, διοτι επηρεαζοντε εκκατονταδες μυς, τενοντες, κτλ.

Ημερα 6η = Εαν η 5η ειναι ημερα ξεκουρασης, στην 6η ημερα θα διαλεξω ενα γρουπ μυων μεσαιας διαστασης. Π.χ. γαμπες ή/και τραπεζιους. Για γαμπες αρχιζω με την πρεσσα Smith (ορθιος σαν σκουωτ) και χρισημοποιω το STEP (χαμηλο τραπεζακι) οπου βαζω το μισο μπροστινο μερος του ποδιου (της πατουσας βασικα) πανω στο ΣΤΕΠ και το αλλο μισο να κρεμεται, ετσι ωστε να εχω μεγαλυτερο όριο διακύμανσης του μυ. Επηδει μπορω να παω σε αρκετα μεγαλο βαρος με αυτην την ασκηση, για να προστατεψω την σπονδυλικη στηλη, σταματαω την ασκση με τα 2 ποδια αφου ζεσταθω και αρχιζω με το ενα ποδι ετσι ωστε το ολικο βαρος να ειναι πιο φιλικο για την σπ/κη στηλη. Η δευτερη ασκηση για γαμπες ειναι το μηχανημα που καθεσε και το βαρος ειναι στα γονατα σου (seated calf raises). Για τραπεζιους αρχιζω παντα με την μπαρα στο power rack παλι με Άρσεις Τραπεζοειδών με μπάρα.

Ημερα 7η = Πολυ πιθανως ημερα ξεκουρασης.

Ημερα 8η = Ημερα δυναμικων αρσεων (Dynamic Lifting) = Το μισο του αρασε (η αγαπημενη μου ασκηση ισως). Στα αγγλικα λεγετε Clean. Clean and Jerk ειναι το αρασε στα αγγλικα. Το Clean ειναι η πρωτη φαση του αρασε, οταν ο αρσιβαριστας σηκωνει το βαρος απο κατω μεχρι στους ωμους του. Δεν ξερω εαν υπαρχει λεξη στα Ελληνικα. Εκεινη την ημερα επισης θα κανω jump squats. Δηλαδη αλματα με την μπαρα στους ωμους (ακριβως οπως τα σκουωτ) και μικρο βαρος (π.χ. 50 κιλα). Καμια φορα κανω αλματα με αλτηρες στα δυο χερια (σχεδον το ιδιο, αλλα η μπαρα ειναι καλυτερη οπως παντα). Επισης σημαντικο ειναι οτι η μπαρα για τις ολες τις παραπανω ασκησεις αλλα ειδικα για το αρασε να ειναι Ολυμπιακων στανταρντ. Για αυτους που ξερουν, ειναι αδυνατον να κανεις αρασε με απλη μπαρα (η Olympic barbell εχει διαφορετικα χαρακτηριστικα απο τις απλες, το πιο σημαντικο απο αυτα το οτι γυρναει γυρω απο τον εαυτο της).

Ημερα 9η = Ητε ξεκουραση ή κατι σαν τρικεφαλους (κατι μικρο). Για τους τρικεφαλους αρχιζω με γαλλικες πιεσεις (ξαπλωτες και πισω απο το κεφαλι). Μετα κανω καθετες πιεσεις με εναν αλτηρα (προς τα πανω) πισω απο το καφαλι (καθιστος) και πιεσεις στα "καλωδια" προς τα κατω.

Ημερα 10η = Εαν η προηγουμενη μερα ηταν μερα ξεκουρασης τοτε αυτη πιθανος να ειναι ημερα βολλευ. Εαν οχι, τοτε ειναι μερα ξεκουρασης.

Ημερα 11η = Εαν η προηγουμενη μερα ηταν μερα ξεκουρασης τοτε αυτη ειναι ημερα ποδιων (2η απο 2) = Δικεφαλους ποδιων (και κατω μεσης). Αρχιζω με Ρουμανικες αρσεις θανατου στο power rack αλλα ειμαι πανω στο STEP ετσι ωστε το όριο διακύμανσης του μυ να ειναι μεγαλυτερο. Τα βαρη ακουμπανε το δαπεδο στο κατεβασμα. Αυτα για δικεφαλους ποδιων. Καμια φορα κανω και εκτασεις ραχιεων με βαρη στο στηθος αλλα οχι παντα.

Ημερα 12η = Αναρρωση!

Ημερα 13η = Στηθος. Αρχιζω με την μπαρα και ισο παγκο (flat bench press) και παω στο επικλοινη με μπαρα και μετα κανω το ιδιο με αλτηρες. Πολλες φορες αλλαζω τα αλτηρακια με βυθησεις.

Ημερα 14η = Κατω πλατη. Αρσεις θανατου (με straps) στο power rack.

Ημερα 15η = Ξεκουραση.

Ημερα 16η = Δυναμικες αρσεις μερα 2η απο 2. Κανω ασκησεις που εχουν σχεση με το βολλευ αλλα με βαρη. Μικρα βαρη με μεγαλη ταχυτητα για ισχυ (και οχι δυναμη).

Ημερα 17η = Ανω πλατη = Ελξεις με ανοιχτα χερια (Wide grip lat pulls). Μετα κλειστα χερια και ελξεις με αναποδο πιασιμο (reverse grip). Τελος κωπηλασία στον Σταυρό (T-row).

Σκεφτομε να προσθεσω μια μερα με πλυομετρικες ασκησεις μονο στο αλλο μερος του γυμναστηριου το οποιο ειναι κυριως αδειο εκει που παω.

Υπαρχουν αλλες ασκησεις τις οποιες τις αλλαζω με μερικες απο αυτες καθε εξι μηνες ή κατι τετοιο, οπως Καλημερες, Βυθησεις, Πουλοβερ, κτλ. ομως οι βασικες (πρωτες) ασκησεις μενουν οι ιδιες παντα.

Απο supplements παιρνω πρωτεινη, κρεατινη, μια πολυβιταμινη και ασβέστιο. Απο πλευρας διαιτας ειμαι σε φαση διαιτας για αυξηση βαρους και ετσι υπαρχει αρκετο λυπος παντου. Ειμαι γυρω στο 1.80 και ζυγιζω 102 κιλα το πρωι και 103.5 το βραδυ (με το σλιπακι).

Οσον αφορα τις ασκησεις δυναμης (και οχι ισχυος), ακολουθω τις αρχες του MAX OT.
Τελευταία επεξεργασία από gavriil1 και 02/10/05 23:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Currently Carless...
Άβαταρ μέλους
gavriil1
4TF S2000 Driver

Last Visit: 06/06/11 4:15

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Λάππας » 02/10/05 22:53

Joy to your courage να μεταφράσεις όλο το κείμενο... :wink:
Πριν γίνεις επαναστάτης, διάβασε καλά τις οδηγίες στη συσκευασία του καλσόν.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Λάππας
4TF Gr. B Driver

Last Visit: 23/11/14 17:28

Δημοσίευσηαπό gavriil1 » 02/10/05 23:07

Χρήστος Λάππας έγραψε:Joy to your courage να μεταφράσεις όλο το κείμενο... :wink:

Το εκανα κυριως για να με σμπρωξει να μαθω πολλους απο αυτους τους ορους στα Ελληνικα. Ξανα :D Καλο εκανε.
Currently Carless...
Άβαταρ μέλους
gavriil1
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό wannabe » 03/10/05 0:03

είδες άμα είναι γυμνασμένος ο άνθρωπος
αντέχει!!! :D

εγώ παλιότερα 2ώρες καθημερινά
εδώ και δύο χρόνια καθόλου και άστα να πάνε....
Άβαταρ μέλους
wannabe
4TF S2000 Driver

Last Visit: 13/11/13 17:33

Δημοσίευσηαπό gavriil1 » 03/10/05 0:54

wannabe έγραψε:είδες άμα είναι γυμνασμένος ο άνθρωπος
αντέχει!!! :D

εγώ παλιότερα 2ώρες καθημερινά
εδώ και δύο χρόνια καθόλου και άστα να πάνε....

2 ωρες τι?
Currently Carless...
Άβαταρ μέλους
gavriil1
4TF S2000 Driver

Δημοσίευσηαπό wannabe » 03/10/05 14:16

προπόνηση μπάσκετ
και τον τελευταίο χρόνο γυμναστήριο= πολύ τρέξιμο και κυρίως γράμμωση
αυτά όμως 2χρόνια πριν :cry:
Άβαταρ μέλους
wannabe