21/10/14 18:44

Μηχανη και οδηγηση στη πολη.

Forum για ό,τι έχει να κάνει με τους 2 τροχούς και το moto GP

Δημοσίευσηαπό jimmcom » 10/12/05 13:39

D-Jet έγραψε:Προσοχή θέλει ιδιαίτερα και σε αυτά:
Στροφές με πολλές λωρίδες (πχ Αμαλίας, Σύνταγμα) όπου πολλοί ΙΧδες το πάνε βάρκα-γυαλό.
Μπροστά από λεωφορία με τους "βιαστικούς" επιβάτες που βγαίνουν από το πουθενά.
Τραμ (αν χαζεύεις και πατήσεις βρεγμένες τις ράγες χάθηκες-παλιότερα ήταν έτσι στο λιμάνι του Πειραιά. Το τι είχα δει μην το συζητάτε!)
Έργα! Σκόνη=λάδι!

Και λίγες "δικές μας" λεβεντιές.
Το να περνάς ανάμεσα στα σταματημένα με 60 είναι σα να προκαλείς την τύχη σου! Ούτε που θα πάρεις χαμπάρι αν πεταχτεί κανένας πεζός ούτε αν ανοίξει μια πόρτα. Επειδή το έχω δει να γραφεται πολλές φορές οτι πολλοί τσαντίζονται όταν πετυχαίνουν αργό μηχανάκι μέσα στην κίνηση θα έλεγα να το σκεφτούν δυο φορές πρώτα.
Το να κολλάς πίσω από ένα ΙΧ ακόμα και όταν μπορείς να δεις μπροστά του. Η μηχανή, στο 90% των περιπτώσεων φρενάρει χειρότερα από το αυτοκίνητο, ειδικά όταν παραμβάλλεται...πανικός.
Η παραβίαση του κόκκινου...τι να πω εδώ...
Τα χρέμπια που κυκλοφορούν εκμεταλλευόμενα την έλλειψη ΚΤΕΟ μοτοσυκλεττών.
Τα μεγάλα οχήματα δε μας βλέπουν παιδιά! Και δε μιλώ για τα φορτηγά! Ακόμα και με τα Σουβ τους δε βλέπουν τίποτα πίσω-Μην του κολλάτε!

ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ!!!!

Τέλος μια γενική συμβουλή προς τους οδηγούς ΙΧ. Παιδιά να ανοίγετε πάντα, έστω και λίγο, το παράθυρο του οδηγού. Πιστεύω οτι πολλά ατυχήματα δε θα είχαν συμβεί αν οι οδηγοί των αυτοκινήτων δεν είχαν πλήρως απομονωθεί, όπως τα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα διαφημίζουν οτι μπορούν!

Σωστα ολα
jimmcom
4TF A5 Driver

Last Visit: 14/11/06 20:47

Δημοσίευσηαπό odiki_asfaleia » 10/12/05 17:54

Μακαρι να τα εφαρμοζαν ολοι, αλλα δυστυχως ενα ελαχιστο ποσοστο εφαρμοζει τα παραπανω και καποιους κανονες επιβιωσης μοτοσυκλετιστη πολης ακομα.
Ο πιο κατω οδηγος παπιου ειναι θεμα τυχης για ποσο ακομα θα ειναι σωματικα ακεραιος. Απλα παιζει ρωσικη ρουλετα συνεχεια:
odiki_asfaleia έγραψε: ...........Και θα αναφερω ενα προσφατο περιστατικο που μου ετυχε. Ειμαι στην Ακαδημιας αναμεσα σε σταματημενα αυτοκινητα με το Serow και επειδη δεν χωραω, προσπαθω να αλλαξω λωριδα. Ερχομαι καθετα αναμεσα σε δυο αυτοκινητα και ελεγχω για να βγω στη διπλα κενη. Με το που παει να προχωρησει η ροδα στο κενο ακουω ευτυχως κατι να ερχεται (δεν το ειχα δει ακομα) και ακινητοποιω τη μηχανη. Ο τυπος περναγε αναμεσα απο τα αυτοκινητα με καμμια 60αρα με ενα παλιο παπι, οσο πηγαινε δηλαδη και αστραπιαια βλεπω οτι δεν χωραει, γυρναω το τιμονι τελειως για να του δωσω κι αλλο χωρο και με ακουμπησε στο λαστιχο και ξηλωσε το μπροστινο φρενο του και ευτυχως δεν επεσε. Που να πεσει δηλαδη, πιγκ πογκ αναμεσα στα αυτοκινητα εκανε. Φαντασου οτι σταματησε μετα απο παρα πολλα μετρα. Αμα ειχα βγει πιο εξω δηλαδη θα τσακιζοταν. Καλα αμα περνουσε καποιος πεζος τι θα γινοταν?

:wink: :wink: :wink:
odiki_asfaleia
4TF A5 Driver

Last Visit: 08/10/14 23:31

Δημοσίευσηαπό jimmcom » 11/12/05 18:47

odiki_asfaleia έγραψε:Μακαρι να τα εφαρμοζαν ολοι, αλλα δυστυχως ενα ελαχιστο ποσοστο εφαρμοζει τα παραπανω και καποιους κανονες επιβιωσης μοτοσυκλετιστη πολης ακομα.
Ο πιο κατω οδηγος παπιου ειναι θεμα τυχης για ποσο ακομα θα ειναι σωματικα ακεραιος. Απλα παιζει ρωσικη ρουλετα συνεχεια:
odiki_asfaleia έγραψε: ...........Και θα αναφερω ενα προσφατο περιστατικο που μου ετυχε. Ειμαι στην Ακαδημιας αναμεσα σε σταματημενα αυτοκινητα με το Serow και επειδη δεν χωραω, προσπαθω να αλλαξω λωριδα. Ερχομαι καθετα αναμεσα σε δυο αυτοκινητα και ελεγχω για να βγω στη διπλα κενη. Με το που παει να προχωρησει η ροδα στο κενο ακουω ευτυχως κατι να ερχεται (δεν το ειχα δει ακομα) και ακινητοποιω τη μηχανη. Ο τυπος περναγε αναμεσα απο τα αυτοκινητα με καμμια 60αρα με ενα παλιο παπι, οσο πηγαινε δηλαδη και αστραπιαια βλεπω οτι δεν χωραει, γυρναω το τιμονι τελειως για να του δωσω κι αλλο χωρο και με ακουμπησε στο λαστιχο και ξηλωσε το μπροστινο φρενο του και ευτυχως δεν επεσε. Που να πεσει δηλαδη, πιγκ πογκ αναμεσα στα αυτοκινητα εκανε. Φαντασου οτι σταματησε μετα απο παρα πολλα μετρα. Αμα ειχα βγει πιο εξω δηλαδη θα τσακιζοταν. Καλα αμα περνουσε καποιος πεζος τι θα γινοταν?

:wink: :wink: :wink:

Κυκλοφορουν και ηλιθιοι ειναι γνωστο,μια φορα θα την παθει και τοτε θα καταλαβει,φαντασου σε ολα αυτα που ειπες να προσθεσω και το ανοιγμα τις πορτας να πεσει με 60 που λες,αν τον βρει σε κανα γονατο :o
jimmcom
4TF A5 Driver

Last Visit: 14/11/06 20:47

Δημοσίευσηαπό ANGEL13 » 02/05/06 13:44

jimmcom έγραψε:
eker123 έγραψε:Χειρότερο που έχω πάθει είναι σε μποτιλιάρισμα, ενώ περνώ από αριστερά τα σταματημένα με φώτα αναμμένα και χωρίς να κάνω σφήνες. Ο Νεαντερναλ ανοίγει τη πόρτα για να αδειάσει το τασάκι στο δρόμο και μάντεψε………..Μπαμμμμμ.
Ευτυχώς ήμουν με τη βέσπα και δεν έπαθα τίποτε λόγο ποδιάς

Πορτες εχω φαει 3 φορες,οι 2 απο ταξι φυσικα

Περνάμε πάντα σε απόσταση μιας πόρτας απο τα σταματημένα αυτοκίνητα.Έτσι και να ανοίξει η πόρτα δεν μας φτάνει. :)

Και κάθε μέρα να βάζαμε λάστιχα με την άσφαλτο που ΔΕΝ έχουμε ξεχάστε το.Το σωτήριο είναι ένα απο τα "Φ"................................φαντασία στην οδήγηση με μοτό.Σαν να βλέπετε αστινομική ταινία και ψάχνετε τον δολοφόνο, που είναι πολύ καλός και καλύπτει τα ίχνη του :ysterical:

Αν μπορείτε να ακολουθείται κάποιο άλλο μηχανάκι ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα είναι πολύ καλύτερη προστασία..... :shifty:

Δεν πατάμε ΠΟΤΕ τις βαμένες λουρίδες διαγράμισης........ακόμη και στο στεγνό.................για το βρεγμένο δεν μιλάμε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ... :sorry:
Εικόνα
ANGEL13
4TF N3 Driver

Last Visit: 08/09/14 11:10

Δημοσίευσηαπό downhill » 10/05/06 21:02

Όσοι οδηγουν μηχανές και πηγαίνουν προς το Περιστέρι μέσω της οδού Λένορμαν,θα έχουν διαπιστώσει το δρόμο "σαπούνι" που συνδέει την οδό Πέτρας με την οδό Λενόρμαν,την οδό Τριπόλεως.Ότι μηχανή και αν έχεις και όσο καινούρια λάστιχα,να παρακαλάς να μη χρειαστεί να φρενάρεις απότομα....Δύο φορές γλύτωσα την πτώση,και απο τότε πηγαίνω απο την οδό Λεβιδίου,ένα δρομάκι μετά την τριπόλεως (παράλληλη) κι έτσι γλυτώνω και την ενδεχόμενη πτώση και το φανάρι!!!
Άβαταρ μέλους
downhill
4TF A6 Driver

Last Visit: 10/10/14 20:24

Δημοσίευσηαπό ANGEL13 » 09/06/06 8:15

Σήμερα με την ξαφνική βροχή η Μεσογείων ήταν κυριολεκτικά μεσα στην "σαπουνάδα"......... :sorry: :x :dizzy:

ΓΛΥΣΤΡΑΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εικόνα
ANGEL13
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό GFON » 09/06/06 16:07

ANGEL13 έγραψε:Σήμερα με την ξαφνική βροχή η Μεσογείων ήταν κυριολεκτικά μεσα στην "σαπουνάδα"......... :sorry: :x :dizzy:

ΓΛΥΣΤΡΑΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Ακριβως γι 'αυτο το λογο σημερα πηρα αμαξι...και ας εκανα και μιση ωρα παραπανω. :whistlink: :whistlink:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
GFON
4TF N3 Driver

Last Visit: 19/09/14 13:56

Δημοσίευσηαπό ANGEL13 » 13/06/06 7:24

GFON έγραψε:
ANGEL13 έγραψε:Σήμερα με την ξαφνική βροχή η Μεσογείων ήταν κυριολεκτικά μεσα στην "σαπουνάδα"......... :sorry: :x :dizzy:

ΓΛΥΣΤΡΑΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Ακριβως γι 'αυτο το λογο σημερα πηρα αμαξι...και ας εκανα και μιση ωρα παραπανω. :whistlink: :whistlink:

:shifty: Δεν θέλω απιστίες........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:
Εικόνα
ANGEL13
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό ANGEL13 » 13/06/06 9:01

Aυτή θα ήταν μια εξαιρετική ευακιρία για μια πρώτη γνωριμία με το αντικείμενο.

ΟΛΕΣ οι σχολές οδήγησης να υποχρεωθούν να έχουν απο ενα........................................μηπως και μείνουμε περισσότεροι στο δρόμο αντί για το κρεββάτι.

http://www.viamichelin.com/viamichelin/ ... -honda.htm
Εικόνα
ANGEL13
4TF N3 Driver

Δημοσίευσηαπό Megane98hp » 13/09/06 22:02

Μια περιπτωση που σηκωνει πολυ κουβεντα.
Ειμαι με αυτοκινητο και θελω να στριψω αριστερα σε ενα πολυσυχναστο δρομο με μια λωριδα ανα κατευθυνση. Κατα 99,9% ο δρομος κατω εχει διπλη γραμμη αλλα ειναι εντελος σβησμενη απο την πολλη...συντηρηση, οποτε δεν μπορω να ξερω σιγουρα αν επιτρεποταν να στριψω αριστερα. Οπως ξερουμε καποιες φορες η διπλη γραμμη διακοπτεται οποτε μπορει να στριψει καποιος, αλλες παλι φορες ειναι συνεχομενη στις διασταυρωσεις.
Ελεγχω λοιπον το δρομο καλα. Η κινηση ειναι αρκετα πυκνη. Τη στιγμη που αδειαζει το ρευμα το δρομου το οποιο θελω να μπω, βλεπω αριστερα μου να ερχεται ενα φορτηγο με παρα πολλη μικρη ταχυτητα αφου ηταν φορτωμενο. Ισα ισα που θα μπορουσα να χωθω πριν ερθουν αλλα αυτοκινητα απο δεξια. Κανω λοιπον τη κινηση και την ωρα που ειμαι ακριβως στη μεση του δρομου και εχω αρχισει να πηγαινω αριστερα, πεταγεται μια μηχανη μεγαλου κυβισμου και κανει προσπεραση του φορτηγου. :yikes:
Θα επεφτε ακριβως πανω μου, στη θεση του οδηγου αλλα ευτυχως δεν ετρεχε και προλαβε να κανει μανουβρα και να μην πεσει απανω μου.

Ενταξει, αφου δεν εγινε τιποτα θα μου πειτε τί το ψαχνεις τωρα.
Πώς βγαζει κανεις άκρη στην περιπτωση αυτη αν γινοταν κατι κακο; :hmmm:
Χαζομπαμπαδες ολου του κοσμου ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!! ΠΑ.Ο.Χ.
www.hazompampades.com
KATEΡΙΝΙΩ ΜΟΥ ΣΑΓΑΠΑΩ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΖΩ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Megane98hp
4TF S2000 Driver

Last Visit: 30/09/14 15:33

Δημοσίευσηαπό kiloMeater » 20/09/06 9:42

http://www.4troxoi.gr/forum/viewtopic.php?t=20193

Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος θυρυβώδους μηχανής (dog80?) μπορεί να μου εξηγήσει αυτή τη διεστραμμένη ικανοποίηση με το θόρυβο;
Άβαταρ μέλους
kiloMeater
4TF N3 Driver

Last Visit: 21/10/14 15:36

Δημοσίευσηαπό After » 20/09/06 20:55

Ο τροπος για να την γλυτωσουμε ειναι ενας

Φανταστειτε οτι ολοι σας εχουν βαλει σημαδι

Tι κανουμε λοιπον για να αποφυγουμε αυτον που ειναι αριστερα/δεξια/πισω/μπροστα απο μας, και ειναι σιγουρο οτι θα πεσει επανω μας?

Αυτο το αμαξι που προσπερναμε, ειναι σιγουρο οτι θα μας κλεισει!
Τι κανουμε λοιπον?

Ακολουθηστε αυτον τον κανονα και θα βγειτε σιγουρα κερδισμενοι
Άβαταρ μέλους
After
4TF N3 Driver

Last Visit: 17/01/12 23:54

Δημοσίευσηαπό After » 20/09/06 21:00

kiloMeater έγραψε:http://www.4troxoi.gr/forum/viewtopic.php?t=20193

Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος θυρυβώδους μηχανής (dog80?) μπορεί να μου εξηγήσει αυτή τη διεστραμμένη ικανοποίηση με το θόρυβο;

Κοιτα, ακομα και το WRC, F1 θα ηταν ανιαρο αν δεν ακουγες τους κινητηρες!

Οταν πηγαινω πιστα την βγαζω την ταπα, αλλα μεσα στην πολη εκνευριζει ακομα και εμενα, αν και δεν κανει τοσο θορυβο(ειδικα αν δεν ανοιγω δεν ακουγεται διαφορα με πριν) οσο τα μονοκυλινδρα!
Άβαταρ μέλους
After
4TF N3 Driver

Last Visit: 17/01/12 23:54

Δημοσίευσηαπό Wagner669 » 21/09/06 12:20

Τα δικαστηρια εχουν την ...ταση.... να δικαιωνουν αυτον που τραυματιστικε ή σκωτοθηκε.... Αρα αν δεν φταις, θα βρουν τροπο να το κανουν συν-υπαιτιοτιτα και μετα θα τραβιεσαι για μια ζωη.
Η άσφαλτος είναι υγρή... Μάλλον χάρηκε που με είδε...
Άβαταρ μέλους
Wagner669
4TF S2000 Driver

Last Visit: 01/10/14 11:13
Τοποθεσία: Δεξιά παρατεταμένη με φλικ, σε ανάποδο... σε CΩCΟΝ ΗΜΑC ΚΥΡΙΕ...

Δημοσίευσηαπό Wagner669 » 21/09/06 13:05

After έγραψε:
kiloMeater έγραψε:http://www.4troxoi.gr/forum/viewtopic.php?t=20193

Κοιτα, ακομα και το WRC, F1 θα ηταν ανιαρο αν δεν ακουγες τους κινητηρες!

Οταν πηγαινω πιστα την βγαζω την ταπα, αλλα μεσα στην πολη εκνευριζει ακομα και εμενα, αν και δεν κανει τοσο θορυβο(ειδικα αν δεν ανοιγω δεν ακουγεται διαφορα με πριν) οσο τα μονοκυλινδρα!

Αλλο το WRC κ η F1 .....κ αλλο 5 τα χαραματα σε κατοικειμενη περιοχη.....
Η άσφαλτος είναι υγρή... Μάλλον χάρηκε που με είδε...
Άβαταρ μέλους
Wagner669
4TF S2000 Driver

Last Visit: 01/10/14 11:13
Τοποθεσία: Δεξιά παρατεταμένη με φλικ, σε ανάποδο... σε CΩCΟΝ ΗΜΑC ΚΥΡΙΕ...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μοτοσικλέτα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Yahoo [Bot] και 2 επισκέπτες